starostlivosť o pokožku

Starostlivosť o pokožku – Pravidelná starostlivosť o pokožku

5 min čítanie
Zobraziť viac

Telesná hygiena a starostlivosť o telo majú základný význam pre naše celkové zdravie a pocit pohody. Kvalitné produkty pomáhajú udržovať pokožku čistú, ošetrovať  ju a zároveň ochraňovať pred vonkajšími vplyvmi, ako je slnečné žiarenie a studené alebo horúce podnebie. Môžu slúžiť tiež na upokojenie podráždenej pokožky a riešiť ďalšie potreby pokožky. Správna pravidelná starostlivosť o pokožku pomáha obnoviť jej prirodzenú rovnováhu, dodať jej zdravý vzhľad a príjemný pocit zo zdravej pokožky.

Starostlivosť o pokožku

Existujú tri základné kroky v starostlivosti o pokožku: umývanie, starostlivosť a ochrana

Krok 1: Umývanie

Dôkladné umytie je prvým krokom v starostlivosti o pokožku. Vďaka umývaniu z pokožky odstránite nečistoty a kožný maz a získate pocit čistej a zdravej pokožky.

Zistiť viac

Krok 2: Starostlivosť

Ošetrujúce prípravky hydratujú a obnovujú ochrannú funkciu pokožky. Používajte krém alebo telové mlieko, aby ste pokožke dodali po umytí potrebnú hydratáciu, a zároveň predišli konkrétnym problémom (ako je suchá pokožka). Ošetrujúce prípravky môžu byť špeciálne vyvinuté tiež len pre aplikáciu na niektoré časti tela ako ruky a nohy, podpazušie alebo vlasová pokožka.

Zistiť viac

Krok 3: Ochrana

Slnečná ochrana je dôležitá v dňoch, keď je pokožka vystavená škodlivým UV lúčom, ktoré sú hlavným dôvodom predčasného starnutia kože. Pokožku tela síce nevystavujeme UV lúčom tak často ako pleť na tvári, takže na tento krok nemusíme myslieť denne, ale je potrebné, aby sa stal súčasťou štandardnej starostlivosti o pleť pri pobyte na slnku.

Zistiť viac

Všetko o umývaní tela

Prečo je nevyhnutné umývať pokožku tela?

Hlavným dôvodom, prečo treba umývať pokožku tela, je odstraňovanie nečistoty a potu, aby pokožka bola čistá a zdravá, a tak zbytočne nevznikal nepríjemný telesný pach. Sprchovanie a kúpanie tiež veľmi dobre pôsobí na náš celkový pocit pohody, vďaka nim sa cítime osviežení, plní energie a relaxovaní.

Ako sa umývať

Pokožku uterákom netrite, ale skôr poklepávajte, aby zostala čiastočne hydratovaná (prípravky na báze voda v oleji najlepšie pôsobia, keď sa natrú ešte na vlhkú pokožku).

Pretože ľudia dnes kladú na hygienu veľký dôraz a zároveň vedú aktívny život, vykonávajú väčšinou očistu tela častejšie než predtým. Príliš časté a nadmerné umývanie a používanie nešetrných umývacích prípravkov ale môže viesť k vysúšaniu pokožky a oslabiť jej funkciu ochrannej bariéry. Ponúkame niekoľko rád, pri dodržovaní ktorých nedochádza k poškodzovaniu pokožky:

  • Nekúpte sa veľmi dlho, a nie v horúcej vode. Vysoká teplota vody a dlhé sprchovanie alebo kúpanie zbavujú pokožku prirodzenej mastnoty.
  • Vyberte si umývací prípravok, ktorý je k pokožke šetrný.
  • Pokožku uterákom netrite, ale skôr poklepávajte, aby zostala čiastočne hydratovaná (prípravky na báze voda v oleji najlepšie pôsobia, keď sa natrú ešte na vlhkú pokožku).
  • Pokožku po umývaní hydratujte.
  • Pokožku po umytí dostatočne ošetrite hydratačným prípravkom.

Ako si vybrať správny prípravok na umývanie

Vyberte si taký prostriedok na umývanie, ktorý:

  • Bude k vašej pokožke šetrný a nebude ju vysušovať.
  • Má hodnotu pH kože.
  • Obsahuje zložky, ktoré dopĺňajú do pokožky lipidy. Dochádza tak nielen k náhrade vyplavených lipidov, ale pri umývaní sa i menej lipidov z pokožky odstraňuje.
  • Je špeciálne určený pre váš typ pokožky a jej potreby.
  • Bol dôkladne otestovaný a je tiež ideálne, ak je vhodný i pre citlivú pokožku.

Vyberte si taký prípravok na umývanie, ktorý bude vyhovovať vášmu typu pokožky a jej potrebám.

Ak dôjde k narušeniu funkcie kožnej bariéry, stane sa pokožka citlivejšou a je náchylnejšia na vysúšanie, infekciu a alergické reakcie.

Eucerin ponúka rad jemných, ale účinných prostriedkov na umývanie tela, ktoré vyhovujú všetkým typom pokožky. Dozviete sa viac informácií o Eucerin pH5 Sprchovej emulzii a Eucerin pH5 Sprchovom géle.

Všetko o starostlivosti o pokožku vášho tela

Prečo ošetrovať pokožku?

Ošetrujúce prípravky pokožku hydratujú, vyživujú a zabraňujú jej vysychaniu. Hydratovaním pokožky sa jednak zvyšuje obsah vody, a pomáha prirodzenému pravidelnému olupovaniu jej vrchnej vrstvy (proces, keď sa pokožka zbavuje odumretých buniek), takže máme pocit, že pokožka je hladká, hebká a príjemná na dotyk. 

Ošetrujúce prípravky je tiež možné používať na cielené ošetrenie konkrétnych kožných problémov. Napríklad k veľmi suchej pokožke dochádza, keď sa naruší funkcia kožnej bariéry. Produkty starostlivosti dokážu tento problém vyriešiť, pretože dodajú chýbajúce lipidy a pokožka sa lepšie regeneruje.

Ako pokožku ošetrovať

Ošetrujúce prípravky je dobré aplikovať po umytí, pretože pokožka ihneď po umytí lepšie absorbuje účinné látky. Pravidelná hydratácia po kúpeli pomôže udržať vašu pokožku vláčnu a zdravú.

Ktoré produkty starostlivosti o pokožku sú pre mňa tie správne?

Po umytí pokožku hydratujte , aby zostala vláčna a zdravá.
Ošetrujte cielene najmä suché časti pokožky ošetrujúcim prípravkom bohatým na lipidy.

Vyberte si taký ošetrujúci prípravok, ktorý:

Eucerin ponúka celý rad ošetrujúcich prípravkov s hydratačnými účinkami podľa typu pokožky. Klinické štúdie preukázali, že sú vhodné i pre citlivú pokožku. Prečítajte si viac informácií o Eucerin UreaRepair PLUS Telovom mlieku 5% Urea, Eucerin pH5 Telovom mlieku a Eucerin Telovom mlieku AtopiControl.

Štruktúra našej pokožky sa na jednotlivých častiach tela trochu líši. Jednotlivé časti tela sú tiež rôzne zaťažené a vystavované vonkajším vplyvom. V dôsledku toho napr. ruky, nohy, podpazušie a pokožku hlavy ošetrujeme viac než iné časti tela, a sú im určené špecifické produkty. Prečítajte si viac o špecifikách pokožky na rôznych častiach tela.

Zvláštnu starostlivosť treba venovať pokožke po slnení. Eucerin Regeneračný gélový krém po opaľovaní Sensitive Relief upokojuje a regeneruje pokožku podráždenú slnkom.

Všetko o ochrane pokožky tela pred UV žiarením

Prečo treba pokožku chrániť?

Už slabá dávka slnečného žiarenia má pozitívny vplyv našu náladu.
Slnečnú ochranu nanášajte ešte pred pobytom na slnku: výrobky potrebujú nejaký čas, aby rovnomerne pokožku ochránili. Aplikáciu pravidelne opakujte, najmä v prípade kúpania a rizika mechanického zotretia.

Slnko má mnoho pozitívnych účinkov na organizmus: 
Zvyšuje našu vitalitu a celkovú pohodu, podporuje krvný obeh a metabolické procesy a aktivuje produkciu vitamínu D. V každom prípade ho stačí iba malé množstvo.  

Telo je schopné vytvárať svoje vlastné ochranné mechanizmy, ktoré mu pomáhajú proti negatívnym účinkom UV žiarenia – pigmentácie, zhrubnutie vonkajších vrstiev pokožky, produkcia antioxidantov a vytváranie látok, ktoré filtrujú UV žiarenie, ako je kyselina urokanová. Ale aby sa koža mohla sama ochrániť, potrebuje na to čas a len malé množstvo UV žiarenia. Preto veľmi ocení dodatočnú ochranu. Prečítajte si viac v článku Aký vplyv má slnko na kožu

Prílišné pôsobenie UV žiarenia je jednou z hlavných príčin predčasného starnutia kože a môže viesť až k patologickým zmenám – v najhorších prípadoch k rakovine kože. Preto pri vystavovaní pokožky slnku rozhodne odporúčame používať krém alebo mlieko s pridaným ochranným slnečným faktorom (SPF).

Ako sa chrániť

Prípravky slnečnej ochrany sa majú aplikovať na pleť po nanesení ošetrujúcich krémov alebo miesto nich. Natrite sa s dostatočným predstihom, než idete na slnko, aby pokožka mala čas absorbovať aktívne zložky. Aplikáciu počas dňa pravidelne opakujte. Prečítajte si viac v kapitole ako správne používať opaľovacie prípravky.

Aké prípravky na opaľovanie sú vhodné pre moju pokožku na tele?

Aplikáciu prípravkov slnečnej ochrany pravidelne opakujte, aby ste zachovali úroveň ochrany a zabránili spáleniu pokožky.

Výber ochranného slnečného faktora závisí od pigmentácií, citlivosti pokožky a od kožného fototypu. Závisí tiež od ročného obdobia, intenzity a dĺžky pôsobenia slnečného žiarenie, ktorému budete pokožku vystavovať. Prečítajte si viac v článku Slnečná ochrana.

Eucerin ponúka širokú škálu prípravkov slnečnej ochrany a rôzne SPF vhodné pre všetky typy pokožky v rôznych textúrach. Ak si nie ste istí, aké výrobky sú pre vás najvhodnejšie, požiadajte o radu svojho dermatológa.

Súvisiace články

Ďalšie odporúčané produkty

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin