Atopická dermatitída na očných viečkach

Atopická dermatitída na očných viečkach – Príčiny, príznaky a ako najlepšie upokojiť a ošetrovať pleť

4 min čítanie
Zobraziť viac

Atopická dermatitída – tiež známa ako atopický ekzém – je chronické (t. j. pretrvávajúce alebo dlhodobé) kožné ochorenie, pre ktoré je typická suchá, šupinatá a svrbiaca pokožka. Môže sa objaviť kdekoľvek na tele a môže vzplanúť aj na tvári.
Tento článok sa zameriava na atopickú dermatitídu na a okolo očných viečok. Vysvetľuje, ako poznáte, či vy alebo vaše dieťa trpíte týmto ochorením, predstavuje možné príčiny a odporučí vám, ako ošetrovať atopickú pleť každý deň a upokojiť ju počas vzplanutia.

Ako poznám, či mám okolo očí atopický ekzém?

Ak je pleť okolo očí suchá, začervenaná a svrbí, potom pravdepodobne trpíte atopickou dermatitídou. Niektorí ľudia majú tiež pocit pálenia.
Ak sa u vás alebo vášho dieťaťa už objavila atopická dermatitída aj na iných častiach tela, potom je pravdepodobné, že príznaky okolo očí s ňou súvisia. Atopická dermatitída na tvári je bežná najmä u dojčiat a detí, ale postihuje aj mnohých dospelých. Viac si môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída a dojčatá, Atopická dermatitída a deti a Atopická dermatitída u dospelých.
Ak máte akékoľvek pochybnosti o svojich príznakoch, obráťte sa na vášho lekára, ktorý určí vašu diagnózu a poradí vám.
Ak vy alebo vaše dieťa netrpíte atopickou dermatitídou, potom existuje niekoľko ďalších typov dermatitídy, ktoré sú tiež bežné v oblasti okolo očí a ktoré vykazujú veľmi podobné príznaky. Patrí medzi ne:

  • Seboroická dermatitída (alebo Seboroický ekzém): Tento typ dermatitídy, ktorý je údajne spôsobovaný reakciou na kvasinky na povrchu pleti, môže postihnúť aj okraje viečok. Pleť je na pohľad začervenaná so žltými šupinkami, ale málokedy svrbí. Seboroická dermatitída postihuje deti aj dospelých, ale v oblasti okolo očí sa zvyčajne objavuje u dospelých. Viac všeobecných informácií o seboroickej dermatitíde nájdete tu.
  • Kontaktná dermatitída: Kontaktná dermatitída sa bežne vyskytuje na rukách, a ide o začervenanú a dráždivú vyrážku spôsobenú alergickou reakciou na látku, ktorá sa dostala do kontaktu s pokožkou. Najčastejšia forma kontaktnej dermatitídy v oblasti očí je spôsobená alergickou reakciou na lak na nechty, ku ktorému dôjde, keď si ženy s nalakovanými nechtami pretierajú oči, ale aj iné typy mejkapu môžu spôsobiť citlivosť v očnej oblasti.

Viac si o príznakoch atopickej dermatitídy a o tom, ako sa líšia na rôznych častiach tela, môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída na tvári, Atopická dermatitída na hlave/vlasovej pokožke, Atopická dermatitída na rukách a Atopická dermatitída na rôznych častiach tela

Čo spôsobuje atopickú dermatitídu na očných viečkach?

Atopická dermatitída okolo očí
Atopická dermatitída okolo očí môže byť nepríjemná a bolestivá

Pleť okolo očí aj na očných viečkach je obzvlášť citlivá: je zhruba trikrát tenšia ako zvyšok pleti na tvári (a asi štyri až šesťkrát tenšia ako pokožka na tele). Viac si môžete prečítať v článku Pokožka na rôznych častiach tela. Preto je veľmi náchylná na vysychanie a podráždenie.

Ak je pleť v tejto oblasti suchá a podráždená, škriabanie jej príznaky veľmi rýchlo ďalej zhoršuje, pretože pleť v očnej oblasti sa dá ľahko poškodiť.

Viac si o všeobecných príčinách a spúšťačoch atopickej dermatitídy môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy.

Ako mám ošetrovať atopickú pokožku na očných viečkach?

Atopická dermatitída má dve odlišné fázy, preto prispôsobte vašu starostlivosť o pleť fáze, v ktorej sa aktuálne nachádza:

odličovanie očného mejkapu
Na atopické očné viečka použite jemný odličovač očného mejkapu

Pre každý deň a v obdobiach medzi vzplanutiami:
Vzhľadom na to, že pleť okolo očí je veľmi jemná, zvoľte šetrné očné odličovacie, čistiace a hydratačné výrobky bez vône. Vyhýbajte sa kozmetickým prípravkom, ktoré obsahujú parfumy a konzervačné látky, ktoré môžu dráždiť vašu pleť.
V akútnej fáze vzplanutia pleti:
Požiadajte svojho lekára o odporúčanie, ako upokojiť a ošetrovať pleť v očnej oblasti počas vzplanutia. Môže vám predpísať kortizón, ktorý dokáže účinne zmierňovať príznaky. Viac si o možných spúšťačoch vzplanutia a tiež o tom, ako upokojiť a ošetrovať atopickú pleť počas vzplanutia, môžete prečítať v článku Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin