Žena v stredných rokoch sa oboma rukami dotýka líc.

Prejavy starnutia Strata objemu

Od 25. roka začína starnúť pleť a v každej vrstve kože sa začínajú vyskytovať zmeny. To je spôsobené kombináciou vnútorných procesov a vonkajších faktorov.

PREJAVY A PRÍZNAKY

Celkové starnutie pleti a strata objemu

The triangle of beauty

To, ako starneme, je sčasti dané genetickou dispozíciou. Toto prirodzené starnutie sa spája s faktormi životného prostredia a životného štýlu, ktoré  spôsobujú spomalenie kľúčových procesov a funkcií pleti. Práve toto spomalenie spôsobuje najviditeľnejšie prejavy starnutia: stratu objemu, vrásky a stratu hutnosti.

Jednou z hlavných zmien, ktoré spôsobujú tieto viditeľné prejavy, je ubúdanie buniek zabezpečujúcich pleti objem. 

Spoločne s vráskami a stratou hutnosti dodáva tvári starší vzhľad. Stratu objemu môže byť niekedy ťažké určiť, napriek tomu je veľmi bežná a mení tvar a výraz celej tváre. Niekedy sa označuje aj ako ochabujúca pleť, strata kontúr, a často sa prejavuje navonok ako pesimisticky vyzerajúci výraz v tvári.

Znázornenie kože a jej vrstiev
S každým pribúdajúcim rokom nastáva štrukturálna zmena každej vrstvy kože.
Žena ukazuje stratu objemu napínaním pleti tváre.
Tvar celej tváre sa postupom času mení, čo možno vysvetliť stratou objemu.

Ako spoznať stratu objemu

Trojuholník krásy

Pretože stratu objemu môže byť ťažké popísať či rozoznať, máme tu pre vás vizuálnu pomôcku. Tá jasne ukazuje, ako tento konkrétny prejav starnutia mení tvar a výraz tváre niekoľkými nenápadnými, ale zásadnými spôsobmi.  "Trojuholník krásy" ukazuje, ako ubúdajúci objem môže v tvári vyvolať pesimistický, smutný alebo ustaraný výraz. Ten potom ostatní môžu chybne vnímať ako zlú náladu či negatívny postoj danej osoby.

Rozvrhnutie objemu v mladistvej tvári vytvára jej atraktívny vzhľad. Hlavné rysy mlado vyzerajúcej tváre možno jasne rozoznať v "trojuholníku krásy". Patria medzi ne:


 • Vystupujúce lícne kosti 
 • Plné líca 
 • Hladká pleť 
 • Tenké a pevné kontúry tváre pozdĺž čeľustí

Kombinácia týchto rysov dodáva tvári tvar, ktorý je hore širší, zužujúci sa do najužšieho bodu na brade. Celkový výraz je uvoľnený a pozitívny.
Trojuholník krásy znázornený na ženskej tvári.
Trojuholník krásy je známkou mladistvého vzhľadu.

S pribúdajúcim vekom sa vďaka príznakom straty objemu tento trojuholník prevracia. To je spôsobené nasledujúcimi zmenami:


 • Povolená pleť pozdĺž čeľustí
 • Ochabovanie kontúr tváre 
 • Vpadnutejšie líca  
 • Vrásky na čele a pri obočí 
 • Kútiky úst smerujúce nadol

Kombinácia týchto faktorov vytvára starší vzhľad. Ako vidno, trojuholník sa teraz prevrátil hore nohami a širšia oblasť sa teraz nachádza v spodnej časti tváre. Pri ubúdaní objemu a ochabovaní pleti sa mení tiež samotný výraz tváre. Tento výraz v tvári možno vnímať ako smutný alebo ustaraný.
Prevrátený trojuholník krásy znázornený na ženskej tvári.
Postupom času sa trojuholník krásy prevracia a spôsobuje pesimistický či smutný výraz tváre.
ĎALŠIE FAKTORY

Prečo sa trojuholník krásy prevracia?

Okrem chronologického, prirodzeného starnutia prispieva k procesom, ktoré spôsobujú stratu objemu, aj mnoho ďalších vnútorných i vonkajších faktorov.

Hormonálne zmeny 

Významným vnútorným faktorom sú hormonálne zmeny. V puberte je hladina estrogénu vysoká a tvár má plný tvar. S rastúcim vekom hladiny hormónov klesajú a v pleti ubúda tiež množstvo tukových buniek. 

Životný štýl
Strata objemu je súčasťou starnutia pleti a je spôsobená tiež niektorými vonkajšími faktormi životného štýlu, ktoré prispievajú k tvorbe vrások a strate hutnosti. Medzi ne patria:
 • Fajčenie: nikotín a chemické látky v cigaretách viac znižujú množstvo kolagénu v pleti. 
 • Slnko: príliš dlhý pobyt na slnku môže prispieť k väčšiemu poškodeniu kolagénu a narušeniu štruktúry kože.

Spoločne tieto faktory životného štýlu spôsobujú oxidačný stres. Ten nastáva, keď sa vo vnútri koža tvoria molekuly známe ako 'voľné radikály', ktoré napadajú bunkové štruktúry, vrátane tých, ktoré zaisťujú hladký a pevný vzhľad pleti. Keď je štruktúra oslabená a ubúda množstvo kolagénu a elastínu, starnutie pleti sa urýchľuje. Viditeľné príznaky vrátane straty objemu, straty hutnosti a vrások sú na povrchu viac viditeľné.
Tvár ženy v stredných rokoch
Najmä pri menopauze sa u žien mení ich hormonálna hladina.
Žena cloniaca si oči pred slnkom rukou.
Množstvo slnečného žiarenia, ktoré pleť znáša, sa líši podľa fototypu.

Prečo sa stráca objem?

Procesy a systémy kože sa s rastúcim vekom spomaľujú a každý z nich prispieva k starnutiu pleti. Tento konkrétny problém je najviac ovplyvnený postupným úbytkom "vypĺňajúcich" látok, ktoré zachovávajú pevný vzhľad a hladký povrch pleti, čo vedie k strate objemu, ochabovaniu pleti a povoľovaniu pevných kontúr tváre.

To sa deje v týchto vrstvách kože:

Zobrazenie štruktúry kože a jej vrstiev
1 Epidermis 2 Hlbšie vrstvy kože

Epidermis. V horných vrstvách kože sa znižuje tvorba kyseliny hyalurónovej a lipidov. To má negatívny dosah na pevnosť pleti a zmeny na jej povrchu, vrátane dehydratácie, zdrsnenia a vzniku vrások.

Hlbšie vrstvy kože. 1 % ročný úbytok kolagénu zhoršuje spoločne s klesajúcou úrovňou elastínu stenčovanie pleti. Pretože je elastín čiastočne zodpovedný za pružnosť a pevnosť pleti, vedie súčasný úbytok týchto dvoch látok k ochabovaniu a strate pružnosti pleti. Zároveň sa znižuje veľkosť a množstvo tukových buniek, ktoré udržiavajú pleť  "vyplnenú" zvnútra.  Výsledkom je unavenejší vzhľad pleti a prepadnutejšie líca. 

Postupom času sa spomaľuje krvný obeh zabezpečujúci výživu, čo spôsobuje bledosť pleti, väčšiu dehydratáciu a pomalšie hojenie. Tvoria sa aj hlbšie vrásky. Následne sa tiež stráca hutnosť pleti.

RIEŠENIE

Čo môžete robiť?

Hoci je strata objemu zložitý a v mnohých ohľadoch nevyhnutný problém, viditeľné prejavy možno mnohými spôsobmi minimalizovať.

Účinné látky

Ako súčasť niektorých anti-age výrobkov môžu tieto zložky riešiť príčiny straty objemu, ochabovanie pleti a kontúr tváre. Riešenie týchto problémov môže pomôcť dodať tvári mladší vzhľad.

 • Magnolol
  Výťažok z magnólie, u ktorého sa vedecky preukázal účinok proti strate objemu. Navracia pleti stratený objem pleti aktiváciou buniek pokožky.
 • Oligopeptidy
  Stimulujú a podporujú kolagénnu sieť pre pevnejšiu pleť. Majú povzbudzujúci účinok na metabolizmus kože a reaktivujú interakcie medzi kožnými bunkami. Prítomnosť oligopeptidov v ošetrujúcom kréme tiež posilňuje a spevňuje slabé spojivové tkanivo. Tým sa zlepšuje mikrocirkulácia a syntéza kolagénu. Výsledkom je silnejšia dermálna sieť a na dotyk pevnejšia a hladšia pleť. Sú účinné aj pri liečbe straty hutnosti
 • Kyselina hyalurónová
  Kyselina hyalurónová je látka prirodzene sa vyskytujúca v tele a je súčasťou spojivového tkaniva. Jednou z jej kľúčových funkcií je udržiavať hydratáciu - má schopnosť viazať až 30-násobné množstvo vody v porovnaní so svojou vlastnou molekulovou hmotnosťou. Ale s pribúdajúcim vekom sa prirodzená schopnosť pleti syntetizovať kyselinu hyalurónovú znižuje. Vďaka extrémne vysokej schopnosti zadržiavať vodu má na pleť aj regeneračný účinok. Ďalšou výhodou sú jej antioxidačné vlastnosti, ktoré tiež pomáhajú v boji proti vráskam a strate hutnosti.

Žena v stredných rokoch sa díva do zrkadla a dotýka sa ľavého líca.
Niektoré zložky anti-age pleťových výrobkov, ako je magnolol, oligopeptidy a kyselina hyalurónová môžu pomôcť dodať pleti mladší vzhľad.
Žena aplikujúca krém na tvár.
Pravidelné používanie pleťovej starostlivosti môže pomôcť zmierniť niektoré z viditeľných príznakov straty objemu.

Invazívne dermatologické metódy

Transfer tuku
Ide o chirurgické odstránenie tuku z jednej oblasti tela a jeho premiestnenie do inej časti. To sa najčastejšie využíva na obnovenie objemu v lícach a má dlhotrvajúci efekt. Negatívnym vedľajším efektom môžu byť opuchy a liečba obvykle vyžaduje rekonvalescenciu. 

Výplne
Injekčné výplne sa používajú na dočasnú obnovu objemu a prinášajú okamžité, krátkodobejšie výsledky. Obvykle sa používajú pre oblasť pod očami, na lícach, spánkoch a perách. 

Jednou z hlavných zmien, ktoré spôsobujú viditeľné známky starnutia, je úbytok tukových buniek.
Kyselina hyalurónová v injekciách môže tiež pomôcť proti vráskam

Tvárové implantáty
Prinášajú najtrvalejší výsledok. Umelý implantát sa umiestňuje pod kožu a obnoví tak objem v požadovaných oblastiach, obvykle v lícach. Pôvodne boli viac populárne, teraz sú menej často žiadané než výplne a transfer tuku, pretože vyžadujú najdlhšiu rekonvalescenciu.

Ruka držiaca injekciu.
Invazívne metódy liečby na obnovu objemu vykazujú krátkodobejšie výsledky a vyžadujú pravidelné opakovanie.
Žena sa pripravuje na plastickú operáciu.
Každé riziko a výhodu estetického zákroku treba vopred zvážiť.

Neinvazívne dermatologické metódy liečby

Rádiofrekvencia

Využíva rádiofrekvenčné technológie na zahriatie hlbších kolagénnych vrstiev. Toto teplo podporuje tvorbu nového kolagénu a posilňuje jestvujúci kolagén s cieľom posilniť povolené kontúry tváre. 

Ultrazvuk
Táto metóda využíva ultrazvuk na lifting, posilnenie a vypnutie ochabnutej pleti.

 Žena podstupuje dermatologické ošetrenie tváre.
Dermatologické zákroky proti starnutiu pleti môžu byť účinné.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

 • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
 • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
 • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár