Žena pri pohľade z okna

Znalosť kože Faktory, ktoré majú vplyv na kožu

Stav a vzhľad našej pokožky je kľúčom k nášmu celkovému zdraviu a pohode. Keď je pokožka zdravá, dokáže ochrániť naše telo pred baktériami alebo vírmi a reguluje teplotu. Je vláčna, bez podráždenia, kvalitne hydratovaná a rovnomerne zafarbená. Existuje veľa faktorov – vnútorných i vonkajších – ktoré pôsobia na zdravie pokožky a ovplyvňujú to, ako vyzerá a funguje. Napríklad hypersenzitívna pokožka je vďaka svojej narušenej kožnej bariére náchylnejšia na podráždenie, než optimálne vyvážená pokožka. Niektoré faktory ovplyvniť nemôžeme, ale mnohé áno. Dôkladná starostlivosť o pokožku ju môže ochrániť a dlhšie zachovať jej mladší vzhľad.

Vnútorné (endogénne) faktory

Medzi vnútorné faktory, ktoré ovplyvňujú stav pokožky, patrí dedičnosť, hormóny a špecifické ochorenia (napr. cukrovka).

Dedičnosť

Genetika u človeka určuje jeho kožný typ (normálna, suchá, mastná alebo zmiešaná pleť) a má vplyv na celkový stav pokožky.  

Dedičnosť a biologické starnutie kože

Dedičnosť tiež určuje biologické starnutie kože, ktoré je charakterizované: 

 • Znížením bunkovej regenerácie a obnovy. 
 • Poklesom sekrécie mazových a potných žliaz. 
 • Degeneráciou spojivového tkaniva, čím sa znižuje schopnosť pokožky viazať vodu a stráca pevnosť. 
 • Rozpadom elastických vláken, ktorý má za následok zníženie elasticity pleti.  
Biologické starnutie kože nemožno zamieňať s jej predčasným starnutím, ktoré je spôsobené vonkajšími faktormi a môžeme ho ovplyvniť.

Matka drží dieťa na rukách
Genetická výbava určuje váš kožný typ.
Tvár staršej ženy s blond vlasmi.
Dedičnosť tiež ovplyvňuje biologické starnutie kože.

Predispozícia ku kožným ochoreniam, ako je atopický ekzém, lupienka a ichtyóza, sú tiež geneticky dané. Napríklad tí, ktorí sa narodia s dedičným nedostatkom filagrínu (bielkoviny obsiahnutej v koži), majú slabšiu bariérovú funkciu kože a sú náchylnejší na citlivú pokožkuatopický ekzém. S takouto predispozíciou pokožka citlivejšie reaguje na záťaž a vonkajšie vplyvy jej stav častejšie zhoršujú. Preto je dôležité dodržovať správnu pravidelnú starostlivosť o pokožku. Prečítajte si viac v článku suchá pokožkaatopický ekzém.

Tiež niektoré ochorenia – napr. cukrovka a zlyhanie činnosti ľadvín – môžu mať vplyv na stav pokožky.


Žena s napnutou nohou
Mnoho vonkajších faktorov môže ovplyvniť fungovanie kože a viesť ku kožným ochoreniam.

Hormóny

Hormóny a zmeny v ich hladine môžu mať významný dosah na pokožku: 

 • Hormonálne zmeny sú príčinou tvorby akné počas puberty. 
 • Počas tehotenstva môžu hormóny prispieť k zvýšenej tvorbe melanínu a spôsobiť hyperpigmentáciu, známu ako melazma
 • Hladina ženského hormónu estrogénu v procese biologického starnutia klesá, a to najmä po menopauze. Estrogén má priaznivý vplyv na hydratačnú rovnováhu pokožky a jeho pokles vedie ku štrukturálnym zmenám a s vekom spojenej atrofii kože.

Žena sa pri pohľade do zrkadla dotýka brady
Hormonálne zmeny môžu mať vplyv na pleť a môžu byť príčinou akné.
Tehotná žena sa dotýka bruška
Tehotenstvo môže spôsobiť hyperpigmentácie a negatívne ovplyvňovať hydratáciu pokožky.

Vonkajšie (exogénne) faktory

Existuje mnoho vonkajších faktorov, ktoré ovplyvňujú zdravie pokožky. Tieto faktory sú dané životným prostredím a životným štýlom, ktorý si zvolíme.

Podnebie a životné prostredie

UV žiarenie 
Voľné radikály sú agresívne molekuly, ktoré majú na svedomí proces oxidácie v telesných tkanivách, ktorá vedie k poškodeniu buniek. Zdravá koža obsahuje antioxidanty, ktoré ju chránia tým, že neutralizujú voľné radikály.

V epidermis tieto voľné radikály vznikajú predovšetkým pod vplyvom UV žiarenia. V normálnych podmienkach a pri obmedzenom pôsobení UV sú ochranné mechanizmy pokožky viac či menej schopné si s nimi poradiť. Ak je však pôsobenie slnka dlhodobé, sú ochranné mechanizmy koža oslabené. Koža sa stáva citlivejšou a je náchylnejšia na ochorenie. Roky vystavovania nechránenej pokožky slnku vedú k chronickému poškodeniu v dôsledku žiarenia a v kombinácii s tým k predčasnému starnutiu pokožky. UV žiarenie môže byť zvlášť škodlivé pre pokožku so sklonmi k rosacey, pretože jej narušená kožná bariéra ľahko prepúšťa látky zvonka, ktoré môžu ľahko podráždiť hyperreaktívne vlákna, ktoré sú umiestnené pod ňou.

Prečítajte si viac o účinkoch pôsobenia slnkaako chrániť kožu proti slnku.

Žena si chráni tvár pred slnkom
Dlhodobé pôsobenie slnečného žiarenia vyvoláva tvorbu voľných radikálov, ktoré môžu oslabiť ochranné mechanizmy kože.

Teplota
Extrémne teploty a ich rýchle zmeny majú vplyv na zdravie pokožky.

V chladných podmienkach pokožka reaguje zúžením krvných ciev, aby ochránila telo pred príliš veľkou stratou tepla. Trvale chladné teploty znižujú produkciu mazových žliaz a spôsobujú vysychanie pokožky. Prečítajte si viac v článku suchá pokožka.

V horúcich a vlhkých podmienkach (napríklad v tropických krajinách alebo v saune) potné žľazy vylučujú viac potu, pokožka zostáva vlhká a lesklá a v niektorých prípadoch má sklony k tvorbe akné.

Nízka vlhkosť, aká je napríklad na palube lietadla alebo ktorá môže byť spôsobená ústredným kúrením, môže viesť k dehydratácii pokožky a jej zvýšenej citlivosti.

Niektoré kožné ochorenia, napríklad rosacea, sa tiež môžu pri vysokých teplotách zhoršovať. To je jeden z dôvodov, prečo na umývanie tváre, rúk a pri kúpaní odporúčame používať skôr teplú, než horúcu vodu.

Žena v zimnom oblečení
Chladné počasie môže spôsobiť dehydratáciu pokožky.
Ruka na kohútiku
Používajte skôr teplú, než horúcu vodu. Horúca voda môže vyvolať podráždenie pokožky.

Chemické vplyvy

Agresívne prostriedky 
Ľudská pokožka je prirodzene mierne kyslá, s pH 4,7 až 5,75. Agresívne čistiace výrobky (napr. sodík lauryl sulfát a hydratačné výrobky so zásaditým pH) preťažujú prirodzenú neutralizačnú schopnosť kože, poškodzujú bunkovú štruktúru a narušujú bariérovú funkciu vonkajšej vrstvy epidermis. V dôsledku toho môže pokožka vysychať a stať sa citlivou alebo dokonca hypersenzitívnou. Keď je pokožka citlivá, je ohrozená kožnými infekciami a vzplanutím ochorení, ako sú atopický ekzém alebo rosacea. Citlivá pokožka (pre ktorú je charakteristická oslabená ochranná bariéra) a hypersenzitívna pokožka (ktorá má navyše hyperaktívne nervové vlákna) sú obzvlášť ohrozené vysúšaním a škodlivými účinkami agresívnych výrobkov.

Niektoré chemické peelingy môžu mať podobný účinok a je dôležité sa poradiť s dermatológom, či je konkrétny postup vhodný pre Vašu pleť.

Niektorí ľudia sú viac ohrození agresívnymi prípravkami:

 • Malé deti a staršie osoby: mladá a zrelá pokožka je menej odolná, pretože činnosť mazových žliaz buď ešte nie je plne vyvinutá, alebo naopak klesá. Prečítajte si viac v článku o pokožke v rôznom veku.
 • Osoby, ktoré sú chemickým látkam vystavené na pracovisku: povolania, ako kaderníčka, stavebný robotník a pracovník v priemysle sú v pravidelnom kontakte s čistiacimi prostriedkami, rozpúšťadlami, lakmi a náterovými hmotami, ktoré sú pre pokožku škodlivé.
 • Osoby s hypersenzitívnou pokožkou Pre hypersenzitívnu pokožku je typická narušená kožná bariéra a hyperreaktívne nervové vlákna v epidermis. Agresívne výrobky môžu poškodiť kožnú bariéru, podráždiť nervové vlákna, ktoré sa nachádzajú pod ňou a vyvolať nepríjemné pocity.

Prečítajte si viac o tom, ako ošetrovať pokožku telapleť tváre a význame výberu správnych kozmetických výrobkov.

Pleťový píling na čele
Agresívne chemikálie a pílingy môžu poškodiť pH rovnováhu pleti.
Vlasy s natáčkami
Tí, ktorí pracujú s chemickými látkami, musia svojej pokožke venovať zvláštnu starostlivosť.

Príliš časté umývanie 
Príliš časté, dlhé sprchovanie alebo kúpeľ v horúcej vode vedú k strate prirodzených hydratačných faktorov pokožky (známych ako NMF) a povrchových lipidov. Pokožka vysychá a začína byť drsná. Prečítajte si viac o starostlivosti o pokožku telakaždodennej pravidelnej starostlivosti o pleť tváre.

Strava
Vyvážená strava vám pomôže zachovať zdravie pokožky. Výskum najvhodnejších potravín pre zdravú pokožku nie je príliš rozsiahly, napriek tomu: 

 • Ovocie, zelenina, celozrnné potraviny a chudé bielkoviny (ryby miesto mäsa) pokožke prospievajú.  
 • Strava bohatá na vitamín C a s nízkym obsahom tukov a sacharidov môže pomôcť mladšiemu vzhľadu pleti.  
 • Potraviny bohaté na antioxidanty majú ochranné účinky. Medzi ne patrí žlté a oranžové ovocie a zelenina (napr. mrkva a marhule), čučoriedky, zelená listová zelenina (napr. špenát), rajčiny, hrach, fazuľa a šošovica, ryby (najmä losos), orechy.  
 • Diéty, ktoré vylučujú určité potravinové skupiny a ich nutričné hodnoty, väčšinou nie sú pre zdravie pokožky prospešné. Je však vhodné obmedziť príjem sladkostí a mliečnych výrobkov. Rovnako je dôležité piť dostatok vody, najmä u starších osôb.  

Neexistuje priama súvislosť medzi stravou a tvorbou akné.
Žena užíva liek
Vedľajším efektom niektorých liekov a ošetrení je dehydratácia pokožky.
Žena pije pohár vody
Je tiež dôležité piť dostatok vody, najmä u starších osôb.

Lieky a lekárske zákroky
Niektoré lieky (napr. chemoterapeutiká, diuretiká, preháňadlá, lieky na zníženie množstva tukov, ktoré bývajú niekedy užívané pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení) a liečebné postupy (napr. rádioterapia a dialýza) môžu spôsobiť, že je pokožka citlivejšia a náchylnejšia na vysychanie.

Životný štýl

Dodržovanie zdravého životného štýlu môže pomôcť spomaliť proces prirodzeného starnutia a zabrániť kožným problémom:

Zvládanie stresu
Pod vplyvom nekontrolovaného stresu môže byť pokožka citlivejšia a môže dôjsť k tvorbe akné. Stres treba regulovať: znížiť pracovné zaťaženie, urobiť si čas na koníčky a pomôcť môžu tiež relaxačné techniky.  

Pohyb
Pravidelný pohyb má pozitívny vplyv na celkovú kondíciu i na zdravie pokožky. 

Spánok
Kvalitný nočný spánok dáva celému organizmu šancu na regeneráciu, a tým prispieva i k obnove pokožky.   

Koniec fajčeniu
Tabakový dym je významným zdrojom pre pokožku škodlivých voľných radikálov. V dôsledku fajčenia pokožka vyzerá staršia a s viac vráskami vďaka: 

 • Zúženiu drobných ciev vo vnútorných vrstvách kože. Tým sa znižuje prekrvenie a pokožka prichádza o kyslík a živiny, ako je vitamín A.  
 • Poškodenie kolagénu a elastínu: vláken, ktoré pokožke zaisťujú jej pevnosť a pružnosť.
Žena cvičiaca jogu
Zvládanie stresu má pozitívny vplyv na zdravie pokožky.
Spiaca žena
Kvalitný nočný spánok dáva kožným bunkám príležitosť na regeneráciu.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

 • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
 • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
 • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár