Prejavy starnutia – Strata objemu

6 min čítanie
Zobraziť viac

Od 25. roka začína starnúť pleť a v každej vrstve kože sa začínajú vyskytovať zmeny. To je spôsobené kombináciou vnútorných procesov a vonkajších faktorov.

Prejavy a príznaky

Celkové starnutie pleti a strata objemu

S každým pribúdajúcim rokom dochádza ku štrukturálnej zmene pokožky.
Tvar celej tváre sa postupom času mení, čo možno vysvetliť stratou objemu.

To, ako starneme, je sčasti dané genetickou dispozíciou. Toto prirodzené starnutie sa spája s faktormi životného prostredia a životného štýlu, ktoré  spôsobujú spomalenie kľúčových procesov a funkcií pleti. Práve toto spomalenie spôsobuje najviditeľnejšie prejavy starnutia: jemné linky a vrásky, stratu objemu, stratu pružnosti a žiarivosti pleti.

Jednou z hlavných zmien, ktoré spôsobujú tieto viditeľné prejavy, je ubúdanie buniek zaisťujúcich objem pleti. 

Táto strata objemu pleti, spoločne s vráskami a stratou pružnosti a žiarivosti dodáva tvári starší vzhľad. Stratu objemu môže byť niekedy ťažké určiť, napriek tomu je veľmi bežná a mení tvar a výraz celej tváre. Býva niekedy označovaná tiež ako ochabujúca pleť, strata kontúr, a často sa prejavuje navonok ako pesimisticky vyzerajúci výraz v tvári.

Ako spoznať stratu objemu

Trojuholník krásy

Pretože stratu objemu môže byť ťažké popísať či rozoznať, máme tu pre vás vizuálnu pomôcku. Tá jasne ukazuje, ako tento konkrétny prejav starnutia mení tvar a výraz tváre niekoľkými nenápadnými, ale zásadnými spôsobmi.  "Trojuholník krásy" ukazuje, ako ubúdajúci objem môže v tvári vyvolať pesimistický, smutný alebo ustaraný výraz. Ten potom ostatní môžu chybne vnímať ako zlú náladu či negatívny postoj danej osoby.

Trojuholník krásy je známkou mladistvého vzhľadu.

Rozvrhnutie objemu v mladistvej tvári vytvára jej atraktívny vzhľad. Hlavné rysy mlado vyzerajúcej tváre možno jasne rozoznať v "trojuholníku krásy". Patria medzi ne:


 • Vystupujúce lícne kosti 
 • Plné líca 
 • Hladká pleť 
 • Tenké a pevné kontúry tváre pozdĺž čeľustí

Kombinácia týchto rysov dodáva tvári tvar, ktorý je hore širší, zužujúci sa do najužšieho bodu na brade. Celkový výraz je uvoľnený a pozitívny.
Postupom času sa trojuholník krásy prevracia a spôsobuje pesimistický či smutný výraz tváre.

S pribúdajúcim vekom sa vďaka príznakom straty objemu tento trojuholník prevracia. To je spôsobené nasledujúcimi zmenami:


 • Povolená pleť pozdĺž čeľustí
 • Ochabovanie kontúr tváre 
 • Vpadnutejšie líca  
 • Vrásky na čele a pri obočí 
 • Kútiky úst smerujúce nadol

Kombinácia týchto faktorov vytvára starší vzhľad. Ako vidno, trojuholník sa teraz prevrátil hore nohami a širšia oblasť sa teraz nachádza v spodnej časti tváre. Pri ubúdaní objemu a ochabovaní pleti sa mení tiež samotný výraz tváre. Tento výraz v tvári možno vnímať ako smutný alebo ustaraný.

Ďalšie faktory

Prečo sa trojuholník krásy prevracia?

Okrem chronologického, prirodzeného starnutia prispieva k procesom, ktoré spôsobujú stratu objemu, aj mnoho ďalších vnútorných i vonkajších faktorov.

Najmä pri menopauze sa u žien mení ich hormonálna hladina.
Množstvo slnečného žiarenia, ktoré pleť znáša, sa líši podľa fototypu a aktuálneho stavu pleti.

Hormonálne zmeny 
V puberte je hladina estrogénu vysoká a tvár má plný tvar. S rastúcim vekom hladiny hormónov klesajú a v pleti ubúda aj množstvo tukových buniek, čo vedie k strate objemu a poklesu kontúr pleti. 

Životný štýl
Strata objemu je súčasťou starnutia pleti a je spôsobená aj niektorými vonkajšími faktormi životného štýlu, ktoré prispievajú tiež k tvorbe vrások a strate pružnosti.

Medzi ne patria:

 • Fajčenie: nikotín a chemické látky v cigaretách viac znižujú množstvo kolagénu v pleti. 
 • Slnko: príliš dlhý pobyt na slnku môže prispieť k väčšiemu poškodeniu kolagénu a narušeniu štruktúry kože.

Spoločne tieto faktory životného štýlu spôsobujú oxidačný stres. K nemu dochádza, keď sa  vo vnútri kože tvoria molekuly známe ako 'voľné radikály', ktoré napadajú bunkové štruktúry, vrátane tých, ktoré zaisťujú hladký a pevný vzhľad pleti. Keď je štruktúra oslabená a ubúda množstvo kolagénu a elastínu, starnutie pleti sa urýchľuje. Viditeľné príznaky vrátane jemných liniek a vrások, straty objemu, straty pružnosti a žiarivosti pleti sú na povrchu viac zrejmé.

Prečo sa stráca objem?

Procesy a systémy kože sa s rastúcim vekom spomaľujú a každý z nich prispieva k starnutiu pleti. Tento konkrétny problém je najviac ovplyvnený postupným úbytkom "vypĺňajúcich" látok, ktoré zachovávajú pevný vzhľad a hladký povrch pleti, čo vedie k strate objemu, ochabovaniu pleti a povoľovaniu pevných kontúr tváre.

To sa deje v týchto vrstvách kože:

1 Epidermis 2 Hlbšie vrstvy kože

Epidermis. Ako starneme, v horných vrstvách kože sa znižuje tvorba kyseliny hyalurónovej a lipidov. To má negatívny dosah na pevnosť pleti a zmeny na jej povrchu, vrátane dehydratácie, zhrubnutia a vzniku jemných liniek a vrások.

Hlbšie vrstvy kože. 1% ročný úbytok kolagénu zhoršuje spoločne s klesajúcou úrovňou elastínu stenčovanie pleti. Pretože je elastín čiastočne zodpovedný za pružnosť a pevnosť pleti, vedie súčasný úbytok týchto dvoch látok k ochabovaniu a strate pružnosti pleti. Zároveň sa znižuje veľkosť a množstvo tukových buniek, ktoré udržiavajú pleť  "vyplnenú" zvnútra.  Výsledkom je unavenejší vzhľad pleti a prepadnutejšie líca. 

Postupom času sa spomaľuje krvný obeh zabezpečujúci výživu, čo spôsobuje bledosť pleti, väčšiu dehydratáciu a pomalšie hojenie. Tvoria sa aj hlbšie vrásky. Následne dochádza aj k strate pružnosti pleti a vzniku hlbokých vrások.

Riešenie

Čo môžete robiť?

Hoci je strata objemu zložitý a v mnohých ohľadoch nevyhnutný problém, viditeľné prejavy možno mnohými spôsobmi minimalizovať.

Účinné látky

Anti-age výrobky obsahujúce nasledujúce zložky, môžu riešiť príčiny ochabovania pleti, straty objemu a pokleslých kontúr tváre. Riešenie týchto problémov môže pomôcť obnoviť mladistvý vzhľad tváre.

Zložky anti-age pleťových výrobkov ako je magnolol, oligo peptidy a kyselina hyalurónová môžu pomôcť dodať pleti mladší vzhľad.
Pravidelné používanie pleťovej starostlivosti môže pomôcť zmierniť niektoré z viditeľných príznakov straty objemu.

 • Magnolol
  Magnolol, prírodná látka získavaná z kôry stromu magnólie, je vysoko účinnou zložkou anti-age výrobkov.  In vitro výskum preukázal, že aktivuje bunky zaisťujúce objem - zvyšuje ich množstvo a veľkosť.  Výrobky ako je Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift Očný krém SPF 15, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu magnololu, môžu pomôcť riešiť príčiny ochabovania pleti, straty objemu a ochabujúcich tvárových kontúr. Pri použití spoločne s dennými krémami na obnovu objemu môže pomôcť navrátiť pleti tváre mladistvý vzhľad.
 • Oligopeptidy
  Peptidy extrahované z plodov anízu stimulujú a posilňujú sieť kolagénových vláken v dermis. Posilnenie štruktúry pleti pomáha redukovať výskyt vrások. Oligo peptidy majú tiež stimulujúci vplyv na činnosť metabolizmu pleti a reaktivujú interakciu medzi kožnými bunkami. Sú kľúčovou zložkou remodelačného radu Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift, ktorý pomáha pri strate objemu a obnove žiarivosti.
 • Kyselina hyalurónová
  Kyselina hyalurónová je látka prirodzene tvorená kožnými bunkami a je súčasťou spojivového tkaniva pleti. Jednou z jej kľúčových funkcií je zadržovať hydratáciu, lebo má schopnosť viazať 1000 až 10 000 násobok svojej vlastnej hmotnosti vo vode (tj. medzi jedným až desiatimi litrami). S pribúdajúcim vekom sa prirodzená schopnosť pleti produkovať kyselinu hyalurónovú znižuje a začínajú sa tvoriť a prehlbovať vrásky. Kyselina hyalurónová je jednou z troch účinných látok v Eucerin Hyaluron-Filler + Volume-Lift Nočnom kréme, kde účinne pomáha zlepšovať zadržovanie hydratácie. Pri použití spoločne s výrobkami pre obnovu objemu môže tento intenzívny prípravok starostlivosti o pleť pomôcť redukovať výskyt jemných liniek a vrások. Ďalej je účinnou aktívnou zložkou v rade Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT a v dennom a nočnom kréme Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity.

Invazívne dermatologické metódy

Invazívne zákroky na zväčšenie objemu by mali prebiehať na odbornom klinickom pracovisku.
Výhody a nevýhody plastických operácií by pacienti mali zvážiť vopred.

Transfer tuku
Ide o chirurgické odstránenie tuku z jednej oblasti tela a jeho premiestnenie do inej časti. To sa najčastejšie využíva na obnovenie objemu v lícach a má dlhotrvajúci efekt. Negatívnym vedľajším efektom môžu byť opuchy a liečba obvykle vyžaduje rekonvalescenciu. 

Výplne
Injekčné výplne sa používajú na dočasnú obnovu objemu a prinášajú okamžité, krátkodobejšie výsledky. Obvykle sa používajú pre oblasť pod očami, na lícach, spánkoch a perách. 

Jednou z hlavných zmien, ktoré spôsobujú viditeľné známky starnutia, je úbytok tukových buniek.
Kyselina hyalurónová v injekciách môže tiež pomôcť proti vráskam

Tvárové implantáty
Prinášajú najtrvalejší výsledok. Umelý implantát sa umiestňuje pod kožu a obnoví tak objem v požadovaných oblastiach, obvykle v lícach. Pôvodne boli viac populárne, teraz sú menej často žiadané než výplne a transfer tuku, pretože vyžadujú najdlhšiu rekonvalescenciu.

Neinvazívne dermatologické metódy liečby

Dermatologické zákroky proti starnutiu pleti môžu byť účinné.

Rádiofrekvencia

Využíva rádiofrekvenčné technológie na zahriatie hlbších kolagénnych vrstiev. Toto teplo podporuje tvorbu nového kolagénu a posilňuje jestvujúci kolagén s cieľom posilniť povolené kontúry tváre. 

Ultrazvuk
Táto metóda využíva ultrazvuk na lifting, posilnenie a vypnutie ochabnutej pleti.

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin