Lupiny – Symptómy, príčiny a riešenie

3 min čítanie
Zobraziť viac

Lupiny sú problémom, ktorý sa dá len ťažko skryť, a pritom s ním bojuje približne 50 % dospelých na celom svete. Ak sami máte lupiny, je pre vás veľmi dôležité poznať príčiny, a ešte dôležitejšie je uvedomiť si, že tento problém je možné vyriešiť.

Čo Je To?

ČO SÚ LUPINY?

Viditeľné šupinky patria k prejavom lupín

Lupiny sú veľmi častým prejavom stavu pokožky hlavy a existujú v dvoch formách. Mastné lupinyseborrhoická dermatitída, sú charakteristické mastnými žltými šupinkami až ložiskami, ktoré zostávajú prilepené k pokožke hlavy a k vlasom. Suché lupiny sú biele nepriľnavé šupinky, ktoré sa oddeľujú od pokožky hlavy - sú viac viditeľné a padajú z vlasov. K ďalším prejavom oboch foriem patrí svrbenie, začervenanie a buď príliš mastná, alebo príliš suchá pokožka hlavy.

Hlavné Príčiny

HLAVNÉ PRÍČINY LUPÍN

1. Hyperproliferáciu pokožky spôsobuje Malassezia globosa 2. Vznikajú mikrozápaly vlasovej pokožky 3. Tvoria sa viditeľné šupinky

Lupiny sa tvoria, keď sa naruší prirodzený proces obnovy vlasovej pokožky, ktorý vedie k rýchlemu olupovaniu zrohovatených buniek vlasovej pokožky, ktoré sa spájajú a vytvárajú viditeľné šupinky.

Tento proces, nazývaný hyperproliferácia pokožky, spúšťa mikroorganizmus Malassezia globosa, ktorý sa živí prirodzenými lipidmi alebo mazom, ktorý vlasová pokožka produkuje. A tento mikroorganizmus dráždi pokožku tým, že spôsobuje mikrozápaly a svrbenie.

Tieto symptómy môžu spúšťať rôzne faktory:

  • genetická dispozícia - vplyv dedičnosti v rodine
  • klimatické podmienky - napr. UV žiarenie, zima, teplo, vietor
  • fyzický alebo emočný stres
  • hormonálne zmeny
  • faktory životného štýlu, ako je zlá životospráva a pitie alkoholu

Mikrozápaly a vlasová pokožka

Čo sú mikrozápaly? Sú to veľmi slabé zápaly kože, ktoré nie sú ani klinicky preukázateľné. Keď ale skúmame tkanivo pokožky postihnuté mikrozápalmi, môžeme zistiť prítomnosť zápalových imunitných buniek - inými slovami koža reaguje na podráždenie vyvolaním zápalu, ktorým sa snaží o vlastnú regeneráciu. Ak sú potom také kožné bunky vystavené ďalšiemu dráždeniu, môže koža prejsť k "reálnej" zápalovej reakcii.

1. Zdravá pokožka 2. Mikrozápal 3. Zápal (erytém)

Ako súvisia s ochorením vlasovej pokožky?

Výskumy ukazujú, že mikrozápaly vlasovej pokožky  sú príčinou jej najčastejších ochorení, od vypadávania vlasov, tvorby lupín až po suchosť vlasovej pokožky, svrbenie a jej citlivosť.

Ak u vás náhle dôjde k väčšiemu vypadávaniu vlasov alebo k ich lámavosti, môže byť dôvodom nejaký neodhalený zdravotný problém, ako je ochorenie štítnej žľazy, nedostatok železa alebo autoimunitné ochorenie. I niektoré lieky môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Vo všetkých prípadoch navštívte dermatológa, ktorý určí presnú príčinu.

Všeobecne Zažité Mylné Predstavy

Jedna z mylných informácií o lupinách tvrdí, že lupiny vznikajú, keď si neumývate vlasy dosť často.

  • Lupiny môžu spôsobiť rednutie vlasov alebo stratu  vlasov  
  • Lupiny naznačujú,  že vlasy a pokožka hlavy sú špinavé  
  • Lupiny sa dajú vyliečiť octom, prírodnými olejmi alebo detským šampónom

Neexistujú žiadne dôkazy, že by niektoré z predchádzajúcich tvrdení bolo pravdivé.

Riešenie

ČO PROTI LUPINÁM

Na mastné lupiny používajte Eucerin Gélový šampón proti mastným lupinám DermoCapillaire , a na suché lupiny Eucerin Šampón proti suchým lupinám DermoCapillaire, aby ste vymyli šupinky a pritom nedošlo k podráždeniu pokožky hlavy.

MÁTE LUPINY?

Máte lupiny, ak...

Máte mastné žlté alebo biele šupinky, ktoré uľpievajú na vašich vlasoch alebo na pokožke hlavy: to je typické pre mastné lupiny,  seboroickú dermatitídu.

 
Máte suché biele šupinky, ktoré vám padajú z vlasov a z pokožky hlavy: to je typický prejav suchých lupín.

Trápi vás svrbenie alebo podráždenie pokožky hlavy a máte viditeľné olupujúce sa šupinky: mnoho ľudí s mastnými alebo suchými lupinami trpí i týmito symptómami.

Možno trpíte iným ochorením vlasovej pokožky, ak...

Máte pocit suchej pokožky hlavy, trápi vás svrbenie alebo podráždenie, ale nemáte žiadne viditeľné šupinky: je možné, že máte suchú, svrbiacu alebo citlivú vlasovú pokožku.

Máte na vlasovej pokožke začervenané, olupujúce sa striebrité miesta: môžete mať lupienku.

Odporúčanie

Navštívte svojho lekára alebo  dermatológa, ak vás tieto príznaky znepokojujú, zhoršujú sa, alebo ak je vaša vlasová pokožka zapálená, mokvá a pod.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin