Akné – A dermatologická liečba

Zobraziť viac

Pre mnoho pacientov s akné voľne predajné lieky jednoducho nie sú dostatočne účinné. Títo ľudia všeobecne trpia ťažšími formami akné, acne papulopustulosa alebo conglobata. Dobrou správou je, že existuje účinná liečba na predpis, a čím skôr sa liečba začne, tým nižšie je riziko trvalého fyzického a psychického poškodenia.

Prejavy A Príznaky

Pochopenie štyroch faktorov akné a možnosti liečby

Než sa rozhodnete, ktorý typ liečby zvolíte, je dôležité špecifikovať príznaky, ktoré sú príčinou daného kožného problému. Liečba miernych až stredne ťažkých foriem akné väčšinou pôsobí na jeden alebo viac zo štyroch problémov, ktoré tento stav sprevádzajú. Účinkujú tak, že:

Akné: čo sa deje v pleti.

 • znižujú tvorbu kožného mazu 
 • urýchľujú odlučovanie povrchových kožných buniek (deskvamáciu), a tak pomáhajú regulovať hyperkeratózu.
 • bojujú proti bakteriálnej infekcii spôsobenej mikrobiálnou kolonizáciou 
 • zmierňujú zápal, a tým upokojujú vriedky, papuly a pustuly.

Aké sú možnosti dermatologickej liečby?

Lieky na akné sa líšia v závislosti od závažnosti príznakov akné.
Vždy informujte svojho lekára o liekoch, ktoré v súčasnosti užívate, aby ste zabránili interakcii s liekmi proti akné.

Medzi účinné lieky, ktoré môžu byť použité na liečbu akné, patria: 


 •  Lokálne retinoidy 
 •  Benzoylperoxid 
 •  Lokálne antimikrobiálne lieky 
 •  Kyselina azelaová 
 •  Orálne antibiotiká 
 •  Orálny isotretinoín 
 •  Orálne antiandrogény 

Možno ich používať samostatne alebo v kombinácii, a dermatológ predpíše vhodné lieky v závislosti od závažnosti príznakov.  

Dermatologická liečba akné zodpovedá prísnej medzinárodnej norme, ktorá zaručuje, že sú lekári vo svojej liečbe jednotní. Táto smernica založená na dôkazoch* poskytuje lekárom informácie o tom, ktoré liečebné postupy alebo kombinácia postupov majú použiť v závislosti od závažnosti akné a jednotlivých príznakov. Ponúka alternatívy, ktoré zodpovedajú rôznym typom pleti a tiež rôzne možnosti, podľa vhodnosti, pre ženy. 

Niektoré perorálne lieky proti akné na predpis by nemali byť užívané v tehotenstve, najmä v prvom trimestri, dermatológovia v takom prípade odporúčajú iné alternatívy.

Je dôležité upozorniť, že liečba akné vždy trvá nejakú dobu, než sa prejaví. 

Všeobecne platí 4 až 8 týždňov, hoci môže trvať i tri mesiace, a príznaky sa môžu najprv zhoršiť a až potom zlepšiť. Pacienti ľahko strácajú nádej a s liečbou prestávajú, preto je dôležité vytrvať a pokračovať vo všetkej začatej starostlivosti, i keď sa neprejavuje žiadna okamžitá zmena k lepšiemu.

Vedľajšie účinky liekov proti akné

Lieky môžu mať niektoré nežiaduce účinky. Napríklad dehydratáciu pleti alebo citlivosť na svetlo. Tieto príznaky môžete vyriešiť  pomocou komplementárnych hydratačných výrobkov pre aknóznu pleť (napr. Eucerin DERMOPURE Upokojujúci krém). Možno ich použiť spolu so štandardnými liekmi proti akné pre intenzívnu hydratáciu a upokojenie presušenej pleti.

* Nast, A.; Dréno, B.; Degitz, K. a kol. (2012), Európska smernica založená na dôkazoch (S3) pre liečbu akné, Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 26, s. 1–29.

Príčiny A faktory

Hlavné príčiny a faktory akné

Seborea
Mikrobiálna kolonizácia

Hormóny. Väčšina prípadov akné je vyvolaná reakciou mazových žliaz na androgénne hormóny. Mazové žľazy reagujú na hormóny zvýšenou tvorbou mazu. 

Kombinácia nadmerného mazu (seborea) a narušeného odlučovania kožných buniek má za následok zväčšenie mazových žliaz a tvorbu pupienkov. Následne sa môžu premnožovať baktérie a pleť môže začervenať a zapáliť sa.  

Tento proces je najčastejší u tínedžerov, chlapcov i dievčat, u ktorých dochádza počas puberty k zvýšeniu androgénov. Až 90 % tínedžerov trpí nejakou formou akné, hoci v dospelosti väčšinou vymizne.  

Osoby všetkých vekových kategórií môžu trpieť akné. Až 80 % prípadov akné dospelých postihuje ženy, ktoré prechádzajú hormonálnymi zmenami. 

Môže to byť počas tehotenstva, menštruácie alebo pri ochorení súvisiacom s hormónmi (napr. syndróm polycystických vaječníkov).

Mastná pleť je viac náchylná na akné než iné typy pleti.

Baktérie. Ľudia s akné mávajú mastnú, lesklú pleť. Tá poskytuje ideálne prostredie pre množenie bežne sa na pleti vyskytujúcich baktérií  (Propionibacterium acnes), čo spôsobuje podráždenie a zápal zväčšených žliaz.

Dedičnosť. Ďalšia teória o tom, prečo sú niektorí ľudia viac náchylní na akné než ostatní, súvisí s dedičnosťou. I keď nejde o dedičné ochorenie, existuje súvislosť medzi akné rodičov a zvýšenou pravdepodobnosťou jeho výskytu u ich detí. Rovnakým spôsobom je u detí dospelých postihnutých akné vyššia pravdepodobnosť vzniku akné v ich dospelosti. 

Lieky. V poslednom rade panuje presvedčenie, že niektoré lieky (napr. steroidy a lithium) môžu vyvolať akné u ľudí so sklonmi k tomuto ochoreniu.

Mýty o akné

Prílišné čistenie pleti môže zhoršovať prejavy akné.
Mejkap pre aknóznu pleť by mal byť nekomedogénny, aby nedošlo k upchaniu pórov.

Okrem preukázaných príčin existuje okolo akné mnoho mýtov, z ktorých mnohé neprávom zvaľujú vinu na pacientov. Napríklad nie je pravda, že ľudia s akné nedodržujú dostatočnú hygienu

V skutočnosti sa pleť môže poškodiť skôr nadmerným, než nedostatočným umývaním. 

Nie je ani pravda, že akné spôsobuje zlá strava. Zdravá strava je samozrejme lepšia než nezdravá, ale tučné potraviny a čokoláda majú na akné len malý vplyv.  

Ľudia s aknóznou pleťou sa nepotýkajú iba s fyzickým ochorením, môžu mať tiež psychické ťažkosti. Výskyt pupienkov a vriedkov na tvári možno len ťažko skryť, pacienti teda bežne trpia nízkym sebavedomím.  

Podobne niektoré spôsoby ako akné zamaskovať pomocou hutného mejkapu alebo zakrytím tváre vlasmi, môžu v skutočnosti stav pleti ešte zhoršovať. Tiež brada môže skomplikovať aplikáciu lokálnych liekov.  

Dobrou správou je, že existujú spôsoby liečby, a čím skôr sa liečba začne, tým nižšie je riziko trvalého fyzického a psychického poškodenia.

Prečítajte si viac o dermatologickej liečbe akné.
Prečítajte si viac o ošetrovaní problematickej pleti a akné bez liečby.

Ďalšie Faktory

Ďalšie priťažujúce faktory akné

Nadmerné pitie mlieka môže zhoršiť príznaky akné.

Príznaky sa u jednotlivcov líšia a niektorí ľudia reagujú odlišne na potraviny alebo okolité prostredie.  


Niektoré z bežných faktorov, o ktorých je známe, že zhoršujú akné, sú:
 • prílišná konzumácia sacharidov s krátkym reťazcom (cukor a biela múka) 
 • vysoký príjem mlieka a mliečnych výrobkov (hoci syr najskôr problémy nespôsobuje)
 • fajčenie cigariet  
 • komedogénne kozmetické výrobky a mejkap.

Attention

Je dôležité vyhľadať dermatológa, i keď sú príznaky mierne alebo v počiatočnej fáze, pretože účinná lekárska pomoc môže zabrániť zhoršeniu ochorenia a minimalizovať riziko jaziev.

Z hygienických dôvodov by ste mali pomôcky na nanášanie mejkapu, ako sú hubky a štetce, pravidelne vymieňať.

Mali by ste tiež dodržovať niekoľko všeobecných pravidiel:


 •  Používajte vlažnú vodu miesto horúcej alebo studenej. 
 •  Používajte iba nekomedogénnu kozmetiku
 •  Používajte iba mejkap, ktorý neupcháva póry.
 •  Pred spánkom použite na odstránenie nečistôt a na prípravu pleti na absorpciu liekov vhodné čistiace výrobky.
 •  Nechajte vriedky, aby sa samy zahojili - vytláčanie ich len zhoršuje.   

Prečítajte si viac o ošetrovaní problematickej pleti a akné bez liečby.

Riešenie

Dermatologická liečba príznakov akné

Pri každom kožnom probléme je nevyhnutné dodržovať každodennú pravidelnú starostlivosti o pleť pomocou vhodných výrobkov.

Hoci na akné neexistuje 'liek', jeho symptómy možno liečiť pomocou medicínskych i nemedicínskych prostriedkov. Dermatologickú liečbu odporúčame u ťažších foriem akné alebo v prípade, že neliečebné alternatívy nemali požadované účinky.  

Jednou z možností liečby pre ťažké formy akné môže byť lokálna aplikácia gélu, krému alebo lotia.

Dermatologické spôsoby liečby sú:

 • Lokálne retinoidy, ako je tretinoín a adapalen. Lokálne retinoidy pôsobia proti abnormálnej keratinizácii a majú tiež protizápalové účinky, pôsobia teda ako proti komedonálnemu, tak proti zápalovému akné.     
 • Benzoylperoxid pomáha predchádzať upchávaniu folikulov odumretými bunkami a tiež redukuje výskyt baktérií, ktoré spôsobujú infekciu.      
 • Lokálne antibiotiká pomáhajú likvidovať baktérie na koži, ktoré by mohli infikovať upchané folikuly. Vždy by mali byť kombinované s benzoylperoxidom, aby sa zabránilo vzniku bakteriálnej rezistencie.     
 • Kyselina azelaová je často používaná ako alternatívna liečba na zbavenie pleti odumretých buniek a redukciu výskytu baktérií a je obvykle predpisovaná, ak sa u pacientov pri použití benzoylperoxidu alebo lokálnych retinoidov objavili vedľajšie účinky.

Ak ste tehotná alebo plánujete tehotenstvo, poraďte sa o možnostiach liečby akné s dermatológom.
O niektorých antikoncepčných pilulkách je známe, že zlepšujú príznaky akné.

Lokálnu liečbu možno kombinovať s perorálnymi antibiotikami (väčšinou tetracyklíny alebo erytromycín).

Ak neúčinkujú, môže lekár predpísať isotretinoín. Tiež hormonálna liečba môže byť účinná u žien, ktoré trpia akné, pretože estrogén tlmí činnosť mazových žliaz a znižuje tvorbu androgénov vo vaječníkoch a nadobličkách.

Prečítajte si viac o nemedicínskych spôsoboch liečby akné.
Prečítajte si viac o slnečnej ochrane pre aknóznu pleť.
Prečítajte si viac o rade Eucerin DERMOPURE.

Rovnako ako u všetkých liekov existujú známe vedľajšie účinky niektorých druhov medicínskej liečby akné. Patria medzi ne suchosť pokožky a citlivosť na slnečné žiarenie, možno ich však často kompenzovať používaním doplnkovej hydratačnej starostlivosti pre aknóznu pleť, ako je Eucerin DERMOPURE Upokojujúci krém. O t viac je však u pacientov s akné dôležitejšie používať denne slnečnú ochranu prispôsobenú potrebám mastnej a aknóznej pleti, ako je Eucerin Ochranný krémový gél na opaľovanie Oil Control SPF 30 / 50+. Okrem toho, že obsahujú veľmi vysokú/ vysokú širokospektrálnu UVA/UVB ochranu, poskytuje ich zloženie biologickú ochranu buniek pre prvotriednu fotoochranu, a unikátnu technológiu Oil Control s L-karnitínom regulujúcim tvorbu mazu pre dlhotrvajúci suchý a matný povrch pleti.

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin