mužská vs. ženská pleť

Znalosť kože – Ako sa líši mužská a ženská pleť?

3 min čítanie
Zobraziť viac

Muži chcú, aby ich pleť vyzerala a pôsobila zdravo. Rovnako ako ženy riešia problémy, ako je citlivosť pleti, akné a vrásky, u každého pohlavia je však pleť odlišná. Mužská pokožka – na tvári a tele - má iné zloženie než ženská, a vyžaduje rozdielnu starostlivosť. Preto aj muži potrebujú špeciálny prístup ku kozmetickej starostlivosti, aby si ich pleť udržala svoje zdravie a čo najlepší prirodzený vzhľad.

Aké sú rozdiely?

Hormón testosterón určuje špecifiká mužskej pleti a spôsobuje odlišnú štruktúru oproti pleti ženskej. I keď je pleť každého človeka jedinečná, možno všeobecne povedať, že mužská pokožka – na tvári i na tele - je hrubšia, mastnejšia a odlišne starne.

Hrúbka

Mužská pleť je silnejšia, mastnejšia a odlišne starne.

 • Mužská pokožka je v priemere približne o 20 % hrubšia než ženská. Obsahuje viac kolagénu a má silnejší a pevnejší vzhľad. 
 • Množstvo kolagénu v mužskej pleti sa znižuje konštantnou rýchlosťou. Naproti tomu ženská pleť sa premieňa v neskoršom veku, najmä po menopauze, keď slabne oveľa výraznejšie a dosahy sú dramatickejšie než u mužskej pleti.

Po menopauze môže byť pleť u žien výrazne slabšia.

Mastnota

Mužská pleť má väčšie póry, je mastnejšia a náchylnejšia na nedokonalosti a tvorbu akné.

 • Muži majú viac mazových žliaz a teda viac pórov, než ženy. Ich mazové žľazy i ich póry sú väčšie než u žien. 
 • Tvorba kožného mazu je u mužov dvojnásobná, preto je mužská pleť mastnejšia  a lesklejšia než ženská, a je náchylná na nedokonalosti a tvorbu akné
 • Starší muži sú menej náchylní na suchú pleť, než ženy.

Starnutie

Príznaky starnutia sa u mužov môžu objaviť neskôr, keď sa však vrásky objavia, sú obvykle hlbšie.

 • Príznaky starnutia sa u mužskej pleti objavujú neskôr, ale keď sa zmeny začnú, prebiehajú rýchlo. 
 • Muži sú najviac ohrození stratou svalovej hmoty a ochabovaním pleti v kombinácii s opuchnutými očami a tmavými kruhmi, ktoré spôsobujú ich unavený vzhľad. 
 • I muži majú vrásky, hoci pre nich často nie sú takým problémom, ako u žien. Mužské vrásky sa objavujú neskôr než u žien, keď sa však objavia, ide už o hlbšie ryhy.

Vďaka pravidelnému holeniu je mužská pleť viac namáhaná než ženská pleť.

Holenie odstraňuje hornú vrstvu kožných buniek, a pleť je potom citlivá na vonkajšie faktory.
Holenie namáha pleť a u 40 % mužov spôsobuje kožné problémy.

 • Pleť mužov, ktorí sa holia, je počas života vystavená v priemere 16 000 oholeniam. 
 • Pleť sa stáva citlivejšou a reaguje rýchlejšie. 
 • Každodenné holenie pleť namáha a môže spôsobiť podráždenie. Pripravuje pleť o hornú vrstvu kožných buniek a odhaľuje nezrelú pleť, ktorá je obzvlášť citlivá na vonkajšie vplyvy. 
 • Až 40 % mužov trpí kožnými problémami súvisiacimi s holením. Mladí muži a muži so svetlou pleťou sú viac ohrození. 
 • Tupá britva a/alebo nedostatočné navlhčenie pri holení môže viesť k odreninám a drobným rezom, začervenaniu pleti pri holení alebo vyrážkam.

Ako ošetrovať mužskú pleť

Pretože sa mužská pleť od ženskej pleti líši, vyžaduje tiež odlišný prístup ku kozmetickej starostlivosti. Výrobky by mali rešpektovať jej jedinečné biologické vlastnosti.

Šetrné holenie je dôležité. Odporúčame používať výrobky s antibakteriálnymi zložkami.
Mužská pleť ocení kvalitné výrobky a pravidelnú kozmetickú starostlivosť.

Šetrné holenie je dôležité, a to najmä pre tých, ktorí majú citlivú pleť alebo kožné ochorenie, ako je akné a atopický ekzém:

 • Chráňte a znižujte podráždenie pleti pomocou výrobkov na holenie. Tie by mali pomáhať hladkému sklzu britvy po pleti a brániť odreninám a rezom. Mali by tiež byť šetrné pre citlivú pleť: agresívne výrobky môžu pleť pripravovať o  prirodzené kožné lipidy, ktoré sú už ohrozené vďaka odieraniu vrchných vrstiev pleti. Tiež odporúčame výrobky na holenie, ktoré majú antibakteriálne účinky pre ochranu pleti proti podráždeniu pri holení. 
 • Používajte vždy čistú a ostrou britvu pre čo najhladšie oholenie a prevenciu začervenania a vyrážky po holení. 
 • Hoľte fúzy po smere ich rastu, nie obrátene.

Hydratačné a anti-age výrobky pre mužov by mali mať ľahkú konzistenciu. Husté a mastné výrobky môže mužská pleť zle znášať.

 

 

Súvisiace články

Odporúčame

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin