Atopický ekzém na tvári detí – Rozpoznajte atopický ekzém včas vďaka radám našich odborníkov

6 min čítanie
Zobraziť viac

Na celom svete má atopickú dermatitídu (čiže atopický ekzém) 10 až 20 % detí. Ide o chronické neinfekčné kožné ochorenie, ktoré postihuje aj dospelých. Typické symptómy sú suchá, citlivá pokožka, na ktorej občas nastáva zhoršenie stavu, keď je pokožka bolestivá, začervenaná a svrbí.  Na túto chorobu nie je známy liek, ktorý by ju vyliečil, ale pravidelná a dôsledná starostlivosť dokáže uľaviť od symptómov a predĺžiť obdobie medzi jednotlivými akútnymi fázami.

Príznaky A Symptómy

Problém menom atopický ekzém

Atopická dermatitída (atopický ekzém) je obťažujúce a chronické ochorenie kože, ktoré sa často vyskytuje u detí na celom svete, ale hlavne v západných krajinách. Medzi dospelými je počet chorých 2 až 5 %, ale počet pacientov medzi dojčatami a deťmi dosahuje 10 až 20 %. Najviac chorých (90 %) dostane atopický ekzém ešte pred piatym rokom veku, ale veľa detí z tejto choroby "vyrastie".

Pre atopický ekzém je typické, že prebieha v dvoch fázach. Počas chronickej fázy je koža veľmi suchá, podráždená a olupuje sa a je nevyhnutné ju neustále každý deň hydratovať. Akútne fázy ("vzplanutie") sú ťažšie a v tom čase je nevyhnutné pokožku ošetrovať miestne aplikovanými liekmi, aby sa upokojila zapálená pokožka a uľavilo od svrbenia.

1. Narušená funkcia kožnej bariéry uľahčuje prenikanie mikroorganizmov 2. Aktivácia imunitných buniek, zápal 3. Svrbenie

Atopický ekzém sa inak prejavuje u dojčiat a detí a inak u dospelých:

 • U dojčiat sa niekedy symptómy prejavia už vo veku 2 - 3 mesiacov. Náhle sa môže objaviť vyrážka, koža je suchá, olupuje sa a svrbí. V období vzplanutia môže pokožka aj mokvať.
 • Keď sa choroba prejaví v neskoršom veku detí (medzi dvoma rokmi a pubertou), je obvykle vyrážka suchá a sú na nej svrbivé, olupujúce sa ložiská. Koža je nerovná, zdrsnená a stráca pružnosť.
 • Atopická dermatitída u dospelých, ktorá väčšinou začína už v detstve, sa typicky prejavuje veľmi suchou, olupujúcou sa pokožkou a svrbením.
Symptómy atopickej dermatitídy u malých detí sa objavujú na tvári a na pokožke hlavy.
Atopická pokožka u dojčiat a detí je väčšinou suchá, olupuje sa a silno svrbí.

U dojčiat sa atopický ekzém najčastejšie objavuje v tvári (najmä na lícach) a na pokožke hlavy, ale v menšej miere aj na tele (lakte a kolená).

U detí v post-dojčenskom veku sa v mnohých prípadoch vyrážka najprv objaví na tele - v lakťových a kolenných záhyboch - a nie je neobvyklé, keď malí pacienti majú ložiská na krku, na zápästiach, na členkoch, alebo v záhyboch pod zadkom.

Atopický ekzém sa zhoršuje škriabaním, pretože nechty poškodia kožnú bariéru a umožní prenikanie baktérií a pokožka sa preto zapaľuje. Malé deti sa niekedy škriabu o postieľku a jej vybavenie, o koberce alebo čalúnenie, aby si uľavili od svrbenia. Deti každého veku niekedy trpia tak úporným svrbením, že im to nedovolí zaspať. Dieťa je z toho zúfalé a rodičia sa cítia bezmocní, pretože mu nemôžu pomôcť, čo len prispieva k psychickému stresu. Priaznivou skutočnosťou je, že účinná liečba a správna starostlivosť o kožu dokážu od týchto ťažkostí značne uľaviť.

Odporúčanie

Keď si nie ste istí, o aké symptómy ide, poraďte sa s detským lekárom alebo dermatológom.

Prečítajte si viac informácií o detskej pokožke.

Príčiny A faktory

Príčiny vzniku atopického ekzému najmä u detí

Dermatológovia zistili, že existuje niekoľko kauzálnych a pridružených faktorov, napríklad:

Keď rodičia majú sennú nádchu alebo astmu, môžu ich deti ochorieť atopickou dermatitídou.
U dievčatiek je väčšie riziko ochorenia na atopický ekzém než u chlapcov.

 • Niektorí rodinní príslušníci majú atopický ekzém, sennú nádchu alebo astmu. Je známe, že existuje spojitosť medzi atopickou dermatitídou, sennou nádchou a astmou a je dokázané, že keď má jeden z rodičov alebo obaja rodičia tieto choroby, je u ich detí väčšie riziko ochorenia.
 • Dieťa žije v rozvinutej krajine, eventuálne vo väčšom meste, kde je vyššia úroveň znečistenia, alebo žije v krajine so studeným podnebím. Je zaujímavé, že na základe štúdie u detí z Jamajky žijúcich v Londýne je dvakrát väčšia pravdepodobnosť, že dostanú atopický ekzém, než u detí, ktoré žijú na Jamajke.
 • Dieťa je ženského pohlavia. U žien je oproti mužom o niečo vyššie riziko ochorenia.
 • Dieťa sa narodilo staršej matke. Sú dôkazy, že deti, ktoré sa narodia matke vo vyššom veku, sú náchylnejšie na atopický ekzém.

Keď choroba prepukne, sú určité dôvody, prečo sa symptómy zhoršujú, alebo prečo nastáva vzplanutie choroby. Chorí trpia nedostatkom prirodzených hydratačných faktorov (NMF) (ako sú aminokyseliny) a narušeným metabolizmom epidermálnych lipidov. To vysvetľuje, prečo je ich koža suchá a prečo je narušená jej ochranná funkcia.

Problémy sú často spôsobené práve cyklom atopickej pokožky, ktorý sa začína tak, že sa dieťa začne škriabať tam, kde ho pokožka svrbí, a naruší už tak krehkú kožnú bariéru.

Následne sa môže baktéria Staphylococcus aureus začať množiť a infikuje pokožku. Infekcia spôsobí zápal a ten zase svrbenie. A tento cyklus sa neustále opakuje.

Liečba pomáha prerušiť cyklus atopickej pokožky.

Ďalšie Faktory

Spoznajte ďalšie faktory vzniku atopického ekzému

Niektoré potraviny, nápoje, materiály a textílie zrejme môžu mať negatívny vplyv na atopickú pokožku.

Patria medzi ne:

Rodičia by mali dozrieť, aby deti neprichádzali do styku s potravinami, materiálmi a textíliami, ktoré sú spúšťačmi choroby.

 • materiály ako je vlna alebo nylon, ktoré môžu pokožku dráždiť a vyvolávať potenie
 • potravinové alergie, najmä na mliečne výrobky, orechy a morské plody (než vyradíte z detského jedálneho lístka nejaké potraviny, poraďte sa s doktorom)
 • alergie na roztoče, prach alebo pele
 • pracie prostriedky
 • líčenie (hoci značky pre citlivú pleť by nemali vadiť)
 • pasívne fajčenie - cigaretový dym

Symptómy môžu tiež ďalej zhoršovať niektoré vedľajšie prejavy choroby - ako je stres alebo nespavosť.

Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na pokožku.

Riešenie

Rady pre rodičov – ako bojovať s atopickým ekzémom na tvári detí

Pre rodičov môže byť veľmi stresujúce, keď vidia, ako ich dieťa trpí. Hoci neexistuje liek, ktorý by atopický ekzém vyliečil,  dokáže pravidelné a dôsledné ošetrovanie zabrániť zhoršovaniu choroby, pokožku upokojiť  (uľaviť od bolesti a svrbenia) a zabrániť infekciám.

Plán starostlivosti sa obvykle skladá tak zo starostlivosti o pokožku, ako aj zo zmien životného štýlu.

Počas chronických fáz má zásadný význam používanie emolienčných prípravkov.

Emolienčné prípravky

Emolienciá (zvláčňujúce prípravky) bývajú vo forme telových mliek, krémov, pleťových krémov, olejov do kúpeľa a sprchových olejov a ich spoločnou úlohou je udržiavať pleť vláčnu, pružnú a chrániť ju pred podráždením. Ich pravidelné používanie je podstatnou súčasťou starostlivosti o atopickú pokožku a niekedy sa vďaka nim predĺži neakútna fáza choroby. U detí a dojčiat s atopickou dermatitídou na tvári by sa mali emoliencie na tvár používať aspoň dvakrát denne.

Pravidelné používanie hydratačných prípravkov je dôležité, okrem iného preto, že predlžuje neakútne fázy.

Účinné látky, ktoré emolienčné prípravky môžu obsahovať:

 • Omega-6 mastné kyselinypupalkového oleja a z oleja z jadierok hrozna, ktoré upokojujú a vyživujú pokožku a obnovujú prirodzenú ochrannú kožnú bariéru.
 • Licochalcon A (výťažok z koreňa sladkého drievka) je prirodzený protizápalový prostriedok a antioxidant, ktorý zmierňuje začervenanie a upokojuje zápal.

Aktívna starostlivosť

Keď nastane akútna fáza choroby, treba spoločne s emolienčnými prípravkami používať lokálne aplikované lieky proti svrbeniu. Tieto lokálne aplikované krémy a masti obvykle obsahujú kortikosteroidy ako hydrokortizón.

Hydrokortizón je možné u detí používať na dosiahnutie úľavy pri akútnych symptómoch atopického ekzému. Avšak dlhodobé používanie sa neodporúča, pretože sa po ňom môže pokožka zoslabovať.

O hydrokortizóne je známe, že účinne a rýchlo uľavuje od svrbenia pri vzplanutí choroby. Mnohí rodičia ho ale neradi používajú u svojich detí, pretože dlhšie používanie môže mať negatívne vedľajšie účinky. Pri dlhodobom používaní tiež stráca svoju účinnosť a nie je možné ho aplikovať na rozsiahle oblasti kože.

Eucerin AtopiControl Acute krém má také vlastnosti v starostlivosti o pokožku, u ktorých sa klinicky preukázalo, že významne zlepšujú vzhľad pokožky i pri akútnych fázach atopickej dermatitídy. Vďaka tomuto prípravku možno vo fázach vzplanutia choroby obmedziť aplikáciu hydrokortizónu. Klinická štúdia preukázala, že Eucerin AtopiControl Acute krém má porovnateľný účinok ako 1 % hydrokortizón krém aplikovaný na atopickú pokožku. Eucerin AtopiControl Acute krém však nie je klasifikovaný ako liek a nenahrádza dermatologickú liečbu.

Ďalšie rady pre rodičov detí, ktoré trpia atopickým ekzémom

Odporúča sa dieťaťu neustále krátko zastrihávať nechty, aby si nemohlo pokožku poškodiť škriabaním.

 • Deti umývajte v teplej, ale nie príliš horúcej vode.
 • Poklepávajte kožu uterákom, kým neuschne, potom ihneď natrite pokožku emolienčným prípravkom.
 • Používajte emolienčný prípravok aspoň dvakrát denne.
 • Dieťaťu neustále krátko zastrihávajte nechty a udržujte ich hladké, aby si nemohlo pokožku rozškriabať.
 • Dávajte deťom na noc bavlnené rukavice, aby sa nemohli škriabať v spánku.
 • Udržujte v miestnosti nižšiu vlhkosť a teplotu.
 • Niekedy môže byť dobré dať dieťaťu bábiku, ktorú môže škriabať, môže to u neho zmierniť nutkanie škriabať sa na vlastnej pokožke.

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin