Ako sa prejavuje keratóza pilaris, čiže tzv. ochorenie "kuracia koža" – Príčiny keratózy pilaris

4 min čítanie
Zobraziť viac

Ako vzniká keratóza pilaris?

Keratóza pilaris (známa tiež ako keratosis follicularis a folikulárna keratóza) je neinfekčné kožné ochorenie

Nadprodukcia keratínu upcháva vlasové folikuly a tvoria sa drobné vyrážky. V dôsledku toho dochádza k zosilneniu vonkajších vrstiev kože, najmä v hornej časti rúk a stehien, ale aj v oblasti sedacej časti a na tvári. Tvoria sa malé vyrážky a pokožka je na dotyk hrubá a nerovná – preto sa keratóza pilaris často označuje ako „kuracia koža“.

Na pokožke sa objavujú drobné vyrážky telovej, červenej alebo hnedej farby.

Genetická porucha, ktorá postihuje predovšetkým mladých ľudí: prvé príznaky keratózy pilaris sa zvyčajne objavujú už v detstve a sú veľmi časté u dospievajúcich osôb. Kuracia koža môže s pribúdajúcim vekom vymiznúť, alebo sa môže opakovane vracať. 

Na keratózu pilaris bohužiaľ neexistuje žiadny známy liek, jej príznaky je však možné zmierňovať pravidelnou kozmetickou starostlivosťou o pokožku používaním vhodných olejov, peelingov a telových krémov.

Ako sa prejavuje keratóza pilaris?

Drobné vyrážky na pokožke môžu byť príznakom keratózy pilaris
Keratóza pilaris môže spôsobovať stres

Príznaky keratózy pilaris sú malé vyrážky, ktoré mávajú telovú alebo červenú farbu na svetlej pokožke a hnedé sfarbenie na tmavej pokožke. Objavujú sa na rukách, stehnách, v oblasti sedacej časti alebo na tvári a niekedy bývajú prirovnávané k „husej koži“. Ak sa vyskytnú tieto príznaky na iných častiach tela, mali by ste sa poradiť s lekárom alebo dermatológom. 
  
Tieto vyrážky s veľkosťou špendlíkovej hlavičky (keratózy) sú neškodné a zvyčajne nespôsobujú žiadnu bolesť. Pokiaľ sa príznaky objavia na jasne viditeľných častiach tela, môže keratóza pilaris spôsobovať nepríjemné pocity a problém, ktorý sa spočiatku javil iba ako kozmetický, môže postupne prerásť do psychických ťažkostí. 
 
Najmä suchá pokožka je náchylná na vznik „kuracej kože“. Príznaky keratózy pilaris sa zhoršujú v podmienkach s nízkou vlhkosťou (napr. v zime) a pri vyššej vlhkosti sa často zlepšujú (napr. v lete). Keratóza pilaris môže súvisieť aj s atopickým ekzémom.

Presné príčiny nie sú známe, ale vzhľadom na to, že u veľkého percenta tých, u ktorých sa kuracia koža prejavila, sa táto porucha vyskytla aj u iných rodinných príslušníkov (ak jednému z dvojčiat diagnostikovali keratózu pilaris, zvyčajne sa objaví aj u druhého), je veľmi pravdepodobné, že ide o genetickú a dedičnú poruchu.

Vieme, že vyrážky sa tvoria v dôsledku nadmernej produkcie keratínu. Proteín keratín zabezpečuje stabilitu telesného tkaniva a je stavebným kameňom našich vlasov a nechtov. V prípade keratózy sa nadbytok vytvoreného keratínu hromadí vo vlasových folikuloch, ktoré upcháva. Výsledkom je, že pokožka zosilnie a vyrážky sa menia na tvrdé zátky.

Ako zmierniť príznaky keratózy pilaris?

Dôkladná každodenná hydratácia môže pomôcť zmierniť príznaky

Aj napriek tomu, že na kuraciu kožu neexistuje žiaden liek, jej príznaky je možné zmierňovať vhodnou pravidelnou kozmetickou starostlivosťou a ďalšími opatreniami (ako je strava).
 
Prvým krokom k starostlivosti o keratinizovanú pokožku je dôkladná osobná hygiena. Mierne príznaky je možné významne zlepšiť pravidelným používaním hydratačných prípravkov. 

Najmä telové mlieka s ureou (jeden z vlastných prirodzených hydratačných faktorov pokožky) sú vhodné na každodennú starostlivosť o pokožku. Urea v pokožke viaže hydratáciu a zabraňuje keratinizácii. Na dosiahnutie čo najlepších výsledkov používajte telové mlieka alebo krémy, ktoré neobsahujú parfumy a farbivá a prípravok nanášajte niekoľkokrát denne na postihnuté oblasti tela.

Eucerin UreaRepair PLUS Telové mlieko 10 % Urea
Eucerin UreaRepair PLUS Telové mlieko 10 % Urea poskytuje veľmi suchej a hrubej pokožke okamžitú úľavu, ktorá trvá až 48 hodín

Eucerin UreaRepair PLUS Telové mlieko 10 % Urea bolo vyvinuté špeciálne na intenzívnu starostlivosť o suchú pokožku a je často odporúčané na ošetrenie pokožky s keratózou pilaris. Zloženie obsahujúce kombináciu urey a ďalších prirodzených hydratačných faktorov a ceramidov (cenné kožné lipidy) poskytuje suchej pokožke okamžitú úľavu. Pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a zanecháva pokožku hladkú a pružnú.

Rozsiahle klinické a dermatologické štúdie na suchej pokožke preukázali účinnosť prípravku pri riešení suchej pokožky a keratózy pilaris. Výskum ukázal významné zmiernenie príznakov suchej pokožky pri každodennom používaní.¹
 
 
 1 Treatment of Xerosis with a topical formulation containing Glyceryl Glucoside, Natural Moisturizing Factors and Ceramide; Weber a kol.., JCAD 2012s

Eucerin UreaRepair PLUS Telové mlieko 10 % Urea poskytuje intenzívnu hydratácia

Pravidelná kozmetická starostlivosť o pokožku, ktorá pomáha zmierňovať príznaky keratózy pilaris

Umývanie

Postihnutú oblasť dôkladne raz alebo dvakrát denne umyte prípravkom bez obsahu mydlových zložiek.

Zistiť viac

Peeling

Pravidelná šetrná exfoliácia vrchnej vrstvy pokožky pomôže uvoľniť a odstrániť všetky „zátky“, ktoré sa vytvorili. Vhodná je morská soľ, prípravky s obsahom ovocných kyselín a aj mlieko. Peeling – predovšetkým pri pleti na tvári – odporúčame používať striedmo a nie príliš často, aby nedošlo k podráždeniu citlivej pokožky alebo zhoršeniu jej stavu.

Zistiť viac
pokožka na rukách

Starostlivosť

Každodenná hydratácia používaním telového mlieka s obsahom urey, ako je Eucerin UreaRepair PLUS Telové mlieko 10 % Urea. Mlieko jemne vmasírujte do pokožky, kým sa úplne nevstrebe. Ak si želáte dosiahnuť čo najlepšie výsledky, nechajte mlieko pôsobiť cez noc. Postihnutú časť tela môžete zabaliť do potravinovej fólie na docielenie zvýšenia hydratačných účinkov. 
Aj krémy s vitamínom A (retinoidy) alebo oleje s vitamínom E (napríklad kokosový olej alebo olivový olej) môžu pomôcť zmierniť príznaky.

Zistiť viac

Ďalšia pomoc pri ochorení keratóza pilaris

Odporúčame vyskúšať viac spôsobov liečby keratózy pilaris, aby ste zistili, ktoré sú pre vás vhodné a účinné. Ľudia s osobnou skúsenosťou s keratózou pilaris zistili, že tieto kroky môžu pomôcť: 

Exfoliácia môže pomôcť zmierniť kuraciu kožu - a sauny a parné kúpele exfoliáciu uľahčujú
Vyvážená strava bohatá na vitamíny a živiny je pre zdravú pokožku dôležitá

Sauny a parné kúpele

Pomáhajú zmäkčovať pokožku, čo uľahčuje exfoliáciu a odstraňovanie odumretých kožných buniek. 


Strava

Osoby s keratózou pilaris by rozhodne mali konzumovať zdravú stravu. Odporúčame sa vyhýbať potravinám, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie, ako je napríklad lepok. Môžete navštíviť aj alergológa a nechať si urobiť alergologické testy, aby ste mali istotu, či netrpíte intoleranciou na niektorú látku.  
Ďalej odporúčame vypiť aspoň dva litre vody denne a vyhýbať sa nezdravým sladkým a šumivým nápojom. 

Aj napriek tomu, že na kuraciu kožu neexistuje žiaden známy liek, vhodnou pravidelnou kozmetickou starostlivosťou a pravidelnou hydratáciou prípravkami bohatými na ureu, napríklad Eucerin UreaRepair PLUS Telovým mliekom 10 % Urea, je možné dosiahnuť zmiernenie príznakov a vyhladenie pokožky.

Súvisiace články

Odporúčame

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin