žena držiaca pomaranč

Vitamín C ako pomocník v každodennej starostlivosti o pleť – Prečo naša pleť potrebuje vitamín C - silný antioxidant?

4 min čítanie
Zobraziť viac

Vitamín C je nevyhnutnou živinou pre naše celkové zdravie. Tento článok predstavuje jeho význam tiež pre zdravú pleť a dočítate sa v ňom, akú úlohu hrá ako antioxidant a akú v produkcii a ochrane kolagénu. Vitamín C sa stáva stále obľúbenejšou zložkou kozmetických výrobkov a vy si môžete prečítať, ako pomáha predchádzať predčasnému starnutiu a akú úlohu môže hrať v pravidelnej každodennej anti-age starostlivosti o všetky typy pleti.

Čo je vitamín C?

Vitamín C je často spájaný s citrusovými plodmi

Vitamín C (známy tiež ako kyselina askorbová a kyselina L-askorbová, hoci tieto látky sú v skutočnosti rôzne formy vitamínu) je nevyhnutnou živinou pre naše celkové zdravie a zdravie našej pleti.
 
Podporuje obnovu tkanív, posilňuje náš imunitný systém a má zásadný význam pre mnoho enzymatických procesov v našom tele, ktoré podporujú naše zdravie: nedostatok vitamínu C spôsobuje skorbut, jednu z prvých výživových porúch, ktorá bola diagnostikovaná u námorníkov. Vitamín C je tiež silný antioxidant.
 
Vitamín C sa prirodzene vyskytuje v rade potravín - najčastejšie uvádzaným príkladom sú citrusové plody - a používa sa v širokej škále voľne predajných liekov ako potravinový doplnok. Stále častejšie je aj kľúčovou zložkou kozmetických výrobkov. 

Ako vitamín C pomáha v boji proti starnutiu pleti?

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý neutralizuje voľné radikály - príčinu oxidačného stresu v pleti, ktorý spôsobuje jej predčasné starnutie. Je tiež nevyhnutný pre tvorbu kolagénu v kožných bunkách, pomáha posilňovať štruktúru pleti a oddialiť príznaky starnutia.

Vitamín C ako silný antioxidant zabraňujúci starnutiu pleti

Vitamín C preukázateľne pomáha neutralizovať voľné radikály v našom tele, ktoré vedú k oxidačnému stresu. Tým pomáha predchádzať predčasnému starnutiu pleti a oddialiť viditeľné prejavy jej biologického starnutia. Oxidačný stres spôsobuje mdlý a unavený vzhľad pleti a vitamín C poskytne pleti povzbudenie pre jej mladší a sviežejší vzhľad. Viac si môžete prečítať v článku Čo sú voľné radikály a ako pôsobia na pleť?

Vitamín C je silný antioxidant, ktorý pomáha pleti bojovať proti škodlivým voľným radikálom.

Prečo hrá vitamín C dôležitú úlohu pri tvorbe kolagénu?

Množstvo kolagénu s pribúdajúcim vekom klesá a vitamín C podporuje tvorbu kolagénu

Kolagén je jednou z prirodzených vypĺňajúcich látok v pleti. V mladosti ho máme dostatočnú zásobu a naša pleť vďaka kolagénu získava pevný a zjednotený vzhľad. S pribúdajúcim vekom množstvo kolagénu klesá, čo významne prispieva k tvorbe jemných liniek a vrások a k strate objemu a tvárových kontúr pri zrelej pleti

Vitamín C pomáha dvoma spôsobmi. Po prvé, je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu v kožných bunkách. Po druhé, vitamín C ako silný antioxidant chráni pleť pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobujú rozklad buniek produkujúcich kožné komponenty, ako je kolagén, a urýchľujú jeho rozpad.

Doprajte svojej pleti dostatok vitamínu C vďaka kozmetickým prípravkom

Vaše telo si nevie vitamín C vytvoriť, preto je na vás, aby ste mu jeho prísun zaistili. A pretože naše telo si zároveň nevie vitamín C ukladať, odporúčame ho konzumovať a/alebo dopĺňať cez pokožku každý deň.
 
Vitamín C sa tiež stále viac používa v kozmetických výrobkoch na lokálnu aplikáciu (nanášaných zvonku). Poskytuje pleti povzbudenie a udržuje jej mladistvý, zdravý a žiarivý vzhľad. Často je to jeden z prvých anti-age prípravkov, ktorý spotrebitelia používajú a viac si môžete prečítať v článku Anti-age starostlivosť v 20.

Aká strava je najviac obohatená vitamínom C?

Listová zelenina je výborným zdrojom vitamínu C

Zdravá a vyvážená strava bohatá na vitamín C je nevyhnutná pre celkové zdravie i zdravie našej pleti. Jedzte veľké množstvo čerstvého ovocia a zeleniny, ako je listová zelenina, rajčiny a citrusové plody.

Vitamín C - prečo by mal byť súčasťou každodennej starostlivosti o pleť?

Vitamín C je stále obľúbenejšou zložkou v kozmetických výrobkoch na lokálnu aplikáciu (nanášaných zvonku), kde môže pomôcť pleť povzbudiť a zachovať jej mladistvý a žiarivý vzhľad. 
 
Jedna z výhod používania kozmetických výrobkov obohatených o vitamín C je, že ho môžete aplikovať priamo tam, kde je to potrebné. Ale nie všetky kozmetické výrobky s vitamínom C sú si rovné, preto pri ich výbere dbajte na nasledujúce:
 

  • Forma vitamínu C: Niektoré formy vitamínu C, ako je kyselina L-askorbová, sú účinnejšie než iné a prešli rozsiahlejšími výskumami v rámci kozmetickej starostlivosti.   

  • Koncentrácia: Výskumy ukázali, že pre významný účinok na kožné bunky musí výrobok obsahovať aspoň 8 % vitamín C. Koncentrácia nad 20 % nezvyšuje jeho účinnosť, naopak, môže spôsobovať podráždenie. 1

  • ‚Čerstvost‘: čistý vitamín C pôsobením kyslíka degraduje, preto je najúčinnejší v produktoch, ktorých dávkovací mechanizmus umožňuje jeho čerstvé zmiesenie so zostávajúcou časťou

Eucerin používa v produkte Eucerin Hyaluron-Filler Vitamin C Booster 10 % čistú a čerstvo aktivovanú kyselinu L-askorbovú. Zloženie je ďalej obohatené o nízkomolekulárnu kyselinu hyalurónovú (účinná hydratačná zložka, ktorá vypĺňa vrásky) a licochalcon A (ďalší antioxidant, ktorý spolu s vitamínom C účinne neutralizuje voľné radikály vyvolané vysokoenergetickým viditeľným svetlom). Je vhodný pre všetky typy pleti a vekové kategórie. Klinické a dermatologické testy preukázali, že pleť povzbudzuje a vypĺňa vrásky pre hladšiu, sviežejšiu a žiarivejšiu pleť iba za sedem dní. 

1 Fitzpatrick RE, Rostan EF. Double-blind, half-face study comparing topical vitamin C and vehicle for rejuvenation of photodamage. (Dvojito zaslepená štúdia metódou rozdelenej tváre porovnávajúca lokálne aplikovaný vitamín C a médium bez účinnej látky na omladenie pleti po poškodení žiarením.) Dermatol Surg. 2002; 28(3): 231-236

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin