Atopická dermatitída na tvári Symptómy, príčiny a ako ich zvládať

Atopická dermatitída je veľmi časté chronické kožné ochorenie, ktorým trpia dospelí, deti i dojčatá. Pokožka na tvári i na tele je veľmi suchá a citlivá. Atopická dermatitída prebieha obvykle v dvoch fázach, ktoré sa opakujú - vo fáze akútnej (vzplanutie ekzému) a vo fáze chronickej. Pre chorých je dôležité, aby sa starali o svoju pokožku i počas chronických fáz, a tak čo najviac  predĺžili obdobie medzi dvomi akútnymi fázami.

PRÍZNAKY A SYMPTÓMY

Čo je atopická dermatitída?

Atopická dermatitída (alebo atopický ekzém) je neinfekčné chronické ochorenie, pri ktorom je pokožka na tvári alebo/a na tele trvale suchá, citlivá a svrbí. Ide o zápalové ochorenie, ktorého výskyt neustále stúpa najmä v západnom svete. Postihuje 10 % celkovej svetovej populácie (10 až 20 %  detí a 2 až 5 % dospelých), pričom za posledných 30 rokov vzrástol počet zistených prípadov o 200 až 300 %.

Dojčatá a malé deti trpia týmto ochorením najčastejšie. U 90 % pacientov sa prvé príznaky prejavili pred piatym rokom života a u 80 % pacientov pred druhým rokom života. 

U malých detí a dojčiat je najčastejšou oblasťou výskytu tvár, v každom prípade ako deti rastú, stáva sa, že sa vyrážka rozšíri aj na telo. Atopická dermatitída na tvári postihuje všetky vekové skupiny a obvykle sa objaví ako suché a olupujúce sa ložiská vo vlasoch, na čele, okolo očí a za ušami. Veľmi často sa tiež objaví na lícach, najmä u dojčiat.

Prejavy ochorenia sú individuálne, líšia sa aj v rôznych ročných obdobiach a dokonca sa menia i zo dňa na deň. Pacienti popisujú, ako sa atopická pokožka prejavuje v dvoch fázach - vo fáze remisie (bezpríznakovej) a vo fáze akútnej (vzplanutie).
Pokožka so symptómami atopickej dermatitídy.
1. Narušená funkcia kožnej bariéry uľahčuje prenikanie mikroorganizmov 2. Aktivácia imunitných buniek, zápal 3. Svrbenie

Pri akútnom vzplanutí sa u chorých prejavuje ľahké až silné svrbenie, začervenanie až veľmi silné začervenanie pokožky, na pokožke sa objavujú šupinky, jej povrch je nerovný, je bolestivá a môže dokonca slabo krvácať.

Počas latentnej fázy býva pokožka suchá až extrémne suchá, jemne sa olupuje, je citlivá (ide tu o stav, nie o kožné ochorenie xeróza) a na postihnutých miestach sa môžu objaviť malé zahojené ranky.

Okrem problémov spôsobených samotným podráždením pleti môže byť atopická dermatitída príčinou ďalších telesných a psychických problémov, ako sú nespavosť, diskriminácia, stres a celkovo nízke sebavedomie - najmä pri prípadoch atopickej dermatitídy na tvári. Následkom toho chorí často podriaďujú chorobe svoj bežný život, sú ňou ovplyvnení pri výbere svojho oblečenia, jedla, vzhľadu a rôznych aktivít. U chorého môže dôjsť i k narušeniu vzťahov, ak má pocit, že kvôli prejavom choroby stráca na atraktivite.

Suchá a šupinatá pleť sa objavuje pri ďalších kožných poruchách, ako je hypersenzitívna pleť, keď narušená kožná bariéra vedie k zvýšenej transepidermálnej strate vody a pleť môže vykazovať subjektívne a objektívne príznaky ako reakciu na externé agresory.

Prečítajte si viac o hypersenzitívnej pleti.

Profil ženy so začervenanou pleťou na tvári
Atopická dermatitída môže spôsobiť rôzne telesné i psychické problémy, ako je napríklad diskriminácia, stres a nízke sebavedomie.
Pokožka postihnutá dermatitídou
Ako akútne symptómy vo fáze vzplanutia sa môže prejaviť silné svrbenie, začervenanie a olupujúca sa, bolestivá až mierne krvácajúca pokožka.

Je možné, že máte atopický ekzém, ak …

 1. Vaša pokožka je chronicky suchá a sčervenaná, t.j. na rozdiel od suchej pokožky všeobecne sa tento stav nedá vyliečiť, je možné ho iba potlačiť. 
 2. Vaša pokožka má tendenciu vytvárať šupinky, zosilňovať a praskať. Pokožka intenzívne svrbí a je náchylná na začervenanie a zápaly. Príčinou nie je len nedostatočná hydratácia, ale aj narušený metabolizmus mastných kyselín, čo vedie k porušeniu ochrannej funkcie kožnej bariéry.
 3. U vašej suchej pokožky sa objavujú akútne ekzémy.

Ak si nie ste istí, o aké symptómy ide, poraďte sa s dermatológom.

PRÍČINY A FAKTORY

Potenciálne príčiny a faktory atopickej dermatitídy

Nie je preukázané, že existuje jediná príčina vzniku atopickej dermatitídy. A bohužiaľ ani na ňu neexistuje liek, ktorý by ju vyliečil. V každom prípade ak sa chorý bude vyhýbať spúšťačom choroby a bude sa o seba pravidelne aktívne a intenzívne starať, je možné predĺžiť zdravé obdobia atopickej pokožky, a akútna liečba navyše prináša rýchlu úľavu a rekonvalescenciu zo symptómov vzplanutia choroby.

Existuje niekoľko genetických a environmentálnych teórií, prečo niekto ochorie na atopickú dermatitídu a iný nie.

 • Genetické dispozície. Atopická dermatitída je najčastejšou formou ekzému a je úzko prepojená s astmou a sennou nádchou. 
Ak majú obaja rodičia atopickú dermatitídu, je u dieťaťa 60 - 80 % pravdepodobnosť, že ju od rodičov zdedí.
 • Podnebie/znečistenie prostredia. U obyvateľov rozvinutých krajín, najmä v mestách (najmä v tých, kde je vysoká úroveň znečistenia) a v krajinách so studeným podnebím je zrejme riziko ochorenia vyššie. Napríklad u jamajských detí, ktoré žijú v Londýne, sa preukázala dvakrát vyššia pravdepodobnosť, že dostanú atopickú dermatitídu, než u detí, ktoré žijú na Jamajke.
 • Pohlavie. U žien existuje o niečo vyššie riziko ochorenia na atopickú dermatitídu než u mužov.
 • Vek matky pri narodení dieťaťa. Čím je matka staršia, tým väčšie je riziko, že dieťa bude mať atopickú dermatitídu.

Žena používa inhalátor
Keď jeden z rodičov trpí atopickou dermatitídou, je u ich dieťaťa zvýšené riziko, že zdedí dispozíciu k tomuto kožnému ochoreniu.
Znečistené mesto so smogom
Život v oblastiach s vysokou úrovňou znečistenia zvyšuje riziko ochorenia na atopickú dermatitídu.
Cyklus atopickej pokožky (cyklus svrbenia a škriabania)

Existujú štyri patogenetické faktory atopickej dermatitídy:

1.Dedičný nedostatok filagrínu; nedostatok prirodzených hydratačných faktorov (NMF) ako sú aminokyseliny.
2.Narušený metabolizmus epidermálnych lipidov (ceramidy, cholesterol a voľné mastné kyseliny) a narušená tvorba lipidovej bariéry.

Následkom toho je suchosť pokožky a narušená funkcia kožnej bariéry. Infekčné činitele následne ľahšie prenikajú do pokožky.     


3. Množenie baktérií (Staphylococcus aureus) a sekrécia super-antigénov.
4. Environmentálne vplyvy, ako sú dráždivé látky, alergény, znečistenie.

Na suchej a podráždenej pokožke sa nakoniec vytvorí zápal a začne svrbieť. Úporné svrbenie núti pacientov ku škriabaniu. Škriabanie pokožky ale narušuje ochrannú vrstvu kože a vzniká vlhké prostredie priaznivé pre množenie baktérií. To ďalej vedie k podráždeniu a následnému ďalšiemu svrbeniu a zápalom. A tak pokračuje atopický cyklus ďalej (pozri zobrazenie).
ĎALŠIE FAKTORY

Ďalšie faktory

Sú ešte niektoré ďalšie vplyvy, ktoré môžu ďalej zhoršovať už existujúce symptómy, ale tie sú u jednotlivcov veľmi rôzne. Patria medzi ne:

 • niektoré jedlá a nápoje (najmä mliečne výrobky, orechy, morské plody a alkohol)
 • alergény (roztoče, pele, prach)
 • formaldehyd
 • pracie prostriedky
 • stres
 • nespavosť
 • potenie
 • cigaretový dym

Prečítajte si ďalšie informácie o faktoroch, ktoré majú vplyv na pokožku.

Stresovaná žena so sklopenou hlavou sa dotýka rukou čela
Niektoré vplyvy, medzi ktoré patria napríklad stres alebo nespavosť, môžu zhoršovať symptómy atopickej dermatitídy.
RIEŠENIE

Zvládanie symptómov atopickej dermatitídy

Je síce pravda, že nie je možné atopickú dermatitídu "úplne vyliečiť", ale jej prejavy je možné zvládnuť vďaka dôslednej a pravidelnej starostlivosti.

Emolienčné prípravky

Emolienciá (zvláčňujúce prípravky) sú základom starostlivosti o pokožku a je možné ich používať denne, bez ohľadu na to, či sa ochorenie nachádza v akútnej alebo latentnej fáze. Tieto prípravky existujú vo forme telových mliek, pleťových krémov, mastí a prísad do kúpeľa alebo na sprchovanie. Premasťujú pokožku a dodávajú jej pružnosť, vlhkosť a chránia ju pred podráždením. Tiež potláčajú svrbenie a vďaka nim môžu byť vzplanutia ekzému menej časté.

Úlohou emolienčných prípravkov je zabrániť vzplanutiu atopickej dermatitídy. Ide teda o základnú starostlivosť.

Žena relaxujúca v kúpeľovej pene
Odporúča sa používať také prísady do kúpeľa, ktoré budú vašu pokožku hydratovať.
Žena aplikujúca krém na ľavé líce
Ak máte na tvári atopickú dermatitídu, používajte denne zvláčňujúce pleťové krémy.

Účinné látky, ktoré emolienčné prípravky môžu obsahovať:
 • Omega-6 mastné kyseliny z pupalkového oleja a z oleja z jadierok hrozna, ktoré upokojujú a vyživujú chorú pokožku a obnovujú prirodzenú ochrannú kožnú bariéru.
 • Licochalcon A (výťažok z koreňa sladkého drievka) je prirodzený protizápalový prostriedok a antioxidant, ktorý zmierňuje začervenanie a upokojuje zápal.

Dermatologická liečba

Liečba (napr. formou lokálne aplikovaných mastí s obsahom hydrokortizónu) potláča prejavy vzplanutia ekzému a upokojuje zápaly a svrbenie.

Kortikosteroidy sú veľmi účinné, ich pôsobenie je rýchle a prinášajú úľavu pri závažných vzplanutiach choroby. Nepredstavujú však dlhodobo únosnú alternatívu, pretože ich dlhšie používanie môže mať negatívne vedľajšie účinky. Tiež sa nedajú aplikovať na veľké plochy kože a pri trvalom používaní sa ich účinnosť vytráca.

Žena si krémom natiera bradu
Keď potrebujete rýchlu úľavu, môžete použiť hydrokortizón. Dlhodobé používanie sa ale neodporúča.

Každodenná starostlivosť o atopickú dermatitídu na tvári.

 • Nižšia teplota, najmä v noci, pôsobí priaznivo, pretože potenie býva príčinou podráždenia a svrbenia.
 • Prípravky základnej starostlivosti je najlepšie skladovať v chladničke, pretože studené krémy a mlieka lepšie uľavia pri svrbení.
 • Líčenie je dovolené, ale odporúča sa používať len prípravky na citlivú pleť.
 • Je dobré si viesť denník a sledovať, či niektoré potraviny alebo nápoje neovplyvňujú symptómy.
 • Dovolenka v destináciách s terapeuticky priaznivým podnebím, ako je Severné more, Atlantik, Mŕtve more, Stredozemné more alebo vysokohorské oblasti môže pôsobiť veľmi priaznivo.
 • Relaxačné cvičenie ako napríklad joga a meditácia niekedy zmierňuje stres, ktorý patrí k faktorom ovplyvňujúcim atopickú dermatitídu na tvári.
 • Pri svrbení je lepšie pokožku poklepávať rukou a neškriabať sa. Poklepávanie kožu upokojí a pritom ju nepoškodzuje. Po sprchovaní kožu poklepávajte, kým takmer neuschne a ihneď ju ošetrite krémom alebo mliekom.
 • Deťom neustále krátke zastrihujte nechty a udržujte ich hladké, aby sa škrabance neinfikovali.
 • Nedopusťte, aby sa koža dráždila mechanicky, napríklad drsnou hubou.
Žena si píše do zápisníka
Majte prehľad o každodennej starostlivosti o pleť, napríklad vďaka pravidelnému zapisovaniu poznámok.
Žena odpočíva s vatovými tampónikmi na očiach
Z pohľadu celostnej medicíny sa treba vyhýbať stresu a relaxovať (napr. používať chladivé tampóny na oči) - stres totiž dokáže vyvolať symptómy atopickej dermatitídy.

Ak si nie ste istí, ako postupovať pri zvládaní symptómov, poraďte sa s praktickým lekárom alebo dermatológom.

Eucerin Exkluziv Klub

Staňte sa členom!

 • Ponúkame užitočné informácie, ako správne ošetrovať rôzne typy pleti.
 • Budete dostávať správy o novinkách a výhodných akčných ponukách ako prví.
 • Môžete sa zúčastniť súťaží a exkluzívnych testovaní produktov zadarmo.

exkluziv klub

Registračný formulár