Rozšírené póry a jemné linky

Rozšírené póry a jemné linky – Ako ich môžem zjemniť a zmenšiť?

5 min čítanie
Zobraziť viac

Chvíľa, kedy prvýkrát objavíme viditeľné známky starnutia pleti, nie je rozhodne príjemná. U mnohých z nás začne byť starnutie pleti viditeľné už po 20tom roku života a rad vnútorných a vonkajších faktorov k nemu ďalej prispieva. Jemné linky a mdlý, či hrubo štrukturovaný povrch pleti nás primäjú hľadať tú najlepšiu kozmetickú starostlivosť, ktorá účinne pôsobí proti prvým známkam starnutia, a vďaka ktorej je naša pleť hodvábne jemná.

Aké sú prvé známky starnutia?

Medzi prvé známky starnutia môžu patriť jemné linky alebo mdlá pleť

Typ pleti a životný príbeh každého z nás sú jedinečné, mnohí z nás však začínajú riešiť známky starnutia pleti už po 20tom roku života, kedy sa bežne začínajú objavovať prvé vrásky a povrch pleti začína hrubnúť. 
 
Jemné linky a vrásky
S pribúdajúcim vekom sa začína spomaľovať aj metabolizmus pleti a s ním začínajú ubúdať aj látky, ktoré zabezpečujú jej hladkosť. Metabolizmus v každej bunke sa spomaľuje a pleť postupne stráca svoju hydratáciu a pružnosť. Hoci je toto prirodzená súčasť procesu starnutia, príznaky, ako je suchá pleť na tvári, môžeme riešiť pomocou vhodnej kozmetickej starostlivosti. Medzi prejavy starnutia v pokročilejšom veku patrí strata pružnosti a vysušovanie pleti v dôsledku jej starnutia

Zväčšené póry a zhrubnutá štruktúra povrchu pleti
Pleť môže celkovo strácať svoj hladký povrch, k čomu prispieva rad faktorov vyplývajúcich z nášho životného štýlu alebo naša genetická predispozícia. Starnutie pleti po 20tom roku veku znamená, že jej prirodzená miera regenerácie sa začína spomaľovať a objavuje sa mdlý a zhrubnutejší povrch pleti. Aj napriek tomu, že pleť v tomto veku začína vykazovať prvé známky starnutia, bežne dochádza tiež k nadprodukcii kožného mazu, ktorá spôsobuje upchatie alebo rozšírenie pórov. 

Pokožka starne vplyvom rôznych faktorov vnútorných, ale aj vonkajších. Niektoré môžeme zmierniť zmenou nášho životného štýlu alebo pomocou lokálnych prípravkou, tie ďalšie sú neodvratné prirodzené procesy. Keď pochopíme, ako a prečo pleť starne, ľahko nájdeme to najúčinnejšie riešenie na prevenciu viditeľných známok starnutia alebo predčasného starnutia pleti
 
Vnútorné príčiny
Vnútorné alebo biologické starnutie pleti je celkom prirodzený proces. Pleť je živý organizmus a počas ľudského života ju postretne viacero významných zmien. Medzi 20tym a 30tym rokom života môžu naše vnútorné faktory, ako sú napríklad genetické predispozície a vplyv hormonálnych zmien, vyvolať tvorbu prvých viditeľných známok starnutia. V tomto veku začína v pleti prirodzene klesať množstvo kyseliny hyalurónovej a spomaľuje sa obnova buniek, čo má za následok menej žiarivý a menej hladký vzhľad pleti. Pri niektorých sfarbeniach a typoch pleti sa môžu známky starnutia objavovať skôr ako u iných. Svetlá pleť je napríklad menej chránená pred UV žiarením, preto vykazuje známky starnutia v skoršej fáze ako tmavšie farby pleti. Taktiež na citlivej pleti sa môžu vrásky objavovať skôr ako na menej citlivých typoch pleti. 
 
Vonkajšie príčiny
Medzi vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú tvorbu prvých známok starnutia pleti patrí opaľovanie, znečistenie životného prostredia, fajčenie, lieky, strava alebo životný štýl. Všetky tieto faktory môžu spúšťať vznik voľných radikálov, ktoré ďalej spôsobujú v pleti oxidačný stres. Oxidačný stres urýchľuje poškodenie kožných buniek a následný pokles množstva kyseliny hyalurónovej a kolagénu. Výsledkom je viditeľné predčasné starnutie pleti. Na prvý pohľad postrehnuteľnými známkami sú zväčšené póry, zhrubnutá alebo mdlá pleť a výskyt jemných liniek.

Ako môžem zmeniť a zabrániť ďalšiemu starnutiu pleti?

Ak chcete predísť vzniku ďalších známok starnutia pleti, je dôležité si už po 20tom roku veku vytvoriť komplexný systém pravidelnej anti-age starostlivosti o pleť. Prvým krokom je určenie a znalosť vášho konkrétneho typu pleti. Pri mnohých typoch pleti sa objavuje hneď niekoľko indikácií naraz: starnutie, vysušovanie, hyperpigmentácia alebo akné. 
 
Ak hľadáte výrobky určené na starostlivosť o pleť, ktoré zjemňujú póry a redukujú prvé linky, vyberajte si také, ktoré obsahujú, a v ideálnom prípade aj kombinujú, nasledujúce zložky:

Kyselina hyalurónová

Vysokomolekulárna kyselina hyalurónová | Nízkomolekulárna kyselina hyalurónová

Kyselinu hyalurónovú si ľudská pleť sama prirodzene vytvára a táto látka zohráva kľúčovú rolu v jej hydratácii. Ide o silno hydratačnú zložku, ktorá priťahuje do pleti vodu a má schopnosť na seba viazať 1000 až 10000 násobok svojej vlastnej hmotnosti vo vode. Ľudská pleť však s pribúdajúcim vekom produkuje stále menej kyseliny hyalurónovej. Ak však dopĺňame špecifické formy tejto aktívnej zložky v prípravkoch určených na lokálne použitie, môžeme zlepšiť hydratáciu a plnosť pleti, a dopomôcť tak k zmierneniu jemných liniek. Existujú rôzne typy kyseliny hyalurónovej. Na dosiahnutie účinného vyplnenia pleti a jej hladký vzhľad odporúčame kombináciu oboch foriem tejto molekuly – s dlhým aj krátkym reťazcom. 

 

Kyselina glykolová

Kyselina glykolová pomáha vyhladiť povrch pleti

Kyselina glykolová je veľmi častým prostriedkom v chemických peelingoch používaných mnohými dermatológmi. Ide o alfa-hydroxy kyselinu (AHA), výťažok z cukrovej trstiny s extrémne malou molekulárnou veľkosťou. Výrobky s obsahom kyseliny glykolovej pomáhajú zlepšovať hladkosť pleti na dosiahnutie jej žiarivejšieho, sviežejšieho vzhľadu.

Kyselina mliečna

Kyselina mliečna pomáha pleť spevniť a zúžiť póry

Kyselina mliečna je jemný a hydratačný exfoliant. Na rozdiel od iných kyselín rozpúšťa nečistoty a upchaté póry, a zároveň zlepšuje hydratačný faktor pleti.

Antioxidanty

Antioxidanty, ako je vitamín C, sú veľmi obľúbenou zložkou modernej starostlivosti o pleť. Antioxidanty, ako je alfa-glykosyl rutin (Agr) a  askorbyl fosfát sodný (Sap), účinne neutralizujú voľné radikály a poskytujú vynikajúcu bunkovú ochranu na podporu prirodzenej obranyschopnosti pleti. 

Čo keď mám zároveň aknóznu či mastnú pleť?

Ak poznáte príčiny vášho akné, ľahšie nájdete to najlepšie riešenie na starostlivosť o vašu pleť so sklonmi k akné, čo môže v niektorých prípadoch znamenať aj užívanie liekov. V prípadoch, kedy mastnota či akné sekundárne sprevádzajú starnutie pleti by ste si mali veľmi starostlivo vyberať výrobky s tou správnou konzistenciou, pretože tento návod vám pomôžte nájsť tú správnu starostlivosť určenú na zmiernenie prvých známok starnutia. Uprednostnite vhodný gélový čistiaci výrobok pred pleťovým mliekom, alebo sérum s nemastnou konzistenciou, ktoré vám napríklad umožnia efektívne vrstviť výrobky určené na pravidelnú starostlivosť o pleť. Používajte anti-age sérum s vodovou, ľahkou konzistenciou, ktorá sa rýchlo vstrebáva a nezvyšuje tvorbu kožného mazu. 

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin