Citlivá pokožka tela

Citlivá pokožka tela – Spoznajte jej príčiny a ako ju chrániť

9 min čítanie
Zobraziť viac

Pokožka tela sa môže stať citlivou z mnohých dôvodov - od faktorov vonkajšieho prostredia po vnútorné spúšťače, ako sú hormonálne zmeny. I keď niektorí ľudia majú k citlivej pokožke predispozíciu, nemožno ju predvídať a môže sa objaviť  kedykoľvek počas života jedinca. Môže sa tiež objaviť kdekoľvek na tele a je dôležité pochopiť, že "citlivá pokožka" nie je nič neobvyklé, ani  kožná choroba.  

Hoci neexistuje liek na citlivú pokožku, možno mierniť jej príznaky správnou starostlivosťou a vďaka pochopeniu jej príčin.

Prejavy a príznaky

Ako spoznať citlivú pokožku tela?

Vláčnosť a pružnosť zdravej pokožky udržiava jej prirodzená bariérová funkcia, ktorá ju chráni proti vonkajším vplyvom a obmedzuje nadmerný úbytok vody. Mierne kyslé prostredie je pre túto funkciu kľúčové a pomáha tak pri deskvamácii, čiže olupovaní pokožky, ako aj pri obrane proti každodenným záťažovým faktorom, ako sú znečistené ovzdušie, baktérie a alergény.

Zdravá pokožka má prirodzenú bariérovú funkciu, ktorá obmedzuje úbytok vody a chráni spodné vrstvy kože pred dráždivými látkami.

Medzi príznaky citlivej pokožky patria:

  • šupinatenie
  • začervenanie
  • opuchy
  • zdrsnenie povrchu pokožky

sprevádzané neviditeľnými pocitmi, ako napríklad:
  • svrbenie
  • pocit pálenia
  • pocit napätia
Chrbty rúk môžu mať narušenú bariérovú funkciu, a preto sú viac náchylné na citlivosť.
Podľa odhadov má približne 60 % žien skúsenosti s citlivou vlasovou pokožkou.

Ak sa príznaky neriešia, môžu viesť k poškodeniu a praskaniu pokožky kdekoľvek na tele. Dokonca i veľké plochy pokožky na rukách, nohách, dekolte, pleciach, lakťoch, lýtkach a kolenách sú ohrozené a ich citlivosť môže byť spôsobená sprchovaním horúcou vodou, agresívnymi kozmetickými výrobkami, pôsobením UV žiarenia, potením pri športe alebo klimatizáciou.  

Niektoré oblasti tela sú náchylnejšie na tieto dosahy. Medzi ne patria chrbty rúk, kde nedostatok sekrétov potrebných na zachovanie bariérovej funkcie kože znamená, že sú menej chránené pred vonkajšími vplyvmi. Pravidelné umývanie alkalickými mydlami tiež významne ohrozuje ich prirodzenú hodnotu  pH. Narušená bariérová funkcia môže viesť k výskytu reakcií zvyšujúcich citlivosť, ktoré môžu spôsobovať kontaktnú dermatitídu - zápal, ktorý sa prejavuje ako pľuzgieriky a presušená pokožka.

Vlasová pokožka je často náchylná na citlivosť - približne u 60 % žien a 40 % mužov sa objavujú príznaky vrátane začervenania, napätosti a svrbenia. Je stále viac zrejmé, že na citlivosti vlasovej pokožky sa podieľajú mikrozápaly. Zistite viac o príznakoch a príčinách citlivej vlasovej pokožky.  

Pokožka v intímnych partiách sa líši od iných častí tela a má k dispozícii rad ochranných bariér. Ak sú narušené, napríklad nadmerným umývaním, môže pokožka začať svrbieť, vyvolávať pocity diskomfortu a byť náchylnejšia na infekciu.

Zmeny spôsobené napínaním pokožky – počas tehotenstva, váhového prírastku alebo v období rýchleho rastu – môžu mať za následok strie, ktoré môžu tiež byť veľmi citlivé a ľahko podráždené. Najčastejšie sa objavujú na prsiach, bruchu a v hornej časti stehien. Prečítajte si viac o pokožke na rôznych častiach tela

Niektoré kožné ochorenia majú podobné príznaky, ich príčiny a riešenie sa však líšia.

Pokožka na dekolte je viac náchylná na slnečné alergie a môže sčervenať a svrbieť.
Vytvorenie nových aquaporínov vďaka aktívnej zložke glukoglycerolu sa preukázalo v in vitro testoch.

Slnečné alergie môžu viesť k tomu, že je pokožka začervenaná a svrbí. Tieto príznaky však tiež bývajú sprevádzané pľuzgierikmi a vyrážkami. Najviac postihnutými oblasťami bývajú spodné strany rúk a hrudník. Tieto alergie, vrátane polymorfných svetelných erupcií (PLE), sú pomerne bežné a sú vyvolané UV žiarením. Aj prípravky na opaľovanie môžu byť jedným z faktorov. Prečítajte si viac o PLE a ďalších slnečných alergiách.

Dehydratovaná pokožka je v podstate zdravá pokožka, ktorej chýba hydratácia vďaka nedostatku aquaporínov, proteínových kanálikov, ktoré regulujú cirkuláciu vody medzi kožnými bunkami. In vitro testy potvrdili tvorbu nových aquaporínov vďaka aktívnej zložke glukoglycerolu.

Suchá pokožka môže mať rad príznakov, od drsnosti po olupovanie a začervenanie. Obvykle ju sprevádza intenzívne svrbenie. Rovnako ako u citlivej pokožky sa suchá pokožka môže objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie ale na rukách, chodidlách, kolenách a lakťoch. Je spôsobená nedostatkom látok viažucich vlhkosť, čiže "prirodzených hydratačných faktorov" (NMF), najmä urey.


Dehydratovaná a suchá pokožka môže byť tiež citlivá.

Odporúčanie

Ak si nie ste istí typom a stavom vašej pokožky, obráťte sa na svojho dermatológa kvôli odbornej diagnóze.

Príčiny a faktory

Čo spôsobuje, že sa pokožka tela stáva citlivou?

Prirodzené ochranné systémy

Pokožka má rad prirodzených ochranných mechanizmov, ktoré udržujú jej zdravie. Na jej povrchu je hydrolipidický film zložený z vody, mastných kyselín a tukov. Jeho pH je okolo 5, teda mierne kyslé, a chráni pokožku pred napadnutím mikróbmi a nebezpečenstvom zásaditých látok, ako sú napríklad mydlá. Neutralizuje zásady pomocou takzvaných pufrových látok, ktoré zabezpečujú obnovu a stabilizáciu kyslej rovnováhy.  

Hydrolipidický film leží na povrchu hornej vrstvy epidermis, tzv. rohovej vrstvy čiže stratu corneu. Obsahuje lipidy a bunky, ktoré spolu tvoria priepustnú bariéru. Má priemerné pH 5, ktoré pomáha:

  • správnemu olupovaniu pokožky, čiže deskvamácii
  • funkcii ochrannej bariéry
  • optimálnej aktivite kožných enzýmov.  

Všetky tieto systémy závisia od činnosti kožných enzýmov, ktoré zrýchľujú biochemické reakcie, udržujú pokožku hydratovanú a hladkú a chráni ju proti dráždivým látkam. U citlivej pokožky je však táto činnosť enzýmov obmedzená, čo vedie k nadmernému úbytku vody a prenikaniu dráždivých látok pokožkou.
Rohová vrstva (stratum corneum) tvorí hornú vrstvu epidermis a chráni telo pred externými vplyvmi.
Pokožka v intímnych partiách má odlišné pH od zvyšku tela.

To najmä tam, kde je pokožka tenšia než na ostatných častiach tela, napríklad na chrbtoch rúk. Znížený počet mazových žliaz tu vylučuje menej potu a lipidov, ktoré by vytvorili hydrolipidický film. Vystavovanie širokej škále vplyvov znamená, že ruky môžu vysychať veľmi rýchlo a stať sa veľmi citlivými.  

Pokožka v intímnych partiách je tiež odlišná od iných častí tela. Má kyslejší ochranný kožný plášť, s hodnotou pH od 3,5 do 5, pred menopauzou. Túto hodnotu udržujú baktérie laktobacily, ktoré potlačujú  rast patogénnych baktérií tvorbou kyseliny mliečnej. Zmena hladiny pH môže viesť k podráždeniu, svrbeniu, pocitu pálenia a infekciám.

Vnútorné príčiny citlivej pokožky tela

Hormonálne zmeny môžu mať vplyv na odolnosť pokožky voči dráždivým látkam.
Nadmerné sprchovanie alebo kúpanie môže pokožku vysušovať a narušovať jej ochrannú bariéru.

  • Hoci sa citlivá pokožka môže objaviť v každom veku, obdobiami jej najvyššieho výskytu sú predovšetkým rané detstvo a staroba. V oboch týchto fázach života je pokožka tenšia a bariérová funkcia menej účinná, čo môže viesť k nerovnováhe pH a zvýšenému úbytku vody. Dojčenská pokožka je citlivejšia najmä v kožných záhyboch a v okolí intímnych partií. Prečítajte si viac o pokožke v rôznych vekových kategóriách.
  • Hormonálne zmeny spôsobené menštruačným cyklom, tehotenstvom, pubertou a menopauzou môžu ovplyvniť odolnosť pokožky voči dráždivým látkam. V tehotenstve je napríklad bežný vznik strií a pokožka býva začervenaná a bolestivá.
  • Rôzne kožné ochorenia môžu byť sprevádzané citlivosťou na dráždivé látky, vrátane atopického ekzému a suchej pokožky.
  • Ľudia s alergiou 1. typu tiež mávajú citlivú pokožku.

Vonkajšie príčiny citlivej pokožky tela

Chladné počasie môže poškodiť hydrolipidický film kože, a tým spôsobiť jej citlivosť.
Niektoré lieky môžu spôsobiť väčšiu citlivosť pokožky, hoci obvykle iba dočasne.

  • Pôsobenie nízkej vlhkosti a studeného vzduchu stimuluje telo k zabezpečovaniu tepla zúžením krvných ciev v koži, a tým ju pripravuje o takú potrebnú hydratáciu. Následkom toho môže byť pokožka suchá a šupinatá.
  • Vysoké teploty a vlhkosť spôsobujú, že sa telo viac potí, a pri odparovaní potu sa tiež vysúša pokožka.
  • Voľné radikály vyvolané UV žiarením, ozónom a znečisťujúcimi látkami v ovzduší preukázateľne oslabujú prirodzené obranné mechanizmy pokožky, a tak spôsobujú jej vysychanie a podráždenie. Zistite viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na kožu.
  • Lekárske zákroky, rádioterapia a antibiotiká tiež môžu spôsobovať citlivosť pokožky, a antibiotiká tiež škodia prospešným baktériám, ako sú laktobacily.
  • Bežné mydlá a surfaktanty odstraňujú nielen lipofilné nečistoty, ale tiež dôležité ochranné lipidy, čo vedie k nerovnováhe hladiny pH a podráždeniu pokožky.

Ďalšie faktory

Vplyvy, ktoré zvyšujú citlivosť pokožky

Okrem spúšťačov, ktoré spôsobujú citlivosť pokožky, existuje mnoho vplyvov, ktoré jej stav ďalej zhoršujú. Vďaka tomu môže byť ťažké vyčleniť jediný faktor, ktorý za citlivou pokožkou stojí.

Niektoré tkaniny, napr. vlna, môžu spôsobiť, že sa pokožka viac potí, čo vedie k nadmernému úbytku vody.
Nadmerné pôsobenie niektorých chemických látok môže zhoršovať príznaky citlivej pokožky.

Tesné, syntetické tkaniny môžu spôsobiť, že sa pokožka viac potí, čo vedie k nadmernému úbytku vody, najmä v intímnych partiách.  

Najmä ruky môžu prísť do kontaktu s radom chemických látok - ako pri práci, tak doma. Kaderníci, stavební robotníci a pracovníci v priemysle môžu napríklad počas svojich každodenných činností prichádzať do styku s kyselinami, lúhmi a rozpúšťadlami.  

Pravidelné používanie hydratačných a čistiacich výrobkov so zásaditým pH preťažuje neutralizačnú schopnosť pokožky, preto zvyšuje jej citlivosť na dráždivé látky a infekciu. Povrchovo aktívne látky (surfaktanty), ako je Sodium lauryl sulphate môžu spôsobiť poškodenie štruktúr rohovej vrstvy a narušiť  priepustnú bariéru. V dôsledku toho môže pokožka vysychať.  

Dlhodobý kontakt s vodou zvyšuje až desaťnásobne priepustnosť i u zdravej pokožky vďaka úbytku prirodzených hydratačných faktorov (NMF) a lipidov v koži.  

V niektorých prípadoch môže trenie zvyšovať citlivosť, pretože spôsobuje úbytok povrchových lipidov. Dochádza k nemu pri trení pokožky uterákom alebo pri používaní pílingov a umývacích húb.

Riešenie

Úľava a zmiernenie citlivej pokožky tela

Prevencia citlivej pokožky

Nepredvídateľnosť citlivej pokožky znamená, že v mnohých prípadoch je riešením skôr prevencia, než liečba.

Vždy používajte prípravok na opaľovanie určený pre citlivú pokožku.
Po sprchovaní pokožku osušte jemným prikladaním uteráka, tak zabránite ďalšiemu poškodeniu kožnej bariéry.

Ochrana pokožky pred slnečným žiarením môže pomôcť znížiť jej citlivosť. Najlepšie je vyhýbať sa slnku medzi 11. a 15. hodinou a nosiť vhodný odev. To  platí najmä u detí do 3 rokov. Zvoľte prípravok na opaľovanie, ktorý je bez obsahu dráždivých látok, ako sú parfumácie, a nanášajte ho v dostatočnom množstvo 30 minút pred pobytom na slnku, následne aplikáciu každé dve hodiny opakujte.  

Upravte svoje každodenné hygienické návyky tak, že obmedzíte čas strávený v sprche alebo vani a používajte skôr teplú, než horúcu vodu. Nepoužívajte telové pílingy a pokožku osušte skôr jemným prikladaním uteráka, než trením.  

Voľte oblečenie z prírodných materiálov, skôr než syntetické. To je zvlášť dôležité pre prevenciu bakteriálnych infekcií v intímnej oblasti.  

Tiež používanie rukavíc môže pomôcť ochrániť pokožku na rukách pred škodlivými látkami a umývacími prostriedkami.

Výskumy naznačujú, že pestrá strava bohatá na potraviny s obsahom antioxidantov môže pomôcť zachovať pokožku zdravú. Medzi ne patria žlté a oranžové ovocie a zelenina, zelená listová zelenina, ryby – najmä losos, a orechy. Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na kožu.

Pomôžte pokožke, aby sa mohla sama lepšie chrániť

U citlivej pokožky je činnosť enzýmov často spomalená, čo vedie k narušeniu bariérovej funkcie. Výskumy ukázali, že rad zložiek prírodného pôvodu môže pomôcť stimulovať činnosť enzýmov, aby opäť začali telo chrániť. Medzi ne patria:

  • Dexpantenol, derivát vitamínu B, stimuluje regeneráciu pokožky. Posilňuje prirodzenú ochrannú funkciu pokožky pre zachovanie jej zdravia a odolnosti. O tejto aktívnej látke tiež vieme, že pomáha urýchľovať procesy hojenia a obnovy pokožky.
  • Glycerín absorbuje a viaže vodu a tým pomáha pokožku hydratovať.
  • pH5 citrátový pufr obnovuje prirodzené hodnoty pH kože. Vďaka tomu sa činnosť enzýmov v pokožke môžu vrátiť k normálu a obnovuje sa zdravá rovnováha.  

Prírodné rastlinné oleje, ako napríklad mandľový a jojobový, obsahujú kyselinu linolovú, nenasýtenú mastnú kyselinu, ktorá posilňuje prirodzenú bariérovú funkciu kože. Ak ich budete nanášať pravidelnými masážami, môžu pomôcť stimulovať krvný obeh a zvýšiť elasticitu pokožky.

Výber kozmetických výrobkov

Vyhľadávajte účinné látky, ako je dexpantenol a glycerín, ktoré účinkujú i pod povrchom pokožky.

Pri výbere čistiacich, hydratačných a ďalších kozmetických výrobkov pre citlivú pokožku je dôležité vyhnúť sa tým, ktoré obsahujú dráždivé látky. Okrem toho, ak má výrobok byť skutočne účinný, treba, aby účinkoval nielen na samotnom povrchu pokožky, ale aj v jej nižších vrstvách. U citlivej pokožky by ste mali voliť výrobky, ktoré majú preukázateľne dlhodobé účinky.  

V rámci preventívnej starostlivosti môže pomôcť používať pri častom sprchovaní veľmi šetrný umývací prípravok a následne každý deň použiť telové mlieko alebo olej z radu Eucerin pre citlivú pokožku s kombináciou aktívnych zložiek dexpantenol a glycerín, ktoré pomáhajú aktivovať prirodzené ochranné mechanizmy pokožky.

Pre citlivú vlasovú pokožku zvoľte jemný šampón s obsahom extra jemných surfaktantov, Eucerin DermoCapillaire pH5 šampón na vlasy pre citlivú pokožku.

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin