Drobné popáleniny

Drobné popáleniny – Ako sa správne starať o pokožku?

4 min čítanie
Zobraziť viac

Popáleniny sú jedným z najbežnejších druhov zranení v domácnosti. Najlepším spôsobom starostlivosti o pokožku je v prvom rade pokúsiť sa popáleninám predísť. Keď sa však zraneniu nedalo vyhnúť a pokožka je popálená, závažné popáleniny si vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť, kým drobné povrchové popáleniny na dospelej pokožke je obvykle možné ošetriť aj doma, bez lekárskej pomoci. V tomto článku sa môžete dočítať, aký je rozdiel medzi drobnou povrchovou popáleninou a závažnejšími popáleninami a ako drobné popáleniny správne ošetriť. 

Čo sú popáleniny?

Popálenina je zranenie spôsobené vplyvom vysokých teplôt, plameňa, trenia alebo slnečného žiarenia. Medzi najčastejšie príčiny popálenia pokožky patria: 

  • Radiačné popáleniny: najčastejšie v dôsledku nadmerného vystavovania pokožky slnečnému žiareniu
  • Tepelné popáleniny: obarenie horúcimi telesami alebo kvapalinami (napríklad vriacimi tekutinami) alebo plameňmi (vrátane plameňov zo zápaliek a zapaľovačov)
  • Popáleniny spôsobené trením: obvykle kombinácia zodratia pokožky a tepelnej popáleniny, spôsobenej kontaktom s tvrdým povrchom, ako sú cesty, koberce, podlahy v telocvičniach alebo laná
  • Elektrické popáleniny: spôsobené elektrickými zdrojmi
  • Chemické popáleniny: spôsobené domácimi alebo priemyselnými výrobkami

Aké druhy popálením rozlišujeme?

Popáleniny sa líšia podľa svojej závažnosti a delia sa na základe poškodenia, ktoré spôsobujú pokožke a tkanivu pod ňou:

  • Popáleniny prvého stupňa: tiež známe ako „povrchové popáleniny“, ide o najmenej závažný typ popálenín, ktoré postihujú iba epidermálnu (vrchnú) vrstvu kože. Pokožka zostáva neporušená, je však začervenaná (pri stlačení biela), opuchnutá a bolestivá.
  • Popáleniny druhého stupňa: poškodenie kože presahuje vrchnú vrstvu kože až do dermis. Na koži sa tvoria pľuzgiere, je začervenaná, môže mokvať a je bolestivá.
  • Popáleniny tretieho stupňa: najzávažnejšie typy popálenín, ktoré poškodzujú tkanivo a môžu poškodiť aj kosť pod povrchom kože. Často majú hnedú/čiernu farbu a sú na pohľad suché. Vzhľadom na časté poškodenie nervov nemusia byť bolestivé. 

Ošetrenie popálenín: čo mám robiť, ak dôjde k popáleniu pokožky?

Odporúčaná starostlivosť o popáleniny sa líši v závislosti od závažnosti popáleniny:

  • Popáleniny prvého stupňa: zvyčajne ich môžete ošetriť sami doma, ale pokiaľ popálenina pokrýva oblasť väčšiu ako 7 cm a nachádza sa na tvári alebo v oblasti veľkého kĺbu, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc.
  • Popáleniny druhého stupňa: môžu si vyžadovať ošetrenie antibiotickou masťou a časté preväzy. Pokiaľ pokrývajú väčšiu plochu alebo sa nachádzajú na tvári, je vhodné zranenie konzultovať s lekárom.
  • Popáleniny tretieho stupňa, chemické a elektrické popáleniny: vyžadujú si okamžitú lekársku pomoc – privolajte záchrannú službu alebo navštívte lekára v závislosti od závažnosti poranenia. 

Starostlivosť o drobné a povrchové popáleniny prvého stupňa

Prvým krokom v starostlivosti o popáleniny prvého stupňa je namočiť postihnutú oblasť do studenej vody alebo ju držať pod tečúcou studenou vodou aspoň minimálne 5 minút.

Potom môžete posúdiť poškodenie pokožky:

  • Ak je vaša pokožka začervenaná a podráždená, môžete použiť krém na popáleniny alebo ochrannú masť, ako je Eucerin Aquaphor Regeneračná masť. Poskytne pokožke potrebnú SOS starostlivosť a pomáha urýchliť regeneráciu pokožky. Masť je možné zakúpiť v rôznych baleniach a veľkostiach, môžete ju tak mať po ruky vždy, keď ju budete potrebovať. Na ošetrenie menšej oblasti stačí použiť množstvo masti na špičku prstu.

  • V prípade mierneho spálenia od slnka, použite na postihnutú oblasť upokojujúci prípravok po opaľovaní, ako je Eucerin Regeneračný gélový krém po opaľovaní Sensitive Relief.

Následná starostlivosť: ako ošetriť pokožku s povrchovými popáleninami prvého stupňa

Po poskytnutí prvej pomoci sa pokožka postihnutá drobnými popáleninami prvého stupňa obvykle v priebehu týždňa sama obnoví. Pravidelná hydratácia drobnej popáleniny používaním prípravkov určených na SOS starostlivosť, ako je Eucerin Aquaphor Regeneračná masť, pomôže urýchliť regeneráciu pokožky.

Masť vytvorí na povrchu pokožky ochrannú bariéru, ktorá je polopriepustná, a preto podporuje prirodzený transfer vodnej pary a kyslíka dovnútra a von z pokožky. Glycerín obsiahnutý v zložení je účinnou hydratačnou zložkou, ktorá priťahuje vodu a pomáha ju zadržiavať v pokožke. Účinkuje spolu s panthenolom, ktorý pomáha urýchliť regeneráciu a obnovu pokožky, a zároveň pokožku hydratuje. Klinické a dermatologické testy preukázali, že masť pomáha obnovovať podráždenú pokožku.

Pri popáleninách druhého stupňa by ste mali začať používať Eucerin Aquaphor Regeneračnú masť až potom, ako pokožka dokončí proces reepitelizácie (proces tvorby nového tkaniva). Masť nepoužívajte na otvorené, mokvajúce a krvácajúce rany. 

Ak máte obavy zo stavu vašej pokožky alebo si myslíte, že mohlo dôjsť k infekcii popáleniny, vyhľadajte odbornú lekársku pomoc. 

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin