Melazma na ženskej tvári

Hyperpigmentácie: melazma Diagnostika a liečba ochorenia známeho tiež ako "tehotenská maska"

Melazma je typ hyperpigmentácie bežný u žien, najmä počas a po tehotenstve. Prejavuje sa ako veľké tmavo zafarbené škvrny na tvári, môže sa ale objaviť i na ďalších častiach tela.

Príznaky, príčiny a možnosti liečby

Pigment melanín určuje farbu očí, vlasov a pokožky jedinca. Niektoré vnútorné a vonkajšie faktory, ako je pôsobenie slnka, dedičnosť, hormonálne zmeny, zápaly a vek môžu tvorbu melanínu ovplyvniť. Jeho nadprodukcia vedie k hyperpigmentáciám, keď sa objavujú tmavé škvrny a nerovnomerný tón pokožky. Nedostatočná produkcia - hypopigmentácia – má opačný účinok, keď sa na postihnutých oblastiach objavujú plochy bez pigmentu.

Melazma je typ hyperpigmentácie, ktorý sa objavuje na tvári, najmä na lícach, chrbte nosa, na čele a hornej pere a niekedy na ďalších častiach tela vystavovaných slnku, ako sú predlaktia.

Melasma and pregnancy

Existujú tri typy melazmy: epidermálna, dermálna a zmiešaná. 

 • Epidermálna melazma postihuje horné vrstvy kože a hyperpigmentácia má hnedú farbu a jasne ohraničené okraje.
 • Dermálna melazma postihuje hlbšiu dermálnu vrstvu s typicky modro-sivými škvrnami.
 • Zmiešaná melazma (kombinácia dermálnej a epidermálnej) sa prejavuje ako hnedo-sivé zafarbenie. Vzhľadom na hĺbku melanínového farbiva u dermálnej a zmiešanej melazmy môžu byť tieto typy ťažšie liečiteľné.

Melazma sa najčastejšie vyskytuje u žien – len 10 % prípadov je u mužov - a postihuje až 90 % tehotných žien.

Z tohto dôvodu je tiež známa ako "tehotenská maska" (alebo chloazma). Hoci sa vyskytuje u všetkých etnických skupín, ľudia s tmavšími typmi pleti sú na melazmu náchylnejší. Na rozdiel od stareckých škvŕn môže melazma zmiznúť sama od seba po pôrode, alebo pri znížení množstva estrogénu.

Melazma na ženskej tvári
Melazma sa objavuje ako veľké tmavé škvrny najmä na tvári.
Tehotná žena s rukou na brušku
V tehotenstve endogénne hormóny stimulujú produkciu melanínových pigmentov.

Ak pigmentová škvrna mení veľkosť, tvar, farbu, alebo svrbí či krváca, mali by ste sa obrátiť  na dermatológa, ktorý vylúči malignitu.

Čo spôsobuje melazmu?

Melasma and oral contraceptives

Melazma je spôsobená nadmernou tvorbou pigmentu melanínu. I keď sa toto ochorenie obvykle objavuje ako reakcia na hormonálne zmeny, ako je tehotenstvo, užívanie antikoncepcie alebo hormonálna substitučná liečba (HRT), svoju rolu môžu hrať i iné faktory ako je UV žiarenie, rodinné predispozície, vek a niektoré lieky proti epilepsii.

Melanocyty (bunky produkujúce melanín v bazálnej vrstve epidermis) majú na svedomí zvýšenú epidermálnu pigmentáci u melazmy.
 
Endogénne hormóny počas tehotenstva stimulujú melanocyty, ktoré produkujú viac melanínových pigmentov.

Obrázok hyperpigmentácie
Tyrosináza je enzým, ktorý tvorí melanín a v prípadoch, keď nie je tvorba melanínu obmedzená, objavujú sa tmavé škvrny.

U žien, ktoré užívajú antikoncepciu alebo prechádzajú hormonálnou substitučnou liečbou (HRT), sa tiež môže objaviť melazma, pretože ich organizmus prechádza podobnými typmi hormonálnych zmien, ako sú tie, ktoré sa vyskytujú počas tehotenstva. 

UV žiarenie je tiež zásadnou príčinou alebo priťažujúcim faktorom pri vzniku melazmy, preto je vhodné, aby sa ľudia, ktorí majú sklony k tomuto ochoreniu alebo v ktorých rodine sa vyskytujú predispozície, vyhýbali dlhšiemu pobytu na slnku a používali širokospektrálnu slnečnú ochranu s vysokým faktorom. Tak zabránia stimulácii tvorby pigmentu.

Aké sú možnosti liečby melazmy?

Pre osoby postihnuté melazmou existujú dve možnosti  – odstránenie zafarbenia kože alebo regulácia pigmentu.

Odstránenie

Odstránenie sa robí laserovou terapiou, intenzívnym pulzným svetlom alebo chemickým pílingom. Tieto metódy môžu byť drahé a invazívne a v skutočnosti môžu vyvolať pozápalové hyperpigmentácie, najmä u tmavších kožných fototypov. Medzi možné vedľajšie účinky patria zápaly, podráždenie a pocity pálenia. 

Laserové terapie (Fraxel, Erbium YAG) a intenzívne pulzné svetlo (IPL) Podobné, ale presnejšie metódy ponúka laserová terapia. Tu dermatológ "ochromí" postihnuté oblasti vysoko energetickým svetlom. V závislosti od závažnosti bude svetlo pôsobiť buď iba v povrchovej vrstve (epidermis) alebo prenikne do hlbších vrstiev kože.

Chemické pílingy napr. pomocou AHA kyselín
V tomto prípade ide o aplikáciu kyslého roztoku (kyselina glykolová (AHA)) na postihnutú oblasť za účelom odstránenia povrchových vrstiev pokožky. Pri tomto postupe najprv vznikajú pľuzgieriky. Keď sa pľuzgier zlúpne, objaví sa pod ním nová a rovnomerne zafarbená pokožka.   

Použitie laserovej terapie na ženskej tvári
Laserová terapia je jednou z možností liečby hyperpigmentácií. Požiadajte svojho dermatológa o ďalšie informácie.
Nanášanie chemického pílingu na ženské čelo
Chemický píling pomáha odkryť spodnú vrstvu nepostihnutej pokožky, ktorá sa nachádza pod pigmentovanou oblasťou.

How can I remove or reduce melasma?

Regulácia

Ďalším spôsobom je regulácia zafarbenia pokožky, pre ktorú je v posledných rokoch k dispozícii tiež rad kozmetickým či lekárskych výrobkov. Tie obvykle obsahujú jednu alebo viac z nasledujúcich zložiek:

 • Hydrochinón 2-4 % (iba na lekársky predpis) je účinná látka na bielenie pokožky, ktorú dostanete iba na predpis, a je od roku 2001 v rámci EÚ v kozmetických výrobkoch zakázaná vďaka svojim potenciálnym toxikologickým rizikám a pravdepodobnosti spôsobenia pozápalových hyperpigmentácií. V nižších koncentráciách (> 2 %) sa dá dostať v niektorých voľne predajných liekoch v USA.
 • Kyselina kojová. Prírodná látka a vedľajší produkt japonského ryžového vína saké. Je však považovaná za pomerne slabý inhibítor tvorby melanínu a v mnohých krajinách je tiež zakázaná.
 • Kyselina glykolová. Okrem využitia v dermatológii pri chemickom pílingu je  kyselina glykolová účinnou zložkou v mnohých hyperpigmentačných krémoch na miestnu aplikáciu.
 • Deriváty vitamínu C sa často používajú v spojení s ďalšími aktívnymi látkami a ukázali sa byť  proti hyperpigmentácii relatívne účinné.
 • Kyselina retinová je považovaná za účinnú, môže však vyvolávať niektoré vedľajšie účinky vrátane podráždenia a zvýšenej citlivosti na slnko (ktorou už osoby s pozápalovými hyperpigmentáciami trpia). Vzhľadom na niektoré potenciálne súvislosti s vrodenými chybami u detí by tehotné alebo dojčiace ženy kyselinu retinovú nemali používať.

Veľmi účinná zložka pri znižovaní tvorby melanínu – a hlavná aktívna zložka v rade Eucerin Even Brighter – je B-resorcinol alebo butyl resorcinol.

 • B-resorcinolu bolo klinicky preukázané, že má schopnosť začať zmierňovať tmavé škvrny už po štyroch týždňoch. Je to veľmi silný inhibítor tyrosinázy (enzýmu, ktorý vytvára melanín). Nespôsobuje žiadne alebo len mierne podráždenie pokožky a je účinný proti najčastejším typom hyperpigmentácií, ako je melazma a starecké škvrny.
Obrázok spomalenia činnosti tyrosinázy B-resorcinolom
B-resorcinol reguluje syntézu melanínu.

Okrem lokálnej liečby existujú ďalšie faktory, ako regulovať melazmu:

Ak chcete zabrániť akejkoľvek ďalšej hyperpigmentácii, je u osôb náchylných na tvorbu melazmy vhodné používať širokospektrálnu slnečnú ochranu s vysokým SPF ako súčasť každodennej kozmetickej starostlivosti.

Účinky liečby sa prejavia až po niekoľkých týždňoch, preto buďte trpezliví, dôslední a liečbu neprerušujte.

Žena aplikujúca krém na tvár
Eucerin Even Brighter denný alebo nočný krém odporúčame používať pravidelne.

Poraďte sa so svojím dermatológom alebo lekárnikom, ak sa u vás objavili nejaké nové tmavé škvrny, či niektoré pôvodné zmenili vzhľad, alebo vyzerajú odlišne než ostatné škvrny.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

 • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
 • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
 • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub