Znalosť kože – Ako sa pleť líši u rôznych etnických skupín?

8 min čítanie
Zobraziť viac

Náš etnický pôvod ovplyvňuje štruktúru a vzhľad našej pleti. Ak hovoríme o pleti, potom výraz etnická príslušnosť znamená tiež rôzne faktory životného prostredia a kultúry, ktoré majú vplyv na jej zdravie a vzhľad.  

Výskum v tejto oblasti sa zameriava na pigmentáciu. A i keď ho sťažujú mnohé obmedzenia z hľadiska kategorizácie a rozporných záverov, ukazuje sa, že štruktúra kože a jej problémy sa u jednotlivých etnických skupín líšia. To, ako sa o pleť staráme a ošetrujeme ju, by malo tieto rozdiely zohľadňovať, práve tak ako výrobky, ktoré používame.

Ako sa farba pleti a pigmentácia líšia v rôznych etnických skupinách

Naša farba pleti je určená hustotou a rozmiestnením melanínu. Melanín je pigment tvorený špeciálnymi bunkami v bazálnej vrstve epidermis, melanocytmi. Tento melanín sa potom odovzdáva do okolitých buniek v bazálnej vrstve a spôsobuje pigmentáciu kože.

Všetky etnické skupiny majú vo svojej koži podobné množstvo melanocytov. Čím sa jednotlivé etniká líšia, je úroveň aktivity melanocytov, v kombinácii s tým, ako sú bunky tvorené a ako sa zoskupujú. Práve tieto rozdiely spôsobujú rôzne odtiene pleti.  

Pokusy zmeniť odtieň vašej pleti môžu mať vplyv na jej zdravie: 

  • U osôb s bielou pleťou vedie snaha o opálenie ku zvýšenému riziku rakoviny kože. 
  • Túžba niektorých žien s tmavou pleťou docieliť kultúrne cenený svetlejší tón pleti môže viesť k používaniu nevhodných výrobkov, ktoré pleť poškodzujú.

Vplyv etnickej príslušnosti na stav pleti

Kým mnohé kožné "stavy" sú spoločné pre všetky etnické typy, môže mať etnická príslušnosť vplyv na ich početnosť (t.j. ktorými je určitá etnická skupina najpravdepodobnejšie postihnutá) a ich vzhľad.  

Existujú badateľné rozdiely medzi tmavšou a svetlejšou pleťou v ich reakcii na slnko, poruchách pigmentácie, podráždeniach a zápaloch.

Pôsobenie UV žiarenia

Pôsobenie UV žiarenia je jedným z najvýznamnejších faktorov ovplyvňujúcich zdravie pleti naprieč celou populáciou, s odhadmi, ktoré naznačujú, že približne 10 % z nás bude mať počas svojho života rakovinu kože.

Hoci je tmavšia pleť pred UV žiarením lepšie chránená než pleť svetlá, odporúčame používať slnečnú ochranu.
Starecké škvrny sú zreteľnejšie na európskom a ázijskom type pleti, než na tmavšej pleti.

Etnická príslušnosť jedinca ovplyvňuje, ako jeho pleť reaguje na slnko: 


  • Bielu pleť viac ohrozuje UV žiarenie, a tí, ktorí sa ťažko opaľujú a ľahko spália, sú najviac ohrození rizikom rakoviny kože. 
  • Tmavá pleť má vyššiu prirodzenú ochranu proti UV žiareniu, s priemerným ochranným faktorom UVB približne 13, oproti faktoru 3 bielej pleti. 
  • Rakovina kože je menej rozšírená u tmavého kožného fototypu. Rad zistení z USA však naznačuje, že keď je odhalená, môže to byť až v neskoršom, a preto v pokročilejšom štádiu. 
  • Starecké škvrny sú zreteľnejšie na európskom a ázijskom type pleti, než na tmavšej pleti.

Všetky typy pleti potrebujú pri pobyte na slnku zvláštnu starostlivosti. Prečítajte si viac v článku, aký vplyv má slnko na kožu a o tom, ako chrániť kožu pred UV lúčmi.

Poruchy pigmentácie

Všeobecne sa poruchy pigmentácie môžu objaviť u všetkých typov pleti.

I keď poruchami pigmentácie môže trpieť pleť všetkých farieb, sú najbežnejšie, výraznejšie a viac problematické u jedincov ázijského, hispánskeho alebo afrického pôvodu. Bežné zápalové ochorenia, ako sú atopický ekzém alebo akné, ktoré sa prejavujú ako erytém (začervenanie pleti spôsobené rozšírením kapilár) u bielej pleti, môžu u tmavšej pleti spôsobiť zmeny pigmentácie.

Pozápalové hyperpigmentácie

Tmavšie typy pleti sú náchylné na pozápalovú hyperpigmentáciu, ktorú spôsobuje nadprodukcia melanínu a prejavuje sa na pokožke  ako plochy tmavšej farby. Tieto škvrny sa často vyskytujú na pleti, ktorá trpí akné a/alebo atopickým ekzémom. Prečítajte si viac o príčinách a liečbe hyperpigmentácií a pozápalových hyperpigmentácií.

Starecké škvrny

Starecké škvrny sú viac viditeľné na bielej pleti a časté u osôb nad 40 rokov.

Slnkom vyvolané starecké škvrny (lentigo solaris) sú viditeľnejšie na európskom a ázijskom type pleti než na tmavšej pleti. Prečítajte si viac o ich príčinách a ako im zabrániť v článku starecké škvrny.

Melazma

Melazma, jeden z typov hyperpigmentácií, je najčastejší u žien – len 10 % prípadov sú muži.

Melazma je forma hyperpigmentácie, ktorá sa objavuje na tvári, predovšetkým na lícach, koreni nosa, čele a na hornej pere (niekedy i na iných častiach tela vystavovaných slnku, ako sú predlaktia). Vzhľadom sa podobá stareckým škvrnám, ale plochy tmavšej postihnutej pleti sú väčšie. Najčastejšie sa vyskytuje medzi Hispáncami a Aziatmi a osobami s tmavšou pleťou: výskyt melazmy u tehotných mexických žien sa udával až v 80 %. Prečítajte si viac o príčinách a liečbe v článku melazma.

Podráždenie a zápaly

Mieru podráždenia ovplyvňuje etnický pôvod, u ázijskej pleti sa preukázalo, že je viac citlivá na podráždenie, kým tmavá pleť vykazuje menej reakcií.

Keď je prirodzená kožná bariéra narušená, ochranná funkcia pokožky je znížená a je viac náchylná na podráždenie a infekciu. Pokožka postihnutá infekciou sa môže zapáliť, pretože sa sem presúvajú zápalové bunky imunitného systému, aby sa pokúsili opraviť poškodenú bariéru a zahojiť infekciu. I keď je tento proces rovnaký pre všetky typy pleti, niektoré výskumy ukazujú, že


  • Tmavá pleť reaguje na podráždenie najmenej. 
  • Hispánsky typ pleti je odolnejší než európsky typ pleti. 
  • U ázijského typu pleti je najväčšie riziko podráždenia.


Atopická dermatitída (ekzém)

10 - 20 % detí na celom svete má atopický ekzém - u dojčiat sa môže vyskytovať už vo veku 2 - 3 mesiacov.
Atopická dermatitída je zápalové kožné ochorenie, ktoré sa stáva stále rozšírenejším, najmä v západnom svete.

Atopický ekzém je jedným z najčastejších ochorení v detstve. Je to rastúci problém u západných národov, kde postihuje takmer každé piate dieťa. Určité výskumy naznačujú, že deti tmavej a ázijskej pleti sú náchylnejšie na toto ochorenie v prvých 6 mesiacoch, než ich európski a hispánski vrstovníci. U jednej tretiny detí toto ochorenie neskôr v detstve mizne, ale u ostatných môže pretrvávať až do dospelosti.  

Atopická dermatitída sa považuje za dedičné ochorenie. Výskum tiež ukázal, že deti z rozvinutých krajín žijúce v mestských oblastiach, kde je intenzita znečisťujúcich látok vyššia, a tie, ktoré žijú v chladnom podnebí, sú náchylnejšie na toto ochorenie.  

Po vypuknutí ochorenia existuje rad faktorov, prečo sa jeho príznaky zhoršujú. Postihnutí majú nedostatok lipidov a prirodzených hydratačných faktorov. Vďaka tomu je ich bariérová funkcia kože oslabená, zvyšuje sa úbytok hydratácie a pokožka sa stáva suchou s tendenciou svrbieť. Chorí tiež trpia nepravidelnou imunitnou funkciou, vďaka ktorej je ich pleť ešte citlivejšia na okolité prostredie a náchylná na zápaly.

Čím viac pokožka svrbí, tým viac baktérií sa množí a spôsobuje zápal a ďalšie svrbenie, ktoré stav ďalej zhoršuje.  

Európske deti mávajú najväčšie ťažkosti v záhyboch, kde sa stýkajú kĺby (známe tiež ako flexúry), ako sú lakte, zápästia, zadná strana kolien a predná strana členkov.   

Prečítajte si viac o tom, ako liečiť a ošetrovať atopický ekzém.

Rosacea

Rosacea je zápalové a chronické kožné ochorenie, ktoré sa objavuje predovšetkým na tvári.

Chronické začervenanie pokožky, známe ako rosacea, je najčastejšie u žien so svetlou pokožkou škandinávskeho a keltského pôvodu.

Akné

Akné je najčastejšie kožné ochorenie v priemyslových krajinách. Obvykle sa začína počas puberty a môže pretrvávať až do neskorej dospelosti.

Vo vyspelých krajinách akné postihuje približne 85 % populácie v niektorom období života. Hoci sa závažnosť tohto ochorenia  naprieč etnickými skupinami líši, rozdiely sú malé: 


  • Kým všetci pacienti s akné majú vriedky, niektoré štúdie odhalili, že osoby s tmavou pleťou viac trpia zápalmi a pozápalovými hyperpigmentáciami, než osoby s európskym typom pleti. 
  • Iné štúdie ukázali, že ázijská pleť je najviac náchylná na zápaly a tvorbu jaziev. 

Prečítajte si viac v článku príčiny akné a ako liečiť a ošetrovať aknóznu pleť.

Vplyv etnickej príslušnosti na starnutie pleti

Bez ohľadu na etnický pôvod je strata objemu hlavným znakom starnutia po celom svete.
Hlboké a zreteľné nosopreové ryhy sú bežné u tmavého typu pleti.

Kým starnutie prirodzene prebieha u všetkých typov pleti, jeho príznaky sa môžu líšiť podľa etník: 

  • Príznaky starnutia sa u tmavšej pleti objavujú menej výrazne a začínajú v neskoršom veku. To preto, že tmavšia pleť obsahuje viac melanínu a je lepšie chránená pred UV lúčmi. Starecké škvrny patria medzi prvé príznaky fotostarnutia pleti. 
  • U svetlého typu pleti sa starnutie prejavuje ako jemné linky a vrásky. U tmavej pleti sa starnutie prejavuje ako hlboké vrásky, predovšetkým v nosoperovej oblasti. 
  • S pribúdajúcim vekom môže pleť vykazovať zvýšené množstvo hyperkeratózy. Tá je veľmi častá predovšetkým u východoázijského typu pleti. 
  • Prípady dermatózy papulosa nigra (DPN) sa zvyšujú s vekom. DPN sú malé, benígne lézie, ktoré sa objavujú po celej tvári. Vyskytujú sa výhradne u tmavej pleti a sú pomerne časté - postihujú až 30 % afroamerickej populácie v USA.

Všetky typy pleti prechádzajú pri starnutí podobnými zmenami, z ktorých spoločným prejavom starnutie je strata objemu. Ale to, ako starnutie pleti vnímame, a na aké problémy sa sťažujeme, sa v závislosti od našej kultúry líši

  •  Európske ženy si so starnutím spájajú vrásky
  •  Ázijské ženy viac riešia otázky pigmentácie.  
Prečítajte si viac o príznakoch starnutia, ako zabrániť predčasnému starnutiu a ako ošetrovať starnúcu pleť. Mužská a ženská pleť starne odlišne. Prečítajte si viac v článku ako sa líšia mužská a ženská pleť.

Starostlivosť o pleť rôzneho etnického pôvodu

Zdravá koža je nevyhnutná pre naše celkové zdravie a pohodu. Okrem toho, že pôsobí ako naša prvá obranná línia proti vonkajším vplyvom (dráždivé látky, baktérie a vírusy), udržuje zdravá koža rovnováhu vody v našom tele a pomáha regulovať telesnú teplotu. Koža hrá tiež významnú rolu v psychike jedinca. Ako najviditeľnejší "ukazovateľ" nášho zdravia ovplyvňuje stav pleti naše sebavedomie.

Hoci sa u tmavšej pleti rakovina koža vyskytuje menej, je i u nej UV ochrana nutná a odporúčaná.

Starostlivosť o pleť by mala odrážať individuálny typ a stav pleti. Ak potrebujete ďalšie informácie, ktoré vám pomôžu určiť váš typ pleti a aký typ starostlivosti zvoliť, môže vám ako užitočný nástroj pomôcť naša diagnostika pleti. 

Základné odporúčania pre zachovanie zdravia pleti platia pre všetky kožné typy. Prečítajte si viac v článku starostlivosť o pokožku tela a každodenná starostlivosť o pleť tváre.  

Všetky typy pleti potrebujú dôkladnú ochranu pred UV lúčmi, ale úroveň potrebnej ochrany sa líši podľa farby pleti. Prečítajte si viac v článku koža a slnko.   

Bežné kožné poruchy môžu u tmavších typov pleti často viesť k pozápalovej pigmentácii. So všetkými kožnými problémami je nevyhnutné sa obrátiť na dermatológa. Prečítajte si viac o liečbe hyperpigmentácií.  

Jedinci s tmavšou pleťou by sa tiež mali poradiť s dermatológom, než podstúpia laserové ošetrenie alebo chemický píling, pretože je u nich vyššie riziko pozápalových hyperpigmentácií.

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin