Prejavy starnutia – Starnutie pleti všeobecne

8 min čítanie
Zobraziť viac

Približne od 25. roka sa na povrchu pleti začínajú objavovať prvé príznaky starnutia. Najskôr sú to jemné linky a postupom času aj vrásky, strata objemu strata pružnosti.

Naša pleť starne z mnohých  dôvodov. Mnohé z príčin starnutia pleti sú úplne prirodzené a nemožno ich zmeniť. Existuje však niekoľko príčin, ktoré spôsobujú predčasné starnutie pleti a môžeme ich ovplyvniť. Celostný prístup k životnému štýlu a starostlivosť o pleť môže pomôcť znížiť viditeľné príznaky starnutia pleti a predchádzať predčasnému starnutiu pleti. Pochopenie spôsobu, akým vnútorné a vonkajšie faktory ovplyvňujú štruktúru a funkciu kože, nám môže poskytnúť informácie o možnostiach liečby a starostlivosti o pleť.

Prejavy A príznaky

Viditeľné prejavy starnutia pleti

Existujú tri hlavné prejavy starnutia pleti. Každý z nich ovplyvňuje vzhľad tváre iným spôsobom.

Štruktúra pleti sa s časom mení. Jemné linky a vrásky sú obvykle prvým viditeľným príznakom starnutia pleti.
Ochabovanie pleti je prejavom straty objemu.
So stratou pružnosti začína byť naša pleť menej pevná a tvoria sa hlbšie vrásky.

Vrásky

Prvým viditeľným prejavom starnutia sú od 25. roka jemné linky a vrásky. Tieto linky sa objavujú na rôznych častiach tváre a sú najľahšie rozoznateľnými prejavmi starnutia. Najprv sa objavia jemné linky. Tieto drobné, plytké vrásky sa obvykle viditeľne prejavia najskôr pri vonkajších kútikoch očí. Hovorí sa im tiež vrásky smiechu alebo vejárikovité vrásky. Jemné linky možno nájsť aj na lícach. Na čele sa vrásky tvoria ako vodorovné linky v dôsledku mimiky tváre a majú tendenciu sa s postupujúcim časom prehlbovať. Drobnejšie, zvislé linky medzi obočím vznikajú, keď sa mračíme. Hlbšie vrásky tvoria medzi nosom a ústami takzvané nosoperné ryhy. Tie súvisia s ochabovaním pleti a často sprevádzajú stratu objemu a postupom času aj stratu pružnosti.

Hlbšie vrásky tvoria medzi nosom a ústami takzvané nosoperové ryhy. Tie súvisia s ochabovaním pleti a často sprevádzajú stratu objemu.

Strata objemu
Stratu objemu môže byť niekedy ťažké určiť a označuje sa aj ako povolená pleť, ochabovanie kontúr tváre alebo "povädnutá pleť". Na rozdiel od straty pevnosti alebo vrások zmení celkový vzhľad tváre spôsobmi, ktoré sú síce viditeľné, ale možno ich len ťažko presne identifikovať. Najviac sa ubúdajúci objem a povolené tvárové kontúry sprevádzajúcestratu objemu prejaví v pesimisticky, smutne alebo unavene vyzerajúcom výraze tváre, ktorý potom môžeme chybne vnímať ako zlú náladu či negatívny postoj danej osoby.

Strata pružnosti a hlboké vrásky
Zhruba od 50. roku veku naša pleť stráca pružnosť a pevnosť, jej štruktúra slabne a tvoria sa hlbšie vrásky. S pribúdajúcim vekom sa naša pleť aj vysušuje, zdá sa na pohľad "drsnejšia" a stráca žiarivosť, typickú pre mladú pleť.

Príčiny A faktory

Naša pleť starne dôsledkom kombinácie niekoľkých faktorov, ako vnútorných, tak vonkajších. Pochopenie týchto faktorov nám pomáha ošetrovať pleť, redukovať viditeľné príznaky starnutia pleti a predchádzať predčasnému starnutiu pleti.

K starnutiu dochádza vo všetkých vrstvách kože

Zmeny v jednotlivých vrstvách kože sa na povrchu prejavujú ako známky starnutia.

Vrstvy epidermis
Pomalšia obnova buniek a znížená tvorba lipidov na povrchu pokožky predstavuje väčšie riziko zdrsnenia a dehydratácie. S rastúcim vekom sa táto konkrétna vrstva kože stáva citlivejšou na UV žiarenie. Pokožka sa horšie hojí a znížená funkcia imunitného systému môže viesť k nárastu kožných infekcií i pomalšiemu hojeniu rán.

Vrstvy dermis
Od 25 rokov dochádza každý rok k 1% poklesu hladiny kolagénu, jedného zo "stavebných pilierov" pleti. Štruktúra pleti je oslabená a môžu sa ľahšie tvoriť jemné linky a vrásky. V procese starnutia naša pleť ďalej stráca pružnosť a vrásky sa prehlbujú. Produkcia kyseliny hyalurónovej – dostatočná u mladistvej pleti – sa spomaľuje, preto v sebe kožné bunky menej účinne viažu vodu a pleť sa vysušuje. Začína byť tiež tenšia a náchylnejšia na poškodenie a praskanie vlásočníc. Znížená mikrocirkulácia znamená, že zásobovanie povrchových vrstiev výživou a kyslíkom je menej intenzívne, čo spôsobuje, že pleť už nie je taká ružovo žiariaca ako v mladosti.

Vrstvy podkožia
V hlbších vrstvách kože sú najvýraznejšie zmeny u veľkosti a množstva tukových buniek. Toto zníženie vedie dominovým efektom ku strate objemu, a ten potom môže viesť k hlbokým vráskam, prepadnutým lícam a zhoršenému hojeniu rán.

Starnutie spôsobuje zmeny vo všetkých vrstvách kože a ovplyvňuje jej tvar i zloženie.

Vnútorné príčiny starnutia

Niektoré z príčin starnutia pleti sú nevyhnutné. Náš biologický vek určuje štrukturálne zmeny v koži a účinnosti bunkových funkcií. Tie sa spomaľujú s každým pribúdajúcim rokom.

U mladej pleti napojenie vrstiev zabezpečuje účinný prísun vody a živín do vrchných viditeľných vrstiev.
Postupom času sa štruktúra kože mení a znižujú sa jej funkcie. Výsledkom je viditeľne starnúca pleť.

Horšie prekrvenie pleti znamená, že prívod živín a kyslíka k jej povrchu je narušený. To vedie ku strate mladistvého a ružovkastého vzhľadu pleti.

Genetika hrá v starnutí pleti kľúčovú rolu. Etnická príslušnosť a typ pleti, s ktorým sa rodíme, ovplyvňujú to, ako rýchlo sa na povrchu pleti objavia známky starnutia. Napríklad svetlá citlivá pleť je náchylná na tvorbu vrások v mladšom veku, kým čo ázijská pleť má väčší sklon k nerovnomernému tónu a vrásky sa u nej objavujú v neskoršom veku. Suchá pleť v dôsledku starnutia môže byť tiež spôsobená konkrétnymi genetickými predpokladmi danej osoby.

Prečítajte si viac o tom, aký má etnická príslušnosť vplyv na pleť.

Vonkajšie príčiny starnutia

Vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú rýchlosť, akou pleť starne, pôsobia v dôsledku jediného procesu - oxidačného stresu, ktorý uvoľňuje molekuly označované ako voľné radikály. Voľné radikály sa skladajú z jediného nepárového elektrónu vo vonkajšom obale a spôsobujú starnutie pleti poškodzovaním štruktúry kožných buniek. 

Za normálnych okolností sú voľné radikály zachytávané a neutralizované antioxidantmi obsiahnutými v koži, t.j. molekulami so schopnosťou ich absorbovať a zastaviť. S postupom času sa však schopnosť pleti deaktivovať voľné radikály znižuje. Výsledkom je poškodenie všetkých súčastí kožnej bunky. Na zrýchlenie a spustenie oxidačného stresu má vplyv  celý rad faktorov životného štýlu.

Pehy a pigmentové škvrny sú dôsledkom procesu, ktorým sa pleť snaží ochrániť pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia.
Znečistenie v mestách môže urýchliť poškodenie pleti voľnými radikálmi, najmä v spojení s pôsobením UV žiarenia.

Slnko

Pôsobenie slnečných lúčov je primárnym vonkajším faktorom zodpovedným za starnutie pleti pod vplyvom oxidačného stresu. Poškodenie pleti spôsobené tak jej dlhodobým, ako aj bežným každodenným vystavovaním UV žiareniu sa nazýva fotostarnutie, ktoré má tiež na svedomí nerovnomernú pigmentáciu.

Znečistenie ovzdušia
Vystavovanie pleti znečisťujúcim látkam v ovzduší, najčastejšie vo veľkých mestách, môže vyvolať uvoľnenie škodlivých voľných radikálov. Okrem toho znečistenie zhoršuje vplyv slnečného žiarenia a urýchľuje oxidačný stres.

Fajčenie
Chemické látky a nikotín obsiahnuté v cigaretách sú zodpovedné za zvýšené množstvo voľných radikálov v pleti. Rovnako ako znečistenie zosilňujú účinky slnečného žiarenia a vedú k oxidačnému stresu.

Strava
Antioxidanty sú molekuly so schopnosťou neutralizovať voľné radikály, ktoré poškodzujú pleť a urýchľujú tým jej starnutie. Strava chudobná na antioxidanty nám nijako nepomôže pri spomaľovaní starnutia pleti.  Konzumácia veľkého množstva ovocia a zeleniny bohatej na antioxidanty je preto dôležitou súčasťou našej starostlivosti o pleť.

Nedostatočná starostlivosť
Pleť, ktorá nemá dostatok starostlivosti, starne rýchlejšie. Dôkladné čistenie pomocou výrobkov vhodných pre konkrétny typ pleti spolu s pravidelným používaním kozmetických výrobkov určených pre dané problémy pleti, ktoré chcete riešiť, môžu pleť do značnej miery ovplyvniť. Používanie účinnej UV ochrany pri vystavovaní sa slnečnému žiareniu je kľúčovou súčasťou prevencie predčasného starnutia pleti.

Riešenie

Minimalizácia príznakov starnutia

Pochopenie procesu starnutia pleti vám najlepšie pomôže sa správne rozhodnúť, ako pleť ošetrovať. Existujú tri hlavné príznaky starnutia: jemné linky a vrásky, strata objemu a strata pružnosti a hlboké vrásky, ktoré sú podrobnejšie popísané v samostatných článkoch. Ak si stále nie ste istí, aké výrobky sú pre vašu pleť najvhodnejšie, náš kožný test vám môže poslúžiť ako užitočný diagnostický nástroj.  

Holistický prístup k životnému štýlu a starostlivosti o pleť môže pomôcť zabrániť predčasnému starnutiu pleti a redukovať viditeľné príznaky starnutia pleti.

Dostatok spánku môže pomôcť v rámci celostného preventívneho prístupu ku starnutiu.
Konzumácia väčšieho množstva správnych druhov potravín môže byť súčasťou holistického prístupu k prevencii.

Životný štýl

Pretože je oxidačný stres hlavnou príčinou vonkajšieho starnutia pleti, všetky zmeny životného štýlu by mali smerovať k čo najväčšej minimalizácii jeho dosahov.

Strava
Zdravá strava, bohatá na ovocie a zeleninu, zabezpečí príjem antioxidantov, ktoré môžu pomôcť obmedziť škodlivé účinky voľných radikálov na pleť. Mala by byť čo najpestrejšia, niektoré potraviny ale majú mimoriadne vysoký obsah antioxidantov a môžu mať dokonca pre našu pleť  ochranné účinky: mrkva, marhule a ďalšie oranžové a žlté ovocie a zelenina, čučoriedky, listová zelenina, papriky, paradajky, strukoviny, ryby – najmä losos, a orechy.
Popri výbere správnych potravín existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že niektorým potravinám by sme sa naopak mali vyhýbať. U stravy s príliš vysokým obsahom tukov a sacharidov stravy sa zistilo, že urýchľuje proces starnutia.

Fajčenie
Fajčenie výrazne urýchľuje starnutie pleti, znižuje jej pružnosť a žiarivosť. Ak prestanete fajčiť, môžete tým pomôcť zlepšiť vzhľad pleti, pretože ju zbavíte chemických látok a nikotínu z cigariet.

Starostlivosť o pleť

Pleť sa v jednotlivých fázach života premieňa a spôsob, akým ju ošetrujeme, by mal odrážať jej postupne sa meniace potreby. 

Správna pravidelná starostlivosť o pleť je nevyhnutnou súčasťou holistického prístupu prevencie prejavov starnutia: straty objemu, straty hutnosti, vrások a stavov pleti súvisiacich so starnutím, ako  je suchá alebo citlivá zrelá pleť.

Pravidelné čistenie pleti odstraňuje chemikálie, ktoré môžu spôsobovať oxidačný stres.
Hydratačné očné vankúšiky a pleťové masky môžu zlepšiť vzhľad pleti.

Ak je vaša pleť zdravá, správna starostlivosť jej zdravie podporí. Ak to tak nie je, môže systematická starostlivosť pomôcť jej zlepšeniu. Pravidelná starostlivosť o pleť by mala pozostávať z troch krokov: čistenie, ošetrenie a slnečná ochrana.

Čistenie odstraňuje z pleti mejkap, nečistoty a chemikálie. To je nevyhnutne dôležité, pretože chemikálie zo znečisteného ovzdušia zachytené na povrchu pleti môžu vyvolávať oxidačný stres.

Starostlivosť dodáva pleti výživné látky a hydratáciu. Treba si vyberať také ošetrujúce prípravky, ktoré sú vhodné pre váš konkrétny stav pleti. Riešením problému správnymi výrobkami a ich účinnými látkami, napríklad kyselinou hyalurónovou, saponínom alebo silymarínom, možno dosiahnuť zlepšenie vzhľadu pleti.
Ochrana pleti pred UV žiarením je najdôležitejším krokom v prevencii predčasného starnutia pleti. Voľba výrobku s SPF by mala zohľadňovať konkrétny typ a stav pleti.

Prečítajte si viac o slnečnej ochrane pleti tváre.

Môžete použiť tiež krémy s farebnými pigmentmi na zjednotenie tónu a korekciu vašej pleti. Vyberte si ten, ktorý sa roztiera rovnomerne a netvorí na pleti linky, potom bude vaša pleť vyzerať mladšie.

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin