Atopic dermatitis

Atopická dermatitída na tele – Rozpoznanie a zvládnutie vzplanutia ekzému

6 min čítanie
Zobraziť viac

Atopická dermatitída je chronické kožné ochorenie, u ktorého počet prípadov neustále stúpa, najmä v západnom svete. Prevažne postihuje dojčatá a deti - 10 až 20 % detí na celom svete, ale medzi dospelými sú tiež 2 až 5 % postihnutých. Chorí trpia neustále suchou, citlivou pokožkou, ktorá je náchylná na infekcie a zápalom. Neexistuje síce liek, ktorý by túto chorobu vyliečil, ale pravidelná starostlivosť o pokožku - buď samotná, alebo spoločne s aplikáciou liekov - dokáže od väčšiny ťažkostí uľaviť.

Príznaky A symptómy

Čo je atopická dermatitída?

Atopická dermatitída (atopický ekzém) je neinfekčné chronické kožné ochorenie, ktoré postihuje pleť tváre a pokožku tela dojčiat, detí i dospelých. Počet prípadov neustále rastie, takže v porovnaní s dobou pred 30 rokmi je dnes zistených prípadov dvakrát až trikrát toľko. Nie je síce dosiaľ známa presná príčina ochorenia, ale je preukázané, že má určitú spojitosť s astmou a sennou nádchou.

1. Narušená funkcia kožnej bariéry uľahčuje prenikanie mikroorganizmov 2. Aktivácia imunitných buniek, zápal 3. Svrbenie

U chorých sa prejavuje nedostatočná funkcia kožnej bariéry a imunitného systému. Pre chorobu sú charakteristické dve jasne odlíšené fázy. Vo fáze latentnej ("remisii") je pokožka suchá, podráždená a niekedy sa jemne olupuje. Tento stav suchej alebo presušenej pokožky sa nazýva xeróza. V akútnej fáze, čiže vo fáze "vzplanutia", sa pokožka zapaľuje a svrbí. I keď neexistuje liek, ktorý by atopickú dermatitídu vyliečil, je možné, aby chorí predĺžili chronické obdobia choroby a obmedzili vzplanutia vďaka dôslednej starostlivosti o pokožku.
Počas akútnej fázy sa u väčšiny chorých objaví ekzém na tvári, na pokožke hlavy, na krku, hornej časti hrudníka a na vnútornej strane kolien a lakťov, na rukách, zápästiach a na nohách.  U detí a dojčiat sa postihnuté miesta líšia.

Symptómy atopickej dermatitídy sa u jednotlivých osôb líšia - niekto trpí veľmi silným svrbením a zapálenou pokožkou.
Pokožka sa niekedy zapáli a je bolestivá.

Pokožka začne svrbieť, zapaľuje sa a začarovaný kruh škriabania spôsobí len ďalšiu infekciu. Pretože je atopická pokožka veľmi suchá a svrbí, núti chorých škriabať sa, čo poškodzuje kožnú bariéru a spôsobuje, že sa spodné vrstvy kože stanú zraniteľnejšími.

Obdobie vzplanutia choroby treba potláčať s pomocou dermatologických liekov, ktoré pôsobia proti svrbeniu, protizápalovo a antibakteriálne.

Atopická dermatitída na tele sa môže zhoršovať pôsobením teploty, takže chorí by mali na oblečenie voliť hlavne mäkkú bavlnu miesto vlny alebo nylonu. Niekedy ich tiež trápi zlé spanie, pretože im v spánku bráni potenie a nútenie na škriabanie.

Attention

Ak si nie ste istí, o aké symptómy ide, poraďte sa s dermatológom.

Príčiny A faktory

Potenciálne príčiny a faktory atopickej dermatitídy

Dermatológovia špecifikovali niekoľko kauzálnych a pridružených faktorov.

Ak má rodič atopickú dermatitídu, astmu alebo sennú nádchu, je u dieťaťa väčšie riziko, že toto ochorenie zdedí.
Existuje súvislosť medzi životným prostredím a ochorením atopickou dermatitídou. V mestách s vysokou mierou znečistenia je viac zistených prípadov atopickej dermatitídy.

Napríklad:

 • Existujú genetické väzby medzi atopickou dermatitídou, astmou a sennou nádchou. Ak jeden alebo viac predkov trpí týmito chorobami, príslušne sa zvyšuje riziko, že ich potomok tiež zdedí dispozície k atopickej dermatitíde. Ak obaja rodičia dieťaťa majú atopickú dermatitídu, je 60 až 80 % pravdepodobnosť, že dieťa toto ochorenie zdedí.
 • Zistili sa tiež súvislosti medzi životným prostredím a rizikom ochorenia. Je známe, že ľudia vo veľkých mestách s vysokou úrovňou znečistenia a tí, ktorí žijú v krajinách s chladným podnebím, sú touto chorobou ohrození viac. Jedna štúdia, ktorá porovnávala deti z Jamajky žijúce v Londýne s deťmi žijúcimi na Jamajke, ukázala, že deti v Londýne sú postihnuté dvakrát častejšie.
 • U matiek, ktoré porodili deti vo vyššom veku, je vyššia pravdepodobnosť, že budú mať deti s atopickou dermatitídou, než u mladších matiek.

Charakteristickým rysom dedičnej atopickej dermatitídy je nedostatok prirodzených hydratačných faktorov (NMF) ako sú aminokyseliny a narušený metabolizmus epidermálnych lipidov.

Spúšťačom pre vzplanutie choroby môže byť cyklus atopickej pokožky, keď kvôli škriabaniu vzniká začarovaný kruh symptómov a reakcií na ne.

Ďalšie Faktory

Niektoré potraviny, napr. orechy, môžu spúšťať symptómy atopickej dermatitídy.
Nemali by ste nosiť nepriedušné a vlnené oblečenie - tieto materiály môžu byť spúšťačom ekzému. Odporúča sa nosiť bavlnené oblečenie.

Ak pokožka trpí atopickou dermatitídou, je dôležité ju chrániť pred horúčavou a zabrániť jej podráždeniu. Medzi faktory, ktoré môžu chorému priťažiť, patria:

 • oblečenie, v ktorom sa telo potí, ako je nepriedušný nylon
 • oblečenie, ktoré nie je pre citlivú pokožku dosť jemné (napr. vlna)
 • niektoré jedlá - medzi obvyklé spúšťače patria mliečne výrobky, orechy a morské plody
 • alkohol
 • roztoče, prach, pele a iné alergény
 • nešetrné pracie prostriedky
 • formaldehyd
 • cigaretový a cigarový dym
 • znečistenie životného prostredia

Stres a nedostatok spánku tiež môžu zhoršovať symptómy atopickej dermatitídy.

Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na pokožku.

Riešenie

Ako uľaviť ťažkostiam atopickej dermatitídy v akútnej fáze

Nie je síce známy liek, ktorý by atopickú dermatitídu vyliečil, ale symptómy tak akútnej, ako aj latentnej fázy choroby sa dajú zmierniť vďaka dôslednej a účinnej starostlivosti o pokožku a príslušnej liečbe liekmi. V každom prípade aj pri dobrej starostlivosti o pokožku sa objavujú fázy vzplanutia ekzému a chorí musia vedieť, ako si môžu od ťažkostí uľaviť.

Emolienčné prípravky

Emolienčné prípravky pomáhajú udržať pokožku pružnú a vláčnu a potláčajú svrbenie, ktoré môže zhoršiť vzplanutie choroby. Tieto krémy, telové mlieka, prísady do kúpeľa a sprchové oleje udržujú pokožku hydratovanú a chránia jej povrch pred poškodením.

Účinné látky, ktoré emolienčné prípravky môžu obsahovať:

 • Omega -6 mastné kyseliny z pupalkového oleja a z oleja z jadierok hrozna obnovujú prirodzenú ochrannú kožnú bariéru a upokojujú a vyživujú pokožku.
 • Licochalcon A (výťažok z koreňa sladkého drievka, exkluzívne pre spoločnosť Beiersdorf). Prirodzený protizápalový prostriedok a antioxidant, ktorý zmierňuje začervenanie a upokojuje zápal.

Dermatologická liečba

V prípade, že sa objaví fáza vzplanutia, odporúča sa doplniť emolienčné prípravky špeciálnou starostlivosťou. Prípravky pre obdobie akútnej fázy obsahujú kortikosteroidy. Ide o prípravky s veľmi rýchlymi účinkami, ktoré uľavia od zápalu a svrbenia. Nemajú sa však aplikovať na rozsiahle oblasti kože a ani nie dlhodobo, pretože ich účinnosť môže pri dlhšom používaní klesať. Preto sú účinné kortikosteroidy len na lekársky predpis.

Kortikosteroidy rýchlo a účinne uľavujú od zápalu a svrbenia. Neodporúča sa ale ich dlhodobé používanie, pretože sa po nich môže pokožka zoslabovať.
Eucerin AtopiControl Acute krém významne zlepšuje vzhľad pokožky pri akútnych fázach ekzému.

Eucerin AtopiControl Acute krém má také vlastnosti v starostlivosti o pokožku, u ktorých sa klinicky preukázalo, že významne zlepšujú vzhľad pokožky i pri akútnych fázach atopickej dermatitídy. Vďaka tomuto prípravku možno vo fázach vzplanutia choroby obmedziť aplikáciu hydrokortizónu. Klinická štúdia preukázala, že Eucerin AtopiControl Acute krém má porovnateľný účinok ako 1 % hydrokortizón krém aplikovaný na atopickú pokožku. Eucerin AtopiControl Acute krém však nie je klasifikovaný ako liek a nenahrádza dermatologickú liečbu.

Každodenná starostlivosť o atopickú dermatitídu na tele

U každého sa prejavujú iné symptómy, ale niektoré zmeny životného štýlu pomáhajú pri zvládaní atopickej dermatitídy.

Snažte sa obmedziť stres, napríklad cvičením jogy alebo meditáciou. Stres totiž môže spustiť symptómy atopickej dermatitídy.
Po osprchovaní poklepávajte pokožku uterákom, až je suchá, trenie totiž môže pokožku podráždiť, a potom ju ihneď natrite ošetrujúcim prípravkom.

Napríklad:

 • Udržujte v miestnostiach nižšiu teplotu, ale nie zimu. Potenie zhoršuje podráždenie a svrbenie kože.
 • Krémy a masti dávajte do chladničky, pretože chladné emolienčné prípravky prinášajú lepšiu úľavu od svrbenia.
 • Píšte si denník o jedlách a nápojoch a o eventuálnych zmenách životného prostredia, aby sa dalo určiť, či nejako neovplyvňujú symptómy.
 • Niektoré prázdninové destinácie majú lepší terapeutický účinok. Medzi ne patria napr. Severné more, Atlantik, Mŕtve more, Stredozemné more a vysokohorské oblasti. Je nevyhnutné sa vyhýbať prílišnej zime.
 • Cvičenie jogy a meditácie pomáhajú odstraňovať stres, ktorý je jedným zo spúšťačov vzplanutia choroby.
 • Keď začne pokožka svrbieť, neškriabte ju, ale radšej ju poklepávajte rukou. Oboje totiž pokožku upokojuje, ale poklepávanie nepoškodzuje kožnú bariéru.
 • Keď je choré dieťa, neustále mu nakrátko zastrihávajte nechty a udržujte ich hladké, aby si čo najmenej poškodzovalo pokožku škriabaním.
 • Na noc si navliekajte bavlnené rukavice ako prevenciu proti škriabaniu.
 • Radšej sa sprchujte než sa kúpte, a voda by nemala mať viac než 32°C. Príliš časté sprchovanie môže dehydrovať pokožku.
 • Namiesto trenia mokrej pokožky uterákom ju poklepávajte, až je takmer suchá a potom ju ihneď natrite krémom alebo mliekom.
 • Vyhýbajte sa akýmkoľvek nešetrným prostriedkom ako tvrdé kefy alebo peelingové rukavice.

Attention

Ak si nie ste istí, ako postupovať pri zvládaní symptómov, poraďte sa s praktickým lekárom alebo dermatológom.

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin