Žena sa prezerá, či nemá lupiny

Lupiny: Symptómy, príčiny a riešenie

Lupiny sú problémom, ktorý sa dá len ťažko skryť, a pritom s ním bojuje približne 50 % dospelých na celom svete. Ak sami máte lupiny, je pre vás veľmi dôležité poznať príčiny, a ešte dôležitejšie je uvedomiť si, že tento problém je možné vyriešiť.

ČO JE TO?

ČO SÚ LUPINY?

Lupiny sú veľmi častým prejavom stavu pokožky hlavy a existujú v dvoch formách. Mastné lupinyseborrhoická dermatitída, sú charakteristické mastnými žltými šupinkami až ložiskami, ktoré zostávajú prilepené k pokožke hlavy a k vlasom. Suché lupiny sú biele nepriľnavé šupinky, ktoré sa oddeľujú od pokožky hlavy - sú viac viditeľné a padajú z vlasov. K ďalším prejavom oboch foriem patrí svrbenie, začervenanie a buď príliš mastná, alebo príliš suchá pokožka hlavy.

Pokožka hlavy s lupinami
Viditeľné šupinky patria k prejavom lupín
HLAVNÉ PRÍČINY

HLAVNÉ PRÍČINY LUPÍN

Lupiny sa tvoria, keď sa naruší prirodzený proces obnovy vlasovej pokožky, ktorý vedie k rýchlemu olupovaniu zrohovatených buniek vlasovej pokožky, ktoré sa spájajú a vytvárajú viditeľné šupinky.

Tento proces, nazývaný hyperproliferácia pokožky, spúšťa mikroorganizmus Malassezia globosa, ktorý sa živí prirodzenými lipidmi alebo mazom, ktorý vlasová pokožka produkuje. A tento mikroorganizmus dráždi pokožku tým, že spôsobuje mikrozápaly a svrbenie.

Tieto symptómy môžu spúšťať rôzne faktory:

 • genetická dispozícia - vplyv dedičnosti v rodine
 • klimatické podmienky - napr. UV žiarenie, zima, teplo, vietor
 • fyzický alebo emočný stres
 • hormonálne zmeny
 • faktory životného štýlu, ako je zlá životospráva a pitie alkoholu

Príčiny tvorby lupín
1. Hyperproliferáciu pokožky spôsobuje Malassezia globosa 2. Vznikajú mikrozápaly vlasovej pokožky 3. Tvoria sa viditeľné šupinky

Mikrozápaly a vlasová pokožka

Čo sú mikrozápaly? Sú to veľmi slabé zápaly kože, ktoré nie sú ani klinicky preukázateľné. Keď ale skúmame tkanivo pokožky postihnuté mikrozápalmi, môžeme zistiť prítomnosť zápalových imunitných buniek - inými slovami koža reaguje na podráždenie vyvolaním zápalu, ktorým sa snaží o vlastnú regeneráciu. Ak sú potom také kožné bunky vystavené ďalšiemu dráždeniu, môže koža prejsť k "reálnej" zápalovej reakcii.

Zobrazenie zdravej pokožky, mikrozápalu a zápalu
1. Zdravá pokožka 2. Mikrozápal 3. Zápal (erytém)

Ako súvisia s ochorením vlasovej pokožky?

Výskumy ukazujú, že mikrozápaly vlasovej pokožky  sú príčinou jej najčastejších ochorení, od vypadávania vlasov, tvorby lupín až po suchosť vlasovej pokožky, svrbenie a jej citlivosť.

Ak u vás náhle dôjde k väčšiemu vypadávaniu vlasov alebo k ich lámavosti, môže byť dôvodom nejaký neodhalený zdravotný problém, ako je ochorenie štítnej žľazy, nedostatok železa alebo autoimunitné ochorenie. I niektoré lieky môžu spôsobiť vypadávanie vlasov. Vo všetkých prípadoch navštívte dermatológa, ktorý určí presnú príčinu.
VŠEOBECNE ZAŽITÉ MYLNÉ PREDSTAVY

VŠEOBECNE ZAŽITÉ MYLNÉ PREDSTAVY

 • Lupiny môžu spôsobiť rednutie vlasov alebo stratu  vlasov  
 • Lupiny naznačujú,  že vlasy a pokožka hlavy sú špinavé  
 • Lupiny sa dajú vyliečiť octom, prírodnými olejmi alebo detským šampónom

Neexistujú žiadne dôkazy, že by niektoré z predchádzajúcich tvrdení bolo pravdivé.

Žena si umýva vlasy
Jedna z mylných informácií o lupinách tvrdí, že lupiny vznikajú, keď si neumývate vlasy dosť často.
RIEŠENIE

ODPORÚČANÉ RIEŠENIE

Na mastné lupiny používajte Eucerin Gélový šampón proti mastným lupinám DermoCapillaire , a na suché lupiny Eucerin Šampón proti suchým lupinám DermoCapillaire, aby ste vymyli šupinky a pritom nedošlo k podráždeniu pokožky hlavy.

MÁTE LUPINY?

Máte lupiny, ak...

Možno trpíte iným ochorením vlasovej pokožky, ak...

Máte mastné žlté alebo biele šupinky, ktoré uľpievajú na vašich vlasoch alebo na pokožke hlavy: to je typické pre mastné lupiny,  seboroickú dermatitídu.

 
Máte suché biele šupinky, ktoré vám padajú z vlasov a z pokožky hlavy: to je typický prejav suchých lupín.

Trápi vás svrbenie alebo podráždenie pokožky hlavy a máte viditeľné olupujúce sa šupinky: mnoho ľudí s mastnými alebo suchými lupinami trpí i týmito symptómami.

Máte pocit suchej pokožky hlavy, trápi vás svrbenie alebo podráždenie, ale nemáte žiadne viditeľné šupinky: je možné, že máte suchú, svrbiacu alebo citlivú vlasovú pokožku.

Máte na vlasovej pokožke začervenané, olupujúce sa striebrité miesta: môžete mať lupienku.

Navštívte svojho lekára alebo  dermatológa, ak vás tieto príznaky znepokojujú, zhoršujú sa, alebo ak je vaša vlasová pokožka zapálená, mokvá a pod.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

 • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
 • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
 • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár