Detail upchatých pórov

Upchaté póry: Čo ich spôsobuje a ako sa ich zbaviť

4 min čítanie
Zobraziť viac

Čo sú upchaté póry a ako vznikajú

V ľudskej koži sa nachádza niekoľko stoviek tisíc pórov. Nachádzajú sa napríklad všade tam, kde je ochlpenie. Prostredníctvom pórov telo vylučuje kožný maz, ktorý na pokožke vytvára tenký olejový film, a tým posilňuje prirodzenú ochrannú bariéru kože.

U ľudí so zmiešaným alebo mastným typom pleti sú mazové žľazy aktívnejšie. To môže viesť k nadmernej produkcii kožného mazu (seborea) a prispieva aj k rohovateniu kože.

Kožný maz sa potom mieša s nečistotami a zvyškami make-upu. Výsledkom sú upchaté póry, najčastejšie na lícach, nose alebo čele.

Rovnako ako pri príčinách akné existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú čierne bodky a upchaté póry:

  • Nezdravá strava
  • Stres
  • Užívané lieky
  • Genetické predispozície
  • Hormonálne zmeny alebo nerovnováha
  • Nevhodné produkty starostlivosti o pleť (najmä komedogénne produkty)

Ako vyzerajú upchaté póry

Upchaté póry alebo dokonca extrémne upchaté póry sa označujú ako uzavreté alebo otvorené komedóny

Uzavreté upchaté póry možno rozpoznať podľa ich typickej bielej farby (odtiaľ pochádza anglický názov whitehead). Sekrét mazových žliaz nemôže vytiecť von. V dôsledku toho sa objavujú jasne viditeľné pupienky alebo pľuzgieriky

Otvorené upchané póry sa naopak dajú rozpoznať ako čierne bodky na koži (odtiaľ názov blackhead).

Kde sa najčastejšie vyskytujú upchaté póry

Upchaté póry sa môžu vyskytnúť kdekoľvek na pokožke, kde sa nachádzajú póry. To znamená nielen na tvári, ale bežne sa objavujú napríklad na chrbte, v dekolte alebo na ramenách.

Upchaté póry na tvári sa najčastejšie vyskytujú v mastnejšej oblasti nazývanej T-zóna. Ide o oblasť zahŕňajúcu čelo, nos a bradu

Práve tu býva pokožka mastnejšia. Preto upchaté póry na nose nie sú ničím výnimočným a vyskytujú sa takmer u každého. 

Mazové žľazy na nose sú tu početnejšie a aktívnejšie. Ďalším dôvodom je, že tieto oblasti tváre sú viac vystavené poveternostným vplyvom ako iné časti tváre.

5 tipov, ako sa zbaviť upchatých pórov

Žena s upchatými pórmi si čistí pleť vatovým tampónom

Existuje niekoľko spôsobov, ako upchaté póry uvoľniť a zabrániť ich opätovnému vzniku.

Pozrite sa bližšie na najbežnejšie metódy, ako sa zbaviť upchatých pórov.

 

Pleť každý deň čistite vhodnými prípravkami

Pravidelné čistenie pleti tvorí základ riešenia problému upchatých pórov. Ak trpíte zmiešanou alebo mastnou pleťou s upchatými pórmi, mali by ste používať krémy a prípravky na starostlivosť o pleť, ktoré sú nekomedogénne

Nekomedogénne znamená, že prípravky svojím zložením nespôsobujú ani nepodporujú vznik akné. Naopak, obsiahnuté zložky čistia pleť, otvárajú póry a zabraňujú tvorbe nových nečistôt. 

Produktový rad Eucerin DermoPure ponúka výrobky, ktoré pôsobia proti čiernym bodkám a pupienkom.

Vďaka svojmu zloženiu cielene bojujú proti nedokonalostiam pleti:

  • Mikrozápal - hlavná príčina akné.
  • Nadmerná tvorba kožného mazu.
  • Hyperkeratóza - zhrubnutie vonkajších vrstiev kože.
  • Rast baktérií - vedie k viditeľnému zápalu.

Eucerin DermoPure Čistiaci gél je nekomedogénny umývací gél na tvár, ktorý redukuje prebytočný kožný maz a šetrne odstraňuje nečistoty a zvyšky make-upu.

Po vyčistení pleti pomáha Eucerin DermoPure Čistiaca pleťová voda pripraviť pleť na nasledujúce ošetrenie. Ako ďalší krok môžete zvoliť upokojujúcu Eucerin DermoPure Zzmatňujúcu emulziu. Tá zabraňuje nadmernej tvorbe kožného mazu a zároveň dodáva pleti zjednotený a matný vzhľad bez nežiaduceho lesku. 

Raz alebo dvakrát týždenne môžete do svojej rutiny zaradiť aj Eucerin DermoPure Čistiaci peeling s kyselinou mliečnou, ktorý uvoľní upchaté póry.

Tip: Obmedzte dotýkanie sa pleti a vyhýbajte sa mechanickému vytláčaniu pupienkov alebo čiernych bodiek. Môžete si tak spôsobiť nepríjemný zápal na pokožke.

Vyskúšajte parný kúpeľ

Parný kúpeľ dokáže účinne otvoriť upchaté póry, vďaka čomu sa ľahšie uvoľnia nečistoty a štruktúra pleti zostane jemná a svieža.

Účinnosť parného kúpeľa zvýšite napríklad pridaním sušených kvetov harmančeka alebo niekoľkých kvapiek protizápalového tea tree oleja. 

Pripravte si horúcu vodu a podržte nad ňou tvár 10 minút. Ideálne je dať si na hlavu uterák a hlavu držať asi 30 cm nad horúcim kúpeľom. Po tejto procedúre si dôkladne očistite pleť. 

 

Pravidelne perte oblečenie a posteľnú bielizeň

Ak vás trápia upchaté póry na chrbte, nepodceňujte význam výberu správneho oblečenia. Noste priedušné materiály (napríklad bavlnu). Ak sa potíte, nenechávajte mokré oblečenie na sebe príliš dlho. Pravidelne si tiež vymieňajte posteľnú bielizeň.

 

Stravujte sa zdravo

Aj nadmerná konzumácia niektorých potravín môže mať negatívny vplyv na vašu pleť. Ideálne je vyhýbať sa potravinám bohatým na nasýtené mastné kyseliny a ďalšie menej vhodné tuky a pridané cukry. V niektorých prípadoch môže stav pokožky zhoršiť aj biela múka.

Seborea spôsobená nedostatočnou výživou vedie k upchatým pórom a nedokonalostiam, ako sú čierne bodky a pupienky. 

Snažte sa do svojho jedálnička zaradiť dostatok čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov. Vo všeobecnosti platí, že čím menej je potravina spracovaná, tým je vhodnejšia. Vyvážená strava môže výrazne zlepšiť stav vašej pokožky.

 

Udržujte zdravý životný štýl

Celkový zdravý životný štýl môže mať veľmi pozitívny vplyv na pokožku. Dbajte najmä na dlhý a kvalitný spánok (odporúča sa aspoň 7-8 hodín).

Pleti tiež pomáha vyhýbať sa stresu a tiež obmedziť alebo úplne vylúčiť konzumáciu alkoholu a nikotínu. Tieto látky preukázateľne škodia stavu pleti a vedú k predčasnému starnutiu pokožky.

Snažte sa tiež počas dňa dostatočne dodržiavať pitný režim. Odporúča sa denne vypiť aspoň 2 litre vody alebo nesladených tekutín (napríklad čaju).

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin