Pozápalová hyperpigmentácia v dôsledku akné

Druh hyperpigmentácie: pozápalové tmavé škvrny na pleti Čo spôsobuje pozápalovú hyperpigmentáciu a ako ju môžem zmierniť?

Ako jej názov napovedá, pozápalová hyperpigmentácia sa objavuje po poranení alebo zápale kože, kedy pokožka zostáva stmavnutá alebo zafarbená aj po zahojení poranenia. V tomto článku si môžete prečítať ako pozápalová pigmentácia ovplyvňuje vzhľad pokožky a aké sú jej príčiny. Predstavíme vám aj kroky, ktoré môžu pomôcť zmierniť intenzitu tmavých škvŕn na vašej pokožke. 

Čo je to pozápalová hyperpigmentácia a prečo vznikajú tmavé škvrny na pleti?

Pozápalová hyperpigmentácia (známa aj ako PIH a hyperpigmentácia spôsobená zápalmi) je druh hyperpigmentácie, ktorá sa môže objavovať na obličaji aj na tele. Prejavuje sa ako ploché zafarbené škvrny. Ich farba môže byť od ružovej po červenú, hnedú alebo čiernu, v závislosti od tónu pleti a hĺbky zafarbenia.

Postihuje rovnakou mierou mužov aj ženy a pozápalová hyperpigmentácia sa môže objavovať u všetkých typov pokožky, hoci najčastejšie postihuje tmavší tón pokožky. Pozápalová hyperpigmentácia je v skutočnosti jedným z najčastejších dôvodov prečo ľudia s tmavšou pokožkou vyhľadávajú dermatologické poradne. 1 

Pozápalová hyperpigmentácia(PIH)  na tvári
Pozápalová hyperpigmentácia sa prejavuje ako ploché zafarbené škvrny.

Príčinou vzniku pozápalovej hyperpigmentácie je zvýšená produkcia melanínu. Melanín je pigment, ktorý určuje farbu kože každého jedinca a k zvýšenej tvorbe melanínu dochádza, keď sa koža hojí po zápale alebo poranení.

1 Postinflammatory hyperpigmentation: a review of the epidemiology, clinical features, and treatment options in skin of color. E.C. Davis and V.D. Callender. J Clin Aesthet Dermatol. júl 2010; 3(7): 20-31 

Pozápalová hyperpigmentácia často postihuje osoby s akné a niekedy môže byť spôsobená kozmetickými zákrokmi, ako je dermabrázia, chemický peeling a laserová terapia.

Keď zranenie, vyrážka alebo vriedok spôsobí zapálenie pokožky, vyvoláva tento zápal u melanocytov - buniek produkujúcich melanín - nadmerné uvoľňovanie melanozómov (pigmentových zrniek). Tento nadbytok pigmentových zrniek spôsobuje stmavnutie a zafarbenie pôvodne poranenej oblasti a zostáva tu i dlho po zahojení pôvodného poranenia.

Čím silnejší je zápal, tým výraznejšiu plochu zafarbenia zanechá, a to ako veľkosťou, tak farbou. Ak je pozápalová hyperpigmentácia spôsobená akné, vytláčanie vyrážok môže stav pleti ďalej zhoršiť.

Hoci slnko nie je príčinou pozápalovej hyperpigmentácie, môže jej príznaky zhoršiť, stmavieť postihnuté plochy a predĺžiť čas, ktorý je treba k ich vyblednutiu.
Slnko úzko súvisí s inými formami hyperpigmentácie, ako sú starecké škvrny (známe aj ako slnečné škvrny) a melazma

Hyperpigmentácia v dôsledku akné
Vytláčanie vyrážok zvyšuje pravdepodobnosť vzniku pozápalovej hyperpigmentácie.
Pozápalová hyperpigmentácia a slnko
Slnko môže vyvolať a zhoršiť príznaky pozápalovej hyperpigmentácie.

Pozápalová hyperpigmentácia je neškodná, na druhej strane melanóm môže byť životunebezpečný. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa vašich pigmentových škvŕn - ak menia tvar, veľkosť a farbu, alebo ak začnú svrbieť a krvácať - rozhodne sa obráťte na vášho lekára. 

Ako môžem predchádzať tvorbe tmavých škvŕn na pleti po zápalových ochoreniach?

Ak je na vašej pokožke poranenie, alebo má sklony k nedokonalostiam, alebo ak trpíte kožným ochorením, ako je atopická dermatitída alebo lupienka, je dôležité starať sa o vašu pokožku a znížiť tak pravdepodobnosť výskytu pozápalovej hyperpigmentácie.

Vhodné lieky a/alebo pravidelná kozmetická starostlivosť pomocou výrobkov, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre potreby vašej pleti, pomôžu zlepšiť jej stav:

Zodpovedný prístup k ochrane pred slnkom vám tiež pomôže zabrániť alebo zmierniť závažnosť pozápalovej hyperpigmentácie:

  • Obmedzte čas, ktorý trávite na slnku
  • V dobe najintenzívnejšieho slnečného žiarenia sa zdržujte v tieni
  • Noste ochranné odevy a pokrývku hlavy kedykoľvek je to možné 
  • Používajte prípravky ochrany pred slnkom, ktoré poskytujú potrebnú úroveň ochrany vašej pokožky a ktoré boli overené pre váš typ a/alebo stav pleti.

Rad vysokokvalitných výrobkov ochrany pred slnkom Eucerin obsahuje prípravky pre obličaj a telo, ktoré sú vhodné pre pleť so sklonmi k nedokonalostiam, atopickou pokožkou a pokožku krátko po dermatologickom zákroku.                                                                                                                                                                                                         

Pozápalová hyperpigmentácia, akné a slnko
Eucerin ochranný krémový gél na opaľovanie na obličaj Oil Control SPF 50+ a SPF 30 poskytuje mastnej, aknóznej pleti potrebnú ochranu pred slnkom.

Môže pozápalová hyperpigmentácia zmiznúť sama?

Pozápalová hyperpigmentácia nezanecháva jazvy, a tak sa aj bez liečby postupom času zlepšuje. Rýchlosť blednutia sa u každého odlišuje: doba závisí od rozdielu medzi prirodzeným tónom pleti a tmavými škvrnami - čím je rozdiel výraznejší, tým dlhšie bude trvať kým sa zafarbenie vyrovná.  

Ako môžem zmierniť pozápalové tmavé škvrny na pleti?

Dermatologické zákroky, ako je chemický peeling a ošetrenie laserom, môžu zlepšiť príznaky a urýchliť dobu blednutia:

  • Pri chemickom peelingu sa aplikuje chemický roztok (napríklad AHA), ktorý umožňuje exfoliáciu pleti (odstránenie odumretých kožných buniek) a následne dochádza k stimulácii rastu nových kožných buniek a odhaleniu čerstvej pleti. Viac o chemickom peelingu si prečítajte v článku Čo sú chemické peelingy a ako účinkujú?
  • Laserová terapia má podobný účinok, ale býva presnejšia, pretože dermatológia tu majú väčšiu kontrolu nad intenzitou zákroku. Pri laserovom ošetrení sa nad postihnutými oblasťami prechádza vysokoenergetickým svetlom. Najmiernejšie ošetrenia účinkujú na úrovni epidermis pleti (povrchová vrstva), ale intenzívnejšie ošetrenia môžu prenikať do najhlbších vrstiev pleti. Viac si prečítajte v článku Laserová terapia: Ako sa starať o pokožku po zákroku?

Krém na pozápalovú hyperpigmentáciu: chemický peeling
Chemický peeling odstráni odumreté kožné bunky a stimuluje rast nových.
Zosvetlenie pleti pomocou laserovej terapie
Laserová terapia odstraňuje hyperpigmentové kožné bunky, môže ale prinášať nežiadúce účinky, ako je zápal a podráždenie pleti.

Dermatológovia tiež môžu predpísať a/alebo použiť hydrochinón, ktorý sa stále považuje za najúčinnejší lokálny prostriedok na zmiernenie hyperpigmentácie. Môže sa však používať iba obmedzenú dobu, pretože rovnako ako iné formy chemického peelingu a laserovej terapie, môže pleť dráždiť a spôsobovať pozápalovú hyperpigmentáciu, predovšetkým u osôb s tmavšou farbou pleti. 

Dermokozmetické výrobky možno používať každý deň a pomôcť tak predĺžiť výsledky dermatologických zákrokov.

Rad Eucerin Anti-Pigment obsahuje thiamidol, účinnú a patentovanú zložku, ktorá cielene rieši príčinu vzniku hyperpigmentácie znížením tvorby melanínu. Klinické a dermatologické testy preukázali, že redukuje pigmentové škvrny a bráni ich opakovanému výskytu.

Pozápalová hyperpigmentácia pleti: kozmetická starostlivosť o pleť
Výrobky Eucerin Anti-Pigment môžu pomôcť predĺžiť výsledky dermatologických zákrokov.
Pozápalová hyperpigmentácia po akné a Eucerin
Sérum Eucerin DERMOPURE na regeneráciu pleti obnovuje povrch aknóznej pleti a pleti so sklonmi k nedokonalostiam.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

  • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
  • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
  • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár