Prejavy starnutia Strata hutnosti

Proces starnutia pleti začína ovplyvňovať to, ako pleť na pohľad i dotyk pôsobí, približne od 25. roka. Od tohto okamihu sa prirodzené procesy, ktoré udržujú optimálne zdravie pleti, začínajú spomaľovať a látky, ktoré jej dávajú jej mladistvý vzhľad, sa tvoria v menšej miere. To spôsobuje navonok viditeľné prejavy starnutia. Strata hutnosti je jedným z nich, spolu so stratou objemu a vráskami. Príčiny starnutia pleti sú dvojaké. Vnútorné, prirodzené príčiny sú predurčené našou genetickou výbavou a vekom a nemožno ich zastaviť, naproti tomu vonkajšie faktory súvisia s naším životným štýlom a možno ich pozitívne ovplyvniť prostredníctvom holistického prístupu k prevencii.

PREJAVY A PRÍZNAKY

Starnutie pleti prebieha v konkrétnych vrstvách kože:

Vrstvy epidermis

 • Zmeny: pomalšia obnova kožných buniek, znížená tvorba lipidov.
 • Vonkajšie prejavy: drsnejší a suchší povrch pleti s jemnými linkami a vráskami. Väčšia citlivosť na UV žiarenie a náchylnosť voči infekcii, menej efektívny proces hojenia. 

Vrstvy dermis
 • Zmeny: 1 % ročný úbytok kolagénu a pokles hladiny elastínu. Znížený krvný obeh. 
 • Vonkajšie prejavy: Menej pružná pleť, ktorá sa ľahšie poškodí a je náchylnejšia na tvorbu vrások. Strata hutnosti. Stráca sa ružovkastý vzhľad typický pre mladú pleť. 

Vrstvy podkožia
 • Zmeny: Zníženie veľkosti a množstva tukových buniek. 
 • Vonkajšie prejavy: Strata objemu, hlbšie vrásky a prepadnuté líca. Zhoršené hojenie rán.
Obrázok zrelej pleti
Koža je tvorená vrstvami, z ktorých najvrchnejšia je epidermis. Každá z nich starne iným spôsobom.

Ako spoznať stratu hutnosti

 

 • Strata hutnosti obvykle postihuje ženy najmä okolo a po menopauze. Pleť sa mení a potrebuje v tejto fáze života väčšiu starostlivosť. Pleť je menej odolná, tvoria sa v nej hlbšie vrásky a býva bledšia, bez jasu. 

 

Strata hutnosti sa prejavuje na povrchu tromi hlavnými spôsobmi: 

 • Tenšia pleť. Pleť tváre sa zdá menej pružná a môže sa začať prepadať. 
 • Hlbšie vrásky. Pleť stráca schopnosť udržať si svoj tvar, a tak sa vrásky prehlbujú. 
 • Pleť býva bledšia a matnejšia.
Mladá žena napína pleť na pravom líci.
Vďaka strate hutnosti je pleť na dotyk menej pevná.
PRÍČINY A FAKTORY

Prečo sa naša pleť mení?

Strata hutnosti je do určitej miery nevyhnutná a je súčasťou starnutia pleti. Tento konkrétny problém je sčasti dôsledkom vnútorných, prirodzených zmien, ako sú hormonálne zmeny, chronologické starnutie pleti a jeho vplyv na štruktúru kože.

S pribúdajúcim vekom sa spojenie medzi vrchnými a strednými vrstvami kože (epidermis a dermis) mení. Toto spojenie tvoria papily. Cievy,  ktoré sa nachádzajú v strede každej papily, privádzajú do horných vrstiev živiny, hydratáciu a kyslík, ktoré potrebujú. U mladšej pleti sú papily hlboké a blízko pri sebe. Tým získava mladá pleť svoju silu a hladký povrch.

Čím sme starší, tým je zvlnenie papíl menšie a ich množstvo sa znižuje. Výsledkom je menej pružná a odolná pleť s viac vráskami.  

Postupom času sa znižuje tiež produkcia kolagénu a elastínu, ubúda tým látok, ktoré zabezpečujú pružnosť pleti.  

Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku vrások. A nakoniec sa s pribúdajúcimi rokmi spomaľuje tiež efektívne zásobovanie vrchných vrstiev kože živinami a kyslíkom. Matnejší a bledší tón pleti je následkom práve tohto spomalenia.

Zobrazenie štruktúry mladej pleti
U mladej pleti husto a hluboko zvlnené papily efektívne zásobujú horné vrstvy živinami, hydratáciou a kyslíkom.
Zobrazenie štruktúry zrelej pleti
U staršej pleti sa hustota a množstvo papíl znižuje. Výsledkom je nižšia efektivita systému a následne strata jasu a odolnosti.

Existujú niektoré ďalšie faktory, vnútorné i vonkajšie, ktoré sú mimoriadne významné pri strate hutnosti:

Hormonálne zmeny

Spolu s hormonálnou aktivitou sa spomaľujú i niektoré procesy v koži. Tvorba spojivového tkaniva je jedným z nich. To znamená, že po menopauze sa produkuje menej látok, ktoré mladej pleti zabezpečujú jej hustú štruktúru a hladký povrch. Medzi ne patria kyselina hyalurónová, kolagén a elastín. Vo výsledku je pleť na pohľad i na dotyk menej pevná. 

Pôsobenie slnečného žiarenia
Pôsobenie slnka, ktoré je primárnou príčinou oxidačného stresu, oslabuje stavebnú štruktúru pleti a prispieva k zhoršeniu problému. Výsledkom je výraznejšia strata hutnosti. S tým môžu zároveň prísť aj nerovnomerné zafarbenie pleti, pigmentové škvrny a dehydratácia. Každodenná ochrana pleti pred týmto poškodením pod vplyvom UV žiarenia zodpovedajúcimi výrobkami s SPF ochranou tento proces spomalí a pomôže tiež predísť tvorbe vrások a strate objemu

Fajčenie
Chemické látky v cigaretách majú ničivý dosah na kolagén a elastín cez proces oxidačného stresu. Fajčenie urýchľuje všetky prejavy starnutia pleti, vrátane vrások a straty objemu.

Tvár ženy v stredných rokoch
Klesajúce množstvo estrogénov môže viesť k nárastu zápalov a môže zhoršiť kožné ochorenia, ako je napríklad rosacea.
Žena cloniaca si oči pred slnkom pravou rukou.
Slnko dramaticky urýchľuje proces starnutia.
RIEŠENIE

Ako pleti navrátiť pevnosť a jas

Stratu hutnosti možno riešiť buď len samotnými kozmetickými prípravkami alebo spoločne s invazívnejšími metódami liečby. 

Kozmetické výrobky pomáhajúce obnoviť pevnosť a hutnosť pleti môžu obsahovať nasledujúce účinné látky.

Účinné látky

 • Antioxidanty
  Pretože je starnutie pleti čiastočne spôsobené oxidačným stresom, lokálna aplikácia antioxidantov môže pomôcť pleti s jej vlastnou ochranou. Tak môžeme spomaliť procesy, ktoré vedú k strate pevnosti, rovnako ako k ďalším prejavom starnutia, ako je strata objemu a vrásky.
 •  Arctiín
  je rastlinný výťažok z plodov lopúcha, ktorý stimuluje obnovu kožných buniek, pomáha zrelej pleti, ktorá je zoslabená procesom starnutia a hormonálnymi zmenami, byť opäť pevnejšou. Arctiín je kľúčovou zložkou radu Eucerin DermoDENSIFYER. 
 • Apiaceae peptidy 
  pomáhajú vlastnej regenerácii zrelej pleti, pretože urýchľujú procesy, ktoré posilňujú jej stavebnú štruktúru pre zlepšenie pevnosti a pružnosti. Apiaceae peptidy sú súčasťou zloženia radu Eucerin DermoDENSIFYER.

Žena aplikujúca krém na tvár.
Používanie zloženia s aktívnymi zložkami, ako sú antioxidanty, arctiín a Apiaceae peptidy môže pomôcť vlastnej ochrane pleti a spomaliť procesy starnutia.
Žena aplikujúca krém Eucerin na ľavé líce.
Pre optimálne a viditeľné výsledky odporúčame používať celý rad Eucerin DermoDENSIFYER.

Invazívne metódy liečby

Tieto zákroky by mal vykonávať iba kvalifikovaný odborník v klinickom prostredí.

Chemické pílingy

Pílingy kyselinou glykolovou alebo mliečnou sú určené na zlepšenie a vyhladenie povrchu pleti odstránením poškodených vonkajších vrstiev. Píling môže tiež pomôcť zvýšiť pevnosť a silu pleti, pretože podporuje syntézu kolagénu. Vzhľadom na to, že dermatologické peelingy zanechávajú pleť citlivejšiu na vonkajšie vplyvy, odporúčame používať výrobok s SPF slnečnou ochranou, napr. Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Oil Control SPF 50+

Laserový resurfacing 
Laser sa používa na odstránenie vonkajších vrstiev pleti tváre a stimuláciu rastu nových kolagénových vlákien. Pri hojení tejto oblasti sa pleť zosilňuje a zlepšuje sa jej pevnosť. Pleť však zostáva vystavená vonkajším vplyvom, preto je nevyhnutné používať výrobok s SPF slnečnou ochranou, napr. Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie na tvár Oil Control SPF 50+

Ďalej možno stratu pevnosti a žiarivosti spomaliť holistickým prístupom k prevencii.

Žena pri ošetrení tváre chemickým pílingom.
Cieľom chemického pílingu je zlepšenie textúry pleti odstránením jej poškodených vrstiev.
Žena pri laserovom ošetrení tváre.
Laserový resurfacing odstraňuje poškodené vrstvy a zároveň stimuluje tvorbu kolagénu.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

 • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
 • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
 • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár