Starostlivosť o pleť po dvadsiatke – Kedy by ste mali začať používať anti-age výrobky?

6 min čítanie
Zobraziť viac

Na starostlivosť o vašu pleť nie je nikdy príliš čoskoro. Hoci starnutiu pleti nemožno zabrániť, v tomto článku sa dozviete, ako vám princípy správneho životného štýlu a kozmetickej starostlivosti po dvadsiatke môžu pomôcť zachovať zdravý vzhľad vašej pleti, predchádzať predčasnému starnutiu a oddialiť a zmierniť viditeľné príznaky starnutia pleti.

Aké sú prvé príznaky starnutia pleti a kedy sa objavujú?

Prvé príznaky starnutia pleti sa obvykle objavujú po dvadsiatom roku veku

Najvýraznejšími prvými príznakmi starnutia pleti sú jemné linky a vrásky, nedostatok žiarivosti a mdlá pleť. 

Existuje celý rad vnútorných a vonkajších faktorov, ktoré ovplyvňujú to, v ktorom veku začína naša pleť viditeľne starnúť, všeobecne možno však povedať, že jemné linky a vrásky sa môžu začať objavovať už od 25. roku a postupom času sa prehlbovať. Približne od 25. roku si tiež môžete všimnúť, že vaša pleť sa začína vysušovať a strácať žiarivosť. Zároveň môže občas vyzerať mdlá a unavená.

Viac o tom, akými zmenami pleť prechádza, si môžete prečítať v článku pleť v rôznom veku.

Vhodná pravidelná starostlivosť o pleť a princípy zdravého životného štýlu vám pomôžu dlhšie zachovať mladistvý vzhľad vašej pleti. 

Čo spôsobuje prvé príznaky starnutia pleti?

S pribúdajúcim vekom sa naše telesné procesy spomaľujú. Látky zaisťujúce pevnosť a hladkosť pleti začínajú ubúdať, čo vedie ku štrukturálnym zmenám vo vrstvách pleti, ktoré si začíname všímať i na jej povrchu
 
Klesá množstvo kyseliny hyalurónovej v pleti, spomaľuje sa proces bunkovej obnovy a znižuje sa tiež produkcia kožného mazu. K týmto zmenám sa pridáva zvýšená citlivosť na slnko, vysúšanie a zdrsnenie.

V procese starnutia sa tiež znižuje prekrvenie pleti. To môže spolu s ďalšími faktormi životného štýlu viesť ku strate žiarivosti a bledému, mdlému a unavenému vzhľadu pleti. 
 
Rýchlosť a závažnosť procesu starnutia pleti ovplyvňuje rad faktorov - vnútorných i vonkajších.

Ktoré vnútorné faktory ovplyvňujú prvé príznaky starnutia pleti?

Svetlá pleť je náchylnejšia na skoršie príznaky starnutia pleti než tmavšie tóny pleti

Naše genetické predpoklady určujú náš typ pleti a rýchlosť, akou dochádza k jej biologickému starnutiu. Biologické starnutie pleti je termín používaný na označenie prirodzeného procesu starnutia pleti.

Pri svetlej pleti sa príznaky starnutia často objavujú v skoršej fáze než u tmavších tónov pleti, pretože je horšie chránená proti UV žiareniu. A citlivá pleť je náchylnejšia na skoršiu tvorbu vrások než menej citlivé typy pleti. Viac si o tejto téme môžete prečítať v článkoch Ako pleť starne a ako by som sa o ňu mala starať?, V čom sa líši pleť pri hlavných etnických skupinách a Ako spoznať a ošetrovať citlivú pleť tváre.

Ktoré vonkajšie faktory ovplyvňujú prvé príznaky starnutia pleti?

Až 90 % všetkého predčasného starnutia pleti je spôsobených UV žiarením.1
Znečistené ovzdušie vyvoláva tvorbu voľných radikálov, ktoré spôsobujú oxidačný stres v pleti

Vonkajšie faktory, ako sú slnečné žiarenie, znečistené ovzdušie, fajčenie, niektoré lieky, strava a životný štýl spúšťajú tvorbu voľných radikálov a spôsobujú oxidačný stres v pleti. Oxidačný stres vedie k predčasnému starnutiu pleti, keď sa príznaky starnutia objavujú rýchlejšie, než očakávame. 

Zatiaľ čo naše genetické predpoklady zmeniť nemôžeme, môžeme ovplyvniť faktory, ktoré spôsobujú predčasné starnutie pleti. 

Viac si o voľných radikáloch a oxidačnom strese môžete prečítať v článku Voľné radikály: čo sú a ako pôsobia na pleť? Ďalšie informácie o vonkajších faktoroch, ktoré vyvolávajú tvorbu voľných radikálov a oxidačný stres, nájdete v článku Znalosť kože: aké faktory ju ovplyvňujú? a Ako pleť starne a ako by som sa o ňu mala starať?

1 Ramos-e-Silva a kol.:  'Anti-aging cosmetics: Facts and controversies’. Clin Dermatol. November - December 2013; 31(6): 750-8.

Starostlivosť o pleť po dvadsiatke: Ako môžem zachovať mladší vzhľad svojej pleti?

Čím skôr sa začnete o svoju pleť starať, tým lepšie. Je ľahšie oddialiť príznaky starnutia, než tieto prejavy zmierňovať po tom, čo sa objavia. Spôsob životného štýlu a starostlivosť o pleť po 20. roku vám pomôžu predchádzať predčasnému starnutiu a oddialiť príznaky starnutia pleti.

Princípy optimálneho životného štýlu

Strava bohatá na antioxidanty pomôže vašej pleti brániť sa proti poškodeniu voľnými radikálmi

Vaša pleť odráža váš celkový zdravotný stav, preto sa snažte mať dostatok pohybu, kvalitný spánok, jesť zdravú a vyváženú stravu a prestať fajčiť:

  • Anti-age strava. Jedzte dostatok čerstvého ovocia a zeleniny bohatých na antioxidanty, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály spojené s predčasným starnutím pleti. Snažte sa obmedziť príjem alkoholu a piť dostatočné množstvo vody, ktorá zabezpečí aj hydratáciu vašej pleti.
  • Prestaňte fajčiť: Škodlivé chemikálie obsiahnuté v cigaretovom dyme a nikotín majú na svedomí zvýšenie množstva voľných radikálov v pleti. Vedľa rizika rakoviny pľúc a srdcových chorôb fajčenie tiež preukázateľne spôsobuje predčasné starnutie pleti.

Anti-age kozmetické výrobky po dvadsiatom roku

Pravidelné čistenie, hydratácia, používanie účinných a osvedčených antioxidačných kozmetických zložiek, ako je vitamín C, a najmä vhodné prípravky pre každodennú slnečnú ochranu vám pomôžu zachovať zdravie vašej pleti, predísť jej predčasnému starnutiu a oddialiť viditeľné príznaky jej starnutia.

  • Pravidelné čistenie: Čistenie a tonizácia pleti ráno a večer ju zbavujú potu, mazu, mejkapu a nečistôt, ktoré môžu spôsobovať oxidačný stres. Rad Eucerin DermatoCLEAN obsahuje čistiace produkty a pleťové vody pre všetky typy pleti.
  • Hydratácia: Udržujte pleť hydratovanú pomocou hydratačných výrobkov, ktoré boli vyvinuté špeciálne pre riešenie prvých príznakov starnutia: jemných liniek a vrások a mdlého a unaveného vzhľadu pleti. Vďaka unikátnej kombinácii značky Eucerin - dvoch vysoko koncentrovaných foriem kyseliny hyalurónovej - poskytuje rad Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT mladej pleti po dvadsiatom roku potrebnú hydratáciu. Ak vaša pleť vyzerá mdlo alebo unavene, vyskúšajte Eucerin Hyaluron-Filler + 3x Efect Hyalurónovú intenzívnu masku - inovatívnu anti-age pleťovú masku vyrobenú z biocelulózy, ktorá poskytuje okamžitú hydratáciu. Redukuje jemné linky a pleť získava sviežejší, žiarivejší a mladistvý vzhľad. 
  • Anti-oxidačný elixír pre vašu pleť: Vitamín C je veľmi účinný antioxidant, ktorý neutralizuje voľné radikály a stimuluje produkciu kolagénu. Viac si o jeho výhodách v zložení kozmetických výrobkov môžete prečítať v článku Vitamín C: silný antioxidant pre vašu pleť. Klinické a dermatologické testy preukázali, že Eucerin Hyaluron-Filler + 3x Effect Vitamin C Booster pleť posilňuje a vypĺňa vrásky pre hladšiu, sviežejšiu a žiarivejšiu pleť iba za sedem dní.
  • Slnečná ochrana: Najlepší spôsob, ako chrániť pleť pred fotostarnutím, je obmedziť čas strávený na slnku, vyhýbať sa najintenzívnejšiemu slnečnému žiareniu, nosiť ochranný odev a používať vhodné produkty slnečnej ochrany, i pri oblačnom počasí, alebo ak ste v tieni. Vaša tvár je vystavená slnku každý deň, preto odporúčame používať slnečnú ochranu pleti tváre každý deň po celý rok. Veľmi dôležité je nanášať slnečnú ochranu tiež po dobu jedného týždňa po skončení používania Eucerin Hyaluron-Filler + 3x Effect Vitamin C Boosteru, ktorý môže zvyšovať citlivosť vašej pleti na slnko. Eucerin Hyaluron-Filler + 3x EFFECT Denný krém SPF 15 a Eucerin Hyaluron Filler + 3x EFFECT Denný krém SPF 30 poskytujú UVA a UVB ochranu. Ak hľadáte vyššiu úroveň ochrany, prináša rad Eucerin Slnečná ochrana technológiu Advanced Spectral Technology navyše s ochranou proti vysoko energetickému viditeľnému svetlu a rozsiahly rad výrobkov s SPF 50.
    Pleť sa v rôznych etapách ľudského života mení a spôsob, akým sa o ňu staráme, by  mal odrážať jej meniace sa potreby. Ak chcete zistiť, ako sa starať o pleť od 30. roku veku, prečítajte si náš článok Ako pleť starne a ako by som sa o ňu mala starať?

Ďalšie odporúčané produkty

Súvisiace články

Nájsť najbližšiu lekáreň s výrobkami Eucerin