Atopický ekzém na tvári – Starajte sa aktívne o svoju pleť a rozpoznajte ekzém včas

5 min čítanie
Zobraziť viac

Atopická dermatitída je veľmi časté kožné ochorenie, ktoré sa objavuje na tvári i na tele, keď je pokožka chronicky suchá a citlivá. Chorí obvykle popisujú  dve fázy choroby.  Fázu chronickú ("remisia"), keď je  síce pokožka v tvári suchá a podráždená, ale symptómy sa dajú zvládnuť, a fázu akútnu ("vzplanutie"), keď sa pokožka zapaľuje a svrbí. Počas fázy vzplanutia sa treba pokožke venovať aktívnejšie, používať prostriedky dermokozmetickej starostlivosti, a ak treba, podstúpiť aj dermatologickú liečbu.

Príznaky A symptómy

Čo je to atopický ekzém

Atopická dermatitída (atopický ekzém) je chronické kožné ochorenie, ktoré postihuje dojčatá, deti a dospelých tak na tele, ako aj na tvári. Typickým príznakom je suchá, zdrsnená, svrbiaca a citlivá pokožka, na ktorej sa môžu objaviť praskliny, a niekedy aj krváca. Nie je dosiaľ známa jasná príčina, ale chorí trpia nedostatočnou hydratáciou a majú narušený metabolizmus mastných kyselín, čo vedie k narušeniu funkcie kožnej bariéry.

1. Narušená funkcia kožnej bariéry uľahčuje prenikanie mikroorganizmov 2. Aktivácia imunitných buniek, zápal 3. Svrbenie
Počas latentných fáz atopickej dermatitídy je pleť suchá, ružovkastá až začervenaná a olupuje sa.

Postihuje 10 % svetovej populácie (10 až 20 % detí a 2 až 5 % dospelých) a za posledných 30 rokov vzrástol počet pacientov o 200 až 300 %.

Dojčatá a malé deti trpia týmto ochorením najčastejšie. U 90 % pacientov sa prvé príznaky prejavili pred piatym rokom života, a u 80 % pacientov pred druhým rokom života. Podľa zistených dôkazov ženy ochorejú častejšie než muži a táto choroba postihuje najmä obyvateľov Západného sveta.

Atopická pokožka prechádza dvoma fázami: latentnou ("bezpríznakovou") a akútnou ("vzplanutie").

Počas latentnej fázy môže byť pleť suchá až extrémne suchá, jemne sa olupuje, je začervenaná a na postihnutých miestach - najčastejšie na lícach, na pokožke hlavy, čele, v okolí očí a za ušami - sa môžu objaviť malé zahojené ranky.

Oveľa náročnejšia fáza - ako fyzicky, tak psychicky - je fáza vzplanutia, keď chorí pociťujú ľahké až úporné svrbenie a pleť tváre je začervenaná až tmavo červená, drsná, bolestivá, olupuje sa a niekedy i slabo krváca.

Suchosť, svrbenie a zápaly sú tiež príznaky hypersenzitívnej pleti. Pri hypersenzitívnej pleti je suchosť sprevádzaná neviditeľnými, ale nepríjemnými pocitmi.

Prečítajte si viac o hypersenzitívnej pleti.

Attention

Ak si nie ste istí, o aké symptómy ide, poraďte sa s praktickým lekárom alebo dermatológom.

Príčiny A faktory

Príčiny vzniku atopického ekzému

Dosiaľ nie je známa presná príčina, ale predpokladá sa, že na vzniku atopickej dermatitídy sa podieľa niekoľko faktorov.

Keď rodičia majú sennú nádchu alebo astmu, môžu deti mať dispozíciu k atopickej dermatitíde.
Miesto bydliska môže všeobecne zohrať značnú úlohu v ochorení na atopickú dermatitídu.

Napríklad:

 • Je preukázaná súvislosť medzi atopickou dermatitídou, astmou a sennou nádchou a sú dôkazy o tom, že keď jeden rodič alebo obaja rodičia majú niektorú z týchto chorôb, je u ich dieťaťa väčšia pravdepodobnosť, že zdedí dispozíciu k atopickej dermatitíde. A ak majú obaja rodičia atopickú pokožku, je 60 – 80 % pravdepodobnosť, že ich dieťa ju bude mať tiež. Deti zdedia od chorých rodičov nedostatok filagrínu a hydratácie kože.
 • Miesto, kde na svete ľudia žijú, môže zohrať významnú úlohu v tom, či sa u nich ochorenie objaví. Najčastejší výskyt sa koncentruje do západných krajín a počet prípadov je významne vyšší v mestách než na vidieku. Riziko zrejme vzrastá i v chladnom podnebí.
 • Sú tiež určité dôkazy, že vek matky pri narodení dieťaťa je v priamom vzťahu k riziku, či dieťa bude mať atopickú pokožku - čím je matka staršia, tým väčšie je riziko.

Tieto patogenetické faktory sú príčinou suchej pokožky s narušenou funkciou kožnej bariéry.

Keď sa chorí škriabu, poškodia si kožnú bariéru a spodné vrstvy kože sa stanú náchylnejšími na bakteriálnu infekciu a environmentálne vplyvy, ako sú dráždivé látky, alergény a znečistenie prostredia.

Ďalšie Faktory

Čo ešte podporuje vznik atopického ekzému

Pitie alkoholických nápojov môže byť spúšťačom symptómov atopickej dermatitídy.
Stres môže byť spúšťačom symptómov atopickej dermatitídy.

Sú ešte niektoré ďalšie materiály a chemikálie, ktoré môžu podporovať existujúce symptómy  alebo ich ďalej zhoršovať. Patria medzi ne: 

 • oblečenie a látky - najmä vlna a nylon 
 •  niektoré jedlá -  mliečne výrobky, orechy, morské plody atď.
 • alkoholické nápoje
 • alergie na roztoče, pele, prach
 • pracie prostriedky
 • formaldehyd
 • cigaretový dym

Ďalej sem patria emočné spúšťače, ktoré môžu ovplyvniť symptómy chorého, ako sú:

 • stres
 • nespavosť
 • potenie

Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na pokožku.

Riešenie

Rady ako zvládnuť atopický ekzém v akútnej fáze

Nie je síce známy liek, ktorý by atopickú dermatitídu úplne vyliečil, ale sú určité spôsoby, ktoré pomáhajú chorým ošetrovať pokožku a predlžovať obdobie medzi dvoma vzplanutiami choroby.
Najdôležitejšie je udržiavať pokožku neustále hydratovanú vďaka emolienčným prípravkom.

Emolienčné prípravky

V latentných fázach je nevyhnutné užívať pravidelne a dôsledne každý deň emolienciá (zvláčňujúci prípravky). Tieto krémy, telové mlieka a sprchový olej obsahujú vysokú koncentráciu mastných látok, a udržujú preto pleť vláčnu, pružnú a chránia ju pred podráždením. Keď je pokožka hydratovaná, nesvrbí tak a je menšie riziko, že sa kožná bariéra poškodí škriabaním.

Účinné látky, ktoré emolienčné prípravky môžu obsahovať:

 • Omega-6 mastné kyselinypupalkového oleja a z oleja z jadierok hrozna, ktoré upokojujú a vyživujú chorú pokožku a obnovujú prirodzenú ochrannú kožnú bariéru.
 • Licochalcon A (výťažok z koreňa sladkého drievka) je prirodzený protizápalový prostriedok a antioxidant, ktorý zmierňuje začervenanie a upokojuje zápal.

Aktívna starostlivosť

V období vzplanutia vyžaduje pleť ešte aktívnejšiu starostlivosť, aby sa potlačili zápaly a utlmilo svrbenie. Lieky väčšinou obsahujú kortikosteroidy, ktoré sú veľmi účinné, prinášajú úľavu pri svrbení a zároveň liečia závažné vzplanutia ekzému. Napriek tomu ale nie je hydrokortizón dlhodobo vhodné riešenie, najmä nie u dojčiat a detí, pretože pri dlhodobom používaní sa koža môže stenčovať. Tiež ho nemožno aplikovať na veľké plochy kože a dlhodobým používaním jeho účinnosť klesá.

Keď ekzém vzplanie, odporúča sa vyhľadať pomoc dermatológa.
Hydrokortizón je možné používať na dosiahnutie úľavy pri akútnych symptómoch atopickej dermatitídy. Avšak dlhodobé používanie sa neodporúča, pretože po ňom môže pokožka slabnúť.

Eucerin Acute krém AtopiControl významne zlepšuje vzhľad pokožky pri akútnych fázach choroby, a vďaka nemu je možné v tejto fáze obmedziť aplikáciu hydrokortizónu. Klinická štúdia preukázala, že Eucerin Acute krém AtopiControl porovnateľný kozmetický účinok ako 1 % hydrokortizón krém aplikovaný na atopickú pokožku. Eucerin Acute krém AtopiControl ale nie je klasifikovaný ako liek a nenahrádza dermatologickú liečbu.

Používa sa ako produkt doplnkovej starostlivosti k emolienčným prípravkom a prináša účinnú úľavu od svrbenia.

Každodenná starostlivosť o atopickú dermatitídu na tvári.

Pacienti tiež majú možnosť zmeniť svoj životný štýl, aby sa im v ich ťažkostiach uľavilo.

Snažte sa mať život pod kontrolou - keď si budete zapisovať čas a okolnosti vzniku symptómov, možno sa vám podarí vyhýbať sa spúšťacím faktorom
Odporúča sa skôr sprchovanie než kúpanie vo vani a teplota vody by nemala byť vyššia než 32°C.

Napríklad:

 • Udržiavať v miestnostiach nižšiu teplotu, najmä v noci. Potenie totiž spôsobuje podráždenie a svrbenie kože.
 • Krémy a masti skladovať v chladničke, pretože chladné emolienčné prípravky prinášajú väčšiu úľavu od svrbenia.
 • Viesť si denník o environmentálnom a stravovacím chovaní, aby sa dalo určiť, aké spúšťače vyvolávajú symptómy.
 • Chodiť na dovolenku do klimaticky priaznivých oblastí ako Severné more, Atlantik, Mŕtve more, Stredozemné more a vysokohorské oblasti.
 • Cvičenie jogy a meditácie pomáhajú odstraňovať stres.
 • Pokožku neškriabať, ale radšej ju poklepávať rukou. Oboje totiž pokožku upokojuje, ale poklepávanie nepoškodzuje kožnú bariéru.
 • Deťom neustále krátko zastrihávať nechty a udržovať ich hladké, aby si čo najmenej poškodzovali pokožku škriabaním.
 • Na noc si obliekať bavlnené rukavice ako prevenciu proti škriabaniu.
 • Je lepšie sprchovať sa než sa kúpať, ale voda nemá nikdy mať viac než 32°C a sprchovanie nemá byť príliš časté.
 • Poklepávať pokožku, až je takmer suchá a potom ju ihneď natrieť krémom alebo mliekom.
 • Vyhýbať sa dráždeniu pokožky napr. drsnou hubou.

Attention

Ak si nie ste istí, ako postupovať pri zvládaní symptómov, poraďte sa s praktickým lekárom alebo dermatológom.

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin