Suchá a hrubá pokožka tela – Príčiny vzniku, príznaky a riešenia

10 min čítanie
Zobraziť viac

Koža je najväčším orgánom ľudského tela. Hrá dôležitú rolu pri regulácii telesnej teploty a pôsobí ako bariéra chrániaca naše telo pred infekciou. Jej schopnosť fungovať ako účinná bariéra závisí od toho, či si zachová optimálnu hladinu hydratácie. Niektoré časti tela sú však náchylné na silné vysychanie. Keď je pokožka suchá, jej schopnosť viazať hydratáciu a brániť jej strate je narušená a pokožka má nižšiu schopnosť fungovať ako účinná bariéra. Suchá pokožka môže byť na pohľad a na dotyk napätá, začervenaná, drsná, šupinatá, môže svrbieť a v extrémnych prípadoch i praskať. V každom prípade správna  starostlivosť o pokožku pomocou výrobkov špeciálne vyvinutých pre drsnú a popraskanú pokožku môže pomôcť obnoviť jej zdravý stav.

Prejavy a príznaky

Aké sú príznaky vzniku suchej a hrubej pokožky

Suchá pokožka môže byť kdekoľvek na tele, niektoré oblasti však pravdepodobnejšie budú veľmi suché, alebo dokonca drsné a popraskané.

V závislosti od závažnosti dehydratácie pokožky dochádza k jej napínaniu a zdrsneniu, pokožka môže aj svrbieť, olupovať sa a červenieť.
Chodidlá nôh majú tendenciu vysychať a praskať.

Závažnosť suchej pokožky sa môže postupne zhoršovať:

  • Suchá pokožka je mierne až stredne drsná a vyvoláva pocity napätia kože.
  • Prvé príznaky suchej pokožky často nepôsobia extrémne nepríjemne, napriek tomu ak ich budeme ignorovať, bude sa vysúšanie pokožky pravdepodobne zvyšovať.
  • Veľmi suchá pokožka môže byť veľmi napätá, drsná, šupinatá, až popraskaná a môže svrbieť.
  • Pokožka je na pohľad šupinatá a olupuje sa. Extrémne suchá pokožka je na pohľad i na dotyk extrémne drsná, šupinatá, olupuje sa a môže tiež silno svrbieť. V extrémnych prípadoch môže i praskať.
  • Extrémne presušenie kože môže spôsobiť, že sa pokožka zmršťuje a ešte viac zdrsnie až stvrdne, a nakoniec môže popraskať, najčastejšie na častiach tela, ktoré sa pri pohybe ohýbajú, napr. na chodidlách.

Príznaky drsnej a popraskanej pokožky tela

  • Extrémny pocit napätia
  • Extrémna drsnosť
  • Praskliny alebo pozdĺžne trhliny
  • Intenzívne svrbenie

Na týchto častiach tela môže dôjsť k praskaniu pokožky:

Na rukách sa často objavuje suchá pokožka a v závažných prípadoch môže suchá pokožka okolo kĺbov praskať.
Suchá pleť tváre môže byť drsná a šupinatá.

  • Ruky: Pokožka na rukách najčastejšie vysychá z dôvodu častého umývania, agresívnych umývacích prípravkov, chemických látok a klimatických zmien.  Praskliny sa bežne vyskytujú okolo kĺbov, pretože tu je pokožka napätá a pri napínaní ľahko praská. 
  • Nohy: Pokožka na nohách, najmä v okolí piat, je náchylnejšia na presušovanie a v dôsledku toho je drsná a popraskaná, čo môže byť nepríjemné a v závažných prípadoch až bolestivé. Koža na pätách je všeobecne silnejšia, aby  odolala tlaku a pohybovej záťaži pri chôdzi a behu. 
  • Pery: Aj pery často praskajú. Pacienti s perorálnou liečbou proti akné často trpia popraskanými perami.
 

Kožné ochorenia, ktoré spôsobujú vznik suchej a hrubej pokožky na tele

Suchá pokožka, lekársky označovaná ako "xeróza" (z gréc."xero" -"suchá", a "osis" - "choroba"), je širšia klasifikácia, ktorá obsahuje suchú pokožku z akejkoľvek príčiny, či už vnútornej alebo vonkajšej. Existujú však rôzne kožné ochorenia, ktoré vedú k suchej, drsnej, šupinatej, svrbiacej, olupujúcej sa a popraskanej pokožke, ako je atopický ekzém na tvári alebo tele, ichtyóza, keratóza pilaris a lupienka.

Niektoré kožné ochorenia súvisiace so suchou pokožkou vyvolávajú príznaky ako svrbenie, začervenanie a šupinatenie.

  • Atopický ekzém často postihuje malé deti a sprevádza ho drsná, podráždená pokožka najmä na zadnej strane kolien, vnútornej strane lakťov a v okolí bedier. Postihnutá pokožka silno svrbí.
  • Na pokožke postihnutej lupienkou sa často tvoria suché, stvrdnuté a svrbiace ložiská, ktoré sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti tela.
  • Keratóza pilaris je ochorenie, ktoré vzniká, keď sa vo vlasových folikuloch v pokožke hromadí príliš mnoho keratínu. Oblasti postihnutej kože – najčastejšie na zadnej strane hornej paže – sú pokryté veľkým množstvom malých bielych alebo jemne začervenaných pupienkov a pokožka je na dotyk drsná a nerovná.
  • Diabetes 1. a 2. typu môže byť tiež príčinou suchej, drsnej, šupinatej a svrbiacej pokožky, najmä na končatinách, napr. na chodidlách.

Na týchto webových stránkach nájdete ďalšie informácie o suchej pokožke a kožných ochoreniach, ako atopický ekzém, psoriáza a xeróza.

Odporúčanie

Ak si nie ste istí svojimi príznakmi alebo sa príznaky zhoršujú, odporúčame sa obrátiť na dermatológa kvôli osobnej konzultácii.

Ak potrebujete ďalšie informácie, ktoré vám pomôžu určiť príčinu kožného problému a akú starostlivosť máte zvoliť, môže vám pomôcť naša diagnostika pleti.

Príčiny a faktory

Prečo vzniká suchá a hrubá pokožka? Spoznajte vonkajšie aj vnútorné príčiny dehydratácie

Príčiny extrémne suchej a popraskanej suchej pokožky môžu byť rôzne - od zlej kozmetickej starostlivosti a faktorov životného prostredia až po zdravotné problémy, ako atopický ekzém alebo psoriáza. Tieto príčiny sú ovplyvnené vnútornými i vonkajšími faktormi.

Vonkajšie faktory

Následkom nedostatku prirodzených hydratačných faktorov (NMF), ktoré v pokožke viažu vodu, je dehydratácia horných vrstiev pokožky.

Suchá pokožka, alebo dehydratácia pokožky, je proces, ktorý prebieha vo fázach:

  • Pokožka je dehydratovaná, keď stráca svoje prirodzené lipidy, čo spôsobuje narušenie ochrannej kožnej bariéry a neschopnosť zadržiavať vlhkosť.
  • To urýchľuje úbytok hydratácie kože a spôsobuje dehydratáciu vrchných vrstiev pokožky. 
  • V závislosti od závažnosti dehydratácie sa pokožka napína, drsnie, šupinatie a je náchylná na svrbenie a začervenanie.

Vonkajšie príčiny, ktoré môžu zvyšovať dehydratáciu pokožky, môžu byť klimatické podmienky, ktoré ovplyvňujú schopnosť kože zadržiavať vlhkosť alebo používanie nevhodných kozmetických výrobkov.

Životné prostredie

  • Nepriaznivé klimatické podmienky - horúci, chladný a suchý vzduch poškodzujú bariérovú funkciu kože.
  • Sezónne zmeny - príznaky suchej pokožky sa často zhoršia počas zimy alebo leta.
  • Ultrafialové (UV) žiarenie môže viesť k predčasnému starnutiu pokožky. S pribúdajúcim vekom je pokožka náchylnejšia na dehydratáciu.
Niektoré mydlá sú veľmi agresívne a pripravujú pokožku o prirodzené kožné lipidy.
Niektoré lieky môžu mať ako vedľajší efekt dehydratáciu pokožky. Konzultujte preto so svojím lekárom možné riziká liečby.

Starostlivosť o pokožku

  • Časté umývanie alebo dlhé a horúce kúpele či sprchy pripravujú pokožku o lipidy, ktoré tvoria jej bariéru.
  • Nevhodná pravidelná starostlivosť o pokožku – je dôležité dodržiavať pravidelnú starostlivosť a používať výrobky určené pre suchú pokožku. Je obzvlášť dôležité nepoužívať agresívne umývacie prípravky, ktoré pokožku pripravujú o jej prirodzené lipidy.  


Užívanie liekov
O niektorých liekoch (ako sú diuretiká na reguláciu  krvného tlaku) a lekárskych ošetreniach (ako je radiačná terapia, dialýza alebo chemoterapia)  je známe, že ich vedľajším účinkom je  dehydratácia pokožky. Tiež niektoré perorálne lieky proti akné môžu spôsobovať dehydratáciu pokožky.

Odporúčanie

Vždy sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom, ak sa obávate, že vaše lieky môžu mať negatívny vplyv na stav vašej pokožky.

Vnútorné faktory

Na tmavej pleti sú prejavy starnutia menej viditeľné a začínajú sa až v neskoršom veku.
Zmeny v množstve hormónov môžu spôsobovať dehydratáciu pokožky.
Po 25. roku je pokožka viac dehydratovaná a stráca pružnosť.

Genetika
Hydratačná rovnováha kože je daná aj geneticky. Sklony k suchej pokožke môžeme zdediť po našich rodičoch, hoci to nemusí byť vždy tak. Kožné ochorenia, ako atopický ekzém, ichtyóza, keratóza pilaris a psoriáza často majú genetickú súvislosť.  

Hormonálne vplyvy
Zmeny v množstve niektorých hormónov, najmä estrogénu a testosterónu, môžu ovplyvniť hladinu hydratácie pokožky a lipidov. To je zvlášť zreteľné po menopauze alebo počas tehotenstva, kedy sa suchá pokožka môže prejaviť v dôsledku hormonálnych zmien.

Vek

S pribúdajúcim vekom sa znižuje množstvo mazových a potných žliaz, a s tým aj schopnosť kože vytvárať pot a lipidy. Množstvo vody v pokožke a jej schopnosť zadržiavať vlhkosť je tiež znížená. Tieto faktory vedú k suchosti, ktorá opäť prispieva k starnutiu pokožky a tvorbe jemných liniek a vrások. Prečítajte si viac o suchej pokožke pod vplyvom starnutia.  

Strava
Ako každý iný orgán i koža vyžaduje rad dôležitých živín, aby mohla správne fungovať. Patria medzi ne rastlinné oleje a vitamíny, najmä vitamín C a E.

Ďalšie faktory

Faktory, ktoré spôsobujú vznik extrémne suchej pokožky a následné popraskanie kože

Faktory, ktoré ovplyvňujú prirodzenú hydratačnú rovnováhu pokožky a môžu spôsobiť vznik drsnej a popraskanej pokožky:

Kozmetická starostlivosť

Čistiace výrobky by mali byť dostatočne jemné, aby nepripravovali pokožku o lipidy.
Výrobky určené špeciálne pre suchú pokožku vám pomôžu obnoviť prirodzenú hydratačnú rovnováhu pokožky.

Používanie agresívnych mydiel pripravuje pokožku o jej prirodzené lipidy a hydratáciu a následne spôsobuje hrubú a popraskanú suchú pokožku.  

Správna pravidelná starostlivosť o pokožku je preto veľmi dôležitá pri prevencii a ošetrovaní drsnej a popraskanej suchej pokožky.

Na postihnuté oblasti často nanášajte vhodný hydratačný prostriedok. Najlepší čas na hydratáciu je, keď je pokožka čistá a mierne vlhká, napríklad po kúpaní alebo sprchovaní. Pre extrémne suchú pokožku a jej príznaky odporúčame hydratačné výrobky, ktoré obsahujú látky prirodzene produkované zdravou pokožkou, ktorých má suchá pokožka nedostatok.  

Časté umývanie tiež prispieva k vzniku drsnej a popraskanej pokožky. Kúpele a sprchy by nemali byť príliš horúce alebo príliš dlhé, pretože potom dochádza k poškodeniu hydratačnej rovnováhy pokožky a zníženiu jej schopnosti zadržovať hydratáciu.

UV žiarenie spôsobuje vysychanie pokožky a môže viesť k predčasnému starnutiu.
Niektoré povolania môžu vyžadovať časté umývanie rúk. To môže byť pre suchú pokožku problém.

Počasie, ročné obdobie a pôsobenie slnka
Zmeny ročných období sú častou príčinou drsnej a popraskanej suchej pokožky. V mrazivých zimných mesiacoch je pokožka vystavená chladnému počasiu a používanie ústredného kúrenia v interiéroch pokožku tiež vysušuje. Pokožka v tomto období začína byť drsná a popraskaná, a ak sa neošetruje, môžu sa tieto praskliny prehlbovať a zapáliť.

V horúcich letných mesiacoch naopak pokožka vysychá v dôsledku častého vystavovania slnku. Slnkom spálená pokožka nefunguje rovnako dobre ako zdravá pokožka a je náchylnejšia na dehydratáciu. Ak chcete zabrániť zdrsneniu a popraskaniu pokožky, používajte prípravky na opaľovanie s obsahom hydratačných zložiek a bez dráždivých parfumácií a farbív.

Rizikové povolania
Niektoré povolania zvyšujú riziko suchej pokožky, ktorá môže následne zdrsnieť a praskať. Ide zvyčajne o povolania, kde sa pokožka vystavuje určitým horúcim a chladným podmienkam (roľník / rybár), alebo vystavovaniu chemickým látkam (automechanik/upratovačka).

Dehydratácia
Pokožka získava svoju vlhkosť z tela a je teda závislá od množstva vody v tele. Keď je telo dehydrované, znižuje dodávky vody do kože. Tým spomaľuje prirodzenú cirkuláciu vody v pokožke, a tak prispieva k jej dehydratácii. Starší ľudia majú sklon k dehydratácii, pretože pocit smädu sa s vekom znižuje.

Fajčenie
Cigarety obsahujú mnoho toxínov, vrátane nikotínu, ktoré môžu významne znižovať cirkuláciu krvi, čoho následkom je obmedzený metabolizmus kože a jej následné vysychanie.

Riešenie

Kozmetická starostlivosť o veľmi suchú a popraskanú kožu tela

Prevencia vzniku suchej a podráždenej pokožky

Zmeny počasia môžu spôsobovať dehydratáciu pokožky, ktorá je následne napätá a drsná.
Ak sú ruky v častom kontakte s vodou alebo čistiacimi prostriedkami, je dobré ich vždy chrániť rukavicami.

Je dôležité nielen dodržovať správnu pravidelnú starostlivosť o suchú pokožku, ale tiež znížiť nutnosť ošetrenia vďaka nasledujúcim opatreniam:

  • Vyhýbajte sa suchému vzduchu - v horúcom a chladnom počasí obmedzte pobyt vonku a vo vykurovaných vnútorných priestoroch používajte zvlhčovač.  
  • Skráťte čas trávený v horúcej vode - dlhé kúpele nahraďte rýchlym sprchovaním.  
  • Pri umývanie riadu používajte rukavice - vyhnite sa kontaktu s teplou vodou a agresívnymi čistiacimi prostriedkami.  
  • Noste oblečenie z prírodných materiálov ako bavlna a hodváb, ktoré nedráždia pokožku. Vlna je prírodná, môže však dráždiť, preto sa vyhnite priamemu kontaktu s pokožkou.  
  • Snažte sa používať pracie prostriedky bez farbív a parfumov, pretože môžu po vypraní uľpieť na oblečení a dráždiť suchú pokožku.
  • Dbajte na dostatočný príjem tekutín každý deň.

Suchá pokožka potrebuje starostlivosť, ktorá obnovuje a chráni jej prirodzenú bariéru pred narušením. Mala by tiež dopĺňať prirodzené hydratačné faktory (napr. ureu) pre obnovu optimálnej hydratácie pokožky.

Veľmi suchá až extrémne suchá pokožka vrátane suchej pokožky u pacientov s atopickým ekzémom, cukrovkou alebo lupienkou vyžaduje zodpovedajúce výrobky, podľa závažnosti dehydratácie. Pri výbere kozmetických výrobkov pre deti sa vždy presvedčte o ich vhodnosti pre vek vášho dieťaťa alebo sa poraďte s vaším lekárnikom či lekárom.

Správna starostlivosť pri umývaní suchej a hrubej pokožky

Skôr než trením osušte vlhkú pokožku prikladaním uteráku.

Najčastejšie býva pokožka suchá v dôsledku narušenej kožnej bariéry, preto je dôležité používať účinné, ale šetrné umývacie prostriedky, ktoré pokožku nepripravia o jej vlastné lipidy.

Ako správne hydratovať suchú a hrubú pokožku

Ak chcete zmierniť príznaky suchej pokožky, odporúčame pravidelne používať zodpovedajúce kozmetické výrobky.
Najlepší čas na hydratáciu je, keď je pokožka čistá a ešte vlhká, teda ihneď po kúpeli alebo sprchovaní.

Prvou podmienkou hydratačných výrobkov pre suchú pokožku je, že musia obnovovať jej hydratačnú rovnováhu.

Urea a kyselina mliečna a ďalšie prirodzené hydratačné faktory (NMF) priťahujú a viažu vlhkosť v hornej vrstve pokožky. Veľmi suchá pokožka, ktorá je drsná a popraskaná, vyžaduje vyššiu koncentráciu týchto prirodzených hydratačných faktorov. Všeobecne by výrobky pre veľmi suchú pokožku mali mať minimálne 5 % urey a pre extrémne suchú pokožku 10 % urey.  

Ceramidy pomáhajú obnovovať lipidovú bariéru, ktorá reguláciou úbytku vlhkosti spomaľuje odparovanie z pokožky.

Slnečné žiarenie a ochrana pred vznikom suchej pokožky na tele

Eucerin ponúka rad prípravkov na opaľovanie, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre potreby suchej pokožky.

Vzhľadom na to, že UV žiarenie urýchľuje starnutie pokožky a starnutie pokožky môže zvýšiť riziko dehydratácie, odporúčame:

  • Obmedziť pôsobenie UV žiarenia nosením vhodných odevov.
  • Pri pobyte vonku používať prípravky s UV ochranou.
  • Používať prípravky na opaľovanie s vysokým SPF a hydratačnými zložkami, ktoré chránia pokožku pred UV žiarením a zachovávajú jej hydratáciu.
  • Používať prípravky na opaľovanie, ktoré neobsahujú dráždivé parfumácie a farbivá, pretože suchá pokožka je náchylnejšia na podráždenie.


Eucerin výrobky na opaľovanie pre suchú pokožku ponúkajú vynikajúcu slnečnú ochranu s účinnými UV filtrami v súlade s požiadavkami EÚ a s antioxidačným licochalconom A na ochranu proti voľným radikálom vplyvom UV žiarenia a prevenciu predčasného starnutia pokožky, a poskytujú pokožke potrebnú hydratáciu.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin