Age spots: removal of age spots

Starecké škvrny ako druh hyperpigmentácie Čo spôsobuje starecké škvrny a ako ich môžem zmierniť?

Starecké škvrny (známe aj ako slnečné škvrny) sú malé oblasti nepravidelného zafarbenia (hyperpigmentácia), ktoré sa často objavujú na obličaji, rukách a iných častiach tela pravidelne vystavovaných slnku. V tomto článku si môžete prečítať čo ich spôsobuje a akým spôsobom môžete predchádzať ich tvorbe. Takisto sa dočítate o jednotlivých krokoch, ktorými môžeme zmierniť už vytvorené tmavé škvrny.

Starecké škvrny: Čo je to hyperpigmentácia a aké sú príčiny vzniku?

Starecké škvrny a slnečné škvrny sú to isté. Ide o bežnú formu hyperpigmentácie a prejavujú sa ako drobné, ploché a tmavé oblasti pokožky, svetlo hnedej a čiernej farby. Najčastejšie sa vyskytujú u osôb vo veku nad 40 rokov (odtiaľ ich názov), ale môžu sa objaviť aj skôr.

Ich príčinou je zvýšená produkcia melanínu - prírodného pigmentu vďaka ktorému získava pokožka svoje zafarbenie. Melanín pôsobí ako prirodzená ochrana pokožky proti slnečnému žiareniu, pretože ju chráni pred škodlivými UV lúčmi, a tak sa na ľudskej pokožke prejavuje opálenie. Ale nadmerné vystavovanie slnku zvyšuje množstvo melanínu, ktorý pokožka produkuje. Ako ich alternatívne označenie "slnečné škvrny" napovedá, tieto tmavé škvrny sú najčastejšie spôsobené nadmerným vystavovaním pokožky slnku. Preto sa obvykle nachádzajú na oblastiach tela, ktoré sú často na slnku: obličaji, krku, dekolte, ramenách, predlaktiach a rukách. 

Starecké škvrny na obličaji
Starecké škvrny (známe aj ako slnečné škvrny) sa prejavujú ako drobné, ploché a tmavé škvrny na pokožke.

Viac o tom, čo spôsobuje hyperpigmentáciu a aké sú rôzne druhy tejto poruchy si môžete prečítať v článku

Hyperpigmentácia: čo spôsobuje tmavé škvrny a ako ich môžem zmierniť?

Pigmentové škvrny sú väčšinou neškodné, môžu však negatívne ovplyvňovať sebavedomie osôb, u ktorých sa vyskytujú. Niektoré formy, ako je melanóm (druh kožného nádoru), môžu byť životu nebezpečné. Ak máte akékoľvek obavy týkajúce sa vašich pigmentových škvŕn - ak menia tvar, veľkosť a farbu, alebo ak začnú svrbieť a krvácať - rozhodne sa obráťte na vášho lekára.

Starecké škvrny na čele
Starecké škvrny (známe aj ako slnečné škvrny) sa najčastejšie vyskytujú u osôb vo veku nad 40 rokov.
Starecké škvrny na rukách
Starecké škvrny sa obvykle objavujú na oblastiach pokožky najviac vystavovaných slnku.

Ako môžem zabrániť vzniku stareckých škvŕn?

Najdôležitejším krokom v prevencii tvorby stareckých škvŕn je ochrana pred slnkom. Je dôležité si uvedomiť, že slnečné lúče pôsobia na pleť aj v oblačnom počasí, preto potrebuje vaša pleť každodennú ochranu pred slnkomEucerin Anti-Pigment denný krém SPF 30 okrem redukcie hyperpigmentácie poskytuje aj účinnú UVA a UVB (SPF 30) ochranu a bráni tvorbe ďalších pigmentových škvŕn vyvolaných slnečným žiarením.

Aj skrátením času, ktorý trávite na slnku, pomôžete zmierniť tvorbu stareckých škvŕn. V dobe najintenzívnejšieho slnečného žiarenia sa snažte zdržiavať v tieni a noste ochranné odevy vrátane pokrývky hlavy a slnečných okuliarov, kedykoľvek je to možné. Ak je pokožka vystavená slnku, použite a opakovane nanášajte výrobok ochrany pred slnkom:

  • s vhodnou úrovňou SPF
  • ktorý bol vyvinutý špeciálne pre váš typ a stav pleti

Viac si o rade vysokokvalitných výrobkov ochrany pred slnkom Eucerin môžete prečítať tu.  

Odstránenie stareckých škvŕn: ochrana pred slnkom
Ochrana pred slnkom je najdôležitejším krokom k zmierneniu stareckých škvŕn.
Fotografie stareckých škvŕn: dekolt a ramená
Použite vhodný prípravok ochrany pred slnkom na všetky oblasti pokožky, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu.

Starecké škvrny - zmiernenie alebo odstránenie tmavých škvŕn na pleti

Hoci je prevencia to najdôležitejšie, ak sa starecké škvrny už prejavili, existujú kroky, ktoré vám pomôžu škvrny zosvetliť a zabrániť ich opakovanému výskytu.

Dermokozmetické prípravky na riešenie stareckých škvŕn.

Účinným riešením môže byť každodenná kozmetická starostlivosť o pleť pomocou produktov, u ktorých bola klinicky a dermatologicky preukázaná schopnosť redukovať starecké škvrny. Tieto dermatologické prípravky sú neinvazívne, a preto sa môžu používať po celý rok. Môžu predlžovať aj výsledky dermatologických zákrokov, ako je chemický peeling alebo laserová terapia. 

Rad Eucerin Anti-Pigment bol špeciálne vyvinutý pre redukciu stareckých škvŕn (a iných foriem hyperpigmentácie) pre zjednotenejší tón a žiarivejší vzhľad pleti. Všetky štyri výrobky radu Eucerin Anti-Pigment - denný krém, nočný krém, duálne sérum a lokálny korektor - obsahujú thiamidol, účinnú a patentovanú zložku, ktorá cielene rieši príčinu vzniku hyperpigmentácie znížením tvorby melanínu. Klinické a dermatologické testy preukázali, že redukuje pigmentové škvrny a bráni ich opakovanému výskytu. Prvé výsledky sú viditeľné po dvoch týždňoch a pri pravidelnom používaní sa stav pleti stále zlepšuje.
Výrobky z radu Eucerin Anti-Pigment sa môžu použiť aj na predĺženie účinkov dermatologických zákrokov.

Krém na starecké škvrny
Prípravky Eucerin Anti-Pigment zmierňujú starecké škvrny a pomáhajú predchádzať ich opakovanému výskytu.
Ošetrenie stareckých škvŕn sérom
Eucerin Anti-Pigment duálne sérum je ideálne pre zosvetľovanie veľkých plôch hyperpigmentácie.

Dermatologické ošetrenie stareckých škvŕn

Dermatologické ošetrenie, ako je chemický peeling a laserová terapia, môžu pomôcť zmierniť starecké škvrny:

  • Pri chemickom peelingu sa na pleť obličaja, krku a dekoltu aplikuje chemický roztok (napríklad AHA), ktorý umožňuje exfoliáciu pleti (odstránenie odumretých kožných buniek) a následne dochádza k stimulácii rastu nových kožných buniek a odhaleniu čerstvej pleti.
    Viac si o chemickom peelingu prečítate v článku Čo sú chemické peelingy a ako účinkujú?
  • Laserová terapia má podobný účinok, ale býva presnejšia, pretože dermatológovia tu majú väčšiu kontrolu nad intenzitou zákroku. Pri laserovom ošetrení sa nad postihnutými oblasťami prechádza vysokoenergetickým svetlom. Najmiernejšie ošetrenia účinkujú na úrovni epidermis pleti (povrchová vrstva), ale intenzívnejšie ošetrenia môžu preniknúť do najhlbších vrstiev pleti. Viac si prečítajte v článku Laserová terapia: Ako sa starať o pokožku po zákroku?

Dermatológovia môžu tiež predpísať a/alebo použiť hydrochinón, ktorý sa stále považuje za najúčinnejší lokálny prostriedok na zmiernenie hyperpigmentácie. Môže sa však používať iba obmedzenú dobu, pretože rovnako ako iné formy chemického peelingu a laserovej terapie môže pleť dráždiť a spôsobovať pozápalovú hyperpigmentáciu, predovšetkým u osôb s tmavšou farbou pleti.

Ako ošetriť starecké škvrny: chemický peeling
Chemický peeling odstraňuje vrchnú vrstvu pleti a odhaľuje čerstvú pleť pod ňou.
Odstránenie stareckých škvŕn laserom: starecké škvrny na rukách
Laserová terapia môže byť účinným riešením stareckých škvŕn.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

  • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
  • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
  • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár