sprchujúca sa žena

Čo je to pH pokožky a prečo je dôležité pre zdravie kože

5 min čítanie
Zobraziť viac

Koža funguje ako dokonalé viacúčelové zariadenie, ktoré má na starosti niekoľko dôležitých úloh pre našu celkovú pohodu. Hrá nenahraditeľnú úlohu ako ochranná bariéra medzi naším telom a vonkajším svetom. A pH pokožky je jedným z jej kľúčových ochranných mechanizmov. 

Hodnotu pH našej pokožky neustále ohrozujú vonkajšie agresívne vplyvy, ako sú znečistenie, zmeny teploty alebo dráždivé chemické látky. Kvalitné výrobky na starostlivosť o pleť udržiavajú optimálne pH pokožky a podporujú a obnovujú jej prirodzenú obranyschopnosť. Vďaka tomu je pokožka odolnejšia, menej citlivá a náchylná na poškodenie a lepšie plní svoju ochrannú funkciu.

Čo to je pH a aká je správna hodnota pH

Skin's protective mantle is mildly acidic

Hodnota pH vyjadruje, či je prostredie kyslé alebo zásadité. Vrchná ochranná vrstva pokožky má mierne kyslé pH. Optimálna hodnota pH pokožky na tvári a tele je medzi 4,7 a 5,75

Hodnota pH 7 (hodnota čistej vody) sa považuje za neutrálnu. Čokoľvek pod touto hodnotou sa považuje za kyslé a čokoľvek nad ňou za zásadité. To nám hovorí, že prirodzené pH pokožky je mierne kyslé

Toto mierne kyslé pH tvorí vrchnú vrstvu pokožky, vodnú časť hydrolipidového filmu, ktorý chráni vonkajšiu vrstvu pokožky. 

Prečítajte si viac o štruktúre kože.

Hodnota pH pokožky sa mierne líši, napríklad podľa pohlavia a miesta, kde sa na tele nachádza. Kolíše aj v rôznych fázach života.

Prečo je pH pokožky dôležité

Pokiaľ je bariérová funkcia narušená, stáva sa koža náchylnejšou a citlivejšou.
mladá žena v tielku
Kyslá vrstva pomáha udržovať pokožku zdravú.

Hodnota pH pokožky zohráva dôležitú úlohu pri jej celkovom stave. Kyslá vrstva pomáha udržiavať pokožku zdravú, tvorí ochrannú bariéru a má zásadný význam pre správnu funkciu pokožky. Neutralizuje agresívne alkalické vplyvy (napríklad drsné povrchovo aktívne látky), zabraňuje rastu baktérií a obnovuje a udržiava optimálne kyslé prostredie. V takomto prostredí sa potom darí prirodzenej mikroflóre pokožky.

Ak sa pH pokožky zvýši do zásaditého rozmedzia, naruší sa prirodzená rovnováha pokožky. Základné epidermálne lipidy sa nemôžu syntetizovať a pokožka stráca hydratáciu a stáva sa suchšou. V tomto stave prestáva vonkajšia vrstva kože (alebo dermis) fungovať ako ochranná bariéra.

Keď je táto bariérová funkcia narušená, pokožka sa stáva náchylnejšou a citlivejšou na podnety z prostredia. Stáva sa suchšou, citlivejšou alebo dokonca precitlivenou. Ľahšie tiež podľahne infekciám a ochoreniam, ako je atopická dermatitída alebo stavy, ako je rosacea (ružovka).

Hodnotu pH pokožky ovplyvňuje mnoho faktorov

Na pH pokožky vplýva mnoho vonkajších a vnútorných faktorov. Hladina pH sa mení podľa jednotlivých častí tela, ale zmeny môžu byť vyvolané aj rôznymi kožnými ochoreniami, ako je napríklad atopická dermatitída.

Tieto vonkajšie faktory môžu meniť hodnotu pH

kaderníčka upravujúca vlasy
Chemikálie so zásaditým pH sú pre pokožku obzvlášť škodlivé.
vodný kohútik
Časté umývanie v príliš horúcej vode môže pokožku zaťažovať.

Vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňujú pH pokožky:

  • Zmeny teploty a vlhkosti
  • Nečistoty vo vzduchu
  • Príliš časté umývanie
  • Kozmetika s nevhodným zložením
  • Chemické látky

Chemikálie s alkalickým pH sú pre pokožku obzvlášť škodlivé. Preťažujú prirodzenú neutralizačnú schopnosť pokožky, poškodzujú bunkovú štruktúru a narúšajú ochrannú bariéru pokožky. Niektoré lieky (napríklad chemoterapia, diuretiká a antibiotiká) a lekárske zákroky (napríklad rádioterapia alebo dialýza) môžu tiež negatívne ovplyvniť prirodzenú obranyschopnosť pokožky, zmeniť jej pH, a tým narušiť jej ochrannú bariéru. 

Tieto interné faktory môžu meniť hodnotu pH tiež

žena v bielom tielku
Optimálne pH pokožky môžeme podporiť aj používaním vhodných produktov.
bábätko
Počas prvých týždňov života ochranná kyslá vrstva pokožky ešte nie je úplne vytvorená.

Vnútorné faktory, ako sú genetika, biologický vek a hormóny, tiež ovplyvňujú stav pokožky vrátane jej pH. Hodnota pH mužskej a ženskej pokožky sa mierne líši. Priemerná hodnota pH mužskej pokožky je nižšia v dôsledku väčšej produkcie kožného mazu. 

Počas prvých týždňov života sa pH pokožky dieťaťa pohybuje medzi 6,5 a 5,5, pretože jej ochranná kyslá vrstva ešte nie je úplne vytvorená. 

Prečítajte si viac v článku o pokožke dojčiat a detí.

Keď sa v neskoršom veku zmenia hormóny (napríklad počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy), môže sa zmeniť aj pH pokožky. Viac informácií o fungovaní pokožky v rôznych fázach života nájdete v článku Procesy a zmeny v koži v rôznom veku.

Optimálne pH pokožky možno podporiť zdravým životným štýlom, pravidelnou starostlivosťou o pleť a používaním produktov, ktoré rešpektujú prirodzené pH pokožky a starajú sa o jej ochrannú bariéru. 

Rôzne časti tela si vyžadujú špeciálnu starostlivosť (napr. ruky, podpazušie, intímne oblasti) a odporúča sa používať výrobky, ktorých zloženie rešpektuje ich prirodzené pH. Rad Eucerin pH5 ponúka telové mlieka, krémy a čistiace prípravky, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby obnovili prirodzenú obranyschopnosť pokožky. Pri pravidelnom používaní sa znižuje citlivosť pokožky a pokožka je odolnejšia.

Obsahuje jedinečné zloženie pH Balance s citrátovým pufrom, ktoré pomáha obnoviť optimálne pH pokožky. V čistiacich prípravkoch sa kombinuje s extra jemnými povrchovo aktívnymi látkami, ktoré zabraňujú vysušovaniu pokožky. V prípravkoch starostlivosti potom nájdete dexpanthenol, ktorý má vynikajúce regeneračné vlastnosti a obnovuje prirodzené pH pokožky. Tým zvyšuje jej odolnosť, znižuje citlivosť a podporuje dlhotrvajúcu hydratáciu. 

Všetky výrobky z radu Eucerin pH5 sú klinicky a dermatologicky testované a sú ideálne na každodenné použitie na suchú, citlivú a alergickú pokožku.

Ako sa mení pH pokožky na rôznych častiach tela

Štruktúra pokožky a jej pH sa mierne líši v závislosti od toho, kde sa na našom tele nachádza. Väčšina pokožky na tvári a pokožky na tele má pH medzi 4,7 a 5,75. Na konkrétnych častiach tela však existujú výrazné rozdiely v pH.

Intímne oblasti
Kvôli zníženej kyslosti je pokožka náchylnejšia na bakteriálne infekcie.
ruky
Pokožka na rukách je takmer neustále vystavená vonkajším vplyvom.

Ruky a hodnota pH
Pokožka na rukách je takmer neustále vystavená vonkajším vplyvom. To môže ovplyvniť aj jej pH. Ochranná vrstva kyselín sa oslabuje, a preto je pokožka náchylnejšia na vysúšanie alebo podráždenie.

Podpazušie a hodnota pH
Pokožka v podpazuší je dlhodobo skrytá pred slnkom a nevetrá sa tak ako iné časti tela. To sú podmienky, ktoré sú priaznivé pre množenie baktérií. Pokožka podpazušia je tiež vystavená chemickým látkam v niektorých antiperspirantoch alebo depilačných prípravkoch. 

Z týchto dôvodov je jeho pH blízke hodnote 6,5. Takéto výrazné zníženie kyslosti spôsobuje, že pokožka je náchylnejšia na baktérie. Práve rozklad týchto baktérií vedie k nepríjemnému telesnému zápachu.

Intímne oblasti a hodnota pH
Podobne ako pokožka v podpazuší, aj genitálna oblasť má hodnotu pH približne 6,5. Kvôli tejto zníženej kyslosti je tiež náchylná na bakteriálne infekcie.

Súvisiace články

You May Also Like

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin