molekuly

Kyselina hyalurónová – Čo to je a ako pôsobí na vašu pleť?

5 min čítanie
Zobraziť viac

Kyselina hyalurónová, ktorá sa prirodzene tvorí v mladej pleti, hrá kľúčovú rolu v hydratácii pleti a je obľúbenou zložkou kozmetických výrobkov. V tomto článku sa dozviete, čo je kyselina hyalurónová, ako účinkuje a ako ju značka Eucerin efektívne využíva ako aktívnu zložku v čistiacich, ošetrujúcich a opaľovacích výrobkoch na zlepšenie hydratácie a oddialenie príznkov starnutia pleti.

Čo je kyselina hyalurónová?

Mladá pleť je plná, pevná a prirodzene bohatá na kyselinu hyalurónovú

Kyselina hyalurónová je polysacharidová molekula (veľký a zložitý uhľovodík), známa tiež ako hyalurónan. Vytvárajú ju naše bunky a v našom tele sa vyskytuje prirodzene. Spolu s kolagénom a elastínom je  jednou z hlavných zložiek spojivového tkaniva, ktoré obklopuje naše kožné bunky, kde zaisťuje hydratáciu a pevnosť pleti.

Mladá, zdravá pleť obsahuje veľké množstvo kyseliny hyalurónovej, ale s rastúcim vekom jej produkcia v pleti klesá a znižujú sa jej súčasné zásoby.

 

Prečo je kyselina hyalurónová prospešná pre moju pleť?

Kyselina hyalurónová je účinná hydratačná látka - pôsobí ako magnet, ktorý priťahuje do pleti vodu. Má schopnosť na seba naviazať 1 000- až 10 000-násobok svojej vlastnej hmotnosti vo vode (t.j. jeden gram kyseliny na seba naviaže jeden až desať litrov vody). Kyselina hyalurónová tiež bráni prílišnej strate hydratácie pleti, a preto je pre správnu hydratáciu pleti nevyhnutná. Zachovanie optimálnej hydratácie je kľúčom ku zdravej pleti: bez správneho množstvo vody sa pleť vysušuje a je menej účinná ako ochranná bariéra. Vizuálne stráca žiarivosť a pevnosť.
 
S rastúcim vekom naše kožné bunky produkujú menej kyseliny hyalurónovej a súčasné množstvo kyseliny hyalurónovej začína klesať. To môže viesť k vysúšaniu pleti pod vplyvom jej starnutia a je tiež jedným z faktorov spôsobujúcich viditeľné známky starnutia pleti, ako sú jemné linky a vrásky, strata objemu a strata pružnosti.
 
Výskum preukázal dôležitosť určitých foriem kyseliny hyalurónovej ako zložky vo výrobkoch lokálnej starostlivosti o pleť, kde pomáhajú zlepšovať hydratáciu a plnosť pleti, čím zmierňujú výskyt vrások. Kyselina hyalurónová je tiež dermatológmi overenou zložkou vypĺňajúcich dermálnych injekcií používaných na zmiernenie viditeľných známok starnutia pleti.

Účinná hydratácia od 20. roku vám pomôže oddialiť známky starnutia pleti

Kozmetické výrobky s obsahom účinnej kyseliny hyalurónovej prospievajú všetkým typom pleti, v každom prípade sú účinné najmä u pleti, ktorá je prirodzene suchá a u osôb od 25. roku veku, keď pleť začína vykazovať prvé známky starnutia.

Aké sú rôzne typy kyseliny hyalurónovej?

Kyselina hyalurónová existuje v rôznych molekulárnych hmotnostiach a niektoré prípravky sú účinnejšie než iné. Nestačí vedieť, že výrobok obsahuje kyselinu hyalurónovú: vždy sa ubezpečte, že kupujete výrobky od značkového výrobcu, ktorému dôverujete, s výsledkami výskumu preukazujúcimi ich účinnosť a kožnú znášanlivosť.

Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová / Nízkomolekulárna kyselina hyalurónová

V kozmetických výrobkoch pre lokálnu starostlivosť o pleť sa používajú tri hlavné typy kyseliny hyalurónovej:

  • Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová (známa tiež ako kyselina hyalurónová s dlhým reťazcom): zostáva na povrchu pleti a účinne zlepšuje hydratáciu vonkajšej vrstvy epidermis, kde vznikajú jemné linky a vrásky.
  • Strednomolekulárna kyselina hyalurónová (známa tiež ako kyselina hyalurónová so stredne dlhým reťazcom): účinkuje podobným spôsobom ako vysokomolekulárna kyselina hyalurónová.
  • Nízkomolekulárna kyselina hyalurónová (známa tiež ako kyselina hyalurónová s krátkym reťazcom): obsahuje molekuly 40-krát menšie1 než molekuly vysokomolekulárnej kyseliny hyalurónovej, a preto preniká hlbšie do epidermálnych vrstiev pleti, kde stimuluje jej vlastnú produkciu kyseliny hyalurónovej a doplňuje hydratáciu tam, kde vznikajú hlbšie vrásky.

Eucerin používa vo výrobkoch Hyaluron-Filler2, Hyaluron-Filler + Elasticity, Anti-Pigment Duálnom sére a výrobkoch na opaľovanie Photoaging Control dva rôzne typy kyseliny hyalurónovej pre cielený účinok a vyplnenie vrások zvnútra von. Rad čistiacich pleťových výrobkov Eucerin DermatoCLEAN [HYALURON]a rad Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift obsahujú nízkomolekulárnu kyselinu hyalurónovú.
 
Zloženia všetkých výrobkov Eucerin sú výsledkom inovatívneho výskumu a vývoja a 130 rokov odborných skúseností v starostlivosti o pleť. Klinické a dermatologické testy preukázali ich vysokú účinnosť a dobrú kožnú znášanlivosť. 

 1 Štandardnou jednotkou na meranie hmotnosti atómu je kilodalton (kDa). Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová má 2 000 kDa a nízkomolekulárna kyselina hyalurónová má 52 kDa. 

 2 S výnimkou Eucerin Hyaluron-Filler Hydratačného boostera, ktorý kombinuje kyselinu hyalurónovú so stredne dlhým reťazcom (skôr než vysokomolekulárnu) s nízkomolekulárnou kyselinou hyalurónovou

Akým spôsobom sa môže kyselina hyalurónová stať súčasťou mojej pravidelnej každodennej starostlivosti o pleť?

Kyselina hyalurónová pomôže zachovať vašu pleť hydratovanú a zdravú a oddialiť viditeľné známky starnutia.

Čistenie pleti s kyselinou hyalurónovou

Eucerin DermatoCLEAN [HYALURON] je rad hydratačných čistiacich pleťových výrobkov (gél, mlieko, micelárna pena a micelárna voda) spolu s pleťovou vodou a odličovačom očí.
 
Klinické a dermatologické testy  preukázali, že poskytujú šetrné a účinné čistenie. Kombinujú extra šetrný čistiaci komplex s kyselinou hyalurónovou a ďalšími hydratačnými zložkami, ktoré chránia prirodzenú hydratáciu pleti a nevysušujú ju. Sú vhodné pre všetky typy pleti, zanechávajú pleť čistú, jemnú a hydratovanú.

Viac o tom, prečo je čistenie dôležité, a tiež ako si vybrať ideálny čistiaci výrobok pre vašu pleť, si prečítajte v článku čistenie a tonizácia

Ošetrujúce výrobky s kyselinou hyalurónovou

Značka Eucerin ponúka široký výber ošetrujúcich výrobkov, ktoré maximalizujú hydratačné účinky kyseliny hyalurónovej pre vašu pleť. Naše tri výrobkové rady boli vyvinuté špeciálne pre každú z kľúčových fáz procesu starnutia pleti s klinicky a dermatologicky preukázanou účinnosťou.

  • Rad Eucerin Hyaluron-Filler rieši prvé známky starnutia, ako sú jemné linky a vrásky. Vyplňuje aj tie najhlbšie vrásky pre mladistvý vzhľad.

  • Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift sa zameriava na prehlbujúce sa vrásky a stratu objemu, kontúr a pevnosti, ktoré sa objavujú s pribúdajúcim vekom. Vyplňujú hlboké vrásky a obnovujú tvárové kontúry pre liftingový účinok.

Slnečná ochrana s kyselinou hyalurónovou

Jedným z negatívnych dosahov prílišného slnenia je, že vedie k vysúšaniu pleti a jej fotostarnutiu (predčasnému starnutiu pod vplyvom slnečného žiarenia).

Eucerin Emulzia na opaľovanie na tvár proti vráskam Photoaging Control SPF 50 a SPF 30 sú pleťové prípravky na opaľovanie na každodenné použitie, ktoré ponúkajú tú najlepšiu slnečnú ochranu. Ich zloženie je ďalej obohatené o kyselinu hyalurónovú a viditeľne redukuje vrásky na tvári a dekolte.

Akými ďalšími spôsobmi môžem zachovať moju pleť hydratovanú?

Zdravý životný štýl pomáha, aby vaša pleť zostala dlhšie na pohľad i na dotyk jemná, hladká a pevnejšia. Snažte sa  mať dostatok pohybu, jedzte vyváženú stravu, pite dostatok vody, obmedzte konzumáciu alkoholu, prestaňte fajčiť a dostatočne spite. 

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin