Seborea čiže Seborrhoická dermatitída – Všetko, čo potrebujete vedieť

Zobraziť viac

Seborrhoická dermatitída je bežné chronické kožné ochorenie, ktoré vytvára ložiská žltkastých šupiniek na vlasovej pokožke alebo na tvári, i keď môže postihovať aj iné oblasti tela. Správnym a pravidelným používaním výrobkov na vlasy a pokožku so špeciálnym zložením môžete príznaky tohto ochorenia regulovať.

Čo je seborea?

Seborrhoická dermatitída často spôsobuje olupujúce sa žltkasté šupinky na vlasovej pokožke.
Svrbenie je jedným z bežných príznakov seborrhoickej dermatitídy.

Seborrhoická dermatitída (čiže seborrhoický ekzém) je zdravotný stav kože, ktorý je v mnohých prípadoch základnou príčinou lupín. U dojčiat sa prejavuje ako tzv. "cradle cap" (čiapočka z kolísky).  

Až 50 % dospelej populácie trpí lupinami s olupujúcimi sa žltkastými šupinkami na vlasovej pokožke a veľké množstvo trpí tiež zápalovým ochorením vlasovej pokožky.   

Často ju sprevádza začervenanie pokožky. Seborrhoická dermatitída sa môže tiež objavovať na ďalších oblastiach pokožky, ako sú mastné plôšky vo vnútri ucha. Medzi ďalšie bežne postihnuté oblasti patria obočie a očné viečka, nos a nosoperné ryhy a stred hrudníka. Seborrhoická dermatitída nie je infekčná a nespôsobuje ju nedostatočná hygiena.

Seborrhoická dermatitída u dojčiat ("cradle cap") je dočasné kožné ochorenie a malo by vymiznúť s pribúdajúcim vekom dieťaťa, obvykle do 3 rokov. Príznaky sú silné, chrastovité, žltkasté šupinky na vlasovej pokožke dojčiat a niekedy tiež v okolí očí, uší a nosa.

Aké sú príznaky seborrhoickej dermatitídy?

Príznaky sa môžu prejaviť ako plaky, napríklad na tvári.

Bežne sa vyskytujúce príznaky seborrhoickej dermatitídy sú:

  • Kožné šupinky – biele a olupujúce sa, alebo žltkasté, mastné a priľnavé – "lupiny"
  • Lézie na pokožke
  • Plaky, ktoré pokrývajú veľké plochy pokožky
  • Mastná pleť
  • Svrbenie kože - môže zosilnieť v prípade infekcie pokožky a viesť k ďalšiemu svrbeniu a možnému krvácaniu, ak pokožku škriabeme
  • Mierne začervenanie
  • Vypadávanie vlasov

Čo spôsobuje seborrhoickú dermatitídu?

Prejavy seborrhoickej dermatitídy 1. Kvasinky malassezia vyvolávajú hyperproliferáciu pokožky (zrýchlená novotvorba buniek) 2. Vznikajú mikrozápaly vlasovej pokožky 3. Tvoria sa viditeľné šupinky

Seborrhoická dermatitída vzniká, keď sa proces obnovy buniek vlasovej pokožky skráti, čo vedie k rýchlemu odlučovaniu zrohovatených buniek, ktoré sa zlepujú dokopy a vytvárajú viditeľné šupiny. Tento proces je spájaný s mnohých príčinami. Zistilo sa, že môže byť dedičný, pretože u detí postihnutých rodičov je vyššia pravdepodobnosť jeho výskytu. Vie sa však tiež, že súvisí s podráždením spôsobeným  kvasinkami rodu Malassezia, ktoré sa množia v oblastiach mastnej pokožky, kde spôsobujú mikrozápaly vedúce k svrbeniu pokožky.  

Ďalšie faktory, ako je fyzická alebo emočná záťaž, hormonálne zmeny, zlé stravovanie, konzumácia alkoholu, únava, výkyvy počasia, nedostatočné používanie šampónu, nedostatočné umývanie pokožky a obezita, môžu jej riziko zvyšovať. Neurologické ochorenia, vrátane Parkinsonovej choroby, poranenia hlavy a mŕtvice tiež môžu mať súvislosť so seborrhoickou dermatitídou. Vírus HIV je tiež spájaný so zvýšeným výskytom prípadov seborrhoickej dermatitídy.

Ako možno seborrhoickú dermatitídu liečiť?

Najlepší spôsob, ako zmierniť prejavy seborrhoickej dermatitídy, je prevencia alebo regulácia spúšťacích faktorov tým, že budete starostlivosti o vlasovú pokožku a pokožku tela venovať dôkladnú pozornosť.

Najčastejšie používaným spôsobom liečby seborrhoickej dermatitídy na vlasovej pokožke sú špeciálne vyvinuté šampóny, ktoré nielen pomáhajú odstraňovať šupinky, ale tiež bránia ich opakovanej tvorbe.

Eucerin DermoCapillaire šampón proti mastným lupinám bol špeciálne vyvinutý na seborrhoickú dermatitídu.

Existuje mnoho šampónov určených špeciálne na liečbu seborrhoickej dermatitídy. Môžu obsahovať niektoré z nasledujúcich aktívnych látok: climbazol, pirocton olamine, polidocanol, protizápalové látky (napr. kyselina salicylová a resorcín), minerály (zinok, sulfid seleničitý) alebo antimykotiká (ketokonazol).  

Eucerin DermoCapillaire Šampón proti suchým lupinám a Gélový šampón proti mastným lupinám  sú určené špeciálne na suché alebo mastné lupiny a majú dermatologicky preukázanú účinnosť proti seborrhoickej dermatitíde.  

V závažných prípadoch vám môže lekár predpísať antimykotiká, ako je ketokonazol, metronidazol alebo kyselina azelaová,  ktorá pôsobí na kvasinky malassezia, alebo krémy obsahujúce protizápalové kortikosteroidy.  

V súčasnosti sa používajú aj lokálne imunomodulátory, ako je  takrolimus alebo pimekrolimus.

Seborrhoická dermatitída je chronické ochorenie, ktoré možno prostredníctvom správnej liečby regulovať. Často sa prejavuje akútnymi vzplanutiami, po ktorých nasledujú dlhšie pokojové fázy. Intenzívnejšie formy tohto ochorenia môžu prechádzať do psoriázy vlasovej pokožky a označujú sa ako sebopsoriáza.

Attention

Vždy sa obráťte na dermatológa, ak vaše príznaky seborrhoickej dermatitídy ani pri častom používaní šampónov s liečebnými účinkami neustupujú. Jeho pomoc vyhľadajte tiež, ak sa do oblastí postihnutých seborrhoickou dermatitídou dostane infekcia alebo ak ložiská začnú mokvať či hnisať, začnú sa na nich tvoriť chrasty alebo sú silno začervenané a bolestivé.

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin