Atopická dermatitída je veľmi časté chronické kožné ochorenie, ktorým trpia dospelí, deti i dojčatá. Pokožka na tvári i na tele je veľmi suchá a citlivá. Atopická dermatitída prebieha obvykle v dvoch fázach, ktoré sa opakujú - vo fáze akútnej (vzplanutie ekzému) a vo fáze chronickej. Pre chorých je dôležité, aby sa starali o svoju pokožku i počas chronických fáz, a tak čo najviac predĺžili obdobie medzi dvomi akútnymi fázami.
Príznaky A symptómy
Čo je atopická dermatitída?
Atopická dermatitída (alebo atopický ekzém) je neinfekčné chronické ochorenie, pri ktorom je pokožka na tvári alebo/a na tele trvale suchá, citlivá a svrbí. Ide o zápalové ochorenie, ktorého výskyt neustále stúpa najmä v západnom svete. Postihuje 10 % celkovej svetovej populácie (10 až 20 % detí a 2 až 5 % dospelých), pričom za posledných 30 rokov vzrástol počet zistených prípadov o 200 až 300 %.

U malých detí a dojčiat je najčastejšou oblasťou výskytu tvár, v každom prípade ako deti rastú, stáva sa, že sa vyrážka rozšíri aj na telo. Atopická dermatitída na tvári postihuje všetky vekové skupiny a obvykle sa objaví ako suché a olupujúce sa ložiská vo vlasoch, na čele, okolo očí a za ušami. Veľmi často sa tiež objaví na lícach, najmä u dojčiat.
Prejavy ochorenia sú individuálne, líšia sa aj v rôznych ročných obdobiach a dokonca sa menia i zo dňa na deň. Pacienti popisujú, ako sa atopická pokožka prejavuje v dvoch fázach - vo fáze remisie (bezpríznakovej) a vo fáze akútnej (vzplanutie).


Pri akútnom vzplanutí sa u chorých prejavuje ľahké až silné svrbenie, začervenanie až veľmi silné začervenanie pokožky, na pokožke sa objavujú šupinky, jej povrch je nerovný, je bolestivá a môže dokonca slabo krvácať.
Počas latentnej fázy býva pokožka suchá až extrémne suchá, jemne sa olupuje, je citlivá (ide tu o stav, nie o kožné ochorenie xeróza) a na postihnutých miestach sa môžu objaviť malé zahojené ranky.
Okrem problémov spôsobených samotným podráždením pleti môže byť atopická dermatitída príčinou ďalších telesných a psychických problémov, ako sú nespavosť, diskriminácia, stres a celkovo nízke sebavedomie - najmä pri prípadoch atopickej dermatitídy na tvári. Následkom toho chorí často podriaďujú chorobe svoj bežný život, sú ňou ovplyvnení pri výbere svojho oblečenia, jedla, vzhľadu a rôznych aktivít. U chorého môže dôjsť i k narušeniu vzťahov, ak má pocit, že kvôli prejavom choroby stráca na atraktivite.
Suchá a šupinatá pleť sa objavuje pri ďalších kožných poruchách, ako je hypersenzitívna pleť, keď narušená kožná bariéra vedie k zvýšenej transepidermálnej strate vody a pleť môže vykazovať subjektívne a objektívne príznaky ako reakciu na externé agresory.
Prečítajte si viac o hypersenzitívnej pleti.
Je možné, že máte atopický ekzém, ak …
- Vaša pokožka je chronicky suchá a sčervenaná, t.j. na rozdiel od suchej pokožky všeobecne sa tento stav nedá vyliečiť, je možné ho iba potlačiť.
- Vaša pokožka má tendenciu vytvárať šupinky, zosilňovať a praskať. Pokožka intenzívne svrbí a je náchylná na začervenanie a zápaly. Príčinou nie je len nedostatočná hydratácia, ale aj narušený metabolizmus mastných kyselín, čo vedie k porušeniu ochrannej funkcie kožnej bariéry.
- U vašej suchej pokožky sa objavujú akútne ekzémy.
Attention
Ak si nie ste istí, o aké symptómy ide, poraďte sa s dermatológom.
Príčiny A Faktory
Potenciálne príčiny a faktory atopickej dermatitídy
Nie je preukázané, že existuje jediná príčina vzniku atopickej dermatitídy. A bohužiaľ ani na ňu neexistuje liek, ktorý by ju vyliečil. V každom prípade ak sa chorý bude vyhýbať spúšťačom choroby a bude sa o seba pravidelne aktívne a intenzívne starať, je možné predĺžiť zdravé obdobia atopickej pokožky, a akútna liečba navyše prináša rýchlu úľavu a rekonvalescenciu zo symptómov vzplanutia choroby.
Existuje niekoľko genetických a environmentálnych teórií, prečo niekto ochorie na atopickú dermatitídu a iný nie.


- Genetické dispozície. Atopická dermatitída je najčastejšou formou ekzému a je úzko prepojená s astmou a sennou nádchou.
- Podnebie/znečistenie prostredia. U obyvateľov rozvinutých krajín, najmä v mestách (najmä v tých, kde je vysoká úroveň znečistenia) a v krajinách so studeným podnebím je zrejme riziko ochorenia vyššie. Napríklad u jamajských detí, ktoré žijú v Londýne, sa preukázala dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že dostanú atopickú dermatitídu, než u detí, ktoré žijú na Jamajke.
- Pohlavie. U žien existuje o niečo vyššie riziko ochorenia na atopickú dermatitídu než u mužov.
- Vek matky pri narodení dieťaťa. Čím je matka staršia, tým väčšie je riziko, že dieťa bude mať atopickú dermatitídu.

Existujú štyri patogenetické faktory atopickej dermatitídy:
1.Dedičný nedostatok filagrínu; nedostatok prirodzených hydratačných faktorov (NMF) ako sú aminokyseliny.
2.Narušený metabolizmus epidermálnych lipidov (ceramidy, cholesterol a voľné mastné kyseliny) a narušená tvorba lipidovej bariéry.
Následkom toho je suchosť pokožky a narušená funkcia kožnej bariéry. Infekčné činitele následne ľahšie prenikajú do pokožky.
3. Množenie baktérií (Staphylococcus aureus) a sekrécia super-antigénov.
4. Environmentálne vplyvy, ako sú dráždivé látky, alergény, znečistenie.
Na suchej a podráždenej pokožke sa nakoniec vytvorí zápal a začne svrbieť. Úporné svrbenie núti pacientov ku škriabaniu. Škriabanie pokožky ale narušuje ochrannú vrstvu kože a vzniká vlhké prostredie priaznivé pre množenie baktérií. To ďalej vedie k podráždeniu a následnému ďalšiemu svrbeniu a zápalom. A tak pokračuje atopický cyklus ďalej (pozri zobrazenie).
Ďalšie Faktory
Sú ešte niektoré ďalšie vplyvy, ktoré môžu ďalej zhoršovať už existujúce symptómy, ale tie sú u jednotlivcov veľmi rôzne. Patria medzi ne:

- niektoré jedlá a nápoje (najmä mliečne výrobky, orechy, morské plody a alkohol)
- alergény (roztoče, pele, prach)
- formaldehyd
- pracie prostriedky
- stres
- nespavosť
- potenie
- cigaretový dym
Prečítajte si ďalšie informácie o faktoroch, ktoré majú vplyv na pokožku.
Riešenie
Zvládanie symptómov atopickej dermatitídy
Je síce pravda, že nie je možné atopickú dermatitídu "úplne vyliečiť", ale jej prejavy je možné zvládnuť vďaka dôslednej a pravidelnej starostlivosti.
Emolienčné prípravky


Emolienciá (zvláčňujúce prípravky) sú základom starostlivosti o pokožku a je možné ich používať denne, bez ohľadu na to, či sa ochorenie nachádza v akútnej alebo latentnej fáze. Tieto prípravky existujú vo forme telových mliek, pleťových krémov, mastí a prísad do kúpeľa alebo na sprchovanie. Premasťujú pokožku a dodávajú jej pružnosť, vlhkosť a chránia ju pred podráždením. Tiež potláčajú svrbenie a vďaka nim môžu byť vzplanutia ekzému menej časté.
Úlohou emolienčných prípravkov je zabrániť vzplanutiu atopickej dermatitídy. Ide teda o základnú starostlivosť.
Účinné látky, ktoré emolienčné prípravky môžu obsahovať:
- Omega-6 mastné kyseliny z pupalkového oleja a z oleja z jadierok hrozna, ktoré upokojujú a vyživujú chorú pokožku a obnovujú prirodzenú ochrannú kožnú bariéru.
- Licochalcon A (výťažok z koreňa sladkého drievka) je prirodzený protizápalový prostriedok a antioxidant, ktorý zmierňuje začervenanie a upokojuje zápal.
Dermatologická liečba
Liečba (napr. formou lokálne aplikovaných mastí s obsahom hydrokortizónu) potláča prejavy vzplanutia ekzému a upokojuje zápaly a svrbenie.

Kortikosteroidy sú veľmi účinné, ich pôsobenie je rýchle a prinášajú úľavu pri závažných vzplanutiach choroby. Nepredstavujú však dlhodobo únosnú alternatívu, pretože ich dlhšie používanie môže mať negatívne vedľajšie účinky. Tiež sa nedajú aplikovať na veľké plochy kože a pri trvalom používaní sa ich účinnosť vytráca.
Každodenná starostlivosť o atopickú dermatitídu na tvári.


- Nižšia teplota, najmä v noci, pôsobí priaznivo, pretože potenie býva príčinou podráždenia a svrbenia.
- Prípravky základnej starostlivosti je najlepšie skladovať v chladničke, pretože studené krémy a mlieka lepšie uľavia pri svrbení.
- Líčenie je dovolené, ale odporúča sa používať len prípravky na citlivú pleť.
- Je dobré si viesť denník a sledovať, či niektoré potraviny alebo nápoje neovplyvňujú symptómy.
- Dovolenka v destináciách s terapeuticky priaznivým podnebím, ako je Severné more, Atlantik, Mŕtve more, Stredozemné more alebo vysokohorské oblasti môže pôsobiť veľmi priaznivo.
- Relaxačné cvičenie ako napríklad joga a meditácia niekedy zmierňuje stres, ktorý patrí k faktorom ovplyvňujúcim atopickú dermatitídu na tvári.
- Pri svrbení je lepšie pokožku poklepávať rukou a neškriabať sa. Poklepávanie kožu upokojí a pritom ju nepoškodzuje. Po sprchovaní kožu poklepávajte, kým takmer neuschne a ihneď ju ošetrite krémom alebo mliekom.
- Deťom neustále krátke zastrihujte nechty a udržujte ich hladké, aby sa škrabance neinfikovali.
- Nedopusťte, aby sa koža dráždila mechanicky, napríklad drsnou hubou.
Attention
Ak si nie ste istí, ako postupovať pri zvládaní symptómov, poraďte sa s praktickým lekárom alebo dermatológom.