mikrobiom

Šetrné čistenie pokožky tela – Ako môžem chrániť vlastný mikrobióm pokožky?

5 min čítanie
Zobraziť viac

Mikrobióm je súhrn všetkých mikroorganizmov žijúcich vnútri a na povrchu tela – baktérií, vírusov a húb. Ich množstvo prevyšuje dokonca aj počet našich vlastných buniek – mikrobiálnych génov je oveľa viac ako ľudských génov.
Tieto mikroorganizmy však nie sú iba pasívnymi spoluobyvateľmi, tvoria aj dôležité faktory nášho zdravia. 
Mikrobióm pokožky zohráva zásadnú rolu v celkovom zdraví našej pokožky a významne prispieva k ochrane pred kožnými problémami – udržanie si zdravého mikrobiómu pokožky je preto nesmierne dôležité. 

 

Čo je to mikrobióm pokožky?

Väčšina z nás už určite niekedy počula o mikrobióme v súvislosti s našimi črevami. Termín mikrobióm však označuje všetky mikroorganizmy, ktoré žijú vnútri a na povrchu nášho tela, a taktiež aj naša pokožka má svoj vlastný mikrobióm. Tento mikrobióm sa vyvíja bezprostredne po narodení, kedy novorodenec prvýkrát prichádza do styku s vonkajším svetom. Na pokožke sa rýchlo začínajú množiť rôzne typy baktérií, medzi ktoré patria aj stafylokoky, korynebaktérie a propionibaktérie. 
Táto rýchla kolonizácia baktériami je dôležitá pre vývoj imunitného systému novorodenca a taktiež pokožku pripravuje a posilňuje pre život v kontakte s mnohými vonkajšími vplyvmi – ako prvú obrannú líniu. 
Tieto baktérie, ktoré prirodzene/symbioticky prežívajú na povrchu pokožky sa nazývajú rezidentné baktérie. Na pokožke zostávajú ako neviditeľná vrstva a spolu s vírusmi a hubami tvoria rezidentný mikrobióm pokožky, ktorý ak je v správnom stave, prispieva k zdraviu pokožky a tvorí jej ochrannú bariéru.  
Na druhej strane existujú tzv. tranzientné baktérie, ktoré na pokožke nežijú natrvalo, môžu sa však dostať do kontaktu s pokožkou zvonka. Tieto tranzientné baktérie môžu niekedy vyvolávať kožné ochorenia alebo infekcie. Rezidentné baktérie neporušeného mikrobiómu pokožky chránia pokožku pred tranzientnými baktériami ako biologická, ochranná bariéra, ktorá odpudzuje potenciálne škodlivé baktérie. Ak chcete, aby váš rezidentný mikrobióm pokožky zostal v ideálnom stave, je nevyhnutné ho chrániť používaním šetrných umývacích výrobkov. Šetrné čistenie udržiava prirodzenú rovnováhu pH pokožky a podporuje optimálne prostredie pre zdravý mikrobióm pokožky. 

 
Chránená pokožka a zdravý mikrobióm

Proč je mikrobióm pokožky dôležitý?

Každý človek má svoj vlastný jedinečný mikrobióm, s ktorým žije v symbióze. Ľudská pokožka poskytuje baktériám útočisko a živiny, a baktérie na oplátku chránia pokožku, a tým celé telo, pred útokmi patogénov – choroboplodných baktérií. 
Mikrobióm – spolu s pokožkou – vytvára jej kyslý plášť ako ochranu pred útokmi patogénov a udržiava jej prirodzené prostredie. Náš vlastný mikrobióm sa veľmi dobre vyrovnáva s kyslosťou okolo pH 5, zatiaľ čo patogény také podmienky neprežijú. 
Rovnováha mikrobiómu môže byť narušená vplyvom vonkajšieho prostredia – ako je zmena pH pokožky, UV žiarenie alebo vek. Ak mikrobióm stratí svoju rovnováhu, môžu sa objaviť kožné problémy, ako je suchá, citlivá pokožka či dokonca zápalové kožné ochorenia, ako je akné alebo atopická dermatitída. 
 „Výskum spoločnosti Beiersdorf sa už viac ako 20 rokov úspešne zaoberá kožnými baktériami. Vždy sme sa so záujmom venovali blahodarným účinkom, ktoré baktérie pokožke poskytujú, ale aj tomu, ako pomôcť udržiavať stabilný mikrobióm pokožky,“ hovorí vedúci výskumného tímu pre mikrobióm, Dr.Hendrik Reuter. 

 

Ako umývanie pokožky ovplyvňuje jej mikrobióm?

Agresívne surfaktanty narušujú interakciu medzi pokožkou a mikrobiómom na niekoľkých úrovniach. Po prvé tieto agresívne zložky rezidentné baktérie čiastočne odstraňujú a po druhé spôsobujú vysušovanie pokožky a narušenie jej kožnej bariéry. To znamená, že nie je možné zachovať správnu kyslú ochrannú vrstvu pokožky. Môže dôjsť k premene mikrobiómu – typov a zloženia jej mikroorganizmov. Potom môžu patogény a alergény ľahšie prenikať do pokožky a zvyšovať jej citlivosť. 
Výrobky na umývanie pokožky pH5 pomáhajú citlivej pokožke, ktorú čistia pomocou jemných surfaktantov, a poskytujú jej účinné látky a prírodné oleje na dosiahnutie zachovania hydratácie aj pri častom umývaní. Všetky výrobky pH5 majú pH v hodnote 5 – čo je zodpovedajúce pH zdravej pokožky a optimálne pH pre kožný mikrobióm. Výrobky určené na umývanie pokožky pH5 umožňujú šetrné čistenie, ktoré chráni kožný mikrobióm a zachováva bariéru pokožky. Ochranný kyslý plášť zostáva aktívny a zabraňuje prenikaniu patogénov a alergénov do pokožky. 

 

Prirodzená hodnota pH pokožky

pH5 Citrátový pufer

Skratka pH znamená „potenciál vodíka“ a označuje aktivitu vodíkových iónov vo vodnom roztoku. Hladina pH akéhokoľvek roztoku sa meria na číselnej stupnici od 0 do 14, kde hodnota 7 sa považuje za neutrálnu. Povrch a vrchné vrstvy pokožky sú prirodzene kyslé s priemernou hodnotou pH 5. 
 
Rovnováha pH pokožky sa mierne líši v závislosti od viacerých faktorov, ako je pohlavie, vek a časti tela, kde sa nachádza. pH pokožky zohráva tiež dôležitú rolu v jej zdraví a má kľúčový význam pre ochrannú bariéru pokožky. Neutralizuje nepriateľské zásadité zložky (ako sú agresívne surfaktanty), podporuje nevyhnutný proces odlupovania odumretých buniek (známy ako deskvamácia) a vytvára optimálne prostredie, v ktorom sa darí kožnej flóre. 
 
Pri zmene pH pokožky dochádza k narušeniu jej bariérovej funkcie. Zvyšuje sa strata vody a pokožka sa vysušuje. Suchá pokožka je citlivejšia na dráždivé látky, ktoré ju ohrozujú zvonka. Eucerin pH5 Balance System obsahuje pH5 citrátový pufer na dosiahnutie obnovy a podpory optimálneho pH pokožky, čím prispieva k posilneniu bariérovej funkcie pokožky, chráni jej prirodzenú obranyschopnosť a znižuje jej citlivosť

 
Starajte sa o vyvážené pH vašej pokožky pomocou šetrných výrobkov určených na umývanie pokožky

Ako sa môžem starať o svoj mikrobióm pokožky?

Vyvážená strava a príjem tekutín môžu pomôcť udržiavať zdravú a krásnu pleť zvnútra. K zdravému mikrobiómu pokožky prispieva aj minimum stresu, zdravý vzduch a vylúčenie škodlivých faktorov životného štýlu, ako je fajčenie alebo nadmerné pitie alkoholu. 
 
Mikrobiómu pokožky prospieva aj šetrné čistenie pomocou jemných prípravkoch určených na umývanie. Šetrné čistenie udržiava prirodzenú rovnováhu pH pokožky a podporuje optimálne prostredie pre zdravý mikrobióm pokožky. 
 
Na ochranu prirodzenej obranyschopnosti vašej pokožky a zachovanie jej pružnosti si vyberajte výrobky určené na umývanie pokožky s extra jemnými surfaktantmi a zložením s vyváženým pH. Jemné a šetrné umývacie výrobky, ako je Eucerin pH5 Sprchový olejpH5 Sprchový gel alebo pH5 Umývacia emulzia obsahujú unikátny Eucerin pH5 Balance System, ktorý dokáže obnoviť prirodzenú hodnotu pH pokožky. 
 
Ak používate výrobky na umývanie pokožky s vyváženým pH, je vaša pokožka menej citlivá a odolnejšia voči vonkajším vplyvom, a zároveň napomáhate k ochrane vášho mikrobiómu pokožky. 

Odporúčame

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin