Vedci v laboratóriu

Vedecké pozadie radu Eucerin Aquaporin ACTIVE

Pleť potrebuje hydratáciu pre svoj pekný vzhľad a zdravie.
Správna úroveň hydratácie je oveľa dôležitejšia aj preto, aby pleť mohla fungovať ako účinná bariéra proti škodlivým látkam zvonka. Keď je pleť dehydratovaná, vyzerá unavene a môže byť na dotyk napätá, drsná a citlivá. Aj jej bariérová funkcia je narušená.

Ale pre kvalitnú hydratáciu pleti nestačí len piť dostatok vody. Veľmi dôležité je aj to, ako účinne je vlhkosť dovedená tam, kde je potrebná.

Zatiaľ čo väčšina hydratačných výrobkov účinkuje tak, že viaže vodu vo vnútri pleti a zmierňuje jej odparovanie, Eucerin objavil inovatívny spôsob, ako stimulovať vlastné hydratačné kanáliky pokožky - aquaporíny. Aquaporíny zabezpečujú cirkuláciu vody medzi kožnými bunkami a pomáhajú hydratácii pokožky zvnútra.

Vďaka hydratácii výrobkami Eucerin Aquaporín ACTIVE je pokožka schopná lepšie fungovať ako účinná bariéra a je na pohľad i na dotyk hladšia.

Ako vznikala nová generácia hydratačných prípravkov

V roku 2003 získal americký biochemik Peter Agre Nobelovu cenu za priekopnícky objav v oblasti chémie. Dospel k základnému princípu cirkulácie vody medzi bunkami zistením, že proteíny tvoria v bunkových membránach mikroskopické kanáliky, ktoré uľahčujú cirkuláciu vody a ďalších molekúl medzi jednotlivými bunkami. Tieto kanáliky sa nazývajú aquaporíny.

Od prvotného objavu bolo špecifikovaných 13 rôznych typov - všetky so schopnosťou rýchlej prepravy vody a ďalších bunkových stavebných prvkov dovnútra a von z buniek v neuveriteľnom objeme až troch miliárd molekúl za sekundu. Jeden typ aquaporínu - aquaporín 3 (AQP3), je najpočetnejší v ľudskej pokožke a rozvádza vodu a glycerol medzi kožnými bunkami. Glycerol je dôležitá zvlhčujúca látka a stavebný prvok vlastných molekúl pokožky. Optimálne zásobovanie vodou a glycerolom je nevyhnutné na zachovanie prirodzenej hydratačnej rovnováhy pokožky.

Vedec sa díva do mikroskopu.
Vedci objavili základný princíp cirkulácie vlhkosti z bunky do bunky: aquaporíny.
Výskumné centrum spoločnosti Beiersdorf v Hamburgu.
Výskumné centrum spoločnosti Beiersdorf sa nachádza v Hamburgu.
Výrobky Aquaporín ACTIVE zvyšujú po 24 hodinách množstvo aquaporínov o 215 %.

Aquaporíny tvoria sieť, ktorá je nevyhnutná pre hydratáciu pokožky. Čím viac ich je, tým lepší je rozvod vlhkosti v pokožke.

Rainer Wolber, PhD., vedúci Výskumu a vývoja značky Eucerin

"Vedci laboratórií Eucerin sa nechali týmto objavom inšpirovať a rozhodli sa nájsť spôsob, ako stimulovať tvorbu aquaporínov v kožných bunkách s cieľom zlepšiť hydratáciu pokožky."  

Vytvorili sme špeciálne modely umelej kože, vďaka ktorým sme mohli vidieť a študovať aquaporíny pod mikroskopom, hovorí R. Wolber. „Otestovali sme celý rad bioaktívnych látok v snahe nájsť ideálnu účinnú zložku. A tou sa nakoniec ukázal byť glucoglycerol.“ Prečítajte si viac o intenzívnom hľadaní riešenia značky Eucerin.

Vrstvy kože
Aquaporíny tvoria sieť, ktorá rozvádza hydratáciu v koži jednotlivými epidermálnymi vrstvami.

V prírode využívajú glucoglycerol (tiež známy ako glyceryl glukosid)  napr. modrozelené riasy, aby im pomohol prežiť v extrémnych podmienkach dehydratácie. Vedecké testy dokázali, že by glucoglycerol mohol preniknúť do hlbších epidermálnych vrstiev a stimulovať tu tvorbu AQP3. R. Wolber dodáva: „Potom bolo nevyhnutné vytvoriť formulu s obsahom glucoglycerolu a vyvinúť účinné a atraktívne výrobky.“  

Výsledkom je unikátny hydratačný rad Eucerin Aquaporin ACTIVE pleťových a telových výrobkov. Náročné klinické a dermatologické štúdie na dobrovoľníkoch so suchou a dehydratovanou pokožkou preukázali hydratačné účinky týchto výrobkov.  

R. Wolber zdôrazňuje skutočnosť, že výsledky sú „okamžité a intenzívne. Už 24 hodín po prvom použití sme videli impozantný nárast hydratácie kože.“ Tieto účinky sa postupom času zvyšujú s výsledkami, ktoré preukazujú zlepšenie hydratácie pri pravidelnom používaní, a čo je dôležitejšie, „výsledky sú dlhodobé. Pokožka si naďalej určitú dobu  udržuje dostatočnú hydratáciu i potom, keď dobrovoľníci prestali výrobky používať.“

Grafické znázornenie aquaporínov.
Dehydratovaná pokožka (schematické znázornenie)
Znížená hydratácia z dôvodu obmedzeného množstva aquaporínov.
Grafické znázornenie zvýšeného množstva aquaporínov.
Hydratovaná pokožka (schematické znázornenie)
Intenzívna hydratácia i v hlbších vrstvách epidermis vďaka zvýšenému množstvu aquaporínov.

R. Wolber uzatvára: „Hydratačné krémy Eucerin Aquaporin ACTIVE poskytujú pleti hydratáciu, ktorú potrebuje. Z dlhodobého hľadiska výrobky pomáhajú zlepšiť hydratáciu pokožky, posilňujú jej bariérovú funkciu a zvyšujú jej odolnosť voči vonkajšiemu prostrediu.“

Grafika zobrazujúca hydratáciu pokožky po použití výrobkov radu Eucerin Aquaporin.
Lekárske štúdie potvrdzujú dobré hydratačné výsledky po prvej aplikácii a pri pravidelnom používaní radu Eucerin Aquaporín.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

  • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
  • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
  • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár