Atopická dermatitída na hlave a vlasovej pokožke

Atopická dermatitída na vlasovej pokožke – Príčiny, príznaky a ako najlepšie upokojiť a ošetrovať pokožku

8 min čítanie
Zobraziť viac

Atopická dermatitída je chronické kožné ochorenie, ktoré môže vzplanúť na vlasovej pokožke a vo vlasovej línii. V tomto článku sa dozviete, ako poznáte, či vy alebo vaše dieťa trpíte atopickým ekzémom alebo iným bežným ochorením vlasovej pokožky. Zistíte, aké sú možné príčiny a spúšťače a odporučíme vám, ako ošetrovať atopickú vlasovú pokožku.

Ako poznám, či mám atopickú dermatitídu na mojej vlasovej pokožke?

Ak máte vy alebo vaše dieťa začervenanú, svrbiacu pokožku na hlave a už sa u vás atopická dermatitída (tiež známa ako atopický ekzém) vyskytla na iných častiach tela, potom je pravdepodobné, že s ňou príznaky na pokožke hlavy súvisia. Atopická dermatitída je bežná najmä u dojčiat a detí, ale postihuje aj mnohých dospelých. Viac si môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída a dojčatá, Atopická dermatitída a deti a Atopická dermatitída u dospelých.

Ak vy alebo vaše dieťa netrpíte atopickou dermatitídou, potom existuje niekoľko ďalších typov dermatitídy, ktoré sa tiež bežne vyskytujú na vlasovej pokožke a ktoré vykazujú podobné príznaky. Patria medzi ne:

svrbenie vlasovej pokožky
Atopická dermatitída je jedným z niekoľkých ochorení, ktoré spôsobujú svrbenie vlasovej pokožky
svrbiaca pokožka vo vlasovej línii
Začervenaná, podráždená a svrbiaca pokožka vo vlasovej línii môže byť spôsobená atopickou dermatitídou

Seboroická dermatitída (alebo Seboroický ekzém)

Bežné ochorenie u dojčiat, u ktorých je známe aj ako „mliečna krusta“. Mnoho odborníkov ju vysvetľuje ako typ kvasinkovej infekcie (hoci niektorí sú presvedčení, že môže byť dedičného pôvodu, a/alebo súvisieť s imunitným systémom), ktorej typickými príznakmi sú silné, krustovité, žltkasté vločky kože na vlasovej pokožke dojčaťa, ale môžu sa tiež objaviť na očiach a nose. Na rozdiel od atopickej dermatitídy len málokedy svrbí. Väčšina detí z ochorení s pribúdajúcim vekom vyrastie a vo veku troch rokov sú obvykle už bez príznakov. Viac všeobecných informácií o seboroickej dermatitíde nájdete tu.

Lupiny

Seboroická dermatitída je považovaná za základnú príčinu lupín u dospelých. Existujú dva rôzne typy: mastné lupiny (ktoré sa prejavujú ako mastné, žltkasté šupinky na vlasovej pokožke podobné príznakom seboroickej dermatitídy u dojčiat) a suché lupiny (kde sú šupinky suché, biele a ľahko sa uvoľňujú a padajú z hlavy a vlasov).
Rovnako ako pri atopickej dermatitíde pokožka často svrbí a je na pohľad začervenaná. Suché lupiny sú oveľa častejšie u dospelých ako u detí, trpí nimi niekedy za život až 50 % dospelej populácie. Prečítajte si o nich viac v článku Lupiny.

Čo spôsobuje, alebo vyvoláva atopickú dermatitídu na hlave?

Psoriáza
Rovnako ako atopická dermatitída, psoriáza je zápalové ochorenie, ktoré je pravdepodobne tiež dedičného pôvodu a súvisí s narušeným imunitným systémom. Psoriáza je vzácna u dojčiat a detí, najčastejšie postihuje dospelých a objavuje sa na vlasovej pokožke. Má špecifický vzhľad – zapálená pokožka prekrytá striebristými šupinkami. V závažných prípadoch môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Viac si prečítajte v článku Psoriáza.

Kontaktná dermatitída:
Kontaktná dermatitída (tiež známa ako dráždivá alebo alergická dermatitída, alebo kontaktný ekzém) vzniká, keď pokožka reaguje na vonkajší podnet, s ktorým bola, alebo je v kontakte. Kontaktná dermatitída na vlasovej pokožke vzniká v reakcii na chemické látky v niektorých šampónoch, farbách na vlasy alebo iných vlasových výrobkoch. Môžete byť alergickí na tieto zložky, alebo môžu vašu pokožku iba dráždiť.

Hoci nejde o kožné ochorenie, ďalšou častou príčinou svrbenia pokožky hlavy u detí vo veku od troch do dvanástich rokov sú vši. Hoci sú extrémne nákazlivé, možno ich ľahko liečiť, a len čo určíte túto diagnózu (možno ich obvykle pomerne ľahko rozpoznať, ale ak si nie ste istí, poraďte sa s vaším lekárom), váš lekár vám bude schopný odporučiť vhodnú liečbu.

Viac si o príznakoch atopickej dermatitídy a o tom, ako sa líšia na rôznych častiach tela, môžete prečítať v článkoch Atopická dermatitída na tvári, Atopická dermatitída na očných viečkach, Atopická dermatitída na rukách a Atopická dermatitída na rôznych častiach tela.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, aké je vaše ochorenie, alebo vás akokoľvek znepokojuje pokožka vaša či vášho dieťaťa, obráťte sa na vášho lekára, ktorý určí vašu diagnózu a odporučí liečbu.

vlasová pokožka
Vo vlasovej pokožke sa nachádza veľké množstvo folikulov: vstupných brán pre baktérie, ktoré dráždia atopickú pokožku

Atopická dermatitída je dedičné ochorenie, pri ktorom odborníci predpokladajú súvislosť s narušeným imunitným systémom. Všetko o príčinách a spúšťačoch si môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy.

Pokožka hlavy je výrazne silnejšia ako pokožka na zvyšku tela a obsahuje aj hustú sieť vlasových folikulov a mazových a potných žliaz. Naša hlava zohráva kľúčovú úlohu v regulácii našej telesnej teploty. 

Pot, ktorý naša pokožka produkuje, aby sa pri prehriatí ochladila, vytvára ideálne prostredie, v ktorom sa darí baktériám vyvolávajúcim a zhoršujúcim atopickú dermatitídu. Vďaka našim vlasom sa tu baktérie môžu ľahko udržať a veľké množstvo folikulov predstavuje veľké množstvo vstupných brán, kadiaľ môžu baktérie prenikať do našej pokožky, a preto je atopická vlasová pokožka ľahko dráždivá a náchylná na vzplanutie. Viac si môžete prečítať v článku Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie.

Pravidelné umývanie a styling vlasov taktiež môžu spôsobovať vysychanie pokožky a ďalšie zhoršovanie príznakov atopickej dermatitídy. Ak je naša pokožka akokoľvek citlivá na výrobky, ktoré používame, potom tiež môžu vyvolávať, alebo zosilňovať zápal. Ak je pokožka v tejto oblasti suchá a podráždená, škriabanie jej príznaky ďalej zhoršuje. 

Ako mám ošetrovať atopickú vlasovú pokožku?

U dojčiat, ktoré majú málo alebo žiadne vlasy, je starostlivosť o pokožku hlavy s atopickou dermatitídou podobná ako o pokožku inde na tele. Jemné umývanie a pravidelné používanie hydratačných výrobkov vyvinutých špeciálne pre atopickú pokožku, akou sú výrobky z radu Eucerin AtopiControl, pomôžu zaistiť atopickej vlasovej pokožke každodennú základnú starostlivosť, ktorú potrebuje, a tiež predĺžiť obdobie medzi vzplanutiami a upokojiť pokožku počas akútneho vzplanutia. Viac si môžete prečítať v článku Atopická dermatitída a dojčatá.

U detí a dospelých môžu vlasy starostlivosť o atopickú pokožku často komplikovať. Krémy a masti, ktoré sa dajú ľahko nanášať na ďalšie oblasti tela, spôsobujú, že vlasy vyzerajú mastné a zľahnuté a vedú k frustrácii z vlastného vzhľadu. Viac si môžete prečítať v článku Ako atopická dermatitída ovplyvňuje spánok a kvalitu života. Tu sú niektoré odporúčania, ako ošetrovať atopickú pokožku:

umývanie vlasov
Jemné šampóny pomáhajú chrániť atopickú pokožku na hlave
hydratácia vlasovej pokožky
Je dôležité poskytovať vašej vlasovej pokožke potrebnú hydratáciu

Umývanie vlasov a vlasovej pokožky
Vaše vlasy alebo vlasy vášho dieťaťa umývajte jemným šampónom, ktorý je bez parfumácie a farbív, a je preukázateľne šetrný k citlivej pokožke. Vyskúšajte Eucerin DermoCapillaire Šampón na vlasy 5 % UREA pre suchú pokožku.

Nesprchujte sa viac ako raz denne, zmiernite tlak vody a kedykoľvek je to možné, použite vlažnú vodu. Časté sprchovanie a príliš horúca voda môže spôsobiť ďalšie vysychanie pokožky. Silný prúd a studená voda tiež môžu spôsobiť zbytočné podráždenie vlasovej pokožky.

Snažte sa nemeniť výrobky príliš často. A dbajte na dôkladné opláchnutie vlasov od šampónu. Po sprchovaní zabaľte hlavu do uteráka, aby vlasy vyschli, je to šetrnejšie ako trenie vlasov alebo používanie fénu. Trenie zhorší stav svrbiacej vlasovej pokožky a horúci vzduch z fénu (alebo ďalšie stylingové pomôcky, ako sú žehličky alebo kulmy) môže spôsobiť ďalšie vysychanie vašej vlasovej pokožky. Ak chcete vlasy vyfúkať, nastavte fén na studený vzduch a vyhýbajte sa stylingovým výrobkom, ako sú tužidlá a gély.

Udržujte vaše vlasy a vlasovú pokožku hydratované
Pravidelná hydratácia je pre atopickú vlasovú pokožku dôležitá. Vyskúšajte Eucerin DermoCapillaire tonikum pre suchú pokožku hlavy – nelepivý, bezoplachový prípravok, ktorý poskytuje vašej vlasovej pokožke hodiny intenzívnej hydratácie a zmierňuje svrbenie od prvého použitia.

Na noc môžete na vlasovú pokožku použiť hydratačný výrobok z radu Eucerin AtopiControl – vyskúšajte Eucerin AtopiControl Telové mlieko alebo Eucerin AtopiControl Krém podľa toho, aké množstvo pokožky chcete ošetriť (mlieko sa ľahšie aplikuje na veľké plochy, napríklad po celej hlave, krém je vhodný na menšie oblasti, ako je pokožka za ušami alebo vo vlasovej línii). Oba výrobky obsahujú overené aktívne zložky, ako je licochalcon A (pre upokojenie pokožky a zmiernenie začervenania) a ceramidy (ktoré posilňujú bariérovú funkciu pokožky) a nasledujúce ráno ich, samozrejme, môžete zmyť.

 
Počas vzplanutia, keď je prioritná upokojujúca starostlivosť o atopickú pokožku, ktorá má prednosť pred vaším vzhľadom, môžete použiť vašu predpísanú masť a Eucerin AtopiControl Acute krém. Hoci nejde o zdravotnícky výrobok a nie je určený ako jeho náhrada, je Eucerin AtopiControl Acute krém ideálny ako doplnková starostlivosť (doplnková znamená v lekárskej terminológii, že výrobok zvyšuje účinky iného výrobku). Obsahuje mentoxypropandiol (výťažok z mentolu) a dekandiol (antibakteriálnu aktívnu zložku), ktoré preukázateľne ochladzujú a upokojujú pokožku a prinášajú rýchlu úľavu.
Vyhýbajte sa farbám na vlasy
Snažte sa vyhýbať akýmkoľvek výrobkom, ktoré môžu vysušovať vašu vlasovú pokožku a spôsobiť jej ďalšie podráždenie.

Čo ďalšie môžem urobiť pre zmiernenie príznakov atopickej dermatitídy?

Pretože neexistuje žiadny známy liek na atopickú dermatitídu, snažte sa rozpoznať a vyhýbať sa potenciálnym spúšťačom, čím znížite pravdepodobnosť vzplanutia. Viac si o opatreniach, ktoré vám pomôžu, môžete prečítať v článku Znalosť atopickej dermatitídy.

Ak príznaky pretrvávajú, alebo ak vás vaša pokožka akokoľvek obťažuje, obráťte sa v každom prípade na vášho lekára.

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin