Seboroická dermatitída

Seborea čiže Seboroická dermatitída – Všetko, čo potrebujete vedieť

3 min čítanie
Zobraziť viac

Seboroická dermatitída je bežné chronické kožné ochorenie, ktoré vytvára ložiská žltkastých šupiniek na vlasovej pokožke alebo na tvári, i keď môže postihovať aj iné oblasti tela. Správnym a pravidelným používaním výrobkov na vlasy a pokožku so špeciálnym zložením môžete príznaky tohto ochorenia regulovať.

Čo je seborea?

vlasová pokožka
Seboroická dermatitída často spôsobuje olupujúce sa žltkasté šupinky na vlasovej pokožke.
svrbenie hlavy
Svrbenie je jedným z bežných príznakov seboroickej dermatitídy.

Seboroická dermatitída (čiže seboroický ekzém) je zdravotný stav kože, ktorý je v mnohých prípadoch základnou príčinou lupín. U dojčiat sa prejavuje ako tzv. "cradle cap" (čiapočka z kolísky).  

Až 50 % dospelej populácie trpí lupinami s olupujúcimi sa žltkastými šupinkami na vlasovej pokožke a veľké množstvo trpí tiež zápalovým ochorením vlasovej pokožky.   

Často ju sprevádza začervenanie pokožky. Seboroická dermatitída sa môže tiež objavovať na ďalších oblastiach pokožky, ako sú mastné plôšky vo vnútri ucha. Medzi ďalšie bežne postihnuté oblasti patria obočie a očné viečka, nos a nosoperné ryhy a stred hrudníka. Seboroická dermatitída nie je infekčná a nespôsobuje ju nedostatočná hygiena.

Seboroická dermatitída u dojčiat ("cradle cap") je dočasné kožné ochorenie a malo by vymiznúť s pribúdajúcim vekom dieťaťa, obvykle do 3 rokov. Príznaky sú silné, chrastovité, žltkasté šupinky na vlasovej pokožke dojčiat a niekedy tiež v okolí očí, uší a nosa.

Aké sú príznaky seboroickej dermatitídy?

Príznaky sa môžu prejaviť ako plaky, napríklad na tvári.

Bežne sa vyskytujúce príznaky seboroickej dermatitídy sú:

  • Kožné šupinky – biele a olupujúce sa, alebo žltkasté, mastné a priľnavé – "lupiny"
  • Lézie na pokožke
  • Plaky, ktoré pokrývajú veľké plochy pokožky
  • Mastná pleť
  • Svrbenie kože - môže zosilnieť v prípade infekcie pokožky a viesť k ďalšiemu svrbeniu a možnému krvácaniu, ak pokožku škriabeme
  • Mierne začervenanie
  • Vypadávanie vlasov

Čo spôsobuje seboroickú dermatitídu?

mikrozápaly
Prejavy seboroickej dermatitídy 1. Kvasinky malassezia vyvolávajú hyperproliferáciu pokožky (zrýchlená novotvorba buniek)2. Vznikajú mikrozápaly vlasovej pokožky3. Tvoria sa viditeľné šupinky

Seboroická dermatitída vzniká, keď sa proces obnovy buniek vlasovej pokožky skráti, čo vedie k rýchlemu odlučovaniu zrohovatených buniek, ktoré sa zlepujú dokopy a vytvárajú viditeľné šupiny. Tento proces je spájaný s mnohých príčinami. Zistilo sa, že môže byť dedičný, pretože u detí postihnutých rodičov je vyššia pravdepodobnosť jeho výskytu. Vie sa však tiež, že súvisí s podráždením spôsobeným  kvasinkami rodu Malassezia, ktoré sa množia v oblastiach mastnej pokožky, kde spôsobujú mikrozápaly vedúce k svrbeniu pokožky.  

Ďalšie faktory, ako je fyzická alebo emočná záťaž, hormonálne zmeny, zlé stravovanie, konzumácia alkoholu, únava, výkyvy počasia, nedostatočné používanie šampónu, nedostatočné umývanie pokožky a obezita, môžu jej riziko zvyšovať. Neurologické ochorenia, vrátane Parkinsonovej choroby, poranenia hlavy a mŕtvice tiež môžu mať súvislosť so seboroickou dermatitídou. Vírus HIV je tiež spájaný so zvýšeným výskytom prípadov seboroickej dermatitídy.

Ako poraziť seboreu?

Najlepší spôsob, ako zmierniť prejavy seboroickej dermatitídy, je prevencia alebo regulácia spúšťacích faktorov tým, že budete starostlivosti o vlasovú pokožku a pokožku tela venovať dôkladnú pozornosť.

Najčastejšie používaným spôsobom liečby seboroickej dermatitídy na vlasovej pokožke sú špeciálne vyvinuté šampóny, ktoré nielen pomáhajú odstraňovať šupinky, ale tiež bránia ich opakovanej tvorbe.

šampón proti seboree
Eucerin DermoCapillaire šampón proti mastným lupinám bol špeciálne vyvinutý na seboroickú dermatitídu.

Existuje mnoho šampónov určených špeciálne na liečbu seboroickej dermatitídy. Môžu obsahovať niektoré z nasledujúcich aktívnych látok: climbazol, pirocton olamine, polidocanol, protizápalové látky (napr. kyselina salicylová a resorcín), minerály (zinok, sulfid seleničitý) alebo antimykotiká (ketokonazol).  

Eucerin DermoCapillaire Šampón proti suchým lupinám a Gélový šampón proti mastným lupinám  sú určené špeciálne na suché alebo mastné lupiny a majú dermatologicky preukázanú účinnosť proti seboroickej dermatitíde.

V závažných prípadoch vám môže lekár predpísať antimykotiká, ako je ketokonazol, metronidazol alebo kyselina azelaová,  ktorá pôsobí na kvasinky malassezia, alebo krémy obsahujúce protizápalové kortikosteroidy.  

V súčasnosti sa používajú aj lokálne imunomodulátory, ako je  takrolimus alebo pimekrolimus.

Seboroická dermatitída je chronické ochorenie, ktoré možno prostredníctvom správnej liečby regulovať. Často sa prejavuje akútnymi vzplanutiami, po ktorých nasledujú dlhšie pokojové fázy. Intenzívnejšie formy tohto ochorenia môžu prechádzať do psoriázy vlasovej pokožky a označujú sa ako sebopsoriáza.

Odporúčanie

Vždy sa obráťte na dermatológa, ak vaše príznaky seboroickej dermatitídy ani pri častom používaní šampónov s liečebnými účinkami neustupujú. Jeho pomoc vyhľadajte tiež, ak sa do oblastí postihnutých seboroickou dermatitídou dostane infekcia alebo ak ložiská začnú mokvať či hnisať, začnú sa na nich tvoriť chrasty alebo sú silno začervenané a bolestivé.

Odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin