Úľava pre atopickú pokožku

Úľava pre atopickú pokožku – Existuje kozmetická starostlivosť, ktorá mi pomôže pri atopickej dermatitíde?

6 min čítanie
Zobraziť viac

Približne každý 12. dospelý trpí atopickou dermatitídou1 a tento článok vysvetľuje, ako ošetrovať dospelú atopickú pokožku. Ak sa chcete dozvedieť, ako ošetrovať pokožku vášho dojčaťa či dieťaťa, prečítajte si článok Ako ošetrovať detskú atopickú pokožku. Vysvetlíme vám, ako správna každodenná starostlivosť pomáha udržiavať pokožku hydratovanú a predlžuje obdobie medzi vzplanutiami. A tiež sa dozviete, ako prispôsobiť vašu pravidelnú starostlivosť na upokojenie pokožky počas vzplanutia. Ak chcete zistiť viac o symptómoch, príčinách a spúšťačoch ochorení, prečítajte si článok Atopická dermatitída u dospelých.

Ako mám ošetrovať pokožku s atopickým ekzémom?

Pre atopickú dermatitídu (tiež známu ako atopický ekzém) sú typické dve fázy:

 • Akútna fáza, keď pokožka vzplanie a je najviac dráždivá.
 • Neakútne obdobie medzi vzplanutiami, keď je pokožka pokojnejšia.

Viac si o týchto dvoch fázach môžete prečítať v článkoch Znalosť atopickej dermatitídy a Ako spoznať a zvládať akútne vzplanutie.

Rad Eucerin AtopiControl
Rad Eucerin AtopiControl: každodenná starostlivosť a úľava pri vzplanutí pri atopickej dermatitíde

Vaša pleť má v každej z týchto fáz mierne odlišné potreby, preto odporúčame zodpovedajúcim spôsobom prispôsobiť vašu pravidelnú starostlivosť:

 • Každodenná starostlivosť: Jemné čistenie a pravidelná, účinná a hojná hydratácia pre posilnenie ochrannej bariéry pokožky a predĺženie doby medzi vzplanutiami.
 • Akútna starostlivosť: Používanie protizápalových liečiv (alebo iných spôsobov liečby, ktoré vám predpíše váš lekár, ako sú napríklad mokré zábaly) a ošetrujúce telové a pleťové mlieka, a krémy na upokojenie pokožky počas vzplanutia.

Hoci neexistuje žiadny známy liek na atopickú dermatitídu, výskum ukázal, že zdravotnícka liečba môže zlepšiť ukazovatele kvality života2 a pravidelná a vhodná kozmetická starostlivosť môže zlepšiť stav pokožky, podporiť spánok a zlepšiť kvalitu života.3

Aká každodenná starostlivosť pomôže mojej atopickej pokožke?

Ťažiskom každodennej kozmetickej starostlivosti by mala byť podpora ochrannej bariéry pokožky. Ak poskytnete pokožke potrebnú hydratáciu a lipidy, pomôžete zabrániť ďalšiemu vysychaniu a predĺžiť dobu medzi vzplanutiami.

Jemné čistenie

Aj čistá voda môže zvyšovať stratu hydratácie4, preto sa vyhýbajte dlhým kúpeľom a dávajte si rýchle sprchy. Ak máte naozaj radi kúpanie, snažte sa ho obmedziť na maximálne desať minút. Horúca voda spôsobuje ďalšiu stratu hydratácie, preto odporúčame teplotu vody pod 32 °C.

umývanie atopickej pokožky
Šetrné umývanie je prvým krokom v starostlivosti o atopickú pokožku

Agresívne umývacie prostriedky a peelingy môžu pokožku pripravovať o esenciálne lipidy a poškodzovať jej citlivú ochrannú bariéru a hydratačnú rovnováhu. Nepoužívajte drsné špongie a masážne kefy, perličkové kúpele, kúpeľové soli, peelingy, alkalické mydlá a agresívne surfaktanty, ako je laurylsulfát sodný. Vyberajte si šetrné umývacie a čistiace prípravky bez mydlových zložiek, ako je Eucerin Kúpeľový a sprchovací olej AtopiControl.

Pokožku osušte jemným prikladaním čistého jemného uteráka, netrite. Okamžite po umytí naneste hydratačný výrobok, tak zabránite ďalšiemu odparovaniu vody4 a vaša pokožka ľahšie vstrebe účinné zložky..

Pravidelná hydratácia

Účinné zvládanie atopickej pokožky spočíva v pravidelnom a priebežnom používaní hydratačných výrobkov (známych tiež ako emolienty).5 Hydratačné výrobky je dôležité aplikovať na tvár aj telo najmenej dvakrát denne, aj počas obdobia, kedy sa zdá, že je choroba pod kontrolou5, tak zabránite recidívam, alebo ich oddialite. Odporúčame používať častejšie krém na ruky – aspoň po každom umývaní rúk.

Pravidelná hydratácia
Pravidelná hydratácia môže pomôcť predchádzať vysychaniu pokožky
aplikácia telového mlieka
Eucerin AtopiControl Telové mlieko sa ľahko nanáša po celom tele

Hľadajte výrobky, ktoré sú bez parfumácie a ktoré obsahujú osvedčené, ale šetrné aktívne zložky, ako napríklad:

 • Licochalcon A: výťažok zo sladkého drievka, ktorý upokojuje pokožku.
 • Ceramidy: posilňujú prirodzenú ochrannú bariéru pokožky.
 • Prírodné oleje bohaté na omega mastné kyseliny na upokojenie, výživu a ochranu citlivej a suchej pokožky.

Tieto zložky sú základom zloženia výrobkov Eucerin AtopiControl, ktoré sú dostupné v rôznych konzistenciách pre rôzne časti tela:

Viac o tom, ako ochorenie postihuje pokožku po celom tele rôznym spôsobom, si prečítajte v článkoch: Atopická dermatitída na tvári, Atopická dermatitída na očných viečkach, Atopická dermatitída na hlave a vlasovej pokožke, Atopická dermatitída na rukách a Atopická dermatitída na rôznych častiach tela

Slnečná ochrana

slnečná ochrana
Používajte výrobky slnečnej ochrany, ktoré sú na základe klinických testov preukázateľne vhodné pre atopickú pokožku

Atopická pokožka je sama o sebe suchá a slnko spôsobuje jej ďalšie vysychanie. Obmedzte pobyt na slnku, vyhýbajte sa mu v hodinách, keď sú jeho lúče najintenzívnejšie, noste ochranný odev a používajte vhodný ochranný faktor. Vyskúšajte Eucerin Vysoko ochranný krém na opaľovanie na tvár Sensitive Protect SPF 50+ a Eucerin Extra ľahké mlieko na opaľovanie Sensitive Protect SPF 50+ pre pokožku tela. Tieto výrobky poskytujú spoľahlivú, vysoko kvalitnú ochranu a klinické a dermatologické testy preukázali ich vhodnosť pre atopickú pokožku.

Prečítajte si viac o účinkoch UVA a UVB žiarenia na citlivú pokožku.

Odporúčanie

Mejkap

Len preto, že je vaša pleť atopická, nemusíte prestať používať mejkap, ale rozhodne si vyberajte podkladové výrobky, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre suchú, podráždenú pleť.5 A nezabudnite pred spaním mejkap starostlivo odstrániť.

Ako môžem upokojiť svoju pokožku počas vzplanutia?

Ťažiskom kozmetickej starostlivosti o pokožku počas akútnej fázy atopickej dermatitídy je upokojenie pokožky, zmiernenie podráždenia a svrbenia, a úľava od diskomfortu. Našťastie existuje celý rad opatrení, ktoré môžu pomôcť:

Farmaceutické výrobky a postupy

Masti a krémy, ako sú kortikosteroidy (napr. 1 % hydrokortizónový krém), ponúkajú rýchlu a účinnú úľavu pri vzplanutí. Hydrokortizón však nie je dlhodobým riešením. Viac si môžete prečítať v článku Čo je kortizón a ako účinkuje?

Kortizónový krém
Kortizónový krém je možné použiť na upokojenie atopickej pokožky počas vzplanutia

Pri závažných príznakoch vám môže váš lekár predpísať alebo odporučiť:

 • silnejší krém alebo masť,
 • fototerapiu (liečbu ultrafialovým žiarením pre zmiernenie zápalu),
 • mokré zábaly,
 • perorálne kortikosteroidy a niekedy antibiotiká, ktoré zabránia infekcii pokožky,
 • antihistaminiká na zmiernenie silného svrbenia.

Kozmetické výrobky s ošetrujúcimi a upokojujúcimi zložkami

upokojenie pokožky
Eucerin Acute krém pomôže upokojiť pokožku počas vzplanutia

Existuje celý rad účinných látok, ktoré preukázateľne upokojujú pokožku počas vzplanutia:

 • Licochalcon A: extrakt zo sladkého drievka, ktorý zmierňuje zápal a upokojuje podráždenie.
 • Dekandiol: silný antioxidant, ktorý pôsobí proti baktériám, čím zabraňuje infekcii.
 • Mentoxypropandiol: derivát mentolu, ktorý ochladzuje pokožku a zmierňuje svrbenie na zmyslovej úrovni. Vaše dieťa bude mať menšiu potrebu škriabania, a tak zmiernite poškodenie jeho pokožky. 

Licochalcon A, dekandiol a mentoxypropandiol sú všetky súčasťou zloženia Eucerin Acute krému AtopiControl, ktorý bol vytvorený tak, aby pokožke poskytoval intenzívnu starostlivosť potrebnú počas vzplanutia. Najprv naneste vašu predpísanú liečbu a nechajte úplne vstrebať, potom aplikujte Eucerin Acute krém AtopiControl a následne Eucerin Telové mlieko AtopiControl.

Hoci Eucerin Acute krém AtopiControl nie je zdravotnícky výrobok a nie je určený ako jeho náhrada, klinické a dermatologické testy preukázali, že zlepšuje stav pokožky, zmierňuje svrbenie a podporuje kvalitný spánok a zlepšuje celkovú kvalitu života.6

Odporúčanie

Tipy pri vzplanutí:

 • Hydratačné výrobky pre tvár aj telo skladujte v chladničke, tak zvýšite ich chladivý účinok.
 • Pri svrbení si uľavujte radšej poklepávaním na pokožku, než škriabaním: tak zmiernite nepríjemné pocity bez poškodenia pokožky.
 • Dbajte, aby pri každom umývadle vo vašej domácnosti a/alebo na pracovisku bol krém na ruky, a po každom umývaní rúk ho použite. 

Čo ďalšie môžem urobiť pre zmiernenie príznakov atopickej dermatitídy?

Sledujte, ako vaša pokožka reaguje, rozpoznajte prípadné spúšťače a snažte sa im vyhýbať/obmedziť ich. Tak predĺžite dobu medzi vzplanutiami a znížite ich závažnosť. Viac si o potenciálnych spúšťačoch môžete prečítať v článku Čo spôsobuje vzplanutie atopickej pokožky a ako im predchádzať v článku Atopická pokožka u dospelých.

Zdroje

 1.  WebMD
 2.  Ben-Gashir MA. Relationship between quality of life and disease severity in atopic dermatitis/eczema syndrome during childhood. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2003 Oct; 3(5):369-73. 
 3.  Užívateľská PIU štúdia Eucerin. Taliansko. Máj 2017
 4.  Handbook of Atopic Eczema. M. Kerscher & S. Williams. Springer 2006
 5.  Handbook of Atopic Eczema. M. Kerscher & S. Williams. Springer 2006 
 6.  Pri použití spoločne s Eucerin Telovým mliekom AtopiControl. Zdroj: Výskum spoločnosti Beiersdorf, Užívateľská PIU štúdia AtopiControl na podporu tvrdenia, máj 2017

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin