Slnečná alergia čiže vyrážka zo slnka - príznaky a možnosti riešenia

4 min čítanie
Zobraziť viac

Asi jedna pätina obyvateľov údajne trpí slnečnou alergiou, známou ako polymorfná svetelná erupcia (PLE). Jej príznaky môžu byť nepríjemné a stresujúce, pretože sa často objavujú na viditeľných častiach tela, vrátane ramien a hrudníka. Nové poznatky o tomto ochorení však teraz vedú k efektívnejším spôsobom jeho liečby.

Čo je najčastejšia alergia na slnko – polymorfná svetelná erupcia (PLE)?

Príznaky PLE sa opakujú a objavujú sa jeden alebo dva dni po pôsobení UV žiarenia.
PLE postihuje väčšinou mladé ženy a osoby so svetlou pleťou, väčšina prípadov je na jar.

PLE je najbežnejšia fotodermatóza, kožné ochorenie spôsobené pôsobením  UV žiarenia. Charakteristické sú opakujúce sa, oneskorené príznaky, ktoré sa objavia jeden alebo dva dni po pobyte na slnku a môžu mať formu od miernej vyrážky po pľuzgieriky.  
Prečítajte si viac o vplyve slnka na ľudské telo.  

Viac ohrozuje mladé ženy a osoby so svetlou pleťou.

Bežne sa vyskytuje na jar, keď je pokožka po dlhej zime odkrytá slnečnému žiareniu. Vyvolať ju môže i slnečné žiarenie prenikajúce sklom. Pri ďalšom vystavovaní sa slnku sa príznaky môžu zhoršiť a alergické reakcie sa pravdepodobne budú opakovať každý rok. PLE však nie je infekčná a nemá žiadnu preukázanú súvislosť s rakovinou kože.

Ako sa slnečná alergia vo forme PLE prejavuje?

Existuje niekoľko morfologických variantov PLE, a ich príznaky sa líšia. Môže medzi ne patriť vyrážka s vriedkami, začervenanie pokožky, pľuzgiere alebo vriedky a takmer vždy ich sprevádza intenzívne podráždenie a svrbenie. V závažnejších prípadoch sa môžu vyskytovať väčšie hemoragické lézie. Medzi najčastejšie postihnuté oblasti patrí vnútorná strana paží, hrudník a menej často i tvár.

Príčiny vzniku slnečnej alergie vo forme PLE

Príčiny PLE nie sú ešte úplne známe. Nedávne štúdie však naznačujú, že u osôb s PLE dochádza k zmene funkčných procesov v koži.

UV žiarenie preniká hlboko do spodných vrstiev pokožky a môže spôsobiť chronické poškodenie.

  1. UV žiarenie – najmä dlhovlnné žiarenie UVA (ktoré vyvoláva PLE u 80 % postihnutých osôb) – preniká hlboko do pokožky, kde môže poškodzovať bunky.  
  2. UV žiarením vzniknuté voľné radikály vytvárajú vysoko reaktívne chemické zlúčeniny, ktoré spôsobujú oxidačný stres a následné poškodenie kožných buniek.
  3. Nedávne zistenia naznačujú, že osoby s PLE majú narušenú bunkovú obranu, vinou čoho nie je ich pokožka schopná poradiť si s týmito voľnými radikálmi.
  4. Pri pobyte na slnku ich pokožka reaguje nadmernou imunitnou reakciou, čo vedie následne k začervenaniu a zapáleniu pokožky.

Ako zabrániť vzniku vyrážky zo slnka vo forme PLE?

Výskytu PLE možno predchádzať používaním slnečnej ochrany (pozri nižšie), obmedzením pobytu na slnku, najmä medzi 11 - 15 hodinou, a oblečením, ktoré chráni pred slnečnými lúčmi.

V závažných prípadoch PLE môže pomôcť profylaktická svetelná terapia (tiež známa ako desenzibilizácia) čoskoro na jar.

Pri tejto metóde je pokožka postupne vystavovaná UV žiareniu s cieľom posilniť jej znášanlivosť voči slnečnému žiareniu. Niektorí ľudia s PLE zisťujú, že sa ich ochorenie postupom času zlepšuje a nakoniec môže úplne zmiznúť.

 

Liečba alergie na slnko vo forme PLE

Ohniská PLE môžu silno svrbieť. Upokojujúce prípravky (napr. lokálna aplikácia krémov s obsahom steroidov)) môžu zmierniť podráždenie.

Špeciálne opaľovacie krémy predstavujú hlavný prvok ako pri zmierňovaní príznakov PLE, tak pri prevencii ich opakovania.

 

Eucerin vyvinul prípravky slnečnej ochrany, ktorá kombinuje silný antioxidant alpha-glucosyl rutín (AGR) s antioxidačnými a protizápalovými účinkami licochalconu A. Prírodné zložky v Eucerin Ochrannom krémovom géle na opaľovanie proti slnečnej alergii SPF 50 prenikajú do hornej vrstvy epidermis, kde posilňujú ochranné bunkové systémy a blokujú zápalové reakcie kožných buniek. Vďaka tomu dochádza k neutralizácii voľných radikálov a vlastná ochrana kožných buniek je posilnená.

Ďalšie typy slnečných alergií

Malorka akné je spôsobené kombináciou slnečného žiarenia a niektorých zložiek kozmetických prípravkov.
Niektoré lieky môžu zvýšiť citlivosť na slnečné žiarenie.

Zatiaľ čo PLE údajne postihuje až 90 % osôb so slnečnými alergiami, existujú tiež ďalšie ochorenia, ktoré majú podobné príznaky.

Acne aestivalis
(malorka akné) nie je spôsobené iba UV žiarením, ale objavuje sa až po interakcii s niektorými zložkami obsiahnutými v kozmetike alebo výrobkoch na opaľovanie, ako sú napr. emulgátory. Väčšinou postihuje ženy vo veku 25 - 40 rokov, z ktorých mnohé počas dospelosti trpeli akné. Jeho klinické príznaky veľmi pripomínajú PLE.   

Fotoreakcie
sú zápalové reakcie vyvolané UV žiarením po scitlivení pokožky určitými látkami, ktoré môžu byť fototoxické (rastlinné zložky) alebo fotoalergénne (lieky, parfumy, farbivá). Tieto kožné reakcie sa prejavujú ako svrbiace ložiská v miestach vystavených svetlu. 

Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na kožu.

Kedy je potrebná lekárska starostlivosť

PLE môže mať podobné príznaky ako iné kožné alergie a ochorenia, preto je najlepšie vyhľadať odbornú pomoc. Tiež kožný test môže byť užitočnou pomôckou, ako sa dozvedieť viac o prejavoch a príznakoch a možných kozmetických riešeniach pre vás.

Attention

Ak máte obavy ohľadne niektorých príznakov, obráťte sa na svojho dermatológa alebo lekárnika.

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin