Atopická dermatitída na tele – Úľava od bežných symptómov a ťažkostí

1 min čítanie
Zobraziť viac

Atopická dermatitída je kožné ochorenie, ktoré postihuje 2 až 5 % dospelých a u detí sa tento údaj pohybuje dokonca medzi 10 až 20 % svetovej populácie. Ide o chronické, dlhodobé ochorenie, ktoré sa prejavuje suchou, olupujúcou sa a citlivou pokožkou, u ktorej občas nastáva vzplanutie ekzému s ešte obtiažnejšími symptómami. Atopickú dermatitídu nemožno zatiaľ vyliečiť, ale pokožku je možné ochrániť vďaka pravidelnej a dôslednej starostlivosti.

Príznaky A Symptómy

Čo je atopická dermatitída?

Atopická dermatitída (atopický ekzém) je chronické kožné ochorenie, ktoré postihuje pleť tváre a pokožku tela u dojčiat, detí i dospelých.

1. Narušená funkcia kožnej bariéry uľahčuje prenikanie mikroorganizmov 2. Aktivácia imunitných buniek, zápal 3. Svrbenie
Postihnuté časti tela sa u jednotlivých pacientov veľmi líšia. Typické symptómy predstavuje suchá, olupujúca sa a podráždená pokožka.

Výskyt choroby neustále rastie, najmä v západnom svete, kde je nárast v počte zistených prípadov  v porovnaní s dobou pred 30 rokmi dvojnásobný až trojnásobný. Nevie sa o žiadnej presvedčivo preukázanej príčine atopickej dermatitídy, ale objavujú sa dôkazy, že určitým spôsobom súvisí s astmou a sennou nádchou.

Táto choroba postihuje hlavne deti - trpí ňou 10 až 20 % detí na celom svete, kým u dospelých to je 2 až 5 %.

U dospelých sa väčšinou vyrážka vyskytuje na krku a na hornej časti hrudníka, v lakťovej jamke, v podkolennej jamke, na rukách a na nohách, ale i na tvári a na pokožke hlavy. U dojčiat a u detí sú symptómy a postihnuté oblasti trochu iné.

Ľudia s atopickou dermatitídou zažívajú často i ďalšie problémy - môžu trpieť nedostatkom spánku, stresom, diskrimináciou od ostatných ľudí a nedostatkom sebavedomia. O pokožku sa treba pravidelne správne starať a isté zmeny životného štýlu môžu tiež uľaviť od niektorých symptómov; napr. je dobré nosiť oblečenie z bavlny, zdržovať sa na  miestach s nižšou teplotou, aby sa telo nepotilo, a nejesť potraviny, ktoré sú spúšťačmi akútneho vzplanutia.

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin