Žena aplikujúca krém na nohy.

Xeróza Symptómy, príčiny a riešenie

Väčšina ľudí má v niektorej fáze svojho života skúsenosť so xerózou, čiže suchou pokožkou. Keď je postihnutie závažné, môže jedinca ovplyvňovať ako fyzicky, tak psychicky. Pochopenie rôznych príčin a zodpovedajúcich riešení vám pomáha individuálne prispôsobiť vašu starostlivosť o pokožku, zvýšiť jej účinnosť a zmierniť príznaky xerózy.

Xeróza - čo to je?

Xeróza je lekárske označenie suchej pokožky. Pochádza z gréčtiny: "xero"  znamená "suchý", a "osis" znamená "choroba" alebo "zdravotná porucha". Je spôsobená nedostatkom vody v pokožke, ktorý môže vzniknúť v dôsledku starnutia (starecká xeróza) alebo závažnejšieho ochorenia (napr. pri cukrovke). Výsledkom je suchá, alebo veľmi suchá, drsná a napätá pokožka, ktorá môže postupne byť až extrémne drsná, šupinatá a olupujúca sa.

 

 

Ak si nie ste istí stavom svojej pokožky, je dôležité sa obrátiť na  dermatológa, ktorý určí presnú diagnózu. Tiež kožný test vám môže pomôcť.

Schopnosť pokožky regulovať množstvo vody v horných vrstvách, závisí od dvoch kľúčových faktorov:

 • Účinnosť hygroskopických molekúl v horných epidermálnych vrstvách kože.  U normálnej pokožky molekuly, ako sú napr. urea, kyselina mliečna, PCA (kyselina pyrolidin karboxylová), soli a aminokyseliny priťahujú a viažu veľké množstvo vody. 
 • Účinnosť vlastných bariérových lipidov v koži (napr. ceramidov), ktoré hrajú dôležitú rolu pri znižovaní straty vody v dôsledku odparovania.

Prečítajte si viac o suchej pokožke.

U normálnej pokožky tento krehký systém obvykle dobre funguje a prispôsobuje sa hydratačným potrebám pokožky udržovaním dostatočnej koncentrácie vody v meniacom sa prostredí. Niektoré vnútorné (endogénne) a vonkajšie (exogénne) faktory však môžu tento systém narušiť, čo vedie k vzniku suchej pokožky.

Suchá pokožka zblízka
Suchá pokožka nemá schopnosť regulovať svoju hydratáciu.
Suchá pokožka zblízka
Vnútorné a vonkajšie faktory môžu narušiť hydratačnú schopnosť pokožky.

Xeróza – prejavy a príznaky

Xeróza je pomerne bežný kožný stav, s ktorým majú skúsenosti milióny ľudí, a to akútne (jednorázovo) či chronicky (opakovane). Rovnako ako je hydratácia pokožky podporovaná radom faktorov, i nedostatok vody v pokožke sa môže prejavovať mnohých rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa suchá pokožka prejavuje niektorými z uvedených príznakov, zatiaľ čo veľmi suchá pokožka bežne vykazuje do určitej miery všetky tieto príznaky:

 • Napätosť vzniká zvýšeným množstvom odumretých kožných buniek, ktoré vytvárajú vrstvu na  povrchu pokožky, vinou ktorej pokožka vysychá a pôsobí napäto.   
 • Drsnosť je tiež spôsobená nadmerným vysušovaním, ktoré zvyšuje rýchlosť odumierania buniek a zanecháva tak hrubšiu vrstvu odumretých buniek na povrchu pokožky, ktorá je potom na dotyk drsná. 
 • Olupujúca sa pokožka vyzerá tak, že sa odlupujú veľké šupiny vrchnej vrstvy pokožky, ktoré niekedy môžeme vnímať ako jemný prášok. 
 • Svrbenie je ďalším dôsledkom suchej pokožky a je bezprostrednou reakciou na diskomfort spôsobený napätou, zle fungujúcou pokožkou. Nutkanie na škriabanie sa zvyšuje v závislosti od závažnosti vysušenia.

 

Suchá pokožka sa môže vyskytovať na akejkoľvek časti tela, hoci sa väčšinou objavuje v lokalizovaných oblastiach, ktoré sú postihnuté viac než zvyšok tela.

Žena škriabajúca sa na dekolte
Svrbenie môže byť jedným z príznakov suchej, napätej pokožky.
Ženské čelo na pohľad začervenané a šupinaté
Suchá, drsná a napätá pleť sa môže objaviť i na tvári.

Zápalové kožné ochorenia, ako je atopický ekzém, keratóza pilaris, ichtyóza a lupienka, spôsobujú prevažne lokalizované oblasti suchej pokožky. Prečítajte si viac o lupienke, atopickom ekzéme na tvári alebo tele alebo o atopickej detskej pokožke na tvári a tele.

Vždy vyhľadajte odbornú pomoc, ak sa u vás objaví niektorý z týchto príznakov.

Xeróza - čo ju spôsobuje?

K vzniku xerózy prispievajú dva kľúčové nedostatky pokožky:

Nedostatok bariérových lipidov
Bunky v rohovej vrstve sú medzi sebou spojené epidermálnymi lipidmi. Tieto lipidy sú pre zdravú pokožku nevyhnutné: vytvárajú jej ochrannú bariéru a viažu vlhkosť vo vnútri pokožky. Keď tieto lipidy chýbajú, môže byť pokožka suchá a na dotyk napätá a drsná.

Nedostatok prirodzených hydratačných faktorov (NMF)

Pokožka obsahuje vedľa urey tiež niekoľko ďalších prirodzených hydratačných faktorov (NMF). Je to kyselina mliečna, kyselina pyrolidin-karboxylová, soli a cukry. Rovnako ako urea, tieto prirodzené hydratačné faktory viažu vlhkosť v hornej vrstve pokožky (stratum corneum), a bránia tak jej vysúšaniu, šupinateniu a poškodeniu.

Odparovanie prirodzených hydratačných faktorov von z pokožky
Keď pokožke chýbajú lipidy alebo prirodzené hydratačné faktory, môže byť suchá a poškodená.
Zobrazenie menšieho množstva aquaporínov
Znížená úroveň hydratácie v dôsledku menšieho množstva aquaporínov

Faktory, ktoré prispievajú k vzniku suchej pokožky

Niekoľko vonkajších faktorov spôsobuje vyššie uvedené fyziologické zmeny, ktoré vedú k vzniku xerózy:

Vonkajšie prostredie pokožky - vlhkosť, nesprávne umývanie a slnečné žiarenie

 • Suchá pokožka je častejším javom, ak je okolitá vlhkosť nízka, k čomu dochádza v zime a niekedy počas horúcich rokov.
 • Nesprávne umývanie, najmä ak je príliš časté s použitím výrobkov, ktoré pokožku pripravujú o jej prirodzené lipidy, poškodzuje prirodzenú ochrannú kožnú bariéru.
 • Slnečné žiarenie môže spôsobiť vysúšanie pokožky, pretože UV žiarenie zvyšuje rýchlosť odparovania vody z pokožky, a pri dlhodobom pôsobení môže spôsobiť predčasné starnutie kože, ktoré ovplyvňuje jej schopnosť udržovať si dostatočnú hydratáciu.

Vnútorné prostredie pokožky - vek, dehydratácia, strava, lieky a ochorenia
 • Štúdie ukazujú, že hladina lipidov v rohovej vrstve s rastúcim vekom klesá. Suchosť pokožky tak môže byť dôsledkom starnutia.
 • Dehydrovaný organizmus predstavuje vyššie riziko vysychania pokožky.
 • Strava je dôležitá, lebo zdravá pokožka potrebuje nevyhnutné živiny.
 • Niektoré lieky, najmä diuretiká, spôsobujú dehydratáciu tela, ktorá môže viesť ku xeróze.
 • U kožných ochorení ako je atopický ekzém, keratóza pilaris, ichtyóza, lupienka a cukrovka patrí suchá pokožka k bežným príznakom.
 • Tiež cukrovka je často príčinou suchej pokožky. 
Žena v zimnom oblečení
Environmentálne faktory (chlad a pod.) môžu ovplyvniť fyziologické zmeny.
Ruky pri umývaní mydlom
Príliš časté umývanie môže poškodiť prirodzenú kožnú bariéru.
Žena užívajúca liek
Užívanie niektorých liekov môže negatívne ovplyvňovať hydratáciu.

Xeróza - ako ju možno liečiť?

V minulosti bola liečba xerózy prevažne symptomatická s cieľom krátkodobej úľavy od jej príznakov prostredníctvom lokálnej aplikácie lipidov (najmä rastlinných olejov), zvlhčujúcich prostriedkov a prirodzených hydratačných faktorov, ako je urea. Vďaka lepším znalostiam o príčinách a faktoroch xerózy lekári teraz zistili, že lepšie výsledky prináša skôr holistický a vytrvalý prístup k jej liečbe. Na začiatku tejto stratégie je eliminovanie alebo minimalizácia príčin a faktorov prispievajúcich k vzniku xerózy, a potom sa zameriava na dodržovanie adekvátnej pravidelnej starostlivosti o pleť tváretela čistením a hydratáciou.

Umývanie suchej pokožky

Šetrné, ale účinné umývanie pokožky je základným predpokladom nielen pre následnú aplikáciu emoliencií a hydratačných výrobkov vyvinutých špeciálne na starostlivosť o suchú pokožku. Zvoľte jemný umývací prípravok, ktorý preukázateľne nenarušuje bariérovú funkciu pokožky a zabráni vysušeniu pokožky, čím ďalej zosilní účinnosť následnej hydratačnej starostlivosti.

Žena používajúca odličovací tampón
Odporúčame používať šetrné čistiace výrobky, ktoré vašu pleť ochránia.

Zlepšenie hydratácie pokožky

Pri účinnej liečbe xerózy by sme mali riešiť všetky faktory, ktoré ovplyvňujú a udržujú hydratáciu pokožky.

Suchej pokožke často chýba urea, a preto býva bežnou zložkou hydratačných výrobkov. Ďalšími príčinami xerózy sú nedostatok ďalších prirodzených hydratačných faktorov (NMF) a bariérových lipidov. Lokálnym doplnením týchto životne dôležitých molekúl možno obnoviť schopnosť pokožky regulovať hydratáciu. Navyše novo používaná zvlhčujúca zložka glyceryl glucoside (GG - spojenie glycerolu a glukózy) preukázala schopnosť stimulovať obnovu vlastnej hydratačnej siete aquaporínov.

Pri klinickom hodnotení preukázali hydratačné výrobky s obsahom prirodzených hydratačných faktorov, vrátane ureyceramidov oproti výrobkom obsahujúcim iba ureu vynikajúcu a dlhodobejšiu hydratáciu pokožky, predstavujú teda v liečbe xerózy významný pokrok. 

Výrobky s obsahom prirodzených hydratačných faktorov (NMF) a ceramidov tiež v porovnaní s účinnosťou iných výrobkov preukázateľne významne zlepšujú hydratáciu pokožky, bariérovú funkciu kože,  viditeľne suchú a na dotyk drsnú pokožku. Kožná znášanlivosť bola tiež hodnotená ako veľmi dobrá.

Výrobky starostlivosti o pokožku s obsahom preverených kombinácií účinných hydratačných látok riešia kľúčové nedostatky pri výskyte xerózy a prinášajú zdokonalené terapeutické možnosti liečby tohto kožného ochorenia. Toto overené zloženie obsahuje rad pre suchú pokožku Eucerin UreaRepair PLUS.

Žena dotýkajúca sa pravej ruky
Urea viaže vodu v pokožke a je kľúčovou zložkou účinných hydratačných výrobkov pre suchú pokožku.
Ženské ruky sa dotýkajú nôh
Rad výrobkov Eucerin UreaRepair PLUS poskytuje účinnú kozmetickú starostlivosť pre suchú a extrémne suchú pokožku.
Úbytok hydratácie a distribúcia hydratácie v pokožke

Ak sa príznaky menia alebo ak si nie ste istí, aká liečba je pre vás najvhodnejšia, požiadajte o radu dermatológa.

Vyhýbajte sa priťažujúcim faktorom

Okrem správneho umývania a pravidelnej hydratačnej starostlivosti je tiež dôležité vyhýbať sa faktorom, ktoré ku vzniku suchej pokožky prispievajú. Následujúce opatrenia Vám pomôžu znížiť závažnosť suchej pokožky a nutnosť liečby:

 • Vyhýbajte sa suchému vzduchu - pri horúcom suchom či chladnom počasí pobývajte čo najmenej vonku a vo vnútorných vykurovaných priestoroch používajte zvlhčovač.
 • Obmedzte čas strávený v horúcej vode a dlhé horúce kúpele či sprchovanie nahraďte rýchlou vlažnou sprchou.
 • Používajte rukavice pri umývaní riadu, tak obmedzíte kontakt s horúcou vodou a agresívnymi čistiacimi prostriedkami.
 • Noste oblečenie z prírodných materiálov ako je bavlna a hodváb, ktoré pokožku nedráždia. Vlna je prírodná, môže ale dráždiť extrémne suchú či atopickú pokožku, a pri tomto ochorení sa jej treba vyhnúť.
 • Snažte sa používať pracie prostriedky bez farbív a parfumov, pretože môžu uľpieť na oblečení i po vypraní a môžu suchú pokožku dráždiť.

Žena s pohárom vody v ruke.
Pite dostatočné množstvo vody.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

 • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
 • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
 • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár