Citlivá pleť tváre

Citlivá pleť tváre – Znalosť príčin a ako ju ochrániť

9 min čítanie
Zobraziť viac

I keď sa citlivosť kože môže objaviť kdekoľvek na tele, na tvári je najviditeľnejšia. Vzniká v situácii, keď dôjde k narušeniu prirodzenej bariérovej funkcie pleti a následnej strate vody a možnosti prenikania dráždivých látok. Príznaky sa zhoršujú pôsobením faktorov, ktorým je pleť najviac vystavovaná, od UV žiarenia po niektoré zložky v kozmetike a čistiacich prostriedkoch.  

Dôkladnejšie porozumenie príčinám citlivej pleti tváre a faktorom, ktoré ju môžu zhoršiť, môže pomôcť znížiť jej dosah a obmedziť jej výskyt.

Prejavy a príznaky

Ako rozpoznať citlivú pleť tváre

Zdravá pleť má za úlohu udržovať rovnováhu - chrániť proti vonkajším vplyvom a zároveň regulovať hladinu hydratácie. Veľkú časť toho zaisťujú procesy, ktoré prebiehajú v rohovej vrstve kože, čiže stratu corneu, ktorá sa skladá z kožných buniek a lipidov. Tieto lipidy fungujú ako "malta" medzi bunkami - "tehlami" a zaisťujú tak stabilitu a priepustnosť reguláciou tekutín a tiež  zachovávajú pružnosť a pevnosť.

Rohová vrstva (stratum corneum) tvorí vrchnú vrstvu epidermis a chráni telo pred vonkajšími faktormi.
U zdravej pleti zadržuje jej bariérová funkcia vlhkosť, chráni pred dehydratáciou a citlivosťou.

Ich účinnosť je však závislá od činnosti kožných enzýmov, ktorá je u citlivej pleti často nedostatočná.  Výsledkom je narušenie bariérovej funkcie kože, ktoré vedie k nadmernej transepidermálnej strate vody (TEWL) a umožňuje prenikanie dráždivých látok. Toto môže byť ešte výraznejšie u pleti tváre, ktorá je nielen najviac ohrozená vplyvmi ako je UV žiarenie, znečistené ovzdušie a chemikálie, ale tiež má veľmi tenkú epidermis, iba 0,02 mm, oproti priemernej hrúbke 0,1 mm inde na tele. Prečítajte si viac o štruktúre kože.  

Príznaky citlivej pleti tváre môžu byť:

  • Olupovanie, začervenanie, vyrážky, opuchy, šupinatenie a drsnosť.
  • Môžu byť sprevádzané pocitmi svrbenia, pálenia a napätosti.  


Tieto príznaky sa môžu objaviť kdekoľvek na tvári. Môžu byť podobné príznakom pri kožných ochoreniach, najmä príznakom spojeným s nedostatkom hydratácie.

Dehydratovaná pleť tváre sa na povrchu prejavuje ako jemné linky spôsobené suchosťou a pôsobí unavene. Vyvoláva nepríjemné pocity napätia. Tieto príznaky môžu byť spôsobené poklesom počtu vlastných hydratačných kanálikov pleti, známych ako aquaporíny, ktoré rozvádzajú vodu medzi bunkami v hlbších vrstvách epidermis. Keď aquaporíny ubúdajú, zhoršuje sa prirodzená hydratačná rovnováha kože a jej ochranná bariéra je narušená. Tým je pleť menej odolná voči externým škodlivým vplyvom, ako je suché a chladné podnebie alebo dráždivé látky, a jej citlivosť sa môže ďalej zvyšovať. Zložky ako Gluco-Glycerol pomáhajú reaktivácii aquaporínov, intenzívne a dlhodobo pleť rehydratujú a podporujú jej prirodzenú bariérovú funkciu.

Suchá pleť tváre sa môže prejavovať drsnosťou až praskaním a začervenaním a je spôsobená stratou povrchových lipidov, ktoré tvoria prirodzenú bariéru, a prirodzených hydratačných faktorov (NMF) - urey a kyseliny mliečnej, ktoré bránia strate hydratácie. Pri narušení tejto rovnováhy sa stráca hydratácia kože.

Obe poruchy môžu spôsobovať, že sa pleť stáva citlivou na dráždivé látky.

Čím viac zložiek kozmetika obsahuje, tým vyššie je riziko alergickej reakcie.
Starnúca pleť má narušenú bariérovú funkciu, preto má väčšie sklony k citlivosti.

Reaktívna hypersenzitívna pleť tváre je častejšia u žien než u mužov a môže súvisieť s kozmetickými návykmi a vekom. Sprevádza ju zvýšená transepidermálna strata vody (TEWL). Príznaky sa objavujú po nanesení výrobkov na pleť a môžu sa objaviť okamžite alebo si ich môžete všimnúť až po niekoľkých hodinách či dňoch. Tieto nepríjemné pocity boli subjektívne popísané ako, okrem iného, štípanie a pálenie a môže ich sprevádzať začervenanie (erytém), olupovanie a vyrážky. Používanie výrobkov s malým množstvom zložiek, ktoré majú dobrú kožnú znášanlivosť, je kľúčom ku zníženiu dosahov tejto poruchy.

Starnúca pleť má tiež väčšie sklony k citlivosti, pretože stenčenie epidermis a znížená syntéza lipidov môže mať za následok narušenie bariérovej funkcie. Klesajúce hladiny látok, ako je kyselina hyalurónová, ktorá hydratuje vrstvy pleti, a koenzým Q10, ktorý bunkám navracia energiu na zlepšenie ich regeneračnej funkcie, potom túto situáciu ešte zhoršujú. Výsledkom je kombinácia jemných liniek a vrásoksuchá, začervenaná pleť, ktorú môže sprevádzať svrbenie.

Pleť tváre môžu ohrozovať slnečné alergie a niektoré ich príznaky môžu byť s citlivou pokožkou spoločné, vrátane začervenania a svrbenia, môžu sa však prejavovať tiež ako vriedky, vyrážky a pľuzgieriky. Zatiaľ čo väčšina slnečných alergií, vrátane polymorfných svetelných erupcií (PLE), je spôsobená UV žiarením, i zložkami kozmetických výrobkov môžu predstavovať jeden z faktorov. Zistite viac o PLE a ďalších slnečných alergiách alebo aký vplyv má slnko na kožu.

Odporúčanie

Citlivá pleť môže byť príznakom rôznych ochorení, ak teda máte obavy ohľadne stavu vašej pleti, obráťte sa na svojho lekára či dermatológa kvôli diagnóze a odporúčaniu.

Príčiny a faktory

Aké sú príčiny citlivej pleti?

Ochranné funkcie pleti

Pleť má k dispozícii množstvo systémov, ktoré zaisťujú jej zdravie. Hydrolipidický film zložený z vody, mastných kyselín a lipidov chráni jej povrch. Má pH okolo 5, teda mierne kyslé, a chráni pleť pred napadnutím baktériami a alkalickými látkami. Neutralizuje alkalické látky prostredníctvom pufrových zložiek, ktoré zaisťujú obnovu a stabilizáciu rovnováhy.  

Fyzickú bariéru tvorí rohová vrstva
, čiže stratum corneum, kde lipidy fungujú ako "malta" a vypĺňajú priestor medzi kožnými bunkami. Ich priedušnosť im umožňuje regulovať úbytok a príjem tekutín, preto hrajú kľúčovú rolu pri zaisťovaní hydratácie, ktorá pleť zjemňuje a zvláčňuje. K tomu prispieva tiež proces olupovania povrchu kože, alebo deskvamácia, ktorý je opäť stimulovaný a regulovaný prirodzenými regeneračnými procesmi kože.

Všetky tieto procesy sú závislé od aktivity enzýmov. U citlivej pleti môže byť ich činnosť spomalená, a dochádza tak k narušeniu prirodzenej bariérovej funkcie a redukcii syntézy lipidov. Výsledkom je zvýšenie úbytku vody a možnosť prenikania dráždivých látok do pleti.

Stabilná rohová vrstva a neporušený hydrolipidický film obmedzujú prenikanie škodlivých látok a nadmernú stratu vody.

Vnútorné príčiny citlivej pleti

Pleť dojčiat je tenká a jej bariérová funkcia znížená.
Stres a hormonálne zmeny môžu mať vplyv na citlivosť pleti.

Hoci citlivá pleť sa môže objaviť v každom veku, je bežná najmä v rannom detstve a pri procese starnutia pleti. Pleť dojčiat je iba z pätiny taká hrubá ako pleť dospelých a má obmedzenú bariérovú funkciu, preto je veľmi citlivá na chemické, fyzikálne a mikrobiálne vplyvy, i na UV žiarenie. A naopak, bariérová funkcia pleti dospelých slabne s pribúdajúcim vekom, keď sa spomaľujú tiež metabolické procesy. Zrelá pleť má postupne nedostatok lipidov, preto sa ľahšie podráždi alkalickými látkami. Prečítajte si viac o koži v rôznych vekových kategóriách.

Hormonálne zmeny
počas dospievania, menštruačného cyklu, tehotenstva a menopauzy môžu ovplyvniť odolnosť pleti voči dráždivým látkam.

Dlhšie obdobie stresu a nedostatku spánku sú ďalšími známymi príčinami citlivej pleti. Často ich sprevádza zlá výživa a nízka úroveň hydratácie, a to všetko môže ešte zhoršiť stav už suchej a podráždenej pleti.  

L'udia s alergiami 1. typu sú náchylnejší na citlivú pleti v prípade prenikania alergénov cez povrch pleti.  

Existujúce kožné problémy pleti tváre
od dehydratovanej a suchej pleti, po atopický ekzém a akné môžu vyústiť do pleti citlivej na dráždivé látky, ako sú farbivá, parfumácie a alkohol.

Vonkajšie príčiny citlivej pleti

Pleť tváre je exponovaná v každom počasí, a takmer všetky ročné obdobia prinášajú faktory, ktoré môžu vyvolať jej citlivosť.

Chladné počasie môže poškodiť hydrolipidický film a následne spôsobiť citlivosť pleti.
Znečistenie vytvára voľné radikály, ktoré oslabujú prirodzené obranné mechanizmy kože.

Nadmerný chlad znižuje množstvo sekrétov, ktoré zachovávajú hydrolipidický film, kým horúčava vyvoláva tvorbu potu, ktorý sa následne odparuje, a pleť sa stáva suchou a náchylnejšou na podráždenie. Nízka vlhkosť, častá na palube lietadla, alebo pod vplyvom ústredného kúrenia, pleť dehydratuje a môže vyvolávať citlivosť.

UV žiarenie, ozón a látky znečisťujúce ovzdušie preukázateľne pleť zaťažujú tvorbou voľných radikálov, ktoré spôsobujú oslabenie jej prirodzenej obranyschopnosti. Najmä dlhodobé pôsobenie slnka môže spôsobiť vysychanie pleti a tiež jej podráždenie. Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na kožu.

Zložky, ktoré sú pridávané do kozmetiky, môžu spôsobiť, že sa pleť tváre stáva citlivejšou. Niektoré z nich, ako sú bežné surfaktanty na odstránenie nečistôt môžu pleť tiež pripravovať o povrchové lipidy. Iné, ako sú zložky vôní, niektoré farbivá alebo alkohol, môžu byť v niektorých prípadoch pre pleť so sklonmi k citlivosti agresívne a v niektorých prípadoch môžu vyvolať alergickú reakciu. Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na kožu.

Ďalšie faktory

Faktory, ktoré môžu zvyšovať citlivosť pleti tváre

Keď je pleť citlivá, môžu určité situácie a chovanie túto poruchu ďalej zhoršovať a predlžovať.

Nevhodná starostlivosť o pleť. Príliš časté umývanie v príliš horúcej vode môže pleť pripravovať o jej ochranné lipidy a spôsobovať jej vyššiu citlivosť. Niektoré čistiace výrobky obsahujú aj agresívne zložky, ktoré poškodzujú prirodzenú ochrannú bariéru, takže je pleť náchylnejšia na podráždenie. Nanesenie hydratačného krému alebo mejkapu, ktorý obsahuje dráždivé látky, môže u citlivej pleti vyvolať diskomfort alebo dokonca začervenanie a štípanie.

Pílingy by ste mali používať opatrne - môžu spôsobiť podráždenie pri už tak citlivej pleti.
Exfoliačný účinok holenia spolu so zložkami v niektorých výrobkoch na holenie môžu spôsobiť podráždenie a poškodenie kožnej bariéry.

Pílingy a chemické pílingy nielen zlupujú hydrolipidický film z epidermis, ale môžu tiež odstrániť časť rohovej vrstvy. Napriek tomu, že to môže byť užitočné pri zbavovaní pleti odumretých buniek a redukcii vrások, môže tak dôjsť ku značnému podráždeniu už tak citlivej pleti.  

Holenie môže viesť k podráždeniu pleti, a to ako v dôsledku exfoliačného účinku samotného holenia, tak pôsobením dráždivých látok v penách, krémoch a prípravkoch po holení.  

Výskum preukázal, že fajčenie je spojené s radom kožných ochorení a porúch, vrátane akné, spomaleného hojenia rán a rakoviny kože. Rovnako ako látky znečisťujúce životné prostredie, pôsobia chemické látky v cigaretách ako voľné radikály, napádajú bunkovú štruktúru pleti a obmedzujú imunitné procesy.

Riešenie

Ako uľaviť a pomôcť citlivej pleti tváre

Pomoc citlivej pleti vďaka správnej životospráve

Konzumácia stravy bohatej na antioxidanty, ako sú vitamíny A, C a E, a prírodných rastlinných olejov alebo rýb môže pomôcť obnoviť zdravý stav pleti.

Antioxidanty a prírodné oleje môžu pomôcť doplniť chýbajúce zložky a obnoviť zdravý stav pleti.

I pri oblačnom počasí môže byť pleť tváre vystavená UV žiareniu. Odporúčame pravidelne používať UV ochranu, aby ste predišli jeho škodlivým účinkom, a zároveň sa vyvarovať priameho slnečného žiarenia medzi 11. a 15. hodinou. Pri výbere slnečnej ochrany je dôležité vyhýbať sa výrobkom, ktoré obsahujú dráždivé látky (napr. parfumácie).

Odporúčanie

Pred výberom a použitím kozmetiky na citlivú pleť je dobré urobiť najprv skúšobnú aplikáciu, napríklad na vnútornú stranu lakťa a po 24 hodinách skontrolovať.

Aktívne zložky

Výskum dokázal, že rad účinných látok, ktoré sú z veľkej časti prírodného pôvodu, môže preukázateľne znížiť citlivosť pleti. Sú súčasťou výrobkov starostlivosti o pleť a umožňujú dodržovať pravidelnú starostlivosť a zároveň pleť chrániť.

Po sprchovaní pokožku osušte iba jemným prikladaním uteráka, skôr než trením, tak ochránite jej kožnú bariéru.
Niektoré výrobky môžu pomôcť zmierniť príznaky citlivej pleti.
Očné krémy by mali byť oftalmologicky testované a schválené ako šetrné pre citlivú pleť okolo oči.

  • Dexpantenol je derivát vitamínu B5, ktorý pomáha znížiť transepidermálny úbytok vody prostredníctvom zrýchlenia vlastných procesov hojenia a obnovy pleti. Podporuje regeneráciu a posilňuje prirodzenú ochrannú funkciu pleti, aby zostala zdravá a pružná.
  • Tiež glycerín pomáha udržovať hladinu hydratácie pleti, pretože viaže a zadržuje vodu.
  • pH5 citrátový pufer obnovuje prirodzené pH kože a vďaka tomu sa môže enzymatická aktivita navrátiť k normálu, zaistiť hydratáciu a posilniť odolnosť voči dráždivým látkam.
  • Prírodne identický Gluco-Glycerol stimuluje pleti vlastné hydratačné kanáliky - aquaporíny. Hydratuje pleť a zlepšuje jej bariérovú funkciu.
  • Koenzým Q10 je látka prirodzene sa vyskytujúca v pleti, ktorá pomáha zásobovať bunky energiou, a tak ich posilňovať a podporovať v účinnejšom fungovaní. Je to aj silný antioxidant, ktorý neutralizuje voľné radikály, ktoré poškodzujú bunkovú štruktúru a ochrannú funkciu kože.
  • Biotín (známy aj ako vitamín B7) je vo vode rozpustný vitamín, ktorý posilňuje kožu, nechty a vlasy. Biotín aktivuje pleti vlastnú produkciu lipidov (tukov), ktoré jej pomáhajú obnoviť jej prirodzený, zdravý vzhľad a pôsobí ako ochranná bariéra proti vonkajšiemu svetu.
  • Ceramid-3 je biologicky totožný s ceramidmi produkovanými v koži. Ceramidy sú kľúčové pre prirodzenú ochrannú bariéru, ktorá zabraňuje odparovaniu vlhkosti a chráni pred dráždivými látkami, ktoré môžu spôsobovať zápaly a svrbenie. Keď množstvo ceramidov v pleti klesá, môže spôsobovať suchosť a podráždenie pleti.

Dexpantenol, glycerinpH5 citrátový pufr obsahujú výrobky radu Eucerin pH5 pre citlivú pokožku. Tieto výrobky preukázali v klinických štúdiách schopnosť posilňovať prirodzenú ochrannú bariéru pleti a poskytovať vynikajúcu účinnosť a znášanlivosť, dokonca i na oslabenej pleti.

Koenzým Q10 je aktívnou zložkou v rade hydratačných výrobkov Eucerin Q10 ACTIVE. Účinne redukuje hĺbku vrások a obnovuje pevnosť. Antioxidačný účinok Q10 pomáha zabrániť vzniku nových vrások a strate elasticity pleti.

Výživný krém na pleť Eucerin Lipo-Balance bol vyvinutý špeciálne tak, aby poskytol okamžitú úľavu a dlhotrvajúcu výživu citlivé pleti, ktorá pôsobí napäto a je veľmi suchá. Obsahuje ceramid-3 a biotín pre obnovu hydrolipidickej ochrannej vrstvy pleti a zanecháva pleť hladkú a vláčnu.

Ako zmierniť začervenanie a ďalšie príznaky.

Niektoré výrobky môžu pomôcť zmierniť príznaky citlivej pleti a tiež ich zakryť. To môže byť užitočné, najmä ak citlivú a hypersenzitívnu pleť tváre sprevádza začervenanie (erytém). Eucerin Neutralizujúci denný krém je hydratačný krém so zelenými pigmentmi, ktoré opticky neutralizujú intenzitu začervenania pleti. Tieto pigmenty sú kombinované s licochalconom A, aktívnou zložkou s upokojujúcimi účinkami.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin