Atopická dermatitída je veľmi časté kožné ochorenie, ktoré sa objavuje na tvári i na tele, keď je pokožka chronicky suchá a citlivá. Chorí obvykle popisujú dve fázy choroby. Fázu chronickú ("remisia"), keď je síce pokožka v tvári suchá a podráždená, ale symptómy sa dajú zvládnuť, a fázu akútnu ("vzplanutie"), keď sa pokožka zapaľuje a svrbí. Počas fázy vzplanutia sa treba pokožke venovať aktívnejšie, používať prostriedky dermokozmetickej starostlivosti, a ak treba, podstúpiť aj dermatologickú liečbu.
Príznaky A symptómy
Čo je to atopický ekzém
Atopická dermatitída (atopický ekzém) je chronické kožné ochorenie, ktoré postihuje dojčatá, deti a dospelých tak na tele, ako aj na tvári. Typickým príznakom je suchá, zdrsnená, svrbiaca a citlivá pokožka, na ktorej sa môžu objaviť praskliny, a niekedy aj krváca. Nie je dosiaľ známa jasná príčina, ale chorí trpia nedostatočnou hydratáciou a majú narušený metabolizmus mastných kyselín, čo vedie k narušeniu funkcie kožnej bariéry.


Postihuje 10 % svetovej populácie (10 až 20 % detí a 2 až 5 % dospelých) a za posledných 30 rokov vzrástol počet pacientov o 200 až 300 %.
Dojčatá a malé deti trpia týmto ochorením najčastejšie. U 90 % pacientov sa prvé príznaky prejavili pred piatym rokom života, a u 80 % pacientov pred druhým rokom života. Podľa zistených dôkazov ženy ochorejú častejšie než muži a táto choroba postihuje najmä obyvateľov Západného sveta.
Atopická pokožka prechádza dvoma fázami: latentnou ("bezpríznakovou") a akútnou ("vzplanutie").
Počas latentnej fázy môže byť pleť suchá až extrémne suchá, jemne sa olupuje, je začervenaná a na postihnutých miestach - najčastejšie na lícach, na pokožke hlavy, čele, v okolí očí a za ušami - sa môžu objaviť malé zahojené ranky.
Oveľa náročnejšia fáza - ako fyzicky, tak psychicky - je fáza vzplanutia, keď chorí pociťujú ľahké až úporné svrbenie a pleť tváre je začervenaná až tmavo červená, drsná, bolestivá, olupuje sa a niekedy i slabo krváca.
Suchosť, svrbenie a zápaly sú tiež príznaky hypersenzitívnej pleti. Pri hypersenzitívnej pleti je suchosť sprevádzaná neviditeľnými, ale nepríjemnými pocitmi.
Prečítajte si viac o hypersenzitívnej pleti.
Attention
Ak si nie ste istí, o aké symptómy ide, poraďte sa s praktickým lekárom alebo dermatológom.
Príčiny A faktory
Príčiny vzniku atopického ekzému
Dosiaľ nie je známa presná príčina, ale predpokladá sa, že na vzniku atopickej dermatitídy sa podieľa niekoľko faktorov.


Napríklad:
- Je preukázaná súvislosť medzi atopickou dermatitídou, astmou a sennou nádchou a sú dôkazy o tom, že keď jeden rodič alebo obaja rodičia majú niektorú z týchto chorôb, je u ich dieťaťa väčšia pravdepodobnosť, že zdedí dispozíciu k atopickej dermatitíde. A ak majú obaja rodičia atopickú pokožku, je 60 – 80 % pravdepodobnosť, že ich dieťa ju bude mať tiež. Deti zdedia od chorých rodičov nedostatok filagrínu a hydratácie kože.
- Miesto, kde na svete ľudia žijú, môže zohrať významnú úlohu v tom, či sa u nich ochorenie objaví. Najčastejší výskyt sa koncentruje do západných krajín a počet prípadov je významne vyšší v mestách než na vidieku. Riziko zrejme vzrastá i v chladnom podnebí.
- Sú tiež určité dôkazy, že vek matky pri narodení dieťaťa je v priamom vzťahu k riziku, či dieťa bude mať atopickú pokožku - čím je matka staršia, tým väčšie je riziko.
Tieto patogenetické faktory sú príčinou suchej pokožky s narušenou funkciou kožnej bariéry.
Keď sa chorí škriabu, poškodia si kožnú bariéru a spodné vrstvy kože sa stanú náchylnejšími na bakteriálnu infekciu a environmentálne vplyvy, ako sú dráždivé látky, alergény a znečistenie prostredia.

Ďalšie Faktory
Čo ešte podporuje vznik atopického ekzému


Sú ešte niektoré ďalšie materiály a chemikálie, ktoré môžu podporovať existujúce symptómy alebo ich ďalej zhoršovať. Patria medzi ne:
- oblečenie a látky - najmä vlna a nylon
- niektoré jedlá - mliečne výrobky, orechy, morské plody atď.
- alkoholické nápoje
- alergie na roztoče, pele, prach
- pracie prostriedky
- formaldehyd
- cigaretový dym
Ďalej sem patria emočné spúšťače, ktoré môžu ovplyvniť symptómy chorého, ako sú:
- stres
- nespavosť
- potenie
Prečítajte si viac o faktoroch, ktoré majú vplyv na pokožku.
Riešenie
Rady ako zvládnuť atopický ekzém v akútnej fáze
Nie je síce známy liek, ktorý by atopickú dermatitídu úplne vyliečil, ale sú určité spôsoby, ktoré pomáhajú chorým ošetrovať pokožku a predlžovať obdobie medzi dvoma vzplanutiami choroby.
Najdôležitejšie je udržiavať pokožku neustále hydratovanú vďaka emolienčným prípravkom.
Emolienčné prípravky
V latentných fázach je nevyhnutné užívať pravidelne a dôsledne každý deň emolienciá (zvláčňujúci prípravky). Tieto krémy, telové mlieka a sprchový olej obsahujú vysokú koncentráciu mastných látok, a udržujú preto pleť vláčnu, pružnú a chránia ju pred podráždením. Keď je pokožka hydratovaná, nesvrbí tak a je menšie riziko, že sa kožná bariéra poškodí škriabaním.
Účinné látky, ktoré emolienčné prípravky môžu obsahovať:
- Omega-6 mastné kyseliny z pupalkového oleja a z oleja z jadierok hrozna, ktoré upokojujú a vyživujú chorú pokožku a obnovujú prirodzenú ochrannú kožnú bariéru.
- Licochalcon A (výťažok z koreňa sladkého drievka) je prirodzený protizápalový prostriedok a antioxidant, ktorý zmierňuje začervenanie a upokojuje zápal.
Aktívna starostlivosť
V období vzplanutia vyžaduje pleť ešte aktívnejšiu starostlivosť, aby sa potlačili zápaly a utlmilo svrbenie. Lieky väčšinou obsahujú kortikosteroidy, ktoré sú veľmi účinné, prinášajú úľavu pri svrbení a zároveň liečia závažné vzplanutia ekzému. Napriek tomu ale nie je hydrokortizón dlhodobo vhodné riešenie, najmä nie u dojčiat a detí, pretože pri dlhodobom používaní sa koža môže stenčovať. Tiež ho nemožno aplikovať na veľké plochy kože a dlhodobým používaním jeho účinnosť klesá.


Eucerin Acute krém AtopiControl významne zlepšuje vzhľad pokožky pri akútnych fázach choroby, a vďaka nemu je možné v tejto fáze obmedziť aplikáciu hydrokortizónu. Klinická štúdia preukázala, že Eucerin Acute krém AtopiControl porovnateľný kozmetický účinok ako 1 % hydrokortizón krém aplikovaný na atopickú pokožku. Eucerin Acute krém AtopiControl ale nie je klasifikovaný ako liek a nenahrádza dermatologickú liečbu.
Používa sa ako produkt doplnkovej starostlivosti k emolienčným prípravkom a prináša účinnú úľavu od svrbenia.
Každodenná starostlivosť o atopickú dermatitídu na tvári.
Pacienti tiež majú možnosť zmeniť svoj životný štýl, aby sa im v ich ťažkostiach uľavilo.


Napríklad:
- Udržiavať v miestnostiach nižšiu teplotu, najmä v noci. Potenie totiž spôsobuje podráždenie a svrbenie kože.
- Krémy a masti skladovať v chladničke, pretože chladné emolienčné prípravky prinášajú väčšiu úľavu od svrbenia.
- Viesť si denník o environmentálnom a stravovacím chovaní, aby sa dalo určiť, aké spúšťače vyvolávajú symptómy.
- Chodiť na dovolenku do klimaticky priaznivých oblastí ako Severné more, Atlantik, Mŕtve more, Stredozemné more a vysokohorské oblasti.
- Cvičenie jogy a meditácie pomáhajú odstraňovať stres.
- Pokožku neškriabať, ale radšej ju poklepávať rukou. Oboje totiž pokožku upokojuje, ale poklepávanie nepoškodzuje kožnú bariéru.
- Deťom neustále krátko zastrihávať nechty a udržovať ich hladké, aby si čo najmenej poškodzovali pokožku škriabaním.
- Na noc si obliekať bavlnené rukavice ako prevenciu proti škriabaniu.
- Je lepšie sprchovať sa než sa kúpať, ale voda nemá nikdy mať viac než 32°C a sprchovanie nemá byť príliš časté.
- Poklepávať pokožku, až je takmer suchá a potom ju ihneď natrieť krémom alebo mliekom.
- Vyhýbať sa dráždeniu pokožky napr. drsnou hubou.
Attention
Ak si nie ste istí, ako postupovať pri zvládaní symptómov, poraďte sa s praktickým lekárom alebo dermatológom.