Post-inflammatory hyperpigmentation from acne

Pozápalové hyperpigmentácie Ako rozpoznať a riešiť prejavy pozápalových hyperpigmentácií

Pozápalová hyperpigmentácia, spôsobená podráždením a zápalom kože, je typom hyperpigmentácie, ktorý môže postihnúť tvár i telo. Obvykle vzniká ako reakcia na zápal na koži (napr. akné, atopický ekzém či lupienku) alebo poranenia (môže ho vyvolať napr. dermabrázia, chemické pílingy či laserové terapie).

Prejavy, príčiny a možnosti liečby pozápalových hyperpigmentácií

hyperpigmentácii dochádza, keď vnútorné alebo vonkajšie faktory spôsobujú zvýšenie tvorby melanínu. To spôsobuje zafarbenie pokožky, najčastejšie v oblastiach najviac vystavovaných slnku. Existuje niekoľko foriem hyperpigmentácií, ako sú pigmentové škvrny (starecké škvrny a pehy), melazma a pozápalové hyperpigmentácie (PIH).

Pozápalové hyperpigmentácie sa prejavujú ako ploché zafarbené škvrny. Farba týchto škvŕn môže byť od ružovej po červenú, hnedú alebo čiernu, v závislosti od tónu pokožky a hĺbky pigmentu. Môžu vyzerať ako drobné, vyblednuté pehy alebo väčšie plochy tmavšej pokožky, ktoré môžu byť lesklé alebo vyzerať ako "nová" koža.

PIH často postihuje osoby s akné a niekedy môže byť vyvolaná estetickými zákrokmi, ako je napríklad dermabrázia, chemický píling alebo laserové terapie. Pozápalové hyperpigmentácie sa môžu vyskytovať u všetkých typov pokožky, častejšie však u osôb s tmavším kožným fototypom. Ľudia s tmavšou pokožkou sa s PIH obracajú na dermatológov viac než s akýmikoľvek inými problémami. U mužov a žien je rovnaké riziko vzniku pozápalových hyperpigmentácií.

Detail ženskej tváre
Pozápalové hyperpigmentácie sa prejavujú ako ploché, tmavo zafarbené škvrny.
Ženská tvár pri laserovom zákroku
Laserové terapie odstraňujú hyperpigmentované kožné bunky, majú ale vedľajšie účinky, ako sú zápaly a podráždenie.

Ak pigmentová škvrna mení veľkosť, tvar, farbu alebo svrbí či krváca, mali by ste sa obrátiť  na dermatológa, ktorý vylúči malignitu.

Čo spôsobuje pozápalové hyperpigmentácie?

Keď zranenie, vyrážka, vriedok alebo akýkoľvek iný typ príčiny spôsobuje zapálenie pokožky, vyvoláva tento zápal u melanocytov - buniek produkujúcich melanín – nadmerné uvoľňovanie  melanozómov (pigmentových zrniek). Tieto melanozómy obsahujú tyrosinázu (enzým, ktorý spustí tvorbu melanínu) a syntetizovaný melanín. Melanín má na svedomí farbu pokožky a vlasov. Nadmerné množstvo týchto pigmentových zrniek spôsobuje stmavnutie a zafarbenie pôvodne poranenej oblasti, a zostáva tu i dlho po zahojení pôvodného poranenia.

Obrázok hyperpigmentácie
Tyrosináza je enzým, ktorý vytvára melanín a v prípadoch, kde nie je tvorba melanínu obmedzená, vznikajú tmavé škvrny.

Škvrna pozápalovej hyperpigmentácie často zostáva ako dôsledok zapálenej lézie akné.

Škvrny PIH sa môžu prejavovať od pomerne nevýrazných papúl alebo pupienkov až po vážnejšie poranenia. Z toho vyplýva, že čím je väčší zápal, tým výraznejšie budú škvrny PIH, ako svojou veľkosťou, tak farbou. Ak sa pokúšate pupienok vytlačiť, zvyšujete tak pravdepodobnosť vzniku pozápalovej hyperpigmentácie. 

Zatiaľ čo samo slnko nie je príčinou PIH, môže jej príznaky zhoršiť, stmaviť postihnuté plochy a predĺžiť čas, ktorý je potrebný na ich vyblednutie.

Pozápalová hyperpigmentácia nezanecháva jazvy, a postupom času sa i bez liečby sama zlepší. Doba hojenia sa líši, ale v priemere môže trvať od 3 do 24 mesiacov, počas ktorých tmavé oblasti zosvetlejú. V niektorých prípadoch však i dlhšie. Dĺžka tejto doby záleží na miere odlišnosti tónu pokožky medzi prirodzeným tónom pokožky a zafarbenými plochami - čím výraznejší tento rozdiel je, tým dlhšie bude trvať, než sa tóny zrovnajú. Existujú však metódy, ktoré môžu zefektívniť a urýchliť túto dobu hojenia.

Brada ženy s pozápalovou hyperpigmentáciou
Odporúčame vriedky nevytláčať, aby sa nezvýšilo riziko vzniku pozápalových hyperpigmentácií.
Žena si rukou cloní tvár pred slnkom
Slnko môže vyvolať a zhoršiť príznaky hyperpigmentácií.

Aké sú možnosti liečby pozápalových hyperpigmentácií?

Dermatológovia využívajú dva hlavné postupy: odstránenie zafarbenia kože spôsobeného pozápalovou hyperpigmentáciou a reguláciu pigmentu.

How can I reduce or remove post-inflammatory hyperpigmentation?

Odstránenie

Odstránenie sa robí laserovou terapiou, intenzívnym pulzným svetlom alebo chemickým pílingom. Tieto metódy môžu byť drahé a invazívne a v skutočnosti môžu vyvolať pozápalové hyperpigmentácie, najmä u tmavších kožných fototypov. Medzi možné vedľajšie účinky patria zápaly, podráždenie a pocity pálenia.

Chemické pílingy napr. pomocou AHA kyselín
V tomto prípade ide o aplikáciu kyslého roztoku (kyselina glykolová (AHA)) na postihnutú oblasť za účelom odstránenia povrchových vrstiev pokožky. Pri tomto postupe najprv vznikajú pľuzgieriky. Keď sa pľuzgier zlúpne, objaví sa pod ním nová a rovnomerne zafarbená pokožka. 

Laserové terapie (Fraxel, Erbium YAG) a intenzívne pulzné svetlo (IPL)
Podobné, ale presnejšie metódy ponúka laserová terapia. Tu dermatológ "ochromí" postihnuté oblasti vysoko energetickým svetlom. V závislosti od závažnosti bude svetlo pôsobiť buď iba v povrchovej vrstve (epidermis) alebo prenikne do hlbších vrstiev kože. Prečítajte si viac o štruktúre kože.

Použitie chemického pílingu na ženskom čele
Chemikálie používané pri chemickom pílingu spôsobujú, že sa na pokožke vytvoria pľuzgiere, ktoré po zlúpaní odhalia pokožku bez pigmentácie.

Regulácia

Regulácia využíva lieky na predpis alebo voľne predajné lieky, ktoré obmedzujú tvorbu melanínu a vyrovnávajú tón pleti, pretože zosvetľujú tmavšie škvrny tak, aby zodpovedali normálnej pigmentácii pleti.

Na liečbu pozápalových hyperpigmentácií existuje rad lekárskych alebo kozmetických výrobkov na miestnu aplikáciu, ktoré väčšinou obsahujú jednu alebo viac z nasledujúcich zložiek: 

 • Hydrochinón 2 - 4% (iba na lekársky predpis) - účinná aktívna látka na bielenie pleti, ktorá je zakázaná v kozmetických výrobkoch vo väčšine krajín EÚ kvôli obavám zo súvislostí s možnými toxikologickými rizikami. V Spojených štátoch sa však stále používa. Vyššia koncentrácia (> 4 %) je iba na lekársky predpis, zatiaľ čo nižšie koncentrácie (> 2 %) sa používajú vo voľne predajných liekoch.
 • Arbutin is a key ingredient in many Asian skin-whitening products and a natural source of hydroquinone. Even though it is weaker, and less effective than industrially-produced hydroquinone, there are similar concerns about its safety.

 • Kyselina kojová. Prírodná látka a vedľajší produkt japonského ryžového vína saké. Je však považovaná za pomerne slabý inhibítor tvorby melanínu a v mnohých krajinách je tiež zakázaná.
 • Kyselina glykolová. Okrem využitia v dermatológii pri chemickom pílingu je  kyselina glykolová účinnou zložkou v mnohých hyperpigmentačných krémoch na miestnu aplikáciu.
 • Kyselina retinová je považovaná za účinnú, môže však vyvolávať niektoré vedľajšie účinky vrátane podráždenia a zvýšenej citlivosti na slnko (ktorou už osoby s pozápalovými hyperpigmentáciami trpia). Vzhľadom na niektoré potenciálne súvislosti s vrodenými chybami u detí by tehotné alebo dojčiace ženy kyselinu retinovú nemali používať.
 • Deriváty vitamínu C sa často používajú v spojení s ďalšími aktívnymi látkami a ukázali sa byť  proti hyperpigmentácii relatívne účinné.

Žena pri užívaní lieku
Medicínska liečba môže regulovať pozápalové hyperpigmentácie.
Tehotná žena dotýkajúca sa bruška
Kyselina retinová by nemala byť používaná počas tehotenstva.

B-Resorcinol

Veľmi účinná látka pri znižovaní tvorby melanínu je B-resorcinol alebo butyl resorcinol. Má schopnosť spomaľovať činnosť tyrosinázy, enzýmu, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu melanínu. Je tiež hlavnou účinnou látkou v rade Eucerin Even Brighter.

Obrázok hyperpigmentácie
B-resorcinol reguluje syntézu melanínu.

Rad  Eucerin Even Brighter s B-resorcinolom. U B-resorcinolu bolo klinicky preukázané, že má schopnosť začať zmierňovať tmavé škvrny už po štyroch týždňoch. Nespôsobuje žiadne alebo len mierne podráždenie pokožky.

Osoby postihnuté pozápalovou hyperpigmentáciou by mali vedieť, že:

 • Slnečné UV žiarenie má významný vplyv na pokožku. Pôsobenie slnka  zhoršuje príznaky hyperpigmentácií, preto odporúčame vyhýbať sa dlhšiemu pobytu na slnku, a zároveň používať širokospektrálnu slnečnú ochranu s vysokým SPF ako súčasť každodennej kozmetickej starostlivosti.
 • Neočakávajte okamžité výsledky. Liečba môže trvať niekoľko týždňov, než sa prejaví viditeľný výsledok, buďte teda dôslední, trpezliví a liečbu neprerušujte.
 • Pozápalová hyperpigmentácia môže vyžadovať lekársku starostlivosť. Ak máte obavy ohľadne veľkosti, tvaru alebo farby tmavej škvrny, mali by ste sa obrátiť na dermatológa alebo lekárnika.

Žena s klobúkom
Správna slnečná ochrana je nevyhnutná – pobyt na slnku môže zhoršiť príznaky pozápalovej hyperpigmentácie.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

 • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
 • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
 • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub